Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

L293D - Filtrowanie w obwodach zasilających

Electix 25 Mar 2013 16:11 951 0
  • #1 25 Mar 2013 16:11
    Electix
    Poziom 20  

Witam serdecznie.

Buduję uniwersalny driver do silników i obciążeń indukcyjnych, umożliwiający mi sterowanie przez mikrokontroler. Do tej realizacji wybrałem układ L293D.

Chciałem popytać trochę o sposoby najskuteczniejszego filtrowania zasilania tego układu, tak aby przy pracy, jak najmniej zakłóceń z tego układu przenikało do zasilacza drivera i do układów cyfrowych nim sterujących.

W tym celu wymyśliłem sobie, że na obu liniach zasilania VCC i GND w szereg włączę koraliki ferrytowe. Zasilanie strony końcówki mocy odfiltruję przez 4 kondensatory elektrolityczne low ESR i bezpośrednio przy wyprowadzeniach zasilających układu L293D, 100n ceramiczne. Zasilanie układu L293D w części cyfrowej, mam zrealizowane na układzie 78L05 w standardowej konfiguracji i jest ono podłączone do VCC. W celu zminimalizowania przenikania "brudów" z pracującego drivera, postanowiłem połączyć masę sygnałów sterujących driver z masą drivera poprzez koralik ferrytowy.

Moją koncepcję przedstawia rys:
    L293D - Filtrowanie w obwodach zasilających

Moje pytania:

Czy rozwiązanie które sobie wymyśliłem ma sens? Czy w ten sposób znacząco ochronię się przed EMI, czy to tylko niepotrzebna komplikacja układu?

Jak dobrać pojemności elektrolitów (do max parametrów L293D), bo zrobiłem to bardziej na czuja niż przy pomocy obliczeń czy szacunków? Nie ukrywam, że wygodniej mi by było zastosować mniejsze gabarytowo kondensatory, ale nie zamierzam oszczędzać na ich wielkości, jeśli wpłyną znacząco na poprawę działania układu drivera.

Czy ewentualnie jakoś inaczej mogę rozwiązać problem minimalizacji zakłóceń?

Nadmienię tylko, że sam projekt obwodu drukowanego też będę starał się wykonać pod kontem minimalizacji zakłóceń EMI...

0 0