Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Zasilacze UPS
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa -Fotoogniwa do zasilania solarów

24 Mar 2013 17:20 7197 31
  • Poziom 21  
    Witam . Jestem zielony w tym temacie i mam taki pomysł; mam solary [własnej konstrukcji] co grzeją wodę. Chciał bym dołożyć do tego zestawu ogniwo fotowoltaiczne aby nie pobierać prądu z sieci . Pytanie brzmi co kupić . Pobór prądu to; pompka i sterownik solarny . Pobiera ok 75-80W Posiadam ; Przetwornice 200W 12/230V i akumulator . Czy kupić na aledrogo panel 70W czy 80W czy 100W ? może samemu coś zmontować? Gdzieś widziałem ogniwa po 5 zł. Jaki akumulator powinienem zastosować aby to dobrze współgrało? Co jeszcze powinienem wiedzieć? Na aukcji za 380 zł nowy panel 12v 100W gw. Albo 75W za 200 zł wystarczy?
  • Zasilacze UPS
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 21  
    2 x pobór dlaczego aż tyle?pobór jest dokładnie 77 W i 200W -400W panel będzie mało? Toż to 4-krotnie więcej
  • Poziom 32  
    Wystarczy mały panel fotowoltaniczny 12 V o mocy ok. 50 W i pompka z pralki napędzana silnikiem 12 V od wycieraczki samochodowej.
    Trzeba dobrać moc Fotoogniwa i obroty (przekładnia) - żadnych regulacji.
  • Poziom 21  
    Pompka musi być ta co mam bo i tak pędzi na 3-im biegu . Jak włączę na 1 bieg za mały jest obieg i woda w panelach idzie na 100C Są to 3 panele w sumie 7m2 45l petrygo w układzie Po pomiarach pobiera mi 77W Moge ewentualnie dać przez przekaznik do sieci [ w razie rozładowania aka]
  • Poziom 21  
    OK rozumię czyli panel 200W musi być . Zgadza się bo solary mi nieraz działały jak było pochmurno a nieraz podczas opadu deszczu . Ale one [ latem] odpalały ok 10 00 zanim się rozgrzały a od rana fotoogniwa coś by już ładowały . To samo wieczorem gasną powiedzmy o 19 00 a słonko może jeszcze ładować aka . Nie wiem czy by nie było korzystnie dla systemu zbudować śledzenie aby poprawić sprawność . Chociaż w poziomie a w pionie ręcznie powiedzmy raz w miesiącu przestawiać
  • Zasilacze UPS
  • Poziom 21  
    A więc nie kalkuluje się montować , Bo 1;solary od 1 XI do ok 15 III czyli przez ok 4,5 miesięcy pracowały razem przez około 20 dni bo zima była bez słońca więc cinko . Natomiast już od połowy marca już lepiej . Solki zimą pracują po ok 3h a latem 7-8 h nie więcej mam kąt zimowy . Czyli rachunek spada powiedzmy o połowę czyli do poniżej 80 zł :cry: :cry: :cry: :cry: Czyli bez sensu jest inwestować?
  • Poziom 21  
    Jednym słowem lipa w tym kierunku .Mój znajomy coś mi wspomianał że niby ma montować u siebie [ ma taki zamiar] w celach grzewczych swojego domu. Ponoć ma wystarczyć 40 tyś zł na taką instalację ale po tych wyliczeniach to czarno to widzę. zwłaszcza że przez 5 miesięcy zimy trudno wodę zagrzać na cwu a on chce grzać CO nie wiem jakim cudem :D
  • Poziom 13  
    Witam. Nie potrzeba do tego celu ogromnych ogniw, czy akumulatorów. W momencie gdy potrzebujesz pompki to masz dużo słońca, a co za tym idzie i prądu z panelu. Panel 200 w wystarczy+ aku na czas pracy około 2-3 godziny dla wystudzenia układu ( około 50 ah) + przetwornica i awaryjnie przekaźnik przełączający na sieć. Powodzenia.
  • Poziom 21  
    Z tym wystudzeniem nie jest tak bo jak jest w praktyce; zimą jak jest słońce to bangla bez przerwy 3h non stop . Latem tak z 8-9h non stop nie ma mowy o przerwie . A to dlatego że mam przewymiarowane panele aby zimą dogrzewały . Więc nie ma litosci . latem to w deszczu nawet pompują Np. dzisiaj około 4h pompowały a temp to 63C w zbiorniku na pompowało . Czyli 77Wx4h przy pełnym słonku . Teraz pytanie ile da panel 200W ale od samego rana do wieczora ?Może nie z pełną mocą ale na pewno dłużej pociągną ogniwa od paneli . Można jeszcze dać śledzenie na ogniwa Było by pewnie lepiej. Co na to praktycy? No ale koszty wielokrotnie przekraczają zyski więc nie ma co.
  • Poziom 13  
    Ja zastosowałem pompki na prąd stały model DC50-2465A kupione na eBay – chińszczyzna ale nie narzekam. Na eBay szukać pod tytułem DC 50 pump
    Bardzo fajna pompka gdyż ma potencjometr i można wyregulować jej obroty i zasilanie do 30V od bodajże 9V. Moc do86.4W,2450l/m i wysokość podnoszenia 6,5m koszt ok 200zł
    Pompka ta wytrzymuje 90 stopni i ciśnienie mam na 3 bary przy większym uszczelka przepuszcza .
    Dwa solary płaskie – rura karbowana nierdzewna 16mm 10m do (separator powietrza - wymiennik płytowy ciepła -belka bezpieczeństwa z zbiornikiem przeponowym solarnym -pompka) – rura PP 20 zwykła - zawór zwrotny kulowy niskostratny - pompka – filtr siatkowy metalowy i do bojlera 120l płaszczowy + sterownik ma łączny pobór mocy poniżej 30W ,- różnica wysokości instalacji ok 2,5m
    Zamiast glikolu mam glicerynę – gęstsza ( większe opory dla pompki), dobrze przewodzi ciepło no i jest bezpieczna w razie kontaktu z wodą pitną .
    Przy ustawieniu mocy poniżej 20W solary mi się zagotowały bo gliceryna przy pompce była zbyt gęsta a był wtedy mróz , ustawiłem większą i instalacja grzeje nawet w mróz około -20 stopni i temp na bojlerze ponad 50 stopni w słoneczny zimowy dzień.( instalacja solarów jest nakierowywana na słońce na siłownikach w pozycji poziom/pion dla kontu padania słońca w południe).
    Śmiało można by taką pompkę zastosować razem z PV o napięciu jałowym do 30V , sterownikiem niskonapięciowym i ogniwem PV nie większym jak 100W pewni by wystarczył .
    Świeci słońce , zasila sterownik , jak jest odpowiednia temperatura załącza pompkę .
    Nie potrzebujesz układu ładowania , akumulator i przetwornic.
    Ja przy swoim sterowniku wykorzystuje dodatkowo tryb przegrzania solarów i załącza się awaryjnie pompka między piecem a bojlerem , schładza bojler i układ . Tryb ten zabezpiecza dodatkowo przed przegrzaniem w momencie uszkodzenia / rozłączenia cyfrowego czujnika temperatury przy solarach .Nie ma prądu z sieci a wszystko ładnie działa.
  • Poziom 21  
    Jeszcze mam takie pytanie czy np instalacja 24v będzie wydajniejsza od 12V ? myślę że kupił bym 2 panele po 80W [ew. 2x 100W ]razem 160W jak by działały na połowę gwizdka dajmy na to daje to akurat 80W a ja potrzebuje 77W by grało 2 sztuk aka np 75ah wszystko połaczone w 24V ostatecznie przekaznik że po rozładowaniu przełączy na sieć. Domyślam się aby podnieść sprawność powinny być jak najkrótsze przewody Powiedzmy moge zrobić skrzynke na aka zaraz obok paneli mam dobry dostęp do dachu np pod panelami solarnymi . Nic nie widać. Przewody powiedzmy 1-2m max od paneli tam przetwornica i 230V na dół do pompy i sterownika? Nie było by git?
  • Poziom 21  
    Mam taki miernik , mam takie hobby aby robić wszystko sam . Nie wszystko potrafię więc się pytam . Mechanicznie zrobię ale czy to będzie wydajne i będzie bangać jak trzeba dlatego pytam Co mam pomierzyć? zmierzyłem jeden parametr czyli pobór = 77W czas pracy = zima 3h lato 7-8max9h . Wiadomo że panel solarny bangla np od 11 00 do 18 00 panel woltaiczny na pewno odpali wcześniej i bedzie ładował dłuzej od panela solarnego , owszem że nie ze 100 % mocą Więc mam pytanie co mam jeszcze zmierzyć?Mam mozliwośc jeszcze dorobienia sledzenia co podwyższy sprawność ! Chodzi o to aby ta cała impreza była w miare opłacalna bo jeśli nie to szkoda czasu , roboty i kasy. Solary te co mam do grzania wody profesjonalna firma wyceniła mi na 20 tyś . Ja zrobiłem za 2 tys . mam taki kaprys bo lubię pracę i wyzwania aby jeszcze to ulebszyć aby było samowystarczalne itd . Ale bez przesady żebym wywalił ze 2 tyś aby mi się to wróciło po 20latach albo i nie!
  • Poziom 13  
    Solary bez prądu to efektowny czajnik , para buch - koce w ruch.
    Warto dać dodatkowe zasilanie by uniknąć awarii.
    Znajomy po każdym wyłączeniu prądu lata z kwazerem i dopuszcza glikolu – śmiech.
    24V instalacja będzie miała nieco większą sprawność.
    Przetwornica raczej powinna być z czystym sinusem bo przeważnie te tanie mają trapez a takich nie zalecają do pompek.
    Akumulatory i przetwornica na dachu troszkę kiepski pomysł – wilgoć , niska i wysoka temperatura
    Spadek napięcia między ogniwami PV a akumulatorami nie powinien być duży jak będzie odpowiedni kabel np. 2,5 lub 4 mm2 no chyba , że pana instalacja jest długa bo 45l petrygo do 7m2 to sporo a pompka na 3 biegu ?
  • Poziom 21  
    1 pyt ; Bzdura U mnie nie ma wyłaczeń pradu.A mam w razie awrii zabezpieczenie.zwykły akumulator i przetwornica przez 1 rok ani razu nie uzywane.Ad 2 nie dotyczy bo mam i nie uzywam.Ad 3 Nie mam żadnego glikolu i żadnych awarii z tym związanych Ad następny , następna bzdura Powietrze czyli wiatr chłodzi , a możliwe dać 30cm wiecej kabla i dać pod sufitem czyli w garażu ocieplonym i podgrzewanym zimą - sucho , ciepło , latem chłodno itd Punkt następny moge dać kabel od spawarki np 10 mm 2 albo i więcej Pojemność układu niema nic do paneli fotovoltaicznych to samo pow solarów i bieg pompy . Kolego nie znasz się i nie masz pojęcia w temacie . Solary banglaję i latem mozna wziąć co dzień 18-20 pryszniców na dobę Magazyn mam ok 900 litrów i może być 2,-3 dni bez słonka i tak mam ciepłą wodę do mycia . Wiec nie pisz mi tu bzdur!!!!!!!!
  • Poziom 21  
    No właśnie tak chcę zrobić!!!! ale maxymalnie to wszystko po składać za nie wielka kasę ; Np Skoro instalacje 24v jest wydajniejsza od 12v trzeba to ułożyć w 24v . Więc plan taki [ musze to wyrywać od kolegów bo nikt mi nie potrafi tego ułozyc] Np mam zapotrzebowanie 77W dobra kupuje 2 sztuk paneli po 80W przetwornica i ako 2x12v po powiedzmy np 65ah . Z przekaznikiem na sieć w razie braku zasilania z aka . Nastepna sprawa śledznie za słonkiem . Skutek taki ; Zanim solary odpałą z rana PV juz ładuja z mocą powiedzmy 40% aka Potem pełnia słonka solary odpalaja ale mamy na tyle słonka że PV ładuja na maxa po odliczeniu strat powiedzmy panele 2x80 = 160W po odliczeniu strat co nie dzwigną te 77Wat poboru ? Panowie bez przesady ja nie mam doświadczenia w tym temacie ale niech się odezwią praktycy a nie teoeretycy jak kol wyżej ,, lukaz ''co mi tu pisze banialuki że solki mi nie banglają jak mi banglają . Nie mam żadnych awarii itd . mało tego bo nawet w grudniu jak tylko się słonko pokaze mam darmową ciepłą wode! :D Co nie kturzy nie łapia o co chodzi ; Aby solki odpaliły trzeba słonka , jesli mamy słonko to tym bardziej PV powinny banglać bo Pv maja lebszą sprawnosc od solków Tak czy nie ? A nic po za tym nie pobiera prądu . Halo halo tu Mariolka :D pobutka
  • Poziom 21  
    Rozumię wyraziłeś się jasno . Nawet 1000 zł nieopłaci się inwestować w to g.....o Więc daję sobie spokój mam te awaryjne zasilanie ako +przetwornica ale i tak ani razu nie używane.Czyli należy odpuscić - poczekac może na ,,lebsze czasy'' dla PV
  • Poziom 21  
    Oj aby się nie skończyło jak z dotacja na panele { ogólnie lipa]
  • Poziom 13  
    malinabend 1 napisał:
    1 pyt ; Bzdura U mnie nie ma wyłaczeń pradu.A mam w razie awrii zabezpieczenie.zwykły akumulator i przetwornica przez 1 rok ani razu nie uzywane.Ad 2 nie dotyczy bo mam i nie uzywam.Ad 3 Nie mam żadnego glikolu i żadnych awarii z tym związanych Ad następny , następna bzdura Powietrze czyli wiatr chłodzi , a możliwe dać 30cm wiecej kabla i dać pod sufitem czyli w garażu ocieplonym i podgrzewanym zimą - sucho , ciepło , latem chłodno itd Punkt następny moge dać kabel od spawarki np 10 mm 2 albo i więcej Pojemność układu niema nic do paneli fotovoltaicznych to samo pow solarów i bieg pompy . Kolego nie znasz się i nie masz pojęcia w temacie . Solary banglaję i latem mozna wziąć co dzień 18-20 pryszniców na dobę Magazyn mam ok 900 litrów i może być 2,-3 dni bez słonka i tak mam ciepłą wodę do mycia . Wiec nie pisz mi tu bzdur!!!!!!!!

Spóźniłem się z odpowiedzią do malinabend 1 ale..
    Chcę tylko pomóc , jestem praktykiem i swoją instalację sam zaprojektowałem i wykonałem nie pytając się nikogo jak mam to zrobić , stwierdzam wnioski na własnych błędach i doświadczeniach , inni nie zawsze mówią całą prawdę
    Kwitujesz bzdura – dach w lato strzelam 50 stopni przy braku wiatru akumulatory ugotowane ,a po co je wcześniej wymieniać .
    Sinus / trapez fakt może i bez znaczenia ale pompka głośniej pracuje (warczy charakterystycznie dla przebiegu prostokątnego) i może ale nie musi skrócić jej żywotność
    ...
    Masz duży zbiornik i nie masz problemu z nadmiarem ciepła - tego nie wiedziałem jak i kilku istotnych informacji o twojej instalacji.
    Piszesz , że zawsze masz prąd a instalację masz bezawaryjną to super .
    Twoja instalacja widzę konkret , zapewne masz spore doświadczenie.
    Wobec powyższych informacji nie widzę sensu byś wydawał dodatkową kasę na teoretyczne zyski z zastosowania PV. Bo z praktycznego punktu widzenia na pewno ci się nie zwróci .
    Co innego jeśli to robisz dla pasji tak jak to robię ja .
    Założyłem solary , panele PV i obrotnicę do nich , akumulatory przetwornicę ON-GRID , UPS agregat prądotwórczy ,przełącznik sieć agregat + wydzielony obwód z UPS , klimatyzację i inne pomysły dla swojej własnej satysfakcji bez niczyjej pomocy jakiegokolwiek fachowca .
    Zwróć jeszcze uwagę na solarny regulator ładowania .
    Dla wersji 24V masz wyjście które ma 10A możesz bezpośrednio wysterować przetwornicę .
    10Ax24V =240W .Jak spadnie napięcie poniżej 22V odłączy przetwornicę i nie pozwoli rozładować za bardzo akumulatorów .
    Dla wersji 12V w celu zabezpieczenia wyjścia z regulatora przed przeciążeniem możesz podać jego napięcie na przekaźnik 12 który wysteruje przetwornicę.
    Na wyjściu przetwornicy 230V dajesz przekaźnik 230V który zasila jego cewkę i podaje napięcie na sterownik i pompkę a gdy przetwornica nie działa styki są w pozycji zasilania z elektrowni.
    Mocą PV w pochmurne dni aż tak bym się nie przejmował bo sterownik pompkę będzie załączał rzadziej i krócej a akumulatory powinny zdarzyć się naładować.
    Radzę jeszcze sprawdzić pobór prądu z akumulatora przez przetwornicę razem z pompką i regulatorem bo prąd może być dużo większy jak by się wydawało z wyliczeń (częsta niska sprawność przetwornic) miernikiem najlepiej analogowym wskazówkowym (lepiej pokazuje średnią wartość prądu bo cyfrowe potrafią wariować przy nieliniowym obciążeniu jakim jest przetwornica). Pompka może i ciągnie te 77W z licznika ale nie wiadomo z jakim przesunięciem fazowym . Może być np.150W bo cos fi pompki jest 0,5.
  • Poziom 1  
    Hej,
    Pisze prace mgr m.in. na temat podlaczenia paneli do do pompy obiegowej instalacji kolektorów słonecznych. Ale mam problem bo nie wiem za bardzo jak ten temat ugryzc bo studiuje OZE a nie Elektronike wiec Waty, Wolty, co gdzie z czym to srednio sie orientuje. W zwiazkuz tym kieruje pytanie do jakiejs dobrej osoby, czy bylaby w stanie wspomoc mnie swa wiedza na ten temat i pomogla mi dobrac (łopatologicznie) panel(e) do pompy obiegowej WILO Stratos-Z 25/1-8 RG CAN PN 10 pobór mocy: 0,13 kW, napięcie zasilania: 230 V, która mam w swojej instalacji solarnej. Albo ewneltualnie zaporponowac jakis poradnik fachowca ktory przedstawia krok po kroku w jaki sposob dopiera sie fotoogniwa do pompy obiegowej z instalacji kolektorow slonecznych.
  • Poziom 21  
    Dobra odkopuję temat Panele lekko staniały no i temat nie daje mi spokoju . Trzeba coś robić . Więc plan jest taki ; mam kilka akumulatorów darmo magazyn 0 kosztów przetwornica 200w jest moge nabyć 500w bez problemu mam zamiar kupić ; 2 panele 185 wp po ok 250-300 zł. Trzeba zrobić takie coś pobór; zima ok 100W Sterowanie kotła lato ok 100W sterowanie solków I uwaga w razie wu , braku możliwość
    ,doładowanie z nocnej taryfy . { może jakiś sterownik czasowy albo coś innego . Temat mechaniki i napędów po mojej stronie niestety sprawy elektryczne na poziomie powiedzmy podstawowym [nie potrafie zbudować jakiś tam układów el. ] jeśli chodzi o naprawy prostuych urządzeń el , nie ma problemu Proszę kolegów w temacie o pomoc aby to poskłedać Jest to dla mnie wyzwanie aby coś robić
    Pierwsze pytanie jakie napięcie jest naj bardziej ekonomiczne ? 24V ? Możliwe śledzenie strona mechaniczna pikuś elektryczna potrzebuję pomocy :cry: Trzeba coś zadziałać bo od marca solki zaczynają pompować więc szkoda czasu i kasy :D :D :D