Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

TDA7293 - 2x2TDA7293 budowa wzmacniacza

Ziemowit1973 25 Mar 2013 01:34 5094 12
    Ziemowit1973
    Level 13  
    Witam

Dużo już napisano o TDA7293 ale jeszcze chyba nie wszystko

Na Ebay są ciekawe płytki końcówek mocy na powyższych układach
    3XTDA7293 równolegle na jeden kanał
    Znalazłem dwa rodzaje tych płytek

"Czerwoną i Niebieską"

TDA7293 - 2x2TDA7293 budowa wzmacniacza TDA7293 - 2x2TDA7293 budowa wzmacniacza

Chciało by się zrobić na tych płytkach wzmacniacz - trochę go oczywiście poprawić - mam na myśli kondensatory foliowe dać na bootstrap i na wejście minus bo tam na pewno producent przewidział elektrolit

I teraz małe pytania
    - czy Ktoś to już składał ?
    - którą wersję wybrać ? czerwona czy niebieska ?
    - można gdzieś dorwać skany pytek by się im dokładnie przyjrzeć jak to producent zaprojektował ?
    - można gdzieś dorwać same schematy ?

Dodano 31.12
    ***Link do płytki własnego pomysłu na równoległe TDA***
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    Ziemowit1973
    Level 13  
    Dlaczego ?
    Te kości są np. w Marschal'u i w innych dobrych wzmacniaczach
    polraven
    User under supervision
    Takie jest po prostu moje zdanie po tym gdy "usłyszałem" to "coś" ;)
    Ziemowit1973
    Level 13  
    polraven wrote:
    Takie jest po prostu moje zdanie po tym gdy "usłyszałem" to "coś" ;)

Może kiepsko zaaplikowana , kiepski zasilacz i mamy klops
    Słyszałem że trzy układy równolegle mają lepszą dynamikę a i 4-ro omowe głośniki bez zniekształceń na takiej końcówce lepiej zagrają niż na jednym układzie
    Co nikt nie kupił jeszcze tego ?
    komatssu
    Level 29  
    Znajomy z weselnej kapeli używa takich właśnie wzmacniaczy na TDA7293 w różnych kombinacjach - także mostków na 10 scalakach (5x2) do basów i sobie je chwali bo są niezawodne, w przeciwieństwie do różnego rodzaju Holtonów które psuły mu się dość często.
    polraven
    User under supervision
    ZIEMOWIT :) chyba sobie żartujesz ! ;) heheheh kiepski zasilacz ??? masz mnie za kretyna ? siedzę w audio od hohoho i jeszcze trochę ;) nie ma mowy o złej aplikacji :0 po prostu te układy to jeden wielki SHIT ;) chyba ,że podłączysz pod altusy :D wówczas zagrają przepięknie hahahhaha :D Ps. posiadam między innymi kolumny Audio Physic Avanti i wiem co słyszę :) yyy tzn piszę ;)

Dodano po 9 [minuty]:

komatssu wrote:
    Znajomy z weselnej kapeli używa takich właśnie wzmacniaczy na TDA7293 w różnych kombinacjach - także mostków na 10 scalakach (5x2) do basów i sobie je chwali bo są niezawodne, w przeciwieństwie do różnego rodzaju Holtonów które psuły mu się dość często.

heheheh na weselu po alkoholu ludzie mało co słyszą :) więc tam mozna nawet dac TDA2030 byleby tylko głośno było :D :D :D Ps. ten holton widocznie był z podróbek zrobiony ;) osobiscie zresztą nie uważam jego schemat godnym uwagi ;)
    komatssu
    Level 29  
    Porównujesz sprzęt estradowy, gdzie zniekształcenia rzędu kilku % są w zupełności tolerowane przez słuchaczy i liczy się przede wszystkim wysoka skuteczność głośników, z domowym "hajendem" który nigdy nie zagra nawet w połowie tak głośno jak estradowy? Bądź kolego poważny... I co miałeś konkretnie na myśli pisząc "siedzę w audio od hohoho i jeszcze trochę"?
    Ziemowit1973
    Level 13  
    Dopisuję - mały update

Postanowiłem samemu zrobić płytkę według moich przemyśleń i dewiacji na temat zasilania itp - to ca mają na Ebay bardzo mi się nie podobało.
    Na początek małe ostrzeżenie - uwaga na TDA - można nadziać się na podróbkę
    Poniżej foto
    -
    -
    Górne zdjęcie to podróbka

Co tu dużo pisać - dwa tda7293 równolegle na kanał.
    Skupiłem się by jak najbliżej układu dać baterię kondensatorów - czyli 4x1000uF 63V plus 3x1uF 250V na jeden układ TDA
    Kable masowe, wyjściowe, zasilające są w każdej parze układów jednakowej długości.
    Na wszystkie wysoko prądowe ścieżki na płytkach wlutowałem linkę około 0,25mm2 zalewając całość cyną.
    Przekładki na układy to oczywiści mika.
    Zasilanie końcówek z trafa 300 wat , +-47V , napięcie to przy pełnej mocy spada do +-45V
    Załączanie końcówek oraz mute wyprowadzone na przyciskach z przodu
    Clip Det - diody na przedzie zasilane z napięcia 5V przez rezystory - o dziwo Clip ładnie miga przy uderzeniach basowych jak gram na maksa.

Moc:
    Mierzyłem pobór prądu całego wzmacniacza
    Na biegu jałowym około 0.07 A , na pełnej mocy około 0.5 A
    Czyli mamy różnicy około 0.43A (98 wat) - czy to oznacza że wzmacniacz grał mocą znamionową około 2x50 wat ??? proszę o wypowiedź znających temat TDA

Przeróbki jakie zrobiłem:
    C2 22uf zmostkowałem - po co ma mi elektrolit zniekształcać dźwięk ? czy dobrze ? proszę o wypowiedź bardziej doświadczonych
    C9 i C7 - w ich miejsce są 2x1uF 250V MKSE
    C1 470 nF zamieniłem na 2,2 uF 250V MKP w ekranie własnej roboty
    C5 47 uF - zamieniłem na 2x47uF i dodatkowo równolegle 2x1uF 250 V MKSE

Mały test:
    Na początku dałem po małym osobnym radiatorze na każdy układ by sprawdzić czy jednakowo się grzeją. Grzanie układów idealnie jednakowe - miło zostałem zaskoczony :)

Brum:
    Brum nie istnieje - jak dam wzmacniacz na pełną moc mam w kolumnach ciszę - może to zasługa 2x2,2 uF 250V na wejściu filtra głównego oraz 2x4.7uF 250V na wyjściu tegoż filtra hm

Jak to gra ???
    Miałem poprzednio końcówki na TDA7294 które wymontowałem i w ich miejsce dałem to co na fotkach - różnica w graniu bardzo bardzo duża na plus 2xTDA7293
    Jest o wiele lepsza dynamika, dużo więcej głębszego basu, więcej szczegółów - jestem pod wrażeniem
    Różnica jest na tyle duża że naprawdę szkoda czasu na TDA7294 - jak robić to tylko układ gdzie pracują równolegle układy 7293 - ilość kostek ? hmmm na jednym forum piszą że jak damy 4 na kanał to ponoć gra rewelacyjnie hm :) to stwierdzę jak zrobię taki układ

Fotki:
    TDA7293 - 2x2TDA7293 budowa wzmacniacza TDA7293 - 2x2TDA7293 budowa wzmacniacza TDA7293 - 2x2TDA7293 budowa wzmacniacza TDA7293 - 2x2TDA7293 budowa wzmacniacza TDA7293 - 2x2TDA7293 budowa wzmacniacza TDA7293 - 2x2TDA7293 budowa wzmacniacza TDA7293 - 2x2TDA7293 budowa wzmacniacza TDA7293 - 2x2TDA7293 budowa wzmacniacza TDA7293 - 2x2TDA7293 budowa wzmacniacza

Nie jest to jakiś HI END ale jakość dźwięku tak mnie zmotywowała że już robię takiego cudaka na czterech TDA na kanał :)
    Proszę się nie śmiać z kondensatorów - są z demobilu i postanowiłem je wykorzystać !

TDA7293 - 2x2TDA7293 budowa wzmacniacza TDA7293 - 2x2TDA7293 budowa wzmacniacza TDA7293 - 2x2TDA7293 budowa wzmacniacza
    nsvinc
    Level 35  
    polraven wrote:
    ZIEMOWIT :) chyba sobie żartujesz ! :wink: heheheh kiepski zasilacz ??? masz mnie za kretyna ? siedzę w audio od hohoho i jeszcze trochę :wink: nie ma mowy o złej aplikacji :0 po prostu te układy to jeden wielki SHIT :wink: chyba ,że podłączysz pod altusy :D wówczas zagrają przepięknie hahahhaha :D Ps. posiadam między innymi kolumny Audio Physic Avanti i wiem co słyszę :) yyy tzn piszę :wink:

Stary... najpierw wytrzeźwiej, a następnie staraj się wypowiadać jako profesjonalista skoro twierdzisz że
    polraven wrote:
    siedzę w audio od hohoho i jeszcze trochę

chyba że ten post to prowokacja/jaja/zaszczepienie imprezowego humoru - to wtedy ok ;) Choć jednak przeczuwam ton typowo naśmiewczy i dyskredytujący cudzy wysiłek; moze powinienem sie zastanowić nad zaraportowaniem?

Nie zaczynaj flame war z serii co gra lepiej, monolity vs. hybrydy vs. dyskretne vs. lampy. Tego juz bylo więcej niz najwięcej...

Co do samej konstrukcji - po prostu aplikacja scalaka. Nie widzę zadnych roznic układowych względem typówki aby projekt mozna bylo uznać za 'cos nowego'. Szczerze - nic nowego. Grający scalak; nic więcej, jednak konstrukcja staranna i przemyślana; warto na to zwrócić uwagę.

Ziemowit1973 wrote:
    C2 22uf zmostkowałem

Co to znaczy 'zmostkowałem'?
    Kondensator nie wprowadza jako takich zniekształceń tylko przesunięcie fazowe i swoją reaktancję (zalezną od częstotliwości, co objawia sie jako nieliniowy - w częstotliwości - tłumik).
    Ziemowit1973 wrote:
    Co tu dużo pisać - dwa tda7293 równolegle na kanał.

A jaki miałeś ku temu powód? czyżby jeden za bardzo się grzał? Czy policzyłeś może, że przy danym obciążeniu i napięciu zasilania prąd stopnia wyjściowego przekroczy możliwości pojedynczego scalaka?

Ziemowit1973 wrote:
    Moc:
    Mierzyłem pobór prądu całego wzmacniacza

Podejrzane. Az tak podejrzane, jak "podgląd faksów i obrazów systemu Windows". Zakladam, ze mierzyleś to miernikiem uniwersalnym, a nie takim z trueRMS do 20kHz lub oscyloskopem...

Ziemowit1973 wrote:

To zmienia tyle co nic. Ma znikomy lub zaden wplyw na pracę koncówek mocy

Ziemowit1973 wrote:
    C1 470 nF zamieniłem na 2,2 uF MKP w ekranie własnej roboty

Zmniejszyłeś tłumienie niskich częstotliwości. Ale czy bylo to celowe, czy po prostu taki kondensator miałeś pod ręką?

Ziemowit1973 wrote:

Zbędne. Nic nie daje; zwiekszyłeś bootstrapowy kondensator znacząco ponad wymaganą normę; a to nie ma zupełnie zadnego wpływu na pracę obwodu bootstrap w tej aplikacji. A więc nie ma tez wplywu na pracę stopnia mocy...
    Ziemowit1973
    Level 13  
    Cieszę się że Kolega chce mi coś podpowiedzieć :) im więcej podpowiedzi tym lepiej :)

nsvinc wrote:
    C2 22uf - Co to znaczy 'zmostkowałem'?

Zwarłem go.
    Pytanie - czy nie wpłynie to negatywnie na pracę wzmacniacza ? myślę że tylko pozytywnie ?
    ---------------------
    nsvinc wrote:
    dwa tda7293 równolegle na kanał.
    A jaki miałeś ku temu powód?

Główny powód to zniekształcenia które rosną wraz z mocą - jeśli się nie mylę jak prąd rozłoży się na dwa scalaki to zniekształcenia są mniejsze.
    Drugi powód to nagłośnienie imprezy na 30 , 40 osób - boję się że grając na maksa na jednej końcówce spalę ją.
    Trzeci powód - czytałem opinie że dając trzy a nawet cztery układy równolegle mamy lepszą dynamikę (dając dwa jest wyraźnie lepiej w porównaniu do jednego)
    ---------------------
    nsvinc wrote:
    Zakladam, ze mierzyleś to miernikiem uniwersalnym, a nie takim z trueRMS do 20kHz lub oscyloskopem...

Zrobiłem pomiar prądu jaki pobiera wzmacniacz z gniazdka - (przy tym pomiarze było pytanie)
    ---------------------
    nsvinc wrote:
    Ziemowit1973 napisał:
    To zmienia tyle co nic. Ma znikomy lub zaden wplyw na pracę koncówek mocy

Poteoretyzujmy.
    Kondensator elektrolityczny "daje z siebie łądunek" z opóźnieniem a MKSE od razu odpowie - Myślę że to może mieć wpływ na jakość dźwięku a szczególnie szczegółowość i dlatego zastosowałem oprócz wyż.wym. 3x1uF 250V na jeden TDA jeszcze 2x2,2uF oraz 2x4,7uF na głównym filtrze
    Poniżej test kondensatorów wykonany przez forumowicza z innego forum
    TDA7293 - 2x2TDA7293 budowa wzmacniacza TDA7293 - 2x2TDA7293 budowa wzmacniacza
    ---------------------
    nsvinc wrote:
    Ziemowit1973 napisał:

nsvinc wrote:
    Ziemowit1973 napisał:
    C1 470 nF zamieniłem na 2,2 uF MKP w ekranie własnej roboty

Sugerowałem się poniższą stroną
    http://www.rotgradpsi.de/mc/amp51/amp51ref/tda729x_pitfall.html

Enhancing low frequency performance
    The low frequency performance of the TDA729X is poor, if used according to the datasheet. The sound is somewhat "thin" in the low frequency range. The reason is that the lower -3dB frequency of the input capacitor (C1, 470nF) and the corresponding resistor to ground (R1, 22k) is around 35Hz and that of the feedback network (R3, 22k; R2, 680ohm; C2, 22ľF) is about 25 Hz.
    If you increase the input capacitor C1 to 2.2ľF the roll of frequency drops to 4Hz and with value of 100ľF for the feedback DC decoupling capacitor C2 the -3dB point of the feedback network is around 3Hz. Now the frequency response becomes nicely flat:

It is recommended to increase the value of the bootstrap capacitor C5 to at least 47ľF per chip to improve low frequency performance further.

Recommended capacitances for the input capacitor C1 include Wima MKS-2 2,2ľF 50V DC (metallized polyester foil) and for the feedback DC decoupling C2 and the bootstrapping C5 Panasonic FC 100ľF/35V (aluminium electrolytic capacitor, low esr, 105°C).
    -
    Ziemowit1973
    Level 13  
    Witam
    Po testach i długotrwałym graniu (wiele imprez) końcówki na 2x2TDA7293 w końcu wybuchły.
    Wybuchły prawdopodobnie z powodu przeróbki moich kolumn choć bardziej stawiam na jakiś problem we wzmacniaczu

Piszę bo potrzebuję porady od dobrze obeznanego szpeca !
    Jak pisałem wcześniej fabryczną aplikację zmodyfikowałem i zastanawiam się czy wybuch nie był spowodowany moimi modyfikacjami

1 - Szczególnie interesuje mnie zwarcie przeze mnie C2 - proszę o wytłumaczenie po co ten kondensator jest w tym układzie - zwarłem go ponieważ myślę że ten C2 jest zbędny - sygnał audio i tak idzie przez C1 więc nie ma możliwości wysterowania końcówki stałym napięciem
    Zwarłem go dlatego że chcę uzyskać jak najlepszą jakość dźwięku i myślę że ten elektrolit w torze audio mi tę jakość psuł !!!

2 - Prosił bym również o wytłumaczenie układu C10 i R7 na wyjściu wzmacniacza
    Co ten układ robi ? może go też można powiększyć by zabezpieczyć mój wzmak ??? tylko zaznaczam - potrzebuję perfekcyjną jakość dźwięku

3 - Wyjścia końcówek podłączone przez rezystory 0.1 OHM 5 wat - mam zamiar je powiększyć do 0.5 ohm i 10 wat - czy to ma sens ???

Wszystkie kable i ścieżki przy układach TDA są tej samej długości by oba układy pracowały na idealnie jednakowych warunkach zasilania i obciążenia
    Zasilanie to toroid 300 wat oraz 16x4700 uf 63V, napięcie plus minus 48V

Wiem że to forum już ma dość pisania o TDA ale może Ktoś perfekcyjnie znający temat coś pomoże
    Pozdrawiam Wszystkich
  • Helpful post
    komatssu
    Level 29  
    Ad. 1 - Każdy wzmacniacz różnicowy ma tzw. wejściowe napięcie niezrównoważenia (Input Offset Voltage) które w przypadku TDA7293, zależnie od egzemplarza i warunków pracy, wynosi od -10 do +10mV. Kondensator C2 zapobiega wzmacnianiu przez wzmacniacz tego napięcia niezrównoważenia. Zwierając go spowodujemy, że na wyjściu układu może pojawić się napięcie stałe 300-400mV. Jeśli połączymy 2 układy równolegle wyjściami, to w najgorszym przypadku może to spowodować przepływ znacznego prądu stałego przez strukturę wzmacniacza i rezystory wyrównawcze 0,1Ω.
    Ziemowit1973
    Level 13  
    komatssu wrote:
    Zwierając go spowodujemy, że na wyjściu układu może pojawić się napięcie stałe 300-400mV. Jeśli połączymy 2 układy równolegle wyjściami, to w najgorszym przypadku może to spowodować przepływ znacznego prądu stałego przez strukturę wzmacniacza i rezystory wyrównawcze 0,1Ω.

Dzięki za odp.
    Więc tak - kostki wymieniłem - wzmacniacz działa
    Pomierzyłem te napięcia i co ciekawe mam stałe napięcie na wyjściu około 110 mV + , na każdej kostce jest to napięcie + przed rezystorami 0,4Ω - gdyż takie teraz zastosowałem
    Co ciekawe jak wypnę zworę i dam kondensator C2 to napięcie mam około 90 mV
    Chyba zostawię to bez kondensatorów
    Pozdry