Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

zębiec/25kw - Zduszony zawór powrotu

pyrokar01 26 Mar 2013 00:34 2985 13
Ochrona Domu
 • #1
  pyrokar01
  Level 16  
  Witam, mam już od dawna piec zębiec 25 kw i ogrzewam nim stary nieocieplony dom w którym mam cztery kondygnacje w tym dwie ogrzewane. Dom ma wymiary 10 na 10 metrów czyli niby 200 m2 ale tak na prawdę jest trochę ponad 100m2
  Ostatnio odkryłem że jak zduszam prawie do końca zawór powrotu przy piecu to piec lekko i szybko się nagrzewa i bez problemu osiągam na nim 80-90 stopni które to ciepło dochodzi oczywiście do grzejników a jak zawór odkręcony normalnie na max to muszę nieźle hajcować żeby to osiągnąć a i tak nie zawsze się uda tak wysoko zajść.
  Instalacja stalowa jest stara i zasilanie jak i powrót to 2 cale które dalej idą w 1,5 cala aż do pionów 3/4.
  Teraz w końcu moje pytanie czemu muszę przymykać zawór żeby normalną temperaturę osiągnąć ? czy zamiast tego powinienem dać jakiś zawór trójdrożny czy to taka stara instalacja o grubej średnicy i tak będzie zawsze ? może dać cieńsze rurki aż do pionów ? czy może całą trzeba wymienić na plastik ?
  będę zmieniał piec na eko groszek czy będzie ten sam problem ?
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • Ochrona Domu
 • #2
  W0jtek92
  Level 37  
  Czy Kolego posiadasz pompę obiegową? I jak usytuowany jest zbiornik wyrównawczy?
 • Ochrona Domu
 • #4
  W0jtek92
  Level 37  
  A czy pompa jest na powrocie czy zasileniu kotła? i w jakim miejscu instalacji jest to naczynie?
 • #5
  saskia
  Level 39  
  Ja , raczej zaczal bym srawdzac pod innym katem.
  Czy masz problem z utrzymaniem stalej temperatury kotla?
 • #6
  pyrokar01
  Level 16  
  normalnie na zasilaniu obejście z pompą + zawór zwrotny piłkowy a naczynko mam na powrocie ale dosyć daleko od kotła.
  Stałej temperatury ? nie bardzo rozumiem o co chodzi. W sumie nie patrze żeby była stała tylko wysoka ponieważ palę tylko wieczorami gdyż nie ma mnie cały dzień w domu i trzeba szybko nagrzać
 • #7
  W0jtek92
  Level 37  
  Poprostu gdy dławisz przepływ nie masz tak wydajnej pompy względem przepływu bo wysokość podnoszenia pozostaje bez zmian, co powoduje szybki wzrost temperatury na kotle, nie jest ona na tyle silna by nadążyła to wszystko schładzać. Ale nie rób w tym zamkniętym układzie takich rzeczy z dławieniem, bo gdy braknie Ci prądu a na piecu 9 dyszek to momentalnie gotuje się woda.
 • #10
  W0jtek92
  Level 37  
  Zrobić układ otwarty. Nawet jak dasz 40 zaworów bezpieczeństwa to i tak instalacja jest nie bezpieczna. Woda się zagotuje, zawór się otworzy, wpadnie jakiś kamień i zawór się zablokuje. Po chwili masz brak wody w układzie. A co potem? Potem jest BUM! I Twój dom dołączy do zdjęc z linku kolegi wyżej. Jakie masz moce grzejników?. Jak opróżnisz naczynie wzbiorcze z powietrza to taka sytuacja będzie powstawać bez dławienia zaworu. Bardzo rośnie Ci ciśnienie i dlatego też wzrasta szybko temperatura. Musisz zrobić układ otwarty by był bezpieczny.
 • #11
  User removed account
  User removed account  
 • #12
  rogera
  Level 15  
  pyrokar01 wrote:
  normalnie na zasilaniu obejście z pompą + zawór zwrotny piłkowy a naczynko mam na powrocie ale dosyć daleko od kotła.
  Stałej temperatury ? nie bardzo rozumiem o co chodzi. W sumie nie patrze żeby była stała tylko wysoka ponieważ palę tylko wieczorami gdyż nie ma mnie cały dzień w domu i trzeba szybko nagrzać

  Jestem zwolennikiem zamykania układów c.o. jednak pod warunkiem odpowiednio wykonanej technologii kotłowni a w tym przypadku powinien być regulator włączający pompę obiegową przy odpowiedniej temperaturze kotła,zawór utrzymujący minimalną temperaturę wody powrotnej do kotła oraz wężownica schładzająca z zaworem termostatycznym dla zabezpieczenia kotła.
  Myślę że przedmiotowy problem polega właśnie na paleniu tylko wieczorami gdzie trzeba szybko nagrzać cały zład.Najbardziej newralgicznym czasem pracy instalacji jest uruchomienie paleniska.Ponieważ kocioł pozbawiony jest niezbędnych elementów regulacyjnych trzeba zdławić zawór powrotny dla zmniejszenia przepływu przez kocioł.Przy zmniejszonym przepływie następuje szybszy wzrost temperatury w kotle.Po rozgrzaniu instalacji można zawór otworzyć.
  Należy zastosować regulator włączający pompę obiegową przy odpowiedniej temperaturze kotła,zamontować zawór utrzymujący minimalną temperaturę wody powrotnej do kotła oraz wężownicę schładzająca z zaworem termostatycznym dla zabezpieczenia kotła.
 • #13
  pyrokar01
  Level 16  
  moce grzejników- cztery aluminiowe po 15 żeberek trzy żeliwne mają 6, 16, 20 żeberek oraz jeden stalowy dwupłytowy wymiary 60 na 90 cm a jeden drabinkowy duży.
  Jak będę wymieniał kocioł to dam na strychu naczynko i otworze układ.
  Czy te grube rury nie szkodzą bardzo mi w instalacji i puki się trzymają nie wymieniać ?
 • #14
  W0jtek92
  Level 37  
  Nie szkodzą. Nawet sprzyjają grawitacji gdy układ jest otwarty. Twój niestety nie jest. Ale zrób te instalację do porządku bo to nie instalacja CO tylko bomba.