Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zegar nixie avt 5145 liczy za szybko

25 Mar 2013 22:48 3126 13
 • Poziom 12  
  Witam.

  Zrobiłem zegar nixie na płytce avt5145. Mam z nim problemy o jakich nikt wcześniej nie pisał….Po włączeniu zegar jakby odliczał nie sekundy a setne sekund. W szóstej lampie(sekundowej) cyfry się zapalają tak szybko, że niemożna ich rozróżnić. Lampa minutowa chodzi szybciej niż co sekundę. Zegar nakręci dobę w ciągu kilku-kilkunastu minut. Neonówki palą się ciągle( albo nie jestem w stanie zobaczyć jak gasną i się zapalają…) Zliczanie godzin jest prawidłowe natomiast zdarza się, że przy którymś włączeniu do sieci nie zapala się pierwsza lampa(co wskazuje dziesiątki godzin). Gdy wtedy wyjmę układ IC8 zapala się, ale obie lampy godzinowe wskazują tylko 0. Gdy z podstawki wyjęty jest tylko układ IC9 – niczego to nie zmienia, zegar dalej gna jak szalony. Trymery C4, C5 nic nie dają. Gdy z płytki wyjęty jest układ IC7 zegar raz to przyspiesza raz zwalnia ale daje się zauważyć że neonówki V7, V8 pulsują a nie pala się ciągle i dodatkowo gdy wtedy zewrę palcem 10 i 11 nóżkę układu IC9 – zegar chodzi prawieże normalnym tempem. Podobny efekt uzyskam wlutowując na miejsce C5 kondensator 100nF(!)a w planie jest tam zaledwie 10…33piko. Gdy wszystkie układy są na miejscach i wtedy zewrę palcem 10 i 11 nóżkę IC9 (lub wstawię kondensator 100nF) znowu zegar zacznie chodzić prawie normalnie tyle, że neonówki V7, V8 palą się ciągle. Nie wiem gdzie jest błąd, dlaczego licznik bije tak szybko? Czy to wina układu IC7? Czy może rezonatora? Wymieniałem już układ IC9 na nowy -nic to nie daje. Proszę o pomoc.
 • PCBwayPCBway
 • Poziom 14  
  Witam,

  Widzę tylko 2 możliwości:
  1. zastosowałeś zły rezonator kwarcowy (większy od 32,768 kHz).
  2. źle wlutowałeś przyciski S2 i S3 (obróciłeś je o kąt 90 st) lub masz w ich okolicy zwarcie.

  Jeżeli powyższe jest ok, to spróbuj od dołu płytki PCB do każdego z układów scalonych między ich masę, a zasilanie wlutować kondensator 100 nF (bezpośrednio do końcówek).

  Pozdrawiam,
  INTEII.
 • PCBwayPCBway
 • Poziom 12  
  Niestety, to nie to.
  Sprawdzałem rezonator. Ma na obudowie 32.768
  Przyciski można wlutować w płytkę w tylko jeden sposób - jest odpowiedni rozstaw otworów ale wylutowałem je - nic to nie zmieniło, tyle, że neonówki się nie palą. Kondensatory niczego nie zmieniły.
  Możliwe jest, że jest wadliwy rezonator albo któryś z układów IC7 lub IC8 ?
 • Poziom 14  
  Proponuje żebyś jeszcze sprawdził, czy gdzieś nie masz jakiegoś zwarcia - niekoniecznie do masy.
  Ogólnie sprawdź sobie połączenia wokół rezonatora i elementy R3, R4, C4, C5, Q1.
 • Poziom 12  
  Dziś wymieniłem układy IC7, IC8, IC9, rezonator, trymery. Z nowym IC7 neonówki zaczęły pulsować. Zegar nadal chodzi za szybko ale sekundy już są policzalne - zwolnił ale idzie ze 3 - 4 razy szybciej niż powinien. Pojawił się ciekawy objaw: zegar samoczynnie przyspiesza, po czym zwalnia - i tak w kółko. Po dłuższej pauzie, gdy został ponownie włączony do sieci, przestała mu się palić pierwsza lampa V1. Byłem jeszcze w stanie zrozumieć, że chodzi za szybko, ale dlaczego teraz chodząc, zmienia częstotliwość??? :)
 • Poziom 14  
  Moim zdaniem nie o wadliwe układy tutaj chodzi, a raczej o jakieś zwarcie lub coś nie tak z układem generatora.

  Tak teraz przyjrzałem się temu nieszczęsnemu układowi zasilającemu... może to w nim tkwi problem? Może zasilanie jest źle wyfiltrowane i tu pojawia Ci się częstotliwość rzędu 100 Hz!?
 • Poziom 12  
  A powiedziałbyś mi jak w przypadku tego zegara możnaby było to poprawić.Wczoraj czytałem właśnie jak inni sobie radzili z zasilaniem. No i wyczytałem, że mogłaby to rozwiązać przetwornica.Jest taki projekt avt- 1385 ktoś dołożył do niego stabilizator 7805.

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2269029.html

  Co o tym sądzisz?
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  INTEII napisał:
  Tak teraz przyjrzałem się temu nieszczęsnemu układowi zasilającemu... może to w nim tkwi problem?


  Zasil linie 5V z zewnętrznego zasilacza, stany na wyjściach sprawdzaj analizatorem stanów albo w jego braku zamiast wskaźników NIXIE dla testu uzyj diod swiecących.
 • Poziom 14  
  Tak, zastosowanie takiej przetwornicy ma sens - układ zasilany jest wtedy z 12 V zasilacza.
  I dokładnie tak jak powiedziałeś, potrzebny Ci będzie dodatkowy stabilizator na 5 V.

  Wykonanie takiego układu zalecałbym Ci choćby ze względów bezpieczeństwa.
 • Poziom 12  
  Bo zacząłem się zastanawiać nad takimi mozliwościami:
  1) Wylutowuję oporniki 51k razem z diodami zenera. Zostawiam mostek i zasilanie z sieci. Kupuję zasilacz stabilizowany na 5v (nie wiem o jakiej wydajności prądowej) i podłączam go przd mostkiem. Wtedy wyprostowany prąd o dużym napięciu idzie na anody lamp a 5v z zasilacza podłączam w miejsca po diodach Zenera. Plus od strony gdzie była katoda diody (między wylutowaną diodą i opornikiem51k) a minus z drugiej strony wylutowanej diody. Zostawić wtedy te dwa kondensatory 100mikro/16v?

  Mam przy okazji pytanie: Skąd pojawiła się w poprzednim poście ta częstotliwość 100Hz? Tak gdybyś mógł mi napisać jak krowie na granicy bo wiesz, że ja raczkuję w elektronice. Jestem na etapie oślej łączki ;)

  2) Robię przetwornicę avt 1385 ze stabilizatorem 7805. I teraz mam szereg pytań...
  a) O jakiej wydajności prądowej sprawić zasilacz stabilizowany 12v?
  b) Teraz z cyklu załamujących : Gdzie w tej przetwornicy jest wejście na 12v a gdzie wyjście prądu o wysokim napięciu? (Gdy w google wpiszesz avt 1385, pojawia się link do atykułu o niej gdzie jest schemat)
  c) te 12 v z zasilacza stabilizowanego mogę bezpośrednio podłączyć do wejścia stabilizatora 7805 a wyjście podłączyć pod zegar czy przed wejściem do stabilizatora wstawić kondensator 1000mikroF a na wyjściu 10mikroF i dopiero podłączyć do zegara?
  d)

  Dodano po 17 [minuty]:

  Gdzie dokładnie wpina się rezystor 20k w przetwornicy by obciążyć nim wyjście w celu uzyskania odpowiedniego napięcia? Może mieć on różną wartość?
  e) w linku, który zamieściłem w poprzednich postach jest fotka zegara z podpiętą przetwornicą ze stabilizatorem. Wydaje się, że jest tam na jej płytce też mostek prostowniczy - zastanawiam się po co?
  f) i tak się na koniec się zastanawiam która wersja jest bardziej oszczędna - zasilanie 220 z podpiętym zasilaczem 5v, czy przetwornica? :)
 • Poziom 14  
  1.
  Wylutuj DZ1, DZ2, R1, R2. Katody diod Zenera mostkujesz i podłączasz do +5 V zasilacza; masy układu i zasilacza łączysz. Kondensatory C1, C3 zostawiasz, bo w niczym Ci nie przeszkadzają, a wręcz przeciwnie - pomagają. 230 V AC podłączasz normalnie przed mostkiem. Teraz możesz przetestować układ. Jeśli działa poprawnie to wina zasilacza, jeśli nie to już nie wiem :)

  W sieci masz napięcie przemienne 230 V / 50 Hz, jeśli je wyprostujesz dwukołówkowo, to okres tętnień będzie wynosił 100 Hz (kliknij mnie).

  2.
  a. Zasilacz o mocy 10 W / 12 V.
  b. Tam gdzie bezpiecznik jest wejście J1, a po przeciwnej stronie wyjście J2. Wylutuj DZ1, DZ2, R1, R2 oraz B1. Wyjście z przetwornicy AVT1385 wlutowujesz w miejsce wyjścia mostka B1 (plus do plusa, masa do masy).
  c. Kliknij mnie!
  d. Rezystor 20 k wpina się między 1, a 2 pin złącza J2 (potencjometrem P1 regulujesz napięcie).
  e. Zasilacz autora tego pomysłu składał się z tej "magicznej" płytki i transformatora :) Podpiął pod nią bezpośrednio odpowiednie trafo.
  f. Najoszczędniejszą i najbezpieczniejszą wersją będzie:

  1. Wylutuj DZ1, DZ2, R1, R2 oraz B1.
  2. Kup zasilacz stabilizowany 5 W / 5 V.
  3. Zmontuj tą przetwornicę z następującymi zmianami:
  3a. Wartość bezpiecznika 0,5 A.
  4. Wyjście przetwornicy J2 podłącz w miejsce mostka B1 zgodnie z wcześniejszymi wskazówkami.
  5. Zasilacz 5 V podłącz do wejścia przetwornicy J1 i w miejsce zmostkowanych katod DZ1 i DZ2.

  Przetwornica ma szeroki zakres napięć wejściowych, dlatego można ją zasilić z napięcia 5 V. Przeliczyłem wartości elementów i przy tych zastosowanych wszystko powinno być ok.

  Gotowe.
 • Poziom 12  
  Stokrotne dzięki za bardzo szczegółowe informacje. Bardzo wiele rzeczy mi rozjaśniłeś np. że przetwornica może być zasilana napięciem innym niz 12V, tamto 100Hz....
  Po Świętach dam znać co udało mi się zdziłać z moim stoperem. Może stanie się w końcu zegarem ;) Dzięki jeszcze raz.
 • Pomocny post
  Poziom 14  
  Pozdrawiam,
  Wesołych Świąt :)
 • Poziom 12  
  Witam! Miałem odezwać się po świętach a zegar od marca do dzisiaj leżał schowany i dojrzewał...
  Zasilanie jest przerobione. Dołożony jest do obudowy zasilacz stabilizowany 12V (taki miałem) i przez dołączony stabilizator 7805 z dwoma kondensatorami jest stabilne 5V.
  Nie mam pojęcia dlaczego szwankował i szwankuje nadal generator tego zegara. Postanowiłem zrobić eksperyment i zbudowałem nowy, osobny wg rysunku:
  zegar nixie avt 5145 liczy za szybko
  Działa. Wykorzystałem nawet tylko sam układ 4060 z rezonatorem, który czterema kabelkami (zasilanie, masa, sygnał, i od 13 nóżki) wpiąłem do pustej podstawki w płytce, z której wylutowałem rezonator i trymerki.
  Zegar jak na razie chodzi i wydaje się być punktualny( i mam nadzieję, że tak zostanie bo nie wlutowałem do generatora trymera)
  Został jeszcze jeden mały szkopuł, mianowicie po włączeniu nie zapala się pierwsza lampa. Gdy wyjmę układ 7400 z podstawki - juz się pali i jak włożę z powrotem jest wszystko ok aż do następnego dłuższego wyłączenia zegara.
  Nie lubię takiej MAGII :)