Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

easy 412 jak zaprogramowac dla pompy

wojtekk20000 25 Mar 2013 23:07 3255 25
  • #1 25 Mar 2013 23:07
    wojtekk20000
    Poziom 8  

Witam czy ktoś może mi pomóc i napisac jak mam zaprogramowac easy 412 aby właczał pompe hydroforu na 6 minut i potem wylaczal pompe na czas `15 minut az napelni sie 8000 litrów wody i zadziała czujnik poziomu i wyłaczy całkowicie pompe . Kompletnie sie na tym nie znam
    z góry dziekuję z a pomoc

0 25
  • PLC Fatek
  • #2 26 Mar 2013 13:08
    wojtekk20000
    Poziom 8  

Witam :)
    1. Jest pompa hydroforowa 7,5 kw
    2. Pompa jest podłączona do stycznika DILM z cewką zsilana na 230 V 3. Szeregowo z cewką połaczony jest steronik poziomu wody w zbiorniakch połączonych 8000 litrów 4. mam Easy 412 firmy Moeler I całość problem żeby było smieszniej dzieje sie w Kairze 7 km od piramid :):) 5. Od hydrofora idzie rura do ziemi egipskiej :):) na 12 m 4 calowa 6. podczas pompowania po 6 minutach pompa zaczyna pompować powietrze bo nie zdąży najść nowa woda wiec trzeba odczekać 15 minut i potem pompa powinna się włączyć na kolejne 6 minut i tak ciagle aż sterownik poziomu cieczy w zbiornikach nie za dziala tzn gdy poziom cieczy w zbiornikach nie osiągnie zakładanego poziomu ( woda dotknie wtedy sondy)

Wiec potrzebuję ( tak myslę przynajmniej) tak zaprogramowac easy i wpiąć chyba szeregowo pod cewke stycznika aby poma chodziłą w układzie cyklicznym Start Czas pracy - "x" minut STOP Czas przerwy "y" minut START pompy .......
    Czas pracy -"x" minut I STOP
    Itd.

Az czujnik poziomu nie rozewrze na stała styków z cewką gdy będzie napełnione całe 8000 litrów
    Wojtek

0
  • #3 26 Mar 2013 20:28
    r-wojt
    Poziom 15  

Ja korzystałem zawsze z kabla i programu EASY-SOFT.
    Co Ty masz?

0
  • #4 26 Mar 2013 20:47
    wojtekk20000
    Poziom 8  

nie mam kabla i nie można go kupic por
    dzono mi tylko ze musze wklepac jakaś drabinkę do sterownika ale jak ta drabinka ma wyglądać :):) ??

0
  • PLC Fatek
  • #5 26 Mar 2013 21:02
    r-wojt
    Poziom 15  

drabinka - czyli program
    nigdy nie bawiłem się w takie pisanie

0
  • #6 26 Mar 2013 22:12
    bartek_p
    Poziom 31  

Polecam "zabezpieczenie pompy przed suchobiegiem" Układ odliczający czas to w tym przypadku prowizorka.

0
  • #7 26 Mar 2013 22:38
    pafciowaw
    Specjalista Automatyk

easy 412 jak zaprogramowac dla pompy
    Najprostszy z możliwych programów - timer flash który odliczając czas T01 (6 min) załącza wyjście Q1, po osiągnięciu czas T01 odłącza wyjście Q1 i zaczyna odliczać czas T02 (15 min).
    Po odliczeniu czasu T02 kasuje się wszystko i zaczyna liczyć od nowa.
    Wyjście (zakładam, że przekaźnikowe?!) można włączyć między sygnał z pływaka a cewkę stycznika.
    Program ma jedną wadę - odlicza czas cykliczne i nie jest powiązany z chwilą w której pompa powinna się włączyć po raz pierwszy (w zależności od pływaka).
    Co do ręcznego wprowadzania programu do sterownika: DA SIĘ!
    w 2000 roku "popełniłem" spory program na Easy do sterowania piecem miałowym i nie mając kabelka ani softu profesjonalnego (wiadomo spore koszty) wklepałem do sterowniczka program na podstawie wydruku z demo - mniej więcej w takiej postaci jak na załączonym rysunku powyżej.
    Powodzenia...:)

0
  • #8 27 Mar 2013 10:46
    wojtekk20000
    Poziom 8  

dzieki serdeczne za pomoc rodakowi na obczyźnie:):) poinormuje o skutkach :):)

Dodano po 21 [minuty]:

Chcialbym zapytac jeszcze o te wade opsiywan przez Ciebie.
    bo u mnie czujnik poziomu ciezy zewrze styki cewki i stycznika w chwili gdy poziom
    sie obnizy wiec zostanie wlaczona pompa ale gdy wlacze szeregowo Esy 412 to w nim nie beda zwarte styki wiec obwód szeregowo polaczonego Easy i czujnika bedzie nie zamkniety
    co wiec bede musiał robic aby rozpocząc proces odliczania ?? po porstu wlaczyc easy w chwili gdy rano bede rozpoczynał nalewanie czy inna procedure musze zastosowac ??

0
  • #9 27 Mar 2013 15:45
    artpuls
    Poziom 14  

czujnik poziomu podlacz na wejscie Easy np I1.
    To da Ci mozliwosc kontroli stanu cieczy. Na poczatku linii programu wstawisz warunek:
    ze jesli styki sa zamkniete, cykl sie uruchamia.
    pompa na wyjscie Q

I1
    -| |----- ...dalej program pafciowaw

0
  • #10 27 Mar 2013 16:29
    wojtekk20000
    Poziom 8  

mozesz mi napisac cały ten prgram co ma wsrtawic manulanie do easy czy najpierw mam wstawic -!! -----.... Tobie sie łatwo pize bo jestes specjlista ja mam przed soba easy i te stronę WWW i nie nie weim od czego mam zacząc :):) zaczałem czytac instrukcje moze cos zorzumiem :)

0
  • #11 27 Mar 2013 19:26
    bartek_p
    Poziom 31  

A co jeśli nie będzie wody w studni?

0
  • #12 27 Mar 2013 19:31
    artpuls
    Poziom 14  

czytanie instrukcji Ci nie zaszkodzi wiec nie przerywaj sobie... :)
    Najlepiej zrob jak kolega pafciowaw mowi.
    Polacz tak i wklep ten program.

wojtekk20000 napisał:
    bo u mnie czujnik poziomu ciezy zewrze styki cewki i stycznika w chwili gdy poziom
    sie obniży wiec zostanie włączona pompa ale gdy włączę szeregowo Esy 412 to w nim nie beda zwarte styki wiec obwód szeregowo polaczonego Easy i czujnika bedzie nie zamkniety

w tej konfiguracji Easy bedzie sobie robil ten cykl od chwili włączenia. Czyli wyjście bedzie sie aktywowało i dezaktywowało aktywujac i dezaktywujac stycznik pompy.
    W momencie gdy styki Twojego czujnika sie zewrą- rozumiem ze będzie zezwolenie na wykonywanie cyklu, moze byc ze nie od razu pompa zacznie pompować.
    Zależy to od momentu w ktorym jest cykl Easy. Prawdopodobnie ze pompa bedzie musiala odczekac na zakończenie cyklu czyli te... kilkanaście minut zeby zaczac pracować z cyklem.
    Oczywiście, można to kontrolować w sposób bardziej kompletny, ale wiąże sie to z innym podłączeniem i modyfikacją programu.
    Musisz rozważyć czy to kilku-kilkunastominutowe opóźnienie w rozpoczeciu cyklicznej pracy jest wielkim utrudnieniem.
    good luck.

0
  • #13 27 Mar 2013 20:02
    wojtekk20000
    Poziom 8  

odnosnie tego zapytania a co jesli nie bedzie wody w studni :)
    Zrobiłem badania przez miesiac w sumie , rożne pory, i wyszlo mi ze 6 minut pompa pracuje a z 10 minut odpoczywa to w tym czasie napływa pelny zbiornik podziemny.
    Pompa pompuje okolo 100 l / min przez 6 minut wiec daje jej 15 minut na zatankowanie się pod ziemią :) . Pomiary byly robione w rożnych porach pelnego lata , jesieni zimy . Jest pełna statystyka pomiarów, która pozwala sądzić że można jej ufac :):) .Ponadto są prowadzone badania bieżąco. Stad zrodził mi sie pomysl bezpiecznego sterowania pompa z podwojeniem prawie czasu odpoczynku aby byla rezerwa . Napływ jest z predkoscią srednia okolo 60 l / min ale przy ciąglej ekspoatacji która będzie dojdzie także zwiększenie reologii gruntu i retencji wiec naplyw powinien sie zwiekszac pomimo suchej pory roku ( lata) .

Dodano po 7 [minuty]:

to kilkunastominutowe opoźnienie nie bedzie robilo problemu ponieważ pompowanie jest 100 l / minutę wiec moze byc zwłoka nawet 30 minut. a jakie jest inne podłączenie to bardziej kompletne ??? Jak isc , to iść na całość w tym kraju samych nierobów :):)

Na tym forum nie ma aprobaty na zdziczałą polszczyznę! Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych- popraw wszystkie swoje posty w tym temacie! [Akrzy]

0
  • #14 27 Mar 2013 20:22
    artpuls
    Poziom 14  

podłączyć czujnik na wejście, stycznik pompy na wyjscie i dodac do programu warunek I1 na poczatku linii programu pafciowaw, jak napisałem wcześniej. Wtedy cykl zacznie sie od razu gdy czujnik zewrze styki.
    Ale z tego co mowisz nie musi byc to konieczne... zbędny bajer.
    zależy od Ciebie.

0
  • #15 27 Mar 2013 20:35
    bartek_p
    Poziom 31  

Ok. Trzeba jeszcze pomyśleć ile włączeń na godzinę/dobę przewidział producent pompy. Tyle z bezpieczeństwa :). Resztę już masz chyba napisaną.

0
  • #16 28 Mar 2013 01:12
    wojtekk20000
    Poziom 8  

Dzięki . Napełnić trzeba 8000 litrów więc średnio licząc to będzie około 15 cykli na dobę .Nie powinno to negatywnie wpłynąć na pompę moim zdaniem , choć nie jestem fachowcem jak widać ani od automatyki ani od elektryki . Za literówkę przepraszam admina ale klawiatura niestety coś nie działa dobrze i gubię litery .Zmieniłem więc klawiaturę .

Dodano po 3 [godziny] 11 [minuty]:

czyli mam wpisać to I1 na początku pierwszej linii i potem w tej samej linii T1---- TT2
    czyli byłoby na wyświetlaczu tak :

I1-T1-------TT1
    T1--------- -TT2
    T1---T2----CQ1

Tak będzie OK ??

Dodano po 14 [minuty]:

Nie wiem może mam jakąś trochę inną wersję tego Easy ale w funkcjach czasowych wpisałem dla T1 :
    X
    M:S 06:00
    C TRG T1
    RES +

nie wiem za bardzo co oznacza to TRG i RES
    I do tego jest nawias jeszcze

Dodano po 40 [minuty]:

To wg tego co sugerujecie teraz jeśli kabelek od czujnika poziomu idzie do A1 w styczniku DILM to powinienem go wyjąc i włożyć na wejście do Easy w zacisk I1. Natomiast od zacisku Q1 z Easy powinienem wyprowadzić następnie kable do A1 w styczniku DIL.
    i gdy poziom opadnie w zbiorniku to zewrą się styki czujnika poziomu i to będzie sygnał dla Easy do włączenia się i zacznie pompa chodzić przez czas T1- 6 min i się wyłączy na czas T2 =16 minut i tak będzie chodziło aż czujnik poziomu nie rozewrze styków
    Prosiłbym bardzo o potwierdzenie czy te moje przemyślenia są OK

0
  • #17 28 Mar 2013 20:52
    bartek_p
    Poziom 31  

Z całym szacunkiem, rozumiem, że elektrykiem może być każdy, bo to przecież tylko 3 kabelki, ale to już jest przesada.
    Masz kolego choć podstawową wiedzę o tym co chcesz zrobić?
    Zadałeś sobie pytanie co się stanie i jakie będą tego koszty jak coś źle podłączysz?

0
  • #18 28 Mar 2013 21:14
    wojtekk20000
    Poziom 8  

Właśnie chcę uniknąć kosztów więc pytam :) Kto pyta nie błądzi .Jak zacznę pytać w tym kraju to dopiero będą koszty , dlatego też pytam w Polsce .
    Sądzisz, że to co napisałem narazi mnie na koszty .Doradź więc proszę jak ich uniknąć :) Gdybym miał wiedzę to bym nie pytał o tak trywialne rzeczy dla każdego elektryka dla mnie to jednak czarna magia .

0
  • #19 28 Mar 2013 21:26
    bartek_p
    Poziom 31  

Doradzam:
    Znajdź na miejscu kogoś kto się na tym zna, automatyk lub ewentualnie elektryk.
    Pompa może i wytrzyma 1 zał/h ale pracy na sucho nie wytrzyma.
    Automatykę tworzy się po to , żeby ograniczyć do minimum błąd ludzki.
    Dlatego nie są to tylko 3 kabelki, które gdzieś tam idą, tylko cała masa innych rzeczy o których nawet nie zdajesz sobie sprawy. O bezpieczeństwie osób nie wspominając.
    Na wstępie celem nauki wygoogluj sobie hasło "zabezpieczenie pompy" przeczytaj ze zrozumieniem, później pytaj.
    Wiem że ma być tanio, ale tanio czasem znaczy drogo lub bardzo drogo.

0
  • #20 28 Mar 2013 22:01
    wojtekk20000
    Poziom 8  

dzięki

Dodano po 1 [minuty]:

Mógłbyś skomentować zapis który zrobiłem w easy wg opisu powyżej?

0
  • #21 30 Mar 2013 13:18
    wojtekk20000
    Poziom 8  

Bartku zabezpieczenie przed suchobiegiem już analizowałem i nie będzie u mnie działało ponieważ nie jestem w stanie zainstalować w tej rurze sond a czujnikiem elektronicznym dokonującym pomiar prądu tego nie załatwię bo jak włączać pompę .Jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest i to bez czujnika bo czujnik zaraz wyłączy pompę zanim woda podejdzie w rurze do pompy .Co do Twojej opinii dotyczącej automatyka i elektryka w Kairze.proszę zostaw to mnie bo trudno mi Tobie wyjaśnić że na 30 elektryków którzy już u mnie byli 30 twierdzi że tego sie ni da w ogóle rozwiązać i 30 twierdzi ze coś takiego jak uziemnienie w Egipcie nie działa :):). Żyję w tym kraju 6 lat i od 6 lat nie znam ani jednego człowieka który umie np zaprogramować falowniki micromaster 440 i 420 i musiałem więc zostać tym pierwszym który to umie robić bo inaczej nic bym nie zrobił . W kraju w którym połowa elektryków nie umie czytać ani pisać trudno jest zrealizować to o czym Ty piszesz .Wesołych świąt wielkanocnych dla wszystkich z forum i dla Admina też .

0
  • #22 30 Mar 2013 14:12
    artpuls
    Poziom 14  

wojtekk20000 napisał:
    Mógłbyś skomentować zapis który zrobiłem w easy wg opisu powyżej?

popatrz na oznaczenia- nie zgadzają sie.
    tam tez są zanegowane kontakty których nie uwzględniłeś.

bartek_p ma racje:

Uszkodzony sprzęt da sie naprawić lub wymienić, najgorzej jesli jesli kogoś z powodu złego podłączenia popieści prąd...

Wesołych Swiat.
    pozdr.

0
  • #23 02 Kwi 2013 14:14
    bartek_p
    Poziom 31  

W sumie powinien ten program działać. Możesz jeszcze zastosować prostsze rozwiązanie, mianowicie przekaźnik czasowy np. PCU-507 i blokować jego pracę sterownikiem poziomu cieczy.

0
  • #24 02 Kwi 2013 21:35
    artpuls
    Poziom 14  

Przestudiuj sobie załączony manual do Easy.
    Jest tam dokładnie opisane jak wklepywać manualnie program, jak wpisywac kontakty zanegowane ( to te: ----|/|---) jak podłączyć fizycznie wejscia/wyjscia itp.
    Przestudiuj tez sobie opis i konfiguracje wbudowanego przekaznika czasowego bo nie wszystkie parametry o ktore pytales wczesniej sa Ci potrzebne w programie.
    Wez sobie tego Easy na stół i popróbuj, wklepać program, zasymulowac wejscie, zobacz czy wyjscie sie aktywuje kiedy chcesz (Easy jak wszystkie PLC pokazują stan w jakim sie znajduje dane wyjscie/wejscie).

Dlaczego nie zamontujesz drugiego czujnika poziomu cieczy w miejscu gdzie pompa zasysa?

0
  • #25 02 Kwi 2013 22:54
    wojtekk20000
    Poziom 8  

Dzięki serdeczne właśnie to już zrobiłem,przez święta przestudiowałem , zdobyłem program symulacyjny. wprawdzie wgrałem obecnie inny program z przyciskami aby przetestować czy umiem wpisywać opracowany program , podłączyłem ten nowy program i działa .wiec teraz będę się bawił w zaprogramowanie wg powyższego układu z sygnałem z czujnika. zainstalowałem przez święta też program na uruchamianie elektrowibratorów . .Jednym słowem pouczyłem się trochę, Parę razy mnie pokopało :):) ale działa. Wrócę jak podepnę czujnik
    jeszcze raz dziękuję z poświęcony mi czas

0
  • #26 17 Kwi 2013 04:25
    wojtekk20000
    Poziom 8  

W tym układzie jednak zarówno na symulacji jak w rzeczywistości cały czas chodzi pompa mimo ze rozwiera i zwiera czujnik poziomu cieczy easy 412 jak zaprogramowac dla pompy

Dodano po 46 [minuty]:

ale ten na symulacji zadziałał i się sprawdził

Dodano po 1 [minuty]:

dodałem I1 w 3 rzędzie też symulacja poprawna idę załączać :)

0