Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Komputer do zastosowań HTPC

24 Mar 2013 16:10 2166 5
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    Witam serdecznie wszystkich!

Stanąłem przed specyficznym problemem - zamarzyło mi się kino domowe. Jego fundamentem ma być projektor, ekran projekcyjny i system dźwiękowy 7.1. Projektor i ekran wybrałem po długiej analizie ofert i moich potrzeb, zestaw głośników już od dawna posiadam.

Pozostał mi jeden problem, który przedstawiłem na schemacie:
    Komputer do zastosowań HTPC

Można go też skwitować zdaniem: "jak do tego sprzętu podać sygnał i wydać na to jak najmniej pieniędzy?" Problem jest o tyle niełatwy, że możliwości rozwiązania jest wiele, a zmiennych do uwzględnienia też niemało. Oto zmienne:

- Zestaw głośników posiada tylko złącza Jack. To znaczy, że zakup urządzenia które sygnał audio wysyła po HDMI lub innym cudzie typu S/PDIF wymaga zakupu konwertera lub zestawu głośnikowego który to obsługuje. Jest to zestaw marki Creative - szału nie ma, ale lubię dźwięk przestrzenny i nie jestem audiofilem. Marka jest o tyle ważna, że z tego co wiem, to np. niektóre karty Audigy podają sygnał 7.1 w swój własny sposób - do komputera podłącza się trzy kable zamiast czterech. Mój zestaw obsługuje taki myk.

- Urządzenie powinno być w stanie odtworzyć płynnie materiał wideo kodowany x264 w rozdzielczości 1080p. Projektor będzie mieć na 99% 720p, ale nie chcę żeby materiał skalowany z 1080p się na nim zacinał.

- Posiadam komputer który mógłbym postawić w miejsce znaku zapytania. Ale nie miałbym wtedy na czym pracować. Niemniej jednak, jeśli ktoś ma pomysł na łatwe przesłanie sygnału av przez kilka metrów (komputer oznaczony jest czaszką) to takie rozwiązanie wchodzi w grę.

Rozwiązania o jakich myślałem, to:

RaspberryPi lub inny komputer tego typu - Raspberry wymaga jednak rozszerzenia o zewnętrzną kartę dźwiękową, żebym mógł podłączyć głośniki, lub jakiegoś konwertera wyciągającego dźwięk z HDMI. Inne komputery tego typu również nie mają złącz Jack, ale może coś mi umknęło. Koszt samego Raspberry to ~160zł, konwerterów nie znalazłem, więc cen nie uwzględnię, karta dźwiękowa to dodatkowe 100zł - ale trzeba się upewnić, że zadziała.

Złożenie własnego komputera tylko do tego celu. Luźno szacując, koszt takiego rozwiązania to ~500zł - potrzebuję płyty głównej z 7.1, procesora, pamięci i zasilacza. Zestaw MSI H61MA-E35 (MicroATX) + Celeron G500 + 2GB RAMu Goodrama + zasilacz Chiefteca to lekko ponad 500zł. Zamiast dysku twardego mogę użyć Pendrive'a. Posiadam kartę WiFi na PCI i graficzną na PCI-Ex które mógłbym umieścić w komputerze, aby zapewnić mu łączność i lepszą moc graficzną.

Trzecie wyjście to używany komputer z np. Allegro, już z dźwiękiem 7.1 lub taki, do którego mógłbym dokupić kartę dźwiękową (widziałem nowe Audigy z 7.1 za 75zł, używane taniej). Największe niebezpieczeństwo przy zakupie takich komputerów to zjechany dysk, ale w moim wypadku mogę się obyć nawet bez niego - więc nie boję się tej opcji :) Ceny komputerów które już zakwalifikowałbym do "nadających się" zaczynają się od 100zł.

Oprogramowanie nie jest problemem, najprawdopodobniej wrzucę tam jakiegoś okrojonego Linuksa i filmy odtwarzać będę mplayerem. Jeśli moc pozwoli, to wrzucę XBMC.

Jakie rozwiązanie polecacie i jakie wybralibyście Wy?
    Do you have a problem with Raspberry? Ask question. Visit our forum Raspberry.
  • Level 27  
    Ja bym składam dodatkowego PC. RaspberyyPi fajna, mała, energooszczędna maszynka ale niestety droga (o ile się nie mylę obecna wersja nie ma wspracia x264 ale mogę się mylić) i do najmocniejszych maszyn nie należy. Osobiście nie bawiłbym się w zakup nowego sprzętu bo tanio można kupić używki i złożyć naprawdę wydajny sprzęt. Jaką masz tą kartę graficzną ? Najlepiej gdyby to było coś z serii HDxxx lub 8xxx wzwyż.
    sad_madman Odgrzebałem tę kartę i z tą mocą to trochę przesadziłem. GF 7300GS, brak VDPAU, czyli sprzętowo sobie nie zdekoduję.

Sam skłaniam się ku ostatniej opcji, na przykład ten rupcio: http://allegro.pl/fs-esprimo-e5615-3800-1gb-dt-xp-wyslka-gratis-i3122552895.html

Mogę tam wsadzić grafikę na PCI-E - mógłbym dokupić np. GF 8400 z VDPAU-C, gdyby okazało się że mplayer nie wyrabia z dekodowaniem programowym, mam też miejsce na kartę muzyczną i WiFi.
  • Level 10  
    Wszystko O.K., ale każda kolejna karta to zużycie prądu, to zasilacz - a więc ciepło, wentylatory = szum itd. Ja poszedłem w platformę IONITX, i jestem niesamowicie zadowolony. Możesz zobaczyć mój sprzęt tutaj:

Link

Pozdrawiam
  • Level 9  
    Zamiast rapberry pi warto rozważyć minix neo X5, jest w pełni funkcjonalnym mikrokomputerem na androidzie (lub ubuntu) z możliwością zainstalowania nawet XBMC. Ma 3x USB, własną pamięć 16GB i procesor dual core 1,6GHz. Możesz pójść w wersję tańszą minix neo g4. Ja wolę neo x5 *i dlatego go kupiłem ) bo ma wejście ethernetowe i nie mam problemów ze zrywaniem połączenia WIFI dość jednak czułego na zakłócenia (od bluetooth czy mikrofali, i to i to działa na 2,4GHz). Tańsze urządzenia tego typu nie wyrabiały, pierwszym z którym nie mam problemów to właśnie minix. Aha, neo x5 kosztuje coś 360 pln a neo g4 280.
    HTPC już jest i działa. Niestety ani IONITX ani Minix neo nie spełniają ważnego założenia projektu - analogowego wyjścia 7.1.

Kupiłem używany komputer PC z Allegro - również mam jedną bladą diodę i jest praktycznie bezgłośny, nawet kilka razy zapominałem go wyłączyć :)

Wydajność też nie okazała się problemem, mplayer bez problemu programowo radzi sobie z zawartością HD, niepotrzebna była lepsza karta graficzna.