Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujnik odbiciowy na fotodiodzie

Fawkesior 25 Mar 2013 16:15 2106 4
 • #1 25 Mar 2013 16:15
  Fawkesior
  Poziom 7  

  Chciałbym się zapytać odnośnie układu który znalazłem w sieci i troszkę zmodyfikowałem..
  :arrow: Przede wszystkim: czy wgl. działa i jakie oporniki muszą być (R1 i R2) aby na wyjściu wzmacniacza było od ok. 12V.
  :arrow: Też proszę o wytłumaczenie jak fotodioda dokładnie działa, wiem że wytwarza prąd w obwodzie i napięcie ale jakie ilości? 1V? 2V?
  :arrow: Oraz jaka jest czułość takiego odbiornika? Chciałbym aby było co najmniej 50 cm, najłatwiej było by chyba zrobić duże wzmocnienie, prawda?
  Nadajnika IR nie ma ale będzie to po prostu dioda IR z opornikiem i źródłem zasilania. W układzie na kolektorze dałem po prostu diodę ale myślę że bd tam układ scalony, dioda jest tylko na schemacie. :) Z góry dziękuję:) Przepraszam za wykonanie schematu w Paincie ale nie wiem jakiego programu do tego używać :)

  Czujnik odbiciowy na fotodiodzie

  0 4
 • #2 26 Mar 2013 19:32
  jarek_lnx
  Poziom 43  

  Cytat:
  Przede wszystkim: czy wgl. działa i jakie oporniki muszą być (R1 i R2) aby na wyjściu wzmacniacza było od ok. 12V.
  Wygląda prawie jak przetwornik I/U, jeśli dobrze podłączysz wzmacniacz to może działać, 12V na wyjściu się nie spodziewaj skoro podłączyłeś tam złącze BE tranzystora. Jakie R2 - zależnie od wymaganej czułości, R1 =0 jeśli wzmacniacz może pracować z wejściami blisko masy.
  Cytat:
  Też proszę o wytłumaczenie jak fotodioda dokładnie działa, wiem że wytwarza prąd w obwodzie i napięcie ale jakie ilości? 1V? 2V?
  Najpierw weź pod uwagę że napisano o tym niejeden rozdział książki, więc każda odpowiedź na forum będzie niekompletna. W skrócie spotyka się kilka trybów pracy, albo w trybie fotowoltaicznym kiedy daje napięcie do 0,5V (bez obciążenia), albo mierzony jest prąd zwarciowy, w takim trybie pracuje w twoim układzie (U=0V I rzędu µA), albo też mierzymy prąd, przy polaryzacji zaporowej.

  Cytat:
  Oraz jaka jest czułość takiego odbiornika? Chciałbym aby było co najmniej 50 cm, najłatwiej było by chyba zrobić duże wzmocnienie, prawda?

  Sam musisz to sprawdzić, ograniczeniem będzie odporność na sygnały zakłócające, głównie światło z pomieszczenia, lepsze efekty dają układy z modulacją, gdzie łatwo odróżnić zmienne sygnały użyteczne, od stałych zakłócających. Stosowane są też filtry przepuszczające podczerwień, a zatrzymujące światło widzialne.
  Cytat:

  Nadajnika IR nie ma ale będzie to po prostu dioda IR z opornikiem i źródłem zasilania.
  Może wystarczy, jak nie, to praca impulsowa daje większe zasięgi, rzędu kilku metrów - jak piloty IR.

  0
 • #3 26 Mar 2013 21:48
  Fawkesior
  Poziom 7  

  Dziękuję za odpowiedź:)
  Układy z modulacją oraz praca impulsowa tzn. robione na TSOP oraz na nadajniku który wysyła sygnał np. za pomocą NE555 o częstotliwości 36kHz?:) Zawsze się tego bałem bo z tego co kiedyś czytałem to się robi na mikrokontrolerach, a ja dopiero będę się tego uczył. Ale jeśli jest możliwość zrobienia to nie na mikrokontrolerze to jak? Można prosić o jakiś schemacik, czy coś?:)

  0
 • #4 30 Mar 2013 13:25
  jarek_lnx
  Poziom 43  

  Do nadawania zmodulowanego sygnału podczerwieni wystarczy 555, do odbierania fotodioda lub fototranzystor, wzmacniacz i detektor, TSOP i podobne mają to wszystko w środku, a nawet więcej: filtr podczerwieni, filtr elektryczny i ARW, czułość mają dobrą, może nawet za dużą, sam tych układów nie stosowałem w takim zastosowaniu, a czytałem o kilku komplikacjach (nie pamiętam dokładnie, a nie chcę napisać bzdur), więc polecam poczytać opisy projektów w sieci, od kogoś kto to robił.

  Mikrokontroler nie jest potrzebny do wykrywania czy jest sygnał czy nie ma.

  0
 • #5 31 Mar 2013 17:46
  Fawkesior
  Poziom 7  

  A ten detektor będzie w jakimś układzie scalonym, tak?

  0