Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Powietrzna pompa ciepła - z klimatyzatora LG S30AW

Mlynekg 26 Mar 2013 10:14 309561 2357
Buderus
 • #1081
  aturbag
  Level 11  
  Witam wszystkich serdecznie
  Mam PC z Sinclaira ASH-24BIF2
  Wymiennik 1.28 Promag
  Czynnik r- 32 1.7kg w całym układzie długość rurek 8m, czujka powietrza TA na powrocie z bojlera (22K) zmieniona z oryginalnej (15K). Czujka skraplacza TC była i na rurce gazowej i cieczowej i jak jest ciepło na zewnątrz to wszystko hula super 😀.
  Problem pojawia się gdy na zewnątrz budynku jest niższa temperatura rano i w nocy (16*C) PC rusza temperatura gazu idzie do 50-52 *C i jakby dostała jakiś sygnał że coś nie tak i zaczyna spadać temperatura do 25*C
  Pompa pobierania wtedy około 800-1200 Watt prądu i nic się nie dzieje, na wyświetlaczu nie wyskakuje żaden błąd. Wystarczy odczekać do południa jak będzie ciepło na polu i pewnie w kotłowni i już startuje normalnie. Już nie mam siły z tą PC .
  Proszę o wskazówkę gdzie szukać problemu
  Pozdrawiam i życzę udanego weekendu.😀
 • Buderus
 • #1082
  zbignieww
  Level 19  
  Innymi słowy wszystko gra jak ciepło na dworze . Może ktoś z zegarami sprawdziłby ciśnienia ssania i sprężania . Jak za mało czynnika, PC tak może działać .
  Podaj może temperatury na skraplaczu , parowniku ? Ktoś pewnie to zinterpretuje
 • #1083
  aturbag
  Level 11  
  Powietrzna pompa ciepła - z klimatyzatora LG S30AW Powietrzna pompa ciepła - z klimatyzatora LG S30AW

  Mam takie parametry jak jest ciepło czyli na polu powyżej około 25 *C i działa super . To jest zdjęcie zrobione po 2 godzinach pracy.
 • Buderus
 • #1084
  Anonymous
  Level 1  
 • #1085
  aturbag
  Level 11  
  Tak było uzupełnione o 150g czynnika na początku mojej walki z PC i nic to nie dało więc upuściłem do stanu pierwotnego. Nawet jak ktoś mi zasugerował żeby upuścić ze 150g też tak było. Testuję (walczę) od początku czerwca i jak ciepło to jest super , dzisiaj zimno i nie ruszy.
 • #1087
  aturbag
  Level 11  
  Odsunąłem ten czujnik powietrza TA i po 5 minutach ruszyła. Na nim nie może być za zimno ? czy uszkodzony ?
  Wcześniej go ogrzałem ręką , było dobrze tylko 8 minut , teraz jak sobie wisi to dalej powiedzmy tryb awaryjny i z 55*C na rurce grubej spadło do 35*C i pobiera 1200watt.
  Ponownie ogrzałem ten czujnik ręką na pilocie pokazało 19 *C PC ruszyła i założyłem czujnik na zasilanie bojlera i śmiga.
  Nie mogę zrozumieć dlaczego jak jest zimno to nie chce grzać ( ten czujnik powietrza TA ma jakiś zakres temperatur w których musi pracować ) , no bo chyba logiczne że jak jest zimno to powinno grzać.
 • #1089
  aturbag
  Level 11  
  Raczej nie sądzę wcześniej był oryginalny czujnik 15K i też nie chciało grzać jak było zimno , teraz mam czujnik 22K i to samo. Wczoraj w południe na polu gorąco i PC startuje kolejny dzień jak jest zimno rano i wieczorem to ruszy nagrzeje gaz do około 50 *C i "coś " stwierdzi przestaje "syczeć" czynnik i temperatury gazu i cieczy spadają do 25*C
  Sprężarka pracuje , wentylator JZ i JW też pobierając około 1000-1200 watt prądu i tak może kilka godzin pracować bo sprawdzałem
 • #1090
  kudi.fm
  Level 10  
  Witam szanownych przeglądających, nasuwa mi się jedno pytanie związane z zastosowaniem wymiennika ciepła zamiast oryginalnego skraplacza, czy nie powinno dodać się czynnika i dopiero wg manometrów określić optymalnej pracy sprężarki? . Raczej pojemność wymiennika jest większa od fabrycznego skraplacza .
 • #1092
  aturbag
  Level 11  
  Jutro na spokojnie podłącze manometry i zobaczymy co wyjdzie.
 • #1093
  pawel0510
  Level 11  
  A ja mam inne pytanie otóż sterowanie pompy ciepła z klimatyzatora mam na pilocie, czyli włącz to przytrzymać start na pilocie i wyłącz też przytrzymać przycisk. Poszukuje przekaźnika który byłby podłączony do czujnika temp. I dawał impuls ok 2s do mikrostyku na pilocie. Chodzi o to że np. Niska temperatura w zasobniki jest termostat podaje sygnał na przekaznik który załączy pompę, po nagrzaniu sygnał ginie i przekaznik znowu by musiał dach impuls aby wyłączyć pompę, jakieś pomysły?
 • #1094
  ksiksiu
  Level 12  
  Cześć,
  A nie lepiej tak dobrac czujnik temperatury zeby pompa sama się wylaczala po osiagnieciu temperatury przez wodę? Uklad "klikajacy w pilot" to moim zdaniem niepotrzebna komplikacja.
 • #1095
  pawel0510
  Level 11  
  Tak tylko że wtedy powinny być dwa jeden na wodę A drogi na podlogowe. A tak to tylko przełączanie przez zawor trojdrozny i praca w godz których ustawie. I druga sprawa praca pompy 24 na dobę, niepotrzebne mi tyle
 • #1096
  Anonymous
  Level 1  
 • #1098
  ksiksiu
  Level 12  
  Hej,
  jeżeli koiecznie chcesz iśc już w ten sposób a nie koniecznie chcesz uczyć się progamowania to można np tak:
  - kupic na portalu aukcyjnym coś takiego: "termostat elektroniczny regulator temperatury" za około 25zł
  - przekaźnik z cewką na 230V
  Czujnik temperatury montujesz w miejscu gdzie chcesz, a styk przekaźnika zwiera Ci pilota. Jeśli chcesz, żeby "wciśńiecie" trwało jakiś okreśłony czas to wtedy musisz dodać coś jak czasówka, która rozłączy sygnał po danym czasie
 • #1099
  pawel0510
  Level 11  
  No właśnie, tego właśnie czegoś bym potrzebował. Znaczy się czasowka z wł.wyl sekundowym A nie jak wszystkie minutowym
 • #1100
  Anonymous
  Level 1  
 • #1101
  pawel0510
  Level 11  
  Znalazłem coś takiego
  Układ służy do zamiany krótkotrwałych impulsów na impulsy o zadanym, regulowanym czasie trwania. Impulsy takie mogą pochodzić na przykład z dowolnych włączników, których naciśnięcie spowoduje zadziałanie przekaźnika na ustalony wcześniej czas. Wyłącznik może znaleźć zastosowanie przy podtrzymaniu otwierania rygla w zamkach drzwiowych lub furtkach, może również znaleźć zastosowanie przy czasowym sterowaniu oświetleniem.

  Wybrane parametry:

  zakres czasu zadziałania przekaźnika: 1 ÷ 120 sekundelement wykonawczy: przekaźnikobciążalność styków przekaźnika: 230VAC / 8Azasilanie: 12VDC
  Tyle że tu są krótko trwałe impulsy A z termostatu będzie syģnal cały czas dopóki nie nagrzeje
 • #1102
  ksiksiu
  Level 12  
  kolega @MalyGrubyLysy
  zaproponował bardzo przyjemne i tanie rozwiązanie. Jeśli jednak chcesz isć w najbardziej toporne to jest coś takiego jak przekaźnik czasowy, który gdy dostanie napięcie, przełącza (zwiera) swój styk na określony czas. Wtedy termostat elektroniczny + przekaźnik czasowy i masz "naciśńięcie" przycisku przez określony czas za każdym razem gdy np temp spadnie poniżej zadanej wartości.
 • #1103
  pawel0510
  Level 11  
  Znalazłem taki i tryb 3
  Koszt 30zl

  Opis:

  Przekaźnik o uniwersalnym przeznaczeniu. Można go zaprogramować do wielu różnych trybów działania. Wymaga on podłączonego zasilania.

  TRYB 1

  Podanie sygnału sterującego na jedno z wejść załącza przekaźnik, po zdjęciu  sygnału  start odliczania czasu a  po odliczeniu czasu przekaźnik wyłącza się.

  TRYB 2:

  Zdjęcie  sygnału sterującego z jednego z wejść załącza przekaźnik. po podaniu  sygnału  start odliczania czasu a  po odliczeniu czasu przekaźnik wyłącza się.

  TRYB 3:

  Podanie sygnału sterującego na jedno z wejść załącza przekaźnik start odliczania czasu, a po odliczeniu czasu przekaźnik wyłącza się.  Ponowne zdjęcie i podanie sygnału sterującego w trakcie odliczenia czasu spowoduje odliczanie czasu od nowa.

  TRYB 4:

  Zdjęcie sygnału sterującego z jednego z wejść załącza przekaźnik start odliczania czasu a po odliczeniu czasu przekaźnik wyłącza się. Ponowne podanie i zdjęcie sygnału sterującego w trakcie odliczenia czasu spowoduje odliczanie czasu od  nowa.

  TRYB 5:

  Podanie sygnału sterującego na jedno z wejść załącza przekaźnik start odliczania czasu. Zdjęcie sygnału w trakcie odliczania czasu  wyłącza przekaźnik i kasuje odliczanie czasu a po odliczeniu czasu przekaźnik wyłącza się.

  TRYB 6:

  Impuls sygnału sterującego na jedno z wejść załącza przekaźnik start odliczania czasu natomiast kolejny impuls sygnału wyłącza przekaźnik i kasuje odliczanie czasu. Po odliczeniu czasu przekaźnik wyłącza się.

  TRYB 7:

  Podanie sygnału sterującego na jedno z wejść start odliczania czasu (sygnalizowany szybkim pulsowanie led) po odliczeniu czasu załączenie przekaźnik zdjęcie sygnału kasuje odliczanie czasu i wyłącza przekaźnik

  TRYB 8:

  Impuls sygnału sterującego na jedno z wejść załącza przekaźnik kolejny impuls sygnału wyłącza przekaźnik

  Specyfikacja techniczna:Zasilanie 12V DCWyjście:  Styk COM/ NO/NCMax obciążenie styków dla 12V max 10AWejścia do inicjowania pracy przekaźnika  sterowane masąWejście do inicjowania pracy przekaźnika sterowane plusProgramowany czas zwarcia styków 1sek - 30minutWymiary: 5.4/4.7/1.9 cmProgramowane tryby działania przekaźnika
 • #1104
  jarczydło
  Level 15  
  Witam serdecznie .
  Pozbierałem informacje w necie , (dziękuję mądrym głowom) i złożyłem coś takiego .Trochę to trwało ,mam czas tylko w soboty na moją rozrywkę :)
  Podstawowe info .
  Rotenso Ukura 7 kw .
  Wymiennik Promag PGM1C-30 .
  Bufor- bojler 80 L bez wężownicy WGJ-g/Z 80 , tani , emaliowany , z wejściem na grzałkę , z anodą magnezową .
  Pompy obiegowe Ibo beta 2 .
  Instalacja w domu oparta na grzejnikach blaszakach .
  Wszystko pięknie dziala , tylko ciężko było to rozpędzić , czynnik przez długi czas (okolo 30-40 min) miał
  w okolicy 80 st , a na powrocie 25 st . Zmniejszyłem przepływ na pompach obiegowych i wszystko ładnie wstało .
  Wszystkie grzejniki ciepłe 45st .Kurza noga , jak gorąco w domu :) .
  Teraz mam pytanie , czy lepiej przewód czujnika temperatury powietrza przedłużyć i z piwnicy dać go do salonu , czy lepiej podmienić go z 10kom na 20kom i dać go na ciepłą rurę wody z wymiennika ???
  Zgodnie z obietnicą parę fotek .
  Pozdrawiam .
  Powietrzna pompa ciepła - z klimatyzatora LG S30AW
  Powietrzna pompa ciepła - z klimatyzatora LG S30AW Powietrzna pompa ciepła - z klimatyzatora LG S30AW Powietrzna pompa ciepła - z klimatyzatora LG S30AW Powietrzna pompa ciepła - z klimatyzatora LG S30AW Powietrzna pompa ciepła - z klimatyzatora LG S30AW
  Powietrzna pompa ciepła - z klimatyzatora LG S30AW
 • #1105
  Janusz_kk
  Level 37  
  Masz plusa, ładnie zrobione. Pytanie jak grzejesz ciepłą wodę, bezpośrednio w wymienniku?
  Skrobnij schemat no i daj więcej info o pompie zewnętrznej i kosztach, ile Cię kosztowała jednostka, napełnienie, jak przerobiłeś sterowanie?
  pytam bo sam chcę coś podobnego zrobić i szukam odpowiedniej jednostki zewnętrznej.
 • #1106
  jarczydło
  Level 15  
  Ciepła woda dopiero w planach , zawór przełączający do wężownicy wymiennika jest nad buforem , bufor na foto wygląda jak bojler , no bo to jest bojler bez wężownicy i robi teraz za bufor .
  Dlaczego ? No bo bufory są drogie , bojler emaliowany kosztował mnie z przesyłką 350 zł i świetnie się do tego nadaje :)
  Sąsiad pytał się jak to działa , więc narysowałem mu to na kolanie , proszę się nie śmiać Powietrzna pompa ciepła - z klimatyzatora LG S30AW
  Ceny , podkreślam , trzeba negocjować , można urwać DUŻĄ kwotę .
  Sterowanie praktycznie bez przeróbek .Silniki podmuchu i otwierania żaluzji zostały , widać je na foto .
  Dodam tylko że warto czytać ,na wiele rzeczy są tu na forum gotowe odpowiedzi , nie widziałem ich dopóki nie
  zacząłem praktycznie składać pompę ciepła .
  Wszystkie rozwiązania zerżnąłem od Kolegów z neta , no oprócz bufora zrobionego z bojlera i czujnika przepływu wody jako zabezpieczenia przed zamarznięciem wymiennika , podczas rozmrażania jednostki zewnętrznej .To
  były moje pomysły :) .
  pozdr.
 • #1107
  Anonymous
  Level 1  
 • #1108
  jarczydło
  Level 15  
  Dzięki za słowa krytyki , projekt do poprawki , przed zimą chyba zdążę , pozdrawiam .
 • #1109
  Anonymous
  Level 1  
 • #1110
  Janusz_kk
  Level 37  
  jarczydło wrote:
  Ceny , podkreślam , trzeba negocjować , można urwać DUŻĄ kwotę .

  To się domyślam, ale interesowały mnie ceny usług chłodniczych czyli doprowadzenie rur do wymiennika z jednostki, polutowanie i napełnienie czynnikiem, bo resztę sam zrobię.