Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Atmega8] - Zegar elektroniczny, przegrzewanie się tranzystorów

25 Mar 2013 21:39 1866 7
 • Poziom 8  
  Witam!

  Po raz kolejny podchodzę do tworzenia zegara elektronicznego, tym razem mam czas, i staram się robić to bardziej przemyślanie. Jednak moje braki z elektroniki dalej dają się we znaki :)

  Stworzyłem zegar, z tego schematu:
  [Atmega8] - Zegar elektroniczny, przegrzewanie się tranzystorów

  Który został przeze mnie stworzony w oparciu o informacje zawarte w tym wątku:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2423872.html

  Problemem moim jest teraz coś zleksza innego, ale najpierw opis tego co tu się dzieje. Operuję na 4 wyświetlaczach LED FN1-2301300, które są zespolone w PCB po 2 wyświetlacza każdy o numerze EC300028.B (Wspólna Katoda).

  Anody i katody są tutaj przełączane za pomocą ULN2003APG, w celu uproszczenia całego schematu. Tranzystory dodatkowe, przy anodach to BC177B (w przeciwieństwie do tego, co zawarte w schemacie). Rezystory pomiędzy nogami AVR, a ULN mają po 68[Ohm], Rezystory pomiędzy ULN oznaczonym jako 'anoda' a BC177B mają 50[Ohm].

  Natknąłem się na znaczne przegrzewanie ULN 'anoda' przy dłuższej niż 30 sekund pracy (idzie dym). Całość jest podłączana do zasilacza z osobnymi 5V i 12V z amperomierzem, który wskazuje mi, że w chwili włączenia wszystkich wyświetlaczy (wszystkie anody i katody) na raz, prąd osiąga przez chwilę do 1.2A na linii 12V (linia 5V nie ma wahnięć).

  Co może być tego przyczyną? Jak temu zaradzić?
 • Poziom 39  
  Masakra. Może jednak odłóż projektowanie urządzeń na później i wróć do analizy podręcznika od elektroniki. Na początek zapoznaj się z prawem oma oraz z różnicami pomiędzy BC177 i BD140.
 • Specjalista - Mikrokontrolery
  Rezystory pomiędzy AVR i ULN2803 całkowicie zbędne. Jako wzmacniacza anod należałoby użyć układu serii UDN28xx. Potrzebne rezystory szeregowe pomiędzy wyjściami UDN28xx i anodami wyświetlaczy. Za mało kondensatorów na zasilaniu uC.
 • Poziom 8  
  excray napisał:
  Na początek zapoznaj się z prawem oma oraz z różnicami pomiędzy BC177 i BD140.


  Nie jestem elektronikiem, to fakt. To, czego uczyli mnie do tej pory z tej dziedziny to jedynie liczenie prądów i napięć w prostych obwodach, na nic przydających się w rzeczywistości, więc proszę weź poprawkę na to ;).

  Jednak prawo ohma znam, a po Twoim poście zdecydowałem niezwłocznie sobie je powtórzyć. Domniemam, że chodzi o włożenie większych oporników w celu zredukowania prądu pomiędzy ULN, a BC177B. Z ciekawości nawet spróbowałem tego, lecz niestety, lipa :) wyświetlacze się nie świecą. Sugerowałeś włożenie tam tranzystora BD. Tylko, robiąc zegarek raczej chciałbym dążyć do tego, aby zmniejszać zużycie prądu, a nie dopuszczać 1,2A żeby zaświecać marne parę diod. No chyba, że źle zrozumiałem Twoje sugestie, jeśli tak, to proszę o ich sprostowanie.

  Chciałbym tylko zwrócić uwagę na fakt, że jest to układ już przeze mnie sprawdzony (a przynajmniej tak myślałem) w innym zegarze, który także pracował na podobnych napięciach, różnica polegała na tym, że wyświetlacze ze wspólną anodą były w tamtym, teraz pracuję na CC. Jak na ironię prototyp złożony na płytce stykowej działał poprawnie, tutaj, już nie działa tak dobrze, dla tego przyszedłem tutaj, do Was, poradzić się co może być nie tak.

  BlueDraco napisał:
  Rezystory pomiędzy AVR i ULN2803 całkowicie zbędne.


  Tą radę rozważę. Wolałbym nie podpinać mimo wszystko gołych portów kontrolera bezpośrednio pod tranzystory, ale skoro powiadasz, że tu nic nie szkodzi :)

  Pragnę tylko powiedzieć że pracuję na ULN2003, nie 2803, jeżeli jest to jakaś znacząca różnica :)

  Filtracja zasilania jest dokonywana w osobnej płytce zasilającej, dla tego tutaj tak mało kondensatorów, umieszczonych jedynie przy pinach zasiania.
 • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
  Arkadiusz G. napisał:
  Filtracja zasilania jest dokonywana w osobnej płytce zasilającej, dla tego tutaj tak mało kondensatorów, umieszczonych jedynie przy pinach zasiania.

  Filtracja pinów zasilających poszczególnych układów nie dotyczy tylko i wyłącznie fitrowania dostarzanego zasilania do układu.

  To także filtrowanie wygenerowanych przez dany układ (scalak) zakłóceń, na pinach zasilających. Innymi słowy, każdy układ scalony powinien mieć jak najbliżej swoich pinów zasilania, kondensatory filtrujące odpowiednie dla niego, także po to, by swoją pracą nie zakłócał zasilania innym układom.

  http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/zasilanie-mikrokontrolera.html
 • Poziom 8  
  Fakt, układu zegarkowego DS1307 nie uwzględniłem tutaj, zapominając o kondensatorze :) Na to zwrócę uwagę gdy zyskam nieco czasu na wznowienie pracy, i dołożę go.

  Jednak sam AVR wszystkie 3 piny zasilające ma podpięte pod kondensator 100nF możliwie blisko danego pinu. Tak samo Reset ma wpięty taki kondensator. Szczerze powiedziawszy nie wiem, które jeszcze piny miałbym podpiąć których układów :)
 • Specjalista - Mikrokontrolery
  W ULN są rezystory wewnątrz układu, więc dołożenie do 2k jeszcze paru omów nie ma sensu. Uwzględnij wszystko, co napisałem - to są grube błędy. Najgorszy - to brak rezystorów przy segmentach/anodach oraz sporo za małe rezystory w bazach tranzystorów sterujących anodami.
 • Poziom 39  
  Nom i jeszcze same tranzystory. BC177 jest za słaby do sterowania anodami. W tym momencie przez bazę tego tranzystora płynie prąd dwukrotnie większy aniżeli dopuszczalny. Jesteś pewien że one są jeszcze sprawne? Poza tym włożenie tranzystora BD140 nie spowoduje zwiększenia zużycia prądu - nie wiem skąd wziąłeś taki pomysł.