Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Powietrzna pompa ciepła - z klimatyzatora LG S30AW

Mlynekg 13 Jun 2020 12:20 273387 2132
Texa Poland
 • #1081
  aturbag
  Level 10  
  Witam wszystkich serdecznie
  Mam PC z Sinclaira ASH-24BIF2
  Wymiennik 1.28 Promag
  Czynnik r- 32 1.7kg w całym układzie długość rurek 8m, czujka powietrza TA na powrocie z bojlera (22K) zmieniona z oryginalnej (15K). Czujka skraplacza TC była i na rurce gazowej i cieczowej i jak jest ciepło na zewnątrz to wszystko hula super 😀.
  Problem pojawia się gdy na zewnątrz budynku jest niższa temperatura rano i w nocy (16*C) PC rusza temperatura gazu idzie do 50-52 *C i jakby dostała jakiś sygnał że coś nie tak i zaczyna spadać temperatura do 25*C
  Pompa pobierania wtedy około 800-1200 Watt prądu i nic się nie dzieje, na wyświetlaczu nie wyskakuje żaden błąd. Wystarczy odczekać do południa jak będzie ciepło na polu i pewnie w kotłowni i już startuje normalnie. Już nie mam siły z tą PC .
  Proszę o wskazówkę gdzie szukać problemu
  Pozdrawiam i życzę udanego weekendu.😀
 • Texa Poland
 • #1082
  zbignieww
  Level 19  
  Innymi słowy wszystko gra jak ciepło na dworze . Może ktoś z zegarami sprawdziłby ciśnienia ssania i sprężania . Jak za mało czynnika, PC tak może działać .
  Podaj może temperatury na skraplaczu , parowniku ? Ktoś pewnie to zinterpretuje
 • #1083
  aturbag
  Level 10  
  Powietrzna pompa ciepła - z klimatyzatora LG S30AW Powietrzna pompa ciepła - z klimatyzatora LG S30AW

  Mam takie parametry jak jest ciepło czyli na polu powyżej około 25 *C i działa super . To jest zdjęcie zrobione po 2 godzinach pracy.
 • #1084
  User removed account
  Level 1  
 • Texa Poland
 • #1085
  aturbag
  Level 10  
  Tak było uzupełnione o 150g czynnika na początku mojej walki z PC i nic to nie dało więc upuściłem do stanu pierwotnego. Nawet jak ktoś mi zasugerował żeby upuścić ze 150g też tak było. Testuję (walczę) od początku czerwca i jak ciepło to jest super , dzisiaj zimno i nie ruszy.
 • #1087
  aturbag
  Level 10  
  Odsunąłem ten czujnik powietrza TA i po 5 minutach ruszyła. Na nim nie może być za zimno ? czy uszkodzony ?
  Wcześniej go ogrzałem ręką , było dobrze tylko 8 minut , teraz jak sobie wisi to dalej powiedzmy tryb awaryjny i z 55*C na rurce grubej spadło do 35*C i pobiera 1200watt.
  Ponownie ogrzałem ten czujnik ręką na pilocie pokazało 19 *C PC ruszyła i założyłem czujnik na zasilanie bojlera i śmiga.
  Nie mogę zrozumieć dlaczego jak jest zimno to nie chce grzać ( ten czujnik powietrza TA ma jakiś zakres temperatur w których musi pracować ) , no bo chyba logiczne że jak jest zimno to powinno grzać.
 • #1089
  aturbag
  Level 10  
  Raczej nie sądzę wcześniej był oryginalny czujnik 15K i też nie chciało grzać jak było zimno , teraz mam czujnik 22K i to samo. Wczoraj w południe na polu gorąco i PC startuje kolejny dzień jak jest zimno rano i wieczorem to ruszy nagrzeje gaz do około 50 *C i "coś " stwierdzi przestaje "syczeć" czynnik i temperatury gazu i cieczy spadają do 25*C
  Sprężarka pracuje , wentylator JZ i JW też pobierając około 1000-1200 watt prądu i tak może kilka godzin pracować bo sprawdzałem
 • #1090
  kudi.fm
  Level 10  
  Witam szanownych przeglądających, nasuwa mi się jedno pytanie związane z zastosowaniem wymiennika ciepła zamiast oryginalnego skraplacza, czy nie powinno dodać się czynnika i dopiero wg manometrów określić optymalnej pracy sprężarki? . Raczej pojemność wymiennika jest większa od fabrycznego skraplacza .
 • #1092
  aturbag
  Level 10  
  Jutro na spokojnie podłącze manometry i zobaczymy co wyjdzie.
 • #1093
  pawel0510
  Level 11  
  A ja mam inne pytanie otóż sterowanie pompy ciepła z klimatyzatora mam na pilocie, czyli włącz to przytrzymać start na pilocie i wyłącz też przytrzymać przycisk. Poszukuje przekaźnika który byłby podłączony do czujnika temp. I dawał impuls ok 2s do mikrostyku na pilocie. Chodzi o to że np. Niska temperatura w zasobniki jest termostat podaje sygnał na przekaznik który załączy pompę, po nagrzaniu sygnał ginie i przekaznik znowu by musiał dach impuls aby wyłączyć pompę, jakieś pomysły?
 • #1094
  ksiksiu
  Level 12  
  Cześć,
  A nie lepiej tak dobrac czujnik temperatury zeby pompa sama się wylaczala po osiagnieciu temperatury przez wodę? Uklad "klikajacy w pilot" to moim zdaniem niepotrzebna komplikacja.
 • #1095
  pawel0510
  Level 11  
  Tak tylko że wtedy powinny być dwa jeden na wodę A drogi na podlogowe. A tak to tylko przełączanie przez zawor trojdrozny i praca w godz których ustawie. I druga sprawa praca pompy 24 na dobę, niepotrzebne mi tyle
 • #1096
  User removed account
  Level 1  
 • #1098
  ksiksiu
  Level 12  
  Hej,
  jeżeli koiecznie chcesz iśc już w ten sposób a nie koniecznie chcesz uczyć się progamowania to można np tak:
  - kupic na portalu aukcyjnym coś takiego: "termostat elektroniczny regulator temperatury" za około 25zł
  - przekaźnik z cewką na 230V
  Czujnik temperatury montujesz w miejscu gdzie chcesz, a styk przekaźnika zwiera Ci pilota. Jeśli chcesz, żeby "wciśńiecie" trwało jakiś okreśłony czas to wtedy musisz dodać coś jak czasówka, która rozłączy sygnał po danym czasie
 • #1099
  pawel0510
  Level 11  
  No właśnie, tego właśnie czegoś bym potrzebował. Znaczy się czasowka z wł.wyl sekundowym A nie jak wszystkie minutowym
 • #1100
  User removed account
  Level 1  
 • #1101
  pawel0510
  Level 11  
  Znalazłem coś takiego
  Układ służy do zamiany krótkotrwałych impulsów na impulsy o zadanym, regulowanym czasie trwania. Impulsy takie mogą pochodzić na przykład z dowolnych włączników, których naciśnięcie spowoduje zadziałanie przekaźnika na ustalony wcześniej czas. Wyłącznik może znaleźć zastosowanie przy podtrzymaniu otwierania rygla w zamkach drzwiowych lub furtkach, może również znaleźć zastosowanie przy czasowym sterowaniu oświetleniem.

  Wybrane parametry:

  zakres czasu zadziałania przekaźnika: 1 ÷ 120 sekundelement wykonawczy: przekaźnikobciążalność styków przekaźnika: 230VAC / 8Azasilanie: 12VDC
  Tyle że tu są krótko trwałe impulsy A z termostatu będzie syģnal cały czas dopóki nie nagrzeje
 • #1102
  ksiksiu
  Level 12  
  kolega @MalyGrubyLysy
  zaproponował bardzo przyjemne i tanie rozwiązanie. Jeśli jednak chcesz isć w najbardziej toporne to jest coś takiego jak przekaźnik czasowy, który gdy dostanie napięcie, przełącza (zwiera) swój styk na określony czas. Wtedy termostat elektroniczny + przekaźnik czasowy i masz "naciśńięcie" przycisku przez określony czas za każdym razem gdy np temp spadnie poniżej zadanej wartości.
 • #1103
  pawel0510
  Level 11  
  Znalazłem taki i tryb 3
  Koszt 30zl

  Opis:

  Przekaźnik o uniwersalnym przeznaczeniu. Można go zaprogramować do wielu różnych trybów działania. Wymaga on podłączonego zasilania.

  TRYB 1

  Podanie sygnału sterującego na jedno z wejść załącza przekaźnik, po zdjęciu  sygnału  start odliczania czasu a  po odliczeniu czasu przekaźnik wyłącza się.

  TRYB 2:

  Zdjęcie  sygnału sterującego z jednego z wejść załącza przekaźnik. po podaniu  sygnału  start odliczania czasu a  po odliczeniu czasu przekaźnik wyłącza się.

  TRYB 3:

  Podanie sygnału sterującego na jedno z wejść załącza przekaźnik start odliczania czasu, a po odliczeniu czasu przekaźnik wyłącza się.  Ponowne zdjęcie i podanie sygnału sterującego w trakcie odliczenia czasu spowoduje odliczanie czasu od nowa.

  TRYB 4:

  Zdjęcie sygnału sterującego z jednego z wejść załącza przekaźnik start odliczania czasu a po odliczeniu czasu przekaźnik wyłącza się. Ponowne podanie i zdjęcie sygnału sterującego w trakcie odliczenia czasu spowoduje odliczanie czasu od  nowa.

  TRYB 5:

  Podanie sygnału sterującego na jedno z wejść załącza przekaźnik start odliczania czasu. Zdjęcie sygnału w trakcie odliczania czasu  wyłącza przekaźnik i kasuje odliczanie czasu a po odliczeniu czasu przekaźnik wyłącza się.

  TRYB 6:

  Impuls sygnału sterującego na jedno z wejść załącza przekaźnik start odliczania czasu natomiast kolejny impuls sygnału wyłącza przekaźnik i kasuje odliczanie czasu. Po odliczeniu czasu przekaźnik wyłącza się.

  TRYB 7:

  Podanie sygnału sterującego na jedno z wejść start odliczania czasu (sygnalizowany szybkim pulsowanie led) po odliczeniu czasu załączenie przekaźnik zdjęcie sygnału kasuje odliczanie czasu i wyłącza przekaźnik

  TRYB 8:

  Impuls sygnału sterującego na jedno z wejść załącza przekaźnik kolejny impuls sygnału wyłącza przekaźnik

  Specyfikacja techniczna:Zasilanie 12V DCWyjście:  Styk COM/ NO/NCMax obciążenie styków dla 12V max 10AWejścia do inicjowania pracy przekaźnika  sterowane masąWejście do inicjowania pracy przekaźnika sterowane plusProgramowany czas zwarcia styków 1sek - 30minutWymiary: 5.4/4.7/1.9 cmProgramowane tryby działania przekaźnika
 • #1104
  jarczydło
  Level 15  
  Witam serdecznie .
  Pozbierałem informacje w necie , (dziękuję mądrym głowom) i złożyłem coś takiego .Trochę to trwało ,mam czas tylko w soboty na moją rozrywkę :)
  Podstawowe info .
  Rotenso Ukura 7 kw .
  Wymiennik Promag PGM1C-30 .
  Bufor- bojler 80 L bez wężownicy WGJ-g/Z 80 , tani , emaliowany , z wejściem na grzałkę , z anodą magnezową .
  Pompy obiegowe Ibo beta 2 .
  Instalacja w domu oparta na grzejnikach blaszakach .
  Wszystko pięknie dziala , tylko ciężko było to rozpędzić , czynnik przez długi czas (okolo 30-40 min) miał
  w okolicy 80 st , a na powrocie 25 st . Zmniejszyłem przepływ na pompach obiegowych i wszystko ładnie wstało .
  Wszystkie grzejniki ciepłe 45st .Kurza noga , jak gorąco w domu :) .
  Teraz mam pytanie , czy lepiej przewód czujnika temperatury powietrza przedłużyć i z piwnicy dać go do salonu , czy lepiej podmienić go z 10kom na 20kom i dać go na ciepłą rurę wody z wymiennika ???
  Zgodnie z obietnicą parę fotek .
  Pozdrawiam .
  Powietrzna pompa ciepła - z klimatyzatora LG S30AW
  Powietrzna pompa ciepła - z klimatyzatora LG S30AW Powietrzna pompa ciepła - z klimatyzatora LG S30AW Powietrzna pompa ciepła - z klimatyzatora LG S30AW Powietrzna pompa ciepła - z klimatyzatora LG S30AW Powietrzna pompa ciepła - z klimatyzatora LG S30AW
  Powietrzna pompa ciepła - z klimatyzatora LG S30AW
 • #1105
  Janusz_kk
  Level 34  
  Masz plusa, ładnie zrobione. Pytanie jak grzejesz ciepłą wodę, bezpośrednio w wymienniku?
  Skrobnij schemat no i daj więcej info o pompie zewnętrznej i kosztach, ile Cię kosztowała jednostka, napełnienie, jak przerobiłeś sterowanie?
  pytam bo sam chcę coś podobnego zrobić i szukam odpowiedniej jednostki zewnętrznej.
 • #1106
  jarczydło
  Level 15  
  Ciepła woda dopiero w planach , zawór przełączający do wężownicy wymiennika jest nad buforem , bufor na foto wygląda jak bojler , no bo to jest bojler bez wężownicy i robi teraz za bufor .
  Dlaczego ? No bo bufory są drogie , bojler emaliowany kosztował mnie z przesyłką 350 zł i świetnie się do tego nadaje :)
  Sąsiad pytał się jak to działa , więc narysowałem mu to na kolanie , proszę się nie śmiać Powietrzna pompa ciepła - z klimatyzatora LG S30AW
  Ceny , podkreślam , trzeba negocjować , można urwać DUŻĄ kwotę .
  Sterowanie praktycznie bez przeróbek .Silniki podmuchu i otwierania żaluzji zostały , widać je na foto .
  Dodam tylko że warto czytać ,na wiele rzeczy są tu na forum gotowe odpowiedzi , nie widziałem ich dopóki nie
  zacząłem praktycznie składać pompę ciepła .
  Wszystkie rozwiązania zerżnąłem od Kolegów z neta , no oprócz bufora zrobionego z bojlera i czujnika przepływu wody jako zabezpieczenia przed zamarznięciem wymiennika , podczas rozmrażania jednostki zewnętrznej .To
  były moje pomysły :) .
  pozdr.
 • #1107
  User removed account
  Level 1  
 • #1108
  jarczydło
  Level 15  
  Dzięki za słowa krytyki , projekt do poprawki , przed zimą chyba zdążę , pozdrawiam .
 • #1109
  User removed account
  Level 1  
 • #1110
  Janusz_kk
  Level 34  
  jarczydło wrote:
  Ceny , podkreślam , trzeba negocjować , można urwać DUŻĄ kwotę .

  To się domyślam, ale interesowały mnie ceny usług chłodniczych czyli doprowadzenie rur do wymiennika z jednostki, polutowanie i napełnienie czynnikiem, bo resztę sam zrobię.