Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

BIOS nie startuje, brak sygnału z głośniczka systemowego.

manfi 25 Mar 2013 09:07 1374 5
  • #1 25 Mar 2013 09:07
    manfi
    Poziom 9  

Witam

Od pewnego czasu pojawiły się problemy z dość leciwym już komputerem stacjonarnym ( około 6 lat). Najpierw zaczęło się od samoczynnego wyłączania klawiatury pod PS/2. Zamiana klawiatury na USB naprawiła problem. Tymczasem pojawił się kolejny. Komputer raz uruchamiał się poprawnie a raz nie wczytywał BIOSU co objawiało się brakiem sygnał na monitorze i dźwięku systemowego z głośniczka. Skończyło się na tym, że w chwili obecnej BIOS nie startuje wcale. Wszystkie wentylatory się kręcą, napięcia z zasilacza są prawidłowe.
    Wypięcie podzespołów i zostawienie samego procesora nie zaowocowało żadnym piknięciem czy sygnałem ciągłym. Bateria na BIOSIe została wymieniona a BIOS zresetowany. Dodatkowo w chwili obecnej PC nie reaguje na przycisk POWER. Tzn. po włączeniu do prądu i naciśnięciu przełącznika na zasilaczu w pozycję ON, od razu rusza. Dłuższe przytrzymanie przycisku power na obudowie nie wyłącza zasilacza. Pali się tylko zielona dioda. Tak samo dzieje się po odłączeniu przycisków frontowego panelu. Przetestowane na dwóch zasilaczach.

Rozumiem, że padnięta jest płyta główna i nie ma sensu szukać dalej?

Zdaje sobie sprawę, że są już takie tematy ale nie zawsze można dopasować sobie ich treść do konkretnego przypadku.

Mam jeszcze takie pytanie trochę poza tematem. Mam w domu dość dobry zasilacz Chiefteca 450 W. Niestety latem ubiegłego roku wyładowanie atmosferyczne, które poszło po kablu telefonicznym, skutecznie ubiło zintegrowaną sieciówkę oraz płytę.

Czy jeżeli zrobię pomiary napięcia tego zasilacza i będą one prawidłowe w IDLE i w stresie, to można go przywrócić do użytku?

0 5
  • #2 25 Mar 2013 09:18
    bodom
    Poziom 29  

Pomiar napięć zasilacza to pierwsza rzecz, którą powinieneś wykonać

0
  • #3 25 Mar 2013 11:17
    Psiotrek
    Poziom 14  

Powolne "umieranie" komputera to najczęściej albo bateria BIOSu (tę już jest wymieniona), albo pogarszający się stan kondensatorów elektrolitycznych w obwodach zasilania. Kondensatory są i w zasilaczu i na płycie głównej, ich minimalne choćby wybrzuszenie kwalifikuje je do wymiany. W obu przypadkach jest to kłopotliwe (w zasilaczu trochę mniej, jednowarstwowy druk), więc jeśli nie widać nic niepokojącego na płycie głównej warto podmienić chwilowo zasilacz na inny, PEWNY. Jeśli objawy nie ustapią to naprawa takiej płyty może być nieopłacalna. Co do zasilacza Chieftec'a - warto zaryzykować pod warunkiem poprawności podstawowych pomiarów, bo to są najczęsciej bardzo solidne zasilacze. Powodzenia!

0
  • #4 25 Mar 2013 12:14
    manfi
    Poziom 9  

Najprawdopodobniej wina leży po stronie kondensatorów na płycie. Jeden z nich miał na sobie taki dziwny rdzawy nalot i był spuchnięty. Naprawa płyty w takim stanie i z takim stażem mija się z celem, więc pewnie zakończy się to złożeniem nowego zestawu.

W kwestii tego zestawu do zastosowań domowych ( internet, pakiet biurowy, proste gry przeglądarkowe) Czy stosując taką płytę i procesor można darować sobie zakup GPU ? Mam tutaj na myśli zintegrowaną grafikę w i3

http://www.komputronik.pl/product/170867/Sprz...terowy_/Podzespoly/Gigabyte_GA_H61M_DS2V.html

http://www.komputronik.pl/product/167126/Sprz..._i3_3220_3_30_GHz_BOX_trzeciej_generacji.html

Tzn ta płyta główna posiada zintegrowany układ graficzny. Czy wobec tego można zamiast i3 zastosować np. Intel Celeron G550 2.60 GHz BOX drugiej generacji

Po prostu chodzi o to, że komputer pod względem grafiki 3D nie będzie jakoś szczególnie eksploatowany. Poza tym grafikę można w każdej chwili dokupić.

Co do tego poburzowego zasilacza o którym wspominałem, to sprawdziłem jego napięcia i wyglądają tak:

12V = 11,98 V
    5V = 5,0,7V
    3,3 = 3,37V

W trakcie mierzenia podpiąłem go do zestawu z płytą,procesorem, 2x cooler + HDD + 4x kości RAM. Wszystko upięte w całość. Nie mam obecnie możliwości sprawdzenia w stresie.

Jest to Chieftec GPS -450AA -101 A

0
  • #5 26 Mar 2013 08:30
    Psiotrek
    Poziom 14  

Napięcia z zasilacza w porządku, można podłączać.
    Co do podmiany procesora na słabszy (tańszy): osobiście nie polecam. Takie podmiany tylko w górę. I nie chodzi tu o zawrotną moc obliczeniową dla zaawansowanych programów, chodzi o komfort pracy z podstawowymi rzeczami: system operacyjny, program zabezpieczający, przeglądarka internetu z kilkoma zakładkami... Oczywiście, ze słabszym procesorem będzie to chodzić, ale to nowy sprzęt będzie, a już na starcie wyhamowany. A wymiana procesora to zawsze jest stres: czyszczenie z kurzu i starej pasty, nakładanie nowej, dokładne dociśnięcie, czasem konieczna jest aktualizacja BIOSu, w skrajnych przypadkach wymiana radiatora z wentylatorem i zasilacza. Moim zdaniem lepiej od razu zamontować taki, który z zapasem będzie chodził dłuższy czas.
    Co do karty graficznej: spróbować z tą na płycie. Do wielu zastosowań zupełnie wystarczająca.

0
  • #6 26 Mar 2013 18:05
    pawelr98
    Poziom 35  

Nie kupuj w kompuszrotniku. Ceny mają z kosmosu (ostatnio niestety mojego wujka który kupował tam laptopa na prezent okantowali na 500ZŁ).Kupuj w sklepach internetowych o normalnych cenach (zawsze kilka razy sprawdzaj ceny).
    A jeśli chodzi o wymianę kondensatora to nie jest to trudne ani kosztowne.
    Wystarczy lutownica transformatorowa o mocy 20-30W oraz kondensatory (1-2zł za sztukę) o identycznych parametrach jak aktualne. Pamiętaj że należy wymienić wszystkie kondensatory w tej samej linii (na przykład w sekcji zasilania).

0