Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Modyfikacja Denon DCD-820

karoles75 25 Mar 2013 23:22 3945 7
    karoles75
    Level 12  
    Witam.
    Jestem właścicielem dość już leciwego CD Denon DCD-820 i poszukuję kogoś, kto mi pomoże trochę zmodyfikować ten odtwarzacz wymieniając kondensatory elektrolityczne na nowe lub nowe i lepsze, jeżeli to pozytywnie wpłynie na dźwięk a szczególnie na tony niskie, bo trochę ich brakuje. Wiem, że najprościej wymienić wszystkie na nowe takie same, ale może przy okazji wymiany udało by się coś ulepszyć. Do mojej prośby dołączam schemat tego CD i proszę o wskazanie, który kondensator mogę dać większy, który zbocznikować i jakim, i jakie kondensatory kupić. Ponieważ jestem "zielony" bardzo liczę na pomoc użytkowników tego forum i z góry dziękuję za każdą konkretną pomoc.
    kwarek23
    Level 19  
    Witam.
    Wymień C318;C319;C327;C328 może to poprawi jakość niskich tonów.
    jersey69
    Level 34  
    Witam

Jeżeli po wymianie elektrolitów lub ich bocznikowaniu spodziewasz się diametralnych zmian w brzmieniu odtwarzacza , to raczej się rozczarujesz . Jeśli natomiast chcesz wyraźnej zmiany , to zacznij od pozbycia się kompletu 4558 z toru wyjściowego . Różnicę powinieneś zauważyć nawet przy budżetowym 5532 . Jeśli masz kasę na eksperymenty , możesz spróbować czegoś z wyższej półki - OPA lub AD . Ale gotowej recepty na super-odtwarzacz nie ma , bo po drodze do ucha jest jeszcze wzmacniacz i kolumny , a Twoje preferencje odnośnie brzmienia całego zestawu niekoniecznie muszą być podobne do moich . Miałem okazję słuchać tuningowanych odtwarzaczy w różnych zestawach i choć większość brzmiała inaczej , to każdy z właścicieli był zachwycony wyłącznie swoim .
    karoles75
    Level 12  
    Dzięki za wszystkim za zainteresowanie. A czy dać koniecznie kondensatory o tych samych pojemnościach, czy można spróbować z większymi? Kupić jakieś droższe, czy zwykłe elektrolity? Co do pozbycia się 4588 z toru wyjściowego to wylutowanie to nie problem, ale co dalej?
    korrus666
    Level 40  
    4558 wymień choćby na NE5532 jak już wspomniał kolega jersey69, zmiana na OPA2134 będzie powodowała jeszcze większą różnicę. W budowanym przedwzmacniaczu na PGA4311 podmieniałem NE5532 na OPA2134 i różnica była spora ale czy basu było więcej to raczej trudno powiedzieć. Brzmienie było inne, wg mnie bardziej szczegółowe.
    Nie napisałeś jaką masz resztę systemu jak wzmacniacz i kolumny.
    karoles75
    Level 12  
    A więc mój zestaw składa się z kolumn Tonsil Feniks III, wzmacniacza Denon PMA-680R, no i CD Denon DCD-820. Gra to całkiem poprawnie, ale basu tak jakby skąpo zwłaszcza, że przy kompie mam zestaw Microlaba i mam z czym porównać. A wracając do tematu, to możesz mi wskazać dokładnie które 4558 miałbym wymienić i czy te wymienione OPA 2134 będą pasować bez dodatkowych modyfikacji, bo jestem za zielony na głębsze kombinacje. W przyszłości zajrzę do zwrotnic w kolumnach, ale na razie nie mogę, bo są na gwarancji, no i tym czasem chciałem "pomajsterkować" w CD. Kondensatory starzeją się najszybciej i dlatego od nich chciałem zacząć. Dlaczego nie może być lepiej! Lutownicy się "nie boję" tylko wiedzy brakuje a zwłaszcza, że w elektronika zamieniam się od święta, ale zawsze można liczyć na życzliwość i wiedzę innych a już na pewno są tacy na tym forum i dzięki im za to.
    korrus666
    Level 40  
    OPA2134 wstawiasz bez żadnych modyfikacji. Zamieniasz te 4558, które są w torze audio. Zdaje się, że przed samym wyjściem są. Brak basu może być w dużej mierze podyktowany ustawieniem kolumn i akustyką pomieszczenia. Jak masz ustawione kolumny, jakie duże pomieszczenie? Czy jak chodzisz po pokoju to natężenie basu się zmienia? Powinno.
    karoles75
    Level 12  
    Pokój mam nieustawny, bo jest wąski i długi a kolumny stoją na rogach dłuższej ściany, ale niestety tak musi być, choć wiem, że takie rozwiązanie jest do d...y! A wracając do kondensatorów to ma ktoś pomysł jakich użyć? Czy dać zwykłe elektrolity, czy niskoimpedancyjne, czy zwiększyć pojemność i których? A co z kondami w zasilaniu? Ma ktoś jakieś propozycje? Czy mogę użyć kondensatorów bipolarnych?

Czy ktoś może mi powiedzieć które wzmacniacze operacyjne mam wymienić? Mam zamiar wstawić OPA2134 Burr Brown, ale nie wiem, czy wymienić wszystkie, czy tylko niektóre. Bardzo proszę o konkretne podpowiedzi, bo czytając teorię to już wiem, że nic nie wiem.