Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zdalnie sterowany poduszkowiec

Hetzer 24 Mar 2013 20:41 8952 0
IGE-XAO
 • Zdalnie sterowany poduszkowiec
  Wstęp:
  W tym artykule zostanie opisany proces budowy modelu poduszkowca, napędzanego przy pomocy silników elektrycznych oraz sterowanego poprzez sygnał radiowy.
  Poniżej wypisane są wszystkie materiały, jakie należy zakupić lub zdobyć, aby wykonać ten poduszkowiec. Autor konstrukcji zakupił je na Duńskiej stronie internetowej, jednak wszystkie wymienione tutaj materiały można bez problemu zakupić również na innych stronach oferujących tego typu artykuły. (Wymienione tutaj materiały zostały użyte w tej konkretnej konstrukcji, jeśli chcesz, możesz użyć innych, własnych elementów, nie stanowi to żadnej przeszkody).


  Krok 1: Materiały
  Zdalnie sterowany poduszkowiec
  Napęd:
  -Silniki produkcji Thrustomotor: NTM Prop Drive 28-26 1350KV / 310W
  Link
  Link

  -Śmigło:
  Link

  -Silnik podnoszący: Emax BL 2215/25 950KV Outrunner Brushless Motor
  (Silnika tego nie ma na HobbyKing, jednak bez problemu można go znaleźć na innych stronach internetowych. Równie dobrze można użyć zupełnie innego silnika, pasują nawet niektóre silniki produkcji Thrustmotor)

  -Śmigło:

  Link
  -Akumulator Li-Po:
  Link
  -Elektroniczny kontroler prędkości silników
  2 x HOBBYWING SKYWALKER 20A ESC
  (tego element również należy poszukać na innych stronach internetowych)

  -Transmiter radiowy (kontroler), za pomocą którego będziemy sterowali silnikami
  Nie ma znaczenia, który transmitter wybierzesz, każdy będzie działał.

  -Przewody w silikonowej izolacji (jeden czarny i jeden czerwony)
  Link
  -Koszulki termokurczliwe o średnicy 3mm (jedna czarna i jedna czerwona)
  Link
  -Złącza XT60
  (posłużą do połączenia akumulatora z przewodami)
  Link
  -2mm pozłacane złączki, które posłużą do podłączenia silników do kontrolera Link

  Oraz oczywiście lutownica, do polutowania tego wszystkie w całość!

  -Poza tym, jest jeszcze jedna rzecz, której będziemy potrzebowali:
  Polistyren ekstrudowany… Stosowany często w budownictwie, potocznie nazywany styrodurem, Styrofoam lub po prostu XPS. Dla poprawienia przejrzystości artykułu będziemy używać nazwy ‘’płyta XPS’’. (UWAGA: Nie jest to zwykły styropian, płyta XPS charakteryzuje się większą twardością oraz mniejszą podatnością na nasiąkanie).

  -Ponadto, jako fartuch na krawędziach poduszkowca wykorzystany został również lekki, polietylenowy brezent.

  -Klej do płyt XPS

  -Trochę drewna

  -Taśma przewodząca


  To by było tyle na temat materiałów. Najwyższa pora przejść do następnego kroku.

  Krok 2: Cięcie płyt
  Zdalnie sterowany poduszkowiec Zdalnie sterowany poduszkowiec Zdalnie sterowany poduszkowiec Zdalnie sterowany poduszkowiec
  Następną rzeczą, jaką należy wykonać jest pocięcie materiału. Tak jak już wcześniej wspominałem, autor w swojej konstrukcji użył płyt XPS, które można pociąć bardzo łatwo przy pomocy nożyka do tapet. Po wykonaniu tego należałoby nieco wygładzić krawędzie przy pomocy papieru ściernego.

  -Wytnij dwa elementy z twoich płyt XPS, posłużą one jako podstawa poduszkowca. Długość każdej krawędzi to 95 cm, a szerokość 46 cm.

  -Zaokrąglij przód wyciętych elementów, tak jak pokazano to na załączonym obrazku.

  -Po tym wszystkim, wytnij koło na środku jednej z płyt. Upewnij się, że otwór który wyciąłeś jest centralnie na środku szerokości płyty. Powinien być nieco bliżej przodu płyty (przestrzeń z tyłu będzie potrzebna do zamontowania system sterowania poduszkowcem), jednak nie należy wykonać go zbyt blisko. Dobrze byłoby, gdybyś w czasie wycinania otworu trzymał nóż pod kątem, dzięki temu powietrze będzie przepływać w odpowiedni sposób, skupiając się w jednym miejscu.

  -Z drugiej płyty wytnij cały środek, pozostawiając tylko 6-centymetrowy pas przy krawędzi płyty.

  -Możesz zaokrąglić również tylną część obydwu płyt, tak jak pokazano to na załączonym obrazku.

  Krok 3: Montowanie płaszcza
  Zdalnie sterowany poduszkowiec Zdalnie sterowany poduszkowiec Zdalnie sterowany poduszkowiec Zdalnie sterowany poduszkowiec Zdalnie sterowany poduszkowiec
  Teraz czas na zamontowanie płaszcza na krawędziach płyt. Weź swój materiał i umieść go przy krawędzi jednej z płyt. Zaznacz miejsce, w którym chcesz odciąć resztę dermy. Zachowaj jednak nieco miejsca pomiędzy krawędzią płyty, a zaznaczonym miejscem. Pozostawiony dodatkowy kawałek materiału będzie potrzebny, aby zachować giętkość płaszcza. Teraz należy zagiąć materiał, aby utworzyć wystającą na około 1-2 cale krawędź wzdłuż całej płyty.

  -Wytnij kilka otworów w płaszczu. Autor wykonał dwie dziury na w takiej samej odległości od środka długości. Zacznij od wykonania małych otworów, po przetestowaniu zawsze możesz je zwiększyć lub też wykonać następne.

  -Kiedy twój płaszcz jest już gotowy, połóż na ziemi płytę stanowiącą podstawę poduszkowca. Zawiń krawędzie płaszcza i przyklej je za pomocą taśmy do płyty. Możesz użyć do tego celu taśmy przewodzącej.

  -Kiedy już to zrobisz, weź drugą płytę i przyklej ją do podstawy. Autor użył do tego celu kleju do styropianu. (Klej ten ma różną nazwę, w zależności od kraju). Teraz derma jest zaciśnięta pomiędzy dwoma płytami, dzięki czemu nie powinna się oderwać lub przesunąć. Ponadto takie rozwiązanie sprawia, że cała konstrukcja wygląda lepiej oraz jest solidniejsza.

  Krok 4: Wykonywanie kanału powietrznego
  Zdalnie sterowany poduszkowiec Zdalnie sterowany poduszkowiec
  Aby stworzyć kanał powietrzny, autor zadecydował, że zbuduje ośmiokąt przy pomocy kawałków płyty XPS. Jakkolwiek, zawsze lepszym rozwiązaniem będzie wykonanie idealnie okrągłego kanału powietrznego (otwarty cylinder). Jeśli masz gdzieś taki, użyj go. Zwróć uwagę na to, że musi być on jak najlżejszy oraz musi pasować rozmiarem do śmigła, które chcesz wykorzystać. Autor nie posiadał takowego, więc stworzył go własnoręcznie, sklejając ośmiokąt. Jeśli chcesz wykonać taki sam, postępuj zgodnie z następującymi wskazówkami:

  -Wytnij 8 kawałków płyty XPS. (Długości 13 cm). Zetnij krawędź każdego kawałka pod kątem 45 stopni, tak by można z nich było uformować ośmiokąt.

  -Twój silnik i śmigło będą wisiały wewnątrz tego kanału. Aby wypośrodkować zamocowanie silnika, użyj dwóch kawałków drewna. Wytnij cztery kliny w kawałkach płyty XPS, które wykonałeś przed chwilą w miejscach, gdzie zamocowane zostaną drewniane wsporniki.

  -Sklej wszystkie 8 kawałków płyty w całość oraz umieść drewniane belki wewnątrz wycięć. Zanim jednak to zrobisz, wycięcia te również wypełnij klejem. Upewnij się, że wsporniki trzymają się wystarczająco mocno, tak, aby twój silnik nie oderwał się i nie odleciał!

  Krok 5: Mocowanie silnika oraz ster
  Zdalnie sterowany poduszkowiec Zdalnie sterowany poduszkowiec
  W tym kroku wykonamy mocowanie do silnika napędzającego oraz zabierzemy się za wykonanie łopatek sterujących.

  -Do wykonania zamocowania silnika autor użył 5-centymetrowej, grubej płyty XPS. Wyciął z niej kształt, który możesz zobaczyć na załączonym obrazku. Bardzo pomocnym narzędziem do tej czynności jest wyrzynarka. Silnik będzie zamocowany na płaskiej powierzchni, zwrócony w stronę tyłu poduszkowca. Silnik jest zamontowany na zgiętym pod kątem 90 stopniu kawałku aluminium, który zaś jest przykręcony do kawałka drewna. Drewno zaś jest przyklejone do powierzchni płyty XPS. (wrócimy do tego później)

  -Teraz, za mocowaniem silnika napędzającego trzeba będzie zamontować płetwę sterującą kierunkiem poruszania się poduszkowca, tak jak widoczne jest do na zdjęciach. Jako steru możesz użyć kawałka jakiegoś tworzywa, sklejki lub dykty. Jedna część steru jest przymocowana w 2-centymetrowej warstwie płyty XPS, zaś reszta niejako wisi na niej. Wystarczy tylko połączyć dwie części steru za pomocą taśmy przewodzącej. Zachowaj jednak małą przestrzeń pomiędzy tymi dwoma elementami tak, aby jeden mógł się poruszać na boki.

  Jak możesz zauważyć na zdjęciu, mocowanie silnika oraz ster są przymocowane/przyklejone w innych miejscach płyty zamocowanej do podstawy. Autor zrobił to po to, aby obydwa elementy były przymocowane stabilnie. Później, możesz również przymocować jakieś owiewki na dodatkowym kawałku płyty.

  Krok 6: Lutowanie
  Zdalnie sterowany poduszkowiec Zdalnie sterowany poduszkowiec
  Aby przetestować silniki, najpierw musisz polutować cały obwód elektryczny oraz podłączyć baterię do kontrolera prędkości silnika oraz samego silnika. Zbierz wszystkie potrzebne materiały, a następnie zmontuj obwód tak, jak pokazano to na rysunku.

  -Użyj pozłacanych końcówek do połączenia silnika z kontrolerem oraz kontrolera z czarnym/czerwonym przewodem. Na złączki te załóż koszulki termokurczliwe, aby zabezpieczyć je przed przypadkowym zwarciem.

  -Trójkolorowy przewód wychodzący z serwomechanizmu może być podłączony bezpośrednio do odbiornika. (Serwomechanizm będzie zasilany z baterii odbiornika.)

  -Trójkolorowy kabel wychodzący z kontrolera również może być podłączony bezpośrednio do odbiornika, ale…
  !!! Nie podłączaj czerwonego (zasilającego, prawdopodobnie środkowego) przewodu do odbiornika. Kontroler jest już zasilany z akumulatora Li-Po. Wystarczy, że odwiniesz czerwony przewód oraz zabezpieczysz go za pomocą koszulki termokurczliwej lub taśmy.!!!

  Krok 7: Montowanie silników
  Zdalnie sterowany poduszkowiec Zdalnie sterowany poduszkowiec Zdalnie sterowany poduszkowiec Zdalnie sterowany poduszkowiec Zdalnie sterowany poduszkowiec Zdalnie sterowany poduszkowiec
  Teraz obwód jest prawidłowo połączony, a kanał powietrzny i mocowanie silnika napędzającego są na swoich miejscach. Nadszedł czas na zamontowanie silników na poduszkowcu.

  -Jeśli chodzi o silnik podnoszący: zamontuj silnik na lekkim kawałku drewna, a następnie przyklej go na wierzchu zamontowanych wcześniej wsporników, użyj do tego celu kleju do drewna. Upewnij się, że silnik i śmigło znajdują się faktycznie centralnie na środku nad kanałem powietrznym.

  -Montaż silnika napędzającego jest nieco bardziej skomplikowany. Najlepiej spójrz na obrazek. Jak już wcześniej wspominałem, silnik jest przymocowany do aluminiowej blachy, wygiętej pod kątem 90 stopni. Mocowanie takie można oczywiście wykonać własnoręcznie.
  >Weź wygięte pod kątem 90 stopni aluminiowe mocowanie.
  >Z jednej strony wywierć dziury, tak abyś mógł zamontować aluminiowe mocowanie na kawałku drewna (który możesz przykleić do płyty XPS)
  >Po drugiej stronie, wywierć malutkie otwory (bardzo precyzyjnie), do których zamontujesz później silnik.
  >Przykręć silnik za pomocą małych śrubek, aby nie zniszczyć wnętrza silnika.
  >Autor przykleił drugi kawałek sklejki pod pierwszym kawałkiem drewna, a następnie umieścił połowę tego kawałka w mocowaniu silnika (spójrz na ostatni obrazek). Rozwiązanie to ma na celu zapewnić stabilne mocowanie silnika.

  Po zamontowaniu silników, przetestuj je!


  Autor użył Arduino do sterowania silnikami za pomocą potencjometru, przedtem używał również… Kontrolera od PlayStation.

  Krok 8: Montowanie serwomechanizmu
  Zdalnie sterowany poduszkowiec Zdalnie sterowany poduszkowiec Zdalnie sterowany poduszkowiec
  Pozostał do zamontowania jeszcze jeden silnik. Jest to serwomechanizm, który połączony będzie ze sterem.

  -Zamontuj serwomechanizm za nieruchomą częścią steru. Przyklej go do płyty XPS. Uważaj podczas klejenia płyty. Niektóre rodzaje klejów mogą zniszczyć lub uszkodzić płytę. Autor użył kleju bezpiecznego dla płyt XPS, czyli BSI Super Gold Plus. Przyklej kawałek płyty do jedne strony serwomechanizmu dla poprawy stabilności jego mocowania.

  -Teraz musisz połączyć ramię serwomechanizmu ze sterem. Można wykorzystać do tego celu gotowe zamocowania, jednak autor zdecydował się na zrobienie własnego. Użył kawałka aluminium, który przykręcił do drewnianego steru oraz kawałka pręta. Jeśli pręt będzie zginał się w trakcie skręcania serwomechanizmu, możesz umocnić go, owijając go dodatkowo drutem.

  Kiedy będziesz miał już zamontowany serwomechanizm oraz silnik napędzający, możesz zamontować dodatkowo spoiler, tak jak zrobił to autor konstrukcji. Tak samo jak poprzednio, musisz koniecznie użyć lekkiego materiału. Na przykład, dobrze do tego celu nadawałby się depron.

  Krok 9: Ostatnie modyfikację i usprawnienia
  Zdalnie sterowany poduszkowiec Zdalnie sterowany poduszkowiec Zdalnie sterowany poduszkowiec Zdalnie sterowany poduszkowiec Zdalnie sterowany poduszkowiec
  Gratuluję! Twój poduszkowiec jest gotowy do wyścigu. Mimo to, nadal konieczne jest wprowadzenie kilku modyfikacji do konstrukcji.

  Prawdopodobnie, kiedy będziesz testował swój poduszkowiec, płaszcz będzie opadał na ziemię, co będzie w znacznym stopniu hamowało poduszkowiec. Aby rozwiązać ten problem, autor wprowadził pewną małą modyfikację. Mianowicie, przymocował kilka pasków taśmy w miejsce otworów w płaszczu, drugi koniec pasków przykleił zaś do wierzchniej płyty XPS, służącej, jako podstawa. Dzięki wykonaniu tej czynności, tworzy się otwarta przestrzeń powietrzna pod poduszkowcem. Powietrze uchodzi stamtąd na boki, dzięki czemu poduszkowiec unosi się. Nigdy więcej nic nie będzie przycierać.

  Możesz również wykonać kilka mniejszych dziur w płaszczu. Na przykład, zrób kilka dziur z tyłu poduszkowca, jeśli tył jest najcięższą częścią twojej konstrukcji. Poeksperymentuj!

  Ostatecznie, możesz również zamontować osłonę z przodu poduszkowca (w miejscu, gdzie ulokowany jest akumulator) złożoną z kawałków płyty XPS. To poprawi wygląd oraz polepszy właściwości aerodynamiczne konstrukcji.
  Teraz możesz w pełni cieszyć się, ścigając się twoim nowym poduszkowcem!

  Polecam obejrzeć również wideo przedstawiające poduszkowiec w akcji:  Źródło: Link

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  Hetzer
  Level 13  
  Offline 
  Hetzer wrote 123 posts with rating 49, helped 0 times. Live in city Września. Been with us since 2012 year.
 • IGE-XAO