Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka antena kierunkowa FM 100km od nadajnika

PĄK4ever 24 Mar 2013 22:03 6210 26
  • #1 24 Mar 2013 22:03
    PĄK4ever
    Poziom 11  

Witam.
    Mam następujące pytanie:
    Jaką antenę kierunkową UKF by trzeba było załatwić abym odbierał RMFmaxxx nadawany z Krakowa? Mieszkam w Bielsku-Białej. Czy to w ogóle jest możliwe? Wiem, że mógłbym odbierać przez sieć ale jest to dodatkowy problem którego chciałbym uniknąć. Aktualnie mam taką:
    http://www.dipol.com.pl/antena_radiowa_dipol_1ruz_b_A0210.htm wraz z symetryzatorem;
    wiem, że może być kiepska ale kupowałem ją dawno temu. Odbieram na niej sygnał tej radiostacji ale z ogromnymi szumami i dlatego myślę o kierunkowej albo kupić albo zrobić bo materiał na nią bym ewentualnie znalazł.
    Pomoże mi ktoś?

0 26
  • #2 25 Mar 2013 07:11
    aval
    Poziom 16  

Są takie anteny radiowe 3-elementowe. Przykład mnożesz zobaczyć tutaj: http://www.aval.com.pl/aval.A1-1231.html
    Poszukaj jednak w najbliższym sklepie z antenami, bo jest to antena duża i niechętnie wysyłana.
    Są jeszcze i anteny 1-elementowe, ale mają mniejszy zysk.
    Ta którą masz, to antena o charakterystyce dookólnej. Dobrze sie sprawia, gdy odbiera się sygnały z różnych kierunków z pobliskich nadajników.

0
  • #4 25 Mar 2013 08:57
    PĄK4ever
    Poziom 11  

A czy trudną rzeczą było by wykonać taką antenę samemu? Bo w sumie mało ma elementów a jak już mówiłem mam trochę materiału w domu aby to skonstruować ale czy ma to sens i w ogóle się opłaca?

0
  • #5 25 Mar 2013 09:29
    aval
    Poziom 16  

SP5ANJ napisał:
    Tą samą masz za znacznie mniejszą kwotę

Podobna, nie znaczy taka sama. Dipol to porządna firma i ma dobry sprzęt.
    Być może jako producent ma też rewelacyjną cenę.
    Chociaż w tym konkretnym przypadku wydaje mi się, że te dwie anteny różnią sie przekrojem nośnika. Dipol ma chyba wersję z "oszczędnym" profilem.
    A jak obserwuję te stada kawek siedzących u sąsiada na antenach, to raczej wolałbym nośnik grubszy.
    Czasami widuję 3-4 kawki na jednej połowie direktora anteny VHF, a na drugiej połowie żadna nie usiądzie. Towarzyskie to stworzenia! :-)

Dodano po 2 [minuty]:

PĄK4ever napisał:
    czy ma to sens i w ogóle się opłaca?

Sens może i ma, ale na pewno sie nie opłaca. Bo przecież i tak trzeba będzie pewnie kupić uchwyt i puszkę antenową. A w najbliższym sklepie antenowym znajdziesz taką antenę za kilkadziesiąt złotych.

0
  • #6 25 Mar 2013 10:00
    PĄK4ever
    Poziom 11  

Dobra, pomyślę o tym jeszcze, ale i tak chodziło mi o poziom trudności skonstruowania takiej anteny. Kilka anten już zrobiłem (2,4 GHz) więc i ta chyba nie będzie aż tak trudna by ją zrobić - w ramach hobby, że tak powiem. Kupić zawsze można.
    A i jeszcze jedna kwestia - wzmacniacz czy nic?
    Mam taki:
    http://www.anprel.soft.type.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=524&Itemid=54

0
  • #7 25 Mar 2013 10:16
    Novile
    Poziom 32  

PĄK4ever napisał:
    Mam taki:
    W sumie ,to jednak kawał drogi te 100 km i "tylko" FM . Wszystko zależy z jaką mocą nadaje ta radostacją , którą chcesz odbierać. W sumie ta Yagi ,to też mizerota, bo tylko 3 elementy, ale jak już posiadasz wzmacniacz to jest dobrze. Najpierw sprawdź bez wzmacniacza. I tak cię to nic nie kosztuje, bo go posiadasz.

0
  • #8 25 Mar 2013 10:47
    aval
    Poziom 16  

PĄK4ever napisał:

Skoro wzmacniacz masz, to wyjdzie taniej niż symetryzator za kilka złotych. ;-)
    Przesterować, raczej nie przesterujesz przy tej odległości.
    Novile napisał:
    to też mizerota, bo tylko 3 elementy

Tylko? Przy antenach UKF to chyba tylko raz się spotkałem z 5-elementową. I to tylko w katalogu. Przecież i tak to są niezłe wymiary...
    Pozdrowienia

0
  • #9 25 Mar 2013 10:50
    PĄK4ever
    Poziom 11  

RMF MAXXX Kraków 96.7 Mhz
    Położenie nadajnika: RON Kraków 'Malczewskiego'
    Moc i polaryzacja: 2.0 kW, V - pionowa

lub:

88,1 Radio RMF MAXXX Śląsk Zabrze *Komin EC*
    wysokość anteny: 274+195 D
    współrzędne geograficzne: 18E48'44" 50N17'56"
    ERP: 0,60 kW
    polaryzacja V

Z którego lepiej odbierać sygnał?

0
  • #10 25 Mar 2013 11:24
    aval
    Poziom 16  

Jak już będziesz miał tę antenę, to sprawdź oba kierunki. Teoretycznie lepiej z silniejszego nadajnika, ale liczy sie jeszcze charakterystyka i wysokość umieszczenia anteny nadawczej oraz warunki propagacyjne.
    Pzdr

0
  • #11 25 Mar 2013 12:13
    PĄK4ever
    Poziom 11  

Ok. Jeszcze jedna kwestia, mianowicie:
    1)jeśli zastosuje wzmacniacz w antenie kierunkowej i napięcie 12V to jak połączyć obie anteny?
    W dookólnej będzie tylko symetryzator. Przewód przez mur mam tylko jeden i nie ma możliwości dodać kolejnego.
    2)Jakiś trójnik, sumator?
    3)Czy będę mógł brać napięcie z zasilacza który już zasila antenę Dipol Tri Digit 21-69?

0
  • #12 25 Mar 2013 13:46
    penknife
    Poziom 20  

pamiętaj że masz odebrać polaryzację V(pionowa), a nie H(pozioma)
    czyli przytoczony problem przez kolegę aval prawdopodobnie nie będzie występował

jeśli jeszcze nie kupiłeś tej anteny pokręć tą co masz by była w orientacji V i sprawdź czy są jakieś zmiany

0
  • #13 25 Mar 2013 14:06
    aval
    Poziom 16  

PĄK4ever napisał:
    jeśli zastosuje wzmacniacz w antenie kierunkowej i napięcie 12V to jak połączyć obie anteny?

Trzeba zastosować jakiś sumator, który połączy sygnały z tych dwóch anten i do jednej poprowadzi napięcie zasilające. Mógłby to być np. prosty sumator typu http://www.e-aval.pl/Sumator-antenowy-RSI-02Ms-AMS(3,6478,7727).aspx
    Niemniej jednak później pozostanie jeszcze problem zsumowania sygnałów radiowych i telewizyjnych. Tutaj też przyda się jakaś zwrotnica z możliwością przenoszenia napięcia zasilającego. Trzeba poszukać jednak jakiejś zwrotnicy na różne zakresy, bo mają one mniejsze tłumienia przejścia niż uniwersalne sumatory.
    PĄK4ever napisał:
    Czy będę mógł brać napięcie z zasilacza który już zasila antenę Dipol Tri Digit 21-69

A tego to już nie wiem; musisz sprawdzić wydajność zasilacza i porównać z obciążeniami wprowadzanymi przez oba wzmacniacze w antenie radiowej i telewizyjnej.

0
  • #14 25 Mar 2013 23:00
    PĄK4ever
    Poziom 11  

Spróbuje tą antenę przestawić pionowo.
    Co do połączenia anten (dwóch radiowych) wydaje mi się, że zwrotnica chyba nie będzie potrzebna bo TV ma swoje pasmo i swój kabel antenowy już podłączony.

Dodano po 5 [minuty]:

Jak do symetryzatora popłynie napięcie z zasilacza będzie to oddziaływało negatywnie w postaci zakłóceń bądź innych niepożądanych rzeczy?

Dodano po 10 [minuty]:

aval czy może być zamiast tego sumatora co Ty zaproponowałeś np. to:
    http://nowyelektronik.pl/searchsklep.php?mode=opis&nr=54889
    ?

0
  • #15 26 Mar 2013 07:12
    aval
    Poziom 16  

PĄK4ever napisał:
    aval czy może być zamiast tego sumatora co Ty zaproponowałeś np. to:
    http://nowyelektronik.pl/searchsklep.php?mode=opis&nr=54889
    ?

Pewnie może, chociaż czytając opis to człowieka ogarnia przerażenie:
    Pasmo: 40-860 MHz
    Tłumienie: <2.5dB
    Seperacja wejść: >18dB

Tę seperację potraktujmy jako literówkę.
    Ale tłumienie <2,5dB w przypadku dwóch wejść/wyjść szerokopasmowych to po prostu bezsens.
    Samo bezstratne rozgałęzienie na 2 powoduje spadek o 3dB.
    Przecież "wody" nie przybędzie w tej rurze. Jak rozdzielimy na dwa to w każdej będzie połowa.
    Chyba że chodzi o perpetum mobile! :-) (Oczywiście może to być jeszcze wzmacniacz. ;-) )
    A przecież występują jeszcze jakieś straty. Na dobrą sprawę nie da się stworzyć rozgałęźnika antenowego o tłumieniu mniejszym niż 3,5dB.
    Jeżeli ten rozgałęźnik/sumator jest tak wykonywany jak opisywany, to odradzam.
    Pzdr

0
  • #16 26 Mar 2013 09:02
    PĄK4ever
    Poziom 11  

Ok. W tym co mi doradziłeś napięcie przejdzie tylko do jednej anteny, do drugiej będzie blokować, prawda?
    No i kwestia tej impedancji.. Znalazłem projekty różnych anten Yagi też i taką którą doradzaliście ale w niektórych jest impedancja różna od 75Ohm. Czy nie robi to większej różnicy jaka będzie impedancja wejściowa anteny?

Dodano po 1 [minuty]:

https://obrazki.elektroda.pl/1596005900_1364284880.jpg

0
  • #17 26 Mar 2013 09:30
    aval
    Poziom 16  

Anteny radiowe i telewizyjne typu Yagi Uda mają impedancję 300 omów. Żeby dopasować do impedancji kabla 75 omów stosuje sie symetryzatory.
    W całym torze przesyłowym należy stosować urządzenia o jednakowej impedancji, żeby uniknąć niedopasowania i odbić, które objawiają się m.in. zakłóceniami odbioru.

0
  • #18 26 Mar 2013 10:39
    PĄK4ever
    Poziom 11  

W takim razie którą antenę byś polecił wykonać (który numer z listy) z tych co są w załączniku? Materiał mam więc zostaje tylko wybór najbardziej odpowiedniej...

0
  • #19 26 Mar 2013 12:21
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

PĄK4ever napisał:
    W takim razie którą antenę byś polecił wykonać (który numer z listy) z tych co są w załączniku?

Jeżeli załącznikiem jest ten link do obrazka https://obrazki.elektroda.pl/1596005900_1364284880.jpg to proszę abyś się poważnie zastanowił i jeszcze raz przeczytał częstotliwości na jakich są opracowane te anteny z linku. :!:

Nie wiem czy wiesz ale piszesz o zupełnie innych antenach/rezonansach. :cry:

Zauważ, że w tytule "Jaka antena kierunkowa FM 100km od nadajnika" nie podałeś częstotliwości a tylko Emisję FM (F-częstotliwość M-modulacja) [emisja FM to inaczej modulacja częstotliwości) - co możemy mniemać, iż dość często w tym dziale user-y mylą FM jako pasmo 87,5-108 MHz a nie jako emisję.
    Idąc dalej za tzw. ciosem Twoich wpisów - powinieneś trzymać się tych częstotliwości radiofonicznych (komercyjnych) nadających w paśmie 87,5-108 MHz - zwanymi przez Ciebie jako pasmo FM.

Zdjęcie, które nam pokazałeś jest chyba z książki kolegi Krótkofalowca o znaku SP6LB pod tytułem "Poradnik Ultrakrótkofalowca", która prawie nic nie mówi nam o budowie anten w pasmie radiofonicznym 87,5-108 MHz a tylko są tam ogólne przeliczenia. Natomiast o antenach w paśmie 144MHz/430MHz jest tam dużo o takich sprawdzonych konstrukcjach.

Podpowiem, że na Naszym Forum mamy przykłady anten wykonanych amatorsko w domu i sprawdzonych z opisami i z wymiarami dla pasma radiofonicznego 87,5-108 MHz. :spoko:

Cytat:
    Materiał mam więc zostaje tylko wybór najbardziej odpowiedniej...

Materiały to jedno a sprawdzenie poprawności działania przyrządami do tego celu to drugie.
    _____

aval napisał:
    Anteny radiowe i telewizyjne typu Yagi Uda mają impedancję 300 omów. Żeby dopasować do impedancji kabla 75 omów stosuje sie symetryzatory.

Czuję się w obowiązku sprostować wypowiedź kolegi aval .

- anteny radiowe i telewizyjne typu Yagi ... impedancję 300Ω - NIE.
    Mają dowolną impedancje ale szczególnie 240-300Ω bo tak producenci produkują.
    - dopasować do impedancji 75Ω ... się symetryzator - NIE
    Symetryzator symetryzuje z linii symetrycznej na niesymetryczną i odwrotne.
    Dopasowanie czy zmiana impedancji to transformowanie tej impedancji na inną.

Niestety pojęcie sprzedażne "symetryzator" jest jak 2 w 1-nym.
    Ten zwany symetryzatorem to sam symetryzator i transformator w jednym. :cry:

Pozdrawiam.

0
  • #20 26 Mar 2013 12:38
    PĄK4ever
    Poziom 11  

"Podpowiem, że na Naszym Forum mamy przykłady anten wykonanych amatorsko w domu i sprawdzonych z opisami i z wymiarami dla pasma radiofonicznego 87,5-108 MHz. #spoko"

Czy mógłbyś mi podać jeszcze jakąś wskazówkę gdzie znajdę taki projekt? Bo znalazłem tylko projekt na pasmo VHF :(

0
  • #22 26 Mar 2013 13:03
    aval
    Poziom 16  

SP5ANJ napisał:
    Mają dowolną impedancje ale szczególnie 240-300Ω bo tak producenci produkują

To mają te 300 omów, czy nie mają?
    Ja nie piszę o teorii, bo tu są możliwe różne przypadki, tylko o praktyce.
    I producenci przyjęli pewien standard 300 omów, żeby każdy nie musiał produkować swego transformatora/symetryzatora/dopasowywacza. :-)
    SP5ANJ napisał:
    dopasować do impedancji 75Ω ... się symetryzator - NIE
    Dopasowanie czy zmiana impedancji to transformowanie tej impedancji na inną

I znowu czepianie się! :-)
    Skoro wszyscy to urządzenie nazywają symetryzatorem, to stosowanie innego nazewnictwa spowoduje tylko zamieszanie. Zwłaszcza w głowach laików.

Ale skoro sie już czepiamy, to dlaczego Kolego tak wielu ludzi na tym forum używa niepoprawnej nazwy "antenowych instalacji zbiorczych", skoro są to antenowe instalacje zbiorowe? ZBIOROWE! I jakoś Ci to nie przeszkadza?
    no offence :-) :-) :-)

Pozdrowienia

0
  • #23 26 Mar 2013 13:07
    PĄK4ever
    Poziom 11  

Pięknie dziękuję za wszystkie podpowiedzi :)
    Pozdrawiam

1
  • #24 26 Mar 2013 18:16
    Novile
    Poziom 32  

aval napisał:
    SP5ANJ napisał:
    Mają dowolną impedancje ale szczególnie 240-300Ω bo tak producenci produkują

To mają te 300 omów, czy nie mają?
    Ja nie piszę o teorii, bo tu są możliwe różne przypadki, tylko o praktyce.
    I producenci przyjęli pewien standard 300 omów, żeby każdy nie musiał produkować swego transformatora/symetryzatora/dopasowywacza. :-)
    SP5ANJ napisał:
    dopasować do impedancji 75Ω ... się symetryzator - NIE
    Dopasowanie czy zmiana impedancji to transformowanie tej impedancji na inną

I znowu czepianie się! :-)
    Skoro wszyscy to urządzenie nazywają symetryzatorem, to stosowanie innego nazewnictwa spowoduje tylko zamieszanie. Zwłaszcza w głowach laików.

Ale skoro sie już czepiamy, to dlaczego Kolego tak wielu ludzi na tym forum używa niepoprawnej nazwy "antenowych instalacji zbiorczych", skoro są to antenowe instalacje zbiorowe? ZBIOROWE! I jakoś Ci to nie przeszkadza?

Pozdrowienia
    Nie mają. I radzę sie troszkę uspokoić kolego "aval"! :evil: Kolega SP5ANJ doskonale tu wyłożył "kawę na ławę" i do tego był dla ciebie bardzo łaskawy!
    Bo, w przeciwieństwie do niego, ty przyjacielu walisz gafę za gafą! :bad-words:
    Może mi na początek powiesz, czym sie różni według ciebie antena telewizyjna od radiowej? Nie ma takiego podziału! To jakaś bzdura.Antena to antena , odbiera i nadaje fale!,A co w danej fali jest zawarte, to zależy tylko od kodera i dekodera sygnału. To jest prawda a nie fikcja.

Druga bzdura twojego pomysłu, to to z tymi impedancjami - 300Ω.
    Impedancja anteny w wielkim stopniu zależy od jej najważniejszego elementu ,czyli dipola.Jak mówi sama teoria dipol pętlowy( typu zamkniętego!) ma impedancję 300Ω zaś otwarty ma 75Ω.
    Producenci produkują anteny o różnych impedancjach( tak jak pisze SP5ANJ!).Nie wierzysz to sprawdzaj anteny typu : Spit Fire, Skypper, czy inne anteny oparte na dipolu otwartym. Te anteny nie mają 300Ω! :sm31:
    Kolejna twoja teoria- "....jak wszyscy coś nazywają symetryzatorem to wiadomo o co chodzi!"( tak to mniej więcej brzmi! A to nieprawda! A powiedz kolego wszyscy wiedzą co to za auto "MALUCH". Skoro tak to co to za auto FIAT 126P?A skoro tak to powiedz jak nazywamy małego dzieciaczka czy nie "maluchem" .Skoro tak to czy ów dzieciaczek to jest FIAT 126P?Oczywiście że tak( :changes: )!
    Takimi rzeczami zajmuje się taka nauka co się zowie Logika, tam jest takie pojęcie jak NAZWA oraz DESYGNAT nazwy poczytaj sobie to bardzo relaksuje.Pozdrawiam zatem.

0
  • #25 26 Mar 2013 18:43
    aval
    Poziom 16  

Nawstawiałem tyle uśmiechów, żeby nie wyszło to nerwowo. Jeżeli wyszło - przepraszam! :-)
    A stosowanie branżowego nazewnictwa w określonym kontekście jest dosyć jednoznaczne. To też wynika z logiki, że jeżeli rozmawiamy o samochodach i mówię maluch, to raczej to określenie nie dotyczy dziecka.
    Ale nie zamierzam prowokować dalszej niepotrzebnej i nerwowej dyskusji. :-)
    Kiedyś też walczyłem z określeniami potocznymi, chociażby z tą anteną zbiorczą, ale potem odpuściłem.
    Nie wrócisz kijem Wisły. ;-)
    Serdecznie i pogodnie pozdrawiam :-)

0
  • Pomocny post
    #26 26 Mar 2013 19:53
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

To ja również dołączę do tych co wyjaśniają, że nie miałem żadnej intencji w "rugowaniu" user-a a raczej z funkcji tu pełnionej, tylko wyjaśnieniu czy podpowiedzi w tym celu, aby elektroda.pl a i Nasz dział - był daleki od tych "slangów branżowych", chociaż zdaję sobie sprawę z tego, że nie unikniemy tych nazw a szkoda. :cry:

:D

Muszę podziękować kolegom aval i Novile za czujność w temacie. :spoko:

Pozdrawiam.

0