Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budowa kompresora DIY - garść porad A-Z

leon007 24 Apr 2021 22:46 132108 101
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    @Bob271 Ten kompresor wymaga przede wszystkim wymiany zbiornika, żeby było coś z tego, oraz faktycznie rozwiązanie chłodzenia. On ci się przegrzeje i zatrze przy dłuższej pracy jako sprężarka powietrzna.
  • NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
    Bob271
    Level 9  
    Krzysztof Kamienski wrote:
    @Bob271 Ten kompresor wymaga przede wszystkim wymiany zbiornika, żeby było coś z tego, oraz faktycznie rozwiązanie chłodzenia. On ci się przegrzeje i zatrze przy dłuższej pracy jako sprężarka powietrzna.

Co jest nie tak ze zbiornikiem? Dlaczego się przegrzeje j zatrze jako sprężarka powietrzna? Co zrobić żeby tak się nie stało?
  • NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    @Bob271 Wyjasnilem ci poprzednio. Już nie mam siły dalej, niech sie inni z tobą męczą. :cry: Porównaj choćby zewnętzny wygląd bloku cylindrów, ich użebrowanie do jakiegokolwiek kompresora powietrznego. A zbiornik zwyczajnie za mały do sensownego stałego wydatku powietrza.
    Bob271
    Level 9  
    @Bob271 Wyjasnilem ci poprzednio. Już nie mam siły dalej, niech sie inni z tobą męczą. :cry: Porównaj choćby zewnętzny wygląd bloku cylindrów, ich użebrowanie do jakiegokolwiek kompresora powietrznego. A zbiornik zwyczajnie za mały do sensownego stałego wydatku powietrza.

Napisałeś "podłączenie wody chłodzącej". Jestem laikiem w temacie więc nie dziw się, że zadaję idiotyczne pytania. Chciałbym się dowiedzieć, czy mam szansę zrobić z tego co mam kompresor do sprężania powietrza, co ewentualnie muszę do tego dołożyć. Może nie odkręcać tej chłodnicy na dole tylko ją wykorzystać?
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    @Bob271 Jeżeli ma to sluzyć jako kompresor powietrza, to jakieś chłodzenie musi posiadać i odpowiednio większy zbiornik. To dwie podstawowe sprawy. W normalnej pracy tego kompresora w chłodni, z parownika wraca zimny gaz i chłodzi cylindry w ten sposób, że przepływa przez płaszcz bloku cylindrowego. A u ciebie ?

Bob271 wrote:
    Może nie odkręcać tej chłodnicy na dole tylko ją wykorzystać?
    To jest skraplacz ta chłodnica, czy chłodnica oleju ?
    Bob271
    Level 9  
    @Bob271 Jeżeli ma to sluzyć jako kompresor powietrza, to jakieś chłodzenie musi posiadać i odpowiednio większy zbiornik. To dwie podstawowe sprawy. W normalnej pracy tego kompresora w chłodni, po z parownika wraca zimny gaz i chłodzi cylindry w ten sposób, że przepływa przez płaszcz bloku cylindrowego. A u ciebie ?

No u mnie nie wiem, dlatego pytam :) jakbym wiedział, to bym to wszystko uruchomił, odpalił i cieszył się, że działa i nie zaśmiecał forum. Ale w związku z tym, że nie wiem to proszę grzecznie o pomoc, co mam zrobić, żeby działało. (chyba, że jest to z jakiegoś powodu niemożliwe lub bardzo skomplikowane). Dlaczego zbiornik 90 l. jest za mały?
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    @Bob271 Jaka moc ma ten silnik ? Tam powinien być minimum 200 litrowy zbiornik, dla stabilnej pracy. Co do chłodzenia zaś, przetestuj sobie. Zatkaj wszystkie dziury i odpływy z tego zbiornika, pompuj do 8 -10 barów i sprawdź temperaturę bloku.
    Bob271
    Level 9  
    @Bob271 Jaka moc ma ten silnik ? Tam powinien być minimum 200 litrowy zbiornik, dla stabilnej pracy. Co do chłodzenia zaś, przetestuj sobie. Zatkaj wszystkie dziury i odpływy z tego zbiornika, pompuj do 8 -10 barów i sprawdź temperaturę bloku.

Silnik 4kW, mam jeszcze jedną starą sprężarkę (1986), o innej konstrukcji, sprężarka jest 2 cylindrowa i zbiornik ma ok. 120-140l i wszystko działa bez problemów. Dlaczego twierdzisz, ze minimalny zbiornik to 200l?
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    Kolego, są w Sieci wzory / kalkulatory do obliczania pojemności zbiorników kompresorów w zależności od budowy sprężarki, mocy silnika i zastosowań np. piaskarka czy malowanie, albo pompowanie opon.
    Bob271 wrote:
    o innej konstrukcji, sprężarka jest 2 cylindrowa i zbiornik ma ok. 120-140l
    Też agregat chłodniczy :D ?
    Bob271
    Level 9  
    Kolego, są w Sieci wzory / kalkulatory do obliczania pojemności zbiorników kompresorów w zależności od budowy sprężarki, mocy silnika i zastosowań np. piaskarka czy malowanie, albo pompowanie opon.
    Bob271 wrote:
    o innej konstrukcji, sprężarka jest 2 cylindrowa i zbiornik ma ok. 120-140l
    Też agregat chłodniczy :D ?

Nie,
    Bob271
    Level 9  
    To jest skraplacz ta chłodnica, czy chłodnica oleju ?

Nie mam pojęcia. Zamieściłem zdjęcie tabliczki znamionowej