Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Efektowność 2.83 a 1 W. Czym to się różni? Jak to się mierzy?

Konrad6 21 Feb 2005 19:25 1443 12
phoenixcontact
 • #1
  Konrad6
  Level 13  
  witam wytumaczcie mi ta efektownosc bo ja juz tego nie rozumiem czym to sie rozni jak to jest mierzone na moj chlopski rozum to przy napieciu o to chodzi ze przy 2.83V to jest roznica miedzy 8 ohm a 4 bo przez cztery plynie wiekszy prad a przy 1 W to taki sam prąd ale nie jestem pewien a chce wiedziec"czarno na białym" jak to jest !! dziekuje i przepraszam za zawracanie waszych główek :roll:
 • phoenixcontact
 • #2
  alnus
  Level 28  
  Dobrze rozumujesz - tak właśnie jest
 • #3
  Passat_EQ
  Level 22  
  sprawność podaje sie zawsze dla 1W z odległosci 1m
  wiec:
  Dla głosnika 8ohm jest to 2.83ohm
  Dla głosnika 4ohm jest to sinusoida 2V (?)
  Kurcze dobrze rozumuje?
 • phoenixcontact
 • #4
  Tremolo
  Level 43  
  P=U*I=U*U/R=U^2/R=2,83^2/8=1W

  P=x^2/4=1

  Więc musi być 2V
 • #5
  Passat_EQ
  Level 22  
  No włąnie sie zastanawiałem bo w niektórych gazetach z testami (Auto Hi-Fi Tuning) testowano głonsniki z róznymi cewkami nawet takie 2x 3.2ohm i pisało 2.83V obok ale to chyba przez pomyłke :)
 • #6
  radocha
  Level 28  
  Passat_EQ wrote:
  w niektórych gazetach z testami (Auto Hi-Fi Tuning) testowano głonsniki z róznymi cewkami nawet takie 2x 3.2ohm i pisało 2.83V obok ale to chyba przez pomyłke :)


  Testowano????
  Przez pomyłkę????
  To nie pomyłka tylko skrajna niekompetencja i nie testowanie.
  Przysyłają mi takie pisma - strasznie fachowe, (nigdy o to nie prosiłem i nie wiem skąd mają mój adres, do pracy również) czsami to przejrzę traktując jako "część rozrywkową" , jak już się wyśmieję z tego bełkotu, wywalam do kubła. Tylko do tego ta makulatura się nadaje
 • #7
  Passat_EQ
  Level 22  
  ...znaczy to jest tak :)
  Twierdze ze ten zapis mógł być pomyłką w wydruku jako ze wszystkie testy były w pewnym sensie robione w arkuszu. Moze poprostu raz sie zapomnieli naniesc poprawki a ja to przyłwazyłem :)
  A po drugie wątpie zeby wysyłali te gazetki po ludziach bo były nawet drogawe... nie upieram sie ze to nie mozliwe ale moze nie mówimy o tym samym. :)
 • #8
  J. S.
  Level 27  
  Hmm, może panowie z czasopisma chcieli podać efektywność napięciową, nie mocową...
 • #9
  alnus
  Level 28  
  Jak piszą, że to 2,83V , to efektywność napięciowa. Porządne testy robi AUDIO - podaja efektywność mocową , raczej nie stwierdziłem bajkopisarstwa w opisach z laboratorium . Auto Hi-Fi Tuning i wcześniej Sound & Vision to rzeczywiście pomyłka i szkoda o tym pisać .Jeśli chodzi o cewki 3,2 Ohm , to przyjmuje się taki głośnik znamionowo 4Ohm. Tak jest wygodniej i można je jakoś usystematyzować .
 • #10
  J. S.
  Level 27  
  AUDIO, jeśli chodzi o laboratorium rzeczywiście porządnie testuje; za to o brzmieniu rozpisują się jak poeci.
 • #11
  Passat_EQ
  Level 22  
  alnus wrote:
  ...Jeśli chodzi o cewki 3,2 Ohm , to przyjmuje się taki głośnik znamionowo 4Ohm. Tak jest wygodniej i można je jakoś usystematyzować .

  No dobrze, ale jesli to są 2cewki po 3.2ohm z których kazda ma opór równo 3ohm dla prądu stałego to nie jest juz tak łątwym usystamatyzowanie.
  :)
  Wtedy juz trzeba indywidualnie dobierać konfiguracje i napięcie do testów.
 • #12
  radocha
  Level 28  
  :arrow: Passat_EQ
  1. Owszem, wysyłają, EiS wysyłają KAŻDY numer już chyba z dziesięć lat albo więcej, inni okazjajonalnie, płyty CD rzadziej ale też, listonosz już wścieku dostaje
  2. Co do przetworników 2cewkowych - bez różnicy - doprawadzasz do głośnika 1 W - obojętnie w ilu cewkach się to "zmieści" - i mierzysz ile dB wydalane jest z przodu. "Efektywność napięciowa" to kanciarstwo. Głośnik nie jest przetwornikiem napięciowym - chyba że mowa o piezakach bądź wstęgówkach elektretowych. Efektywność głośnika w osi promieniowania wynika z jego sprawności i charakterystyki kierunkowej (wrednie się to liczy, prędzej pomierzysz). A sprawność wynika wprost ze stosunku mocy.
 • #13
  alnus
  Level 28  
  Efektywność napięciowa nie jest taka całkiem zła, w sporym przybliżeniu przeciętny użytkownik wzmacniacza dowiaduje się który głośnik zagra u niego głośniej przy takim samym ustawieniu gałki głośności, bez względu na jego oporność . Może to niezbyt fachowe , ani zgodne z normą , ale ma wartość praktyczną