Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Linia transmisyjna na STX GND 18-140-8 AWX

woj2500 25 Mar 2013 18:31 3195 7
  • #1 25 Mar 2013 18:31
    woj2500
    Poziom 12  

Witam. Zaprojektowałem obudowę typu TL pod głośnik jak w temacie, lecz nie wiem czy będzie on dobry. Czy mógłby ktoś powiedzieć, czy dobrze ją zaprojektowałem? A może jest ktoś, kto wykonywał subbas na tym głośniku? chodzi mi tu o sam subbas a nie kolumnę 3 lub 2-drożną, po na taki projekt już natknąłem. A jeśli miałbym już taki projekt modyfikować, usuwając głośniki które są mi nie potrzebne to nie zadowoli mnie to za bardzo, ponieważ jej gabaryty są ogromne. Zastosowałem kilka załamań, lecz nie wiem czy to jest dobry pomysł.
    Wzorowałem się na konstrukcji http://www.quadesl.com/speaker/diyesl/tl_cad.pdf
    Poniżej mój projekt:
    L=227,2
    pow wlotu- 248cm^2
    pow. wylotu- 124cm^2
    Fs 36Hz

Ciągła linia ukazuje tor lotu powietrza,

• #2 26 Mar 2013 10:18
    marian133
    Poziom 37  

Ten głośnik nie jest głośnikiem subbasowym,choć miałem go w linii i grał dobrze. Jednak proponuję złożyć linię na głośniku 8", nawet tańszym, ponieważ zagra po prostu głośniej.

Z tego rysunku nic nie rozumiem, nie ma wszystkich wymiarów. Jeśli jednak SD wlotu i wylotu, oraz długość linii się zgadza to jest OK. Wiadomo że z samych wyliczeń idealna linia nie wyjdzie, więc złóż najpierw obudowę testową. Pamiętaj o wytłumieniu, w linii to podstawa.

• #4 26 Mar 2013 15:43
    woj2500
    Poziom 12  

Dziękuje za odpowiedz :) Rzeczywiście, wszystkich wymiarów nie podałem, ale powierzchnia wlotu i wylotu się zgadza. Co do głośnika wybrałem ten, ponieważ ma dobre parametry, a skuteczność na poziomie moich monitorów.

A co do tego gotowego projektu, znam go tyle że gigant znowu, coś by zrobić żeby był mniejszy o połowę chociaż?

• #5 26 Mar 2013 16:12
    marian133
    Poziom 37  

woj2500 napisał:
    coś by zrobić żeby był mniejszy o połowę chociaż?

Nie da się,można jedynie zmieniać jego bryłę,litraż niestety musi być duży,taka wada TL-ek.

• #6 26 Mar 2013 20:20
    woj2500
    Poziom 12  

No właśnie - zmienić bryłę. Czyli niższą, a głębszą, tylko zas będzie zakrzywień dużo, i czy nie będzie wpływać na rezonanse? I jeszcze jak liczyc długosc tunelu? poczynając od środka głośnika czy ogólnie od początku całego tunelu i potem aż do podłoża, i potem od przedniej ścianki do przegrody, ?

• #7 26 Mar 2013 22:13
    marian133
    Poziom 37  

Tutaj znajdziesz odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania: http://diyaudio.pl/showthread.php/13949-Linia-transmisyjna-wady-zalety-ciekawostki Wiem, dużo czytania, jednak warto.

Im mniej załamań tym lepiej, a jeśli chodzi o liczenie długości to fala dźwiękowa znajdzie sobie najkrótszą drogę do wylotu... tutaj ciężko policzyć, a im więcej załamań tym gorzej.

• #8 30 Mar 2013 10:58
    woj2500
    Poziom 12  

Poczytałem troche, i znalazłem pismo z Elektroniki praktycznej ( 2/95) na temat obudowy typu Linia Transmisyjna. Znalazłem tam ,,Przykładowe, schematyczne konstrukcje linii transmisyjnych dla układów dwudrożnych i trójdrożnych'' . Posłużyłem się jednym, oto projekt:

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME