Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Powietrzna pompa ciepła - z klimatyzatora LG S30AW

Mlynekg 26 Mar 2013 10:14 309561 2357
Buderus
  • #1081
    aturbag
    Level 11  
    Witam wszystkich serdecznie
    Mam PC z Sinclaira ASH-24BIF2
    Wymiennik 1.28 Promag
    Czynnik r- 32 1.7kg w całym układzie długość rurek 8m, czujka powietrza TA na powrocie z bojlera (22K) zmieniona z oryginalnej (15K). Czujka skraplacza TC była i na rurce gazowej i cieczowej i jak jest ciepło na zewnątrz to wszystko hula super 😀.
    Problem pojawia się gdy na zewnątrz budynku jest niższa temperatura rano i w nocy (16*C) PC rusza temperatura gazu idzie do 50-52 *C i jakby dostała jakiś sygnał że coś nie tak i zaczyna spadać temperatura do 25*C
    Pompa pobierania wtedy około 800-1200 Watt prądu i nic się nie dzieje, na wyświetlaczu nie wyskakuje żaden błąd. Wystarczy odczekać do południa jak będzie ciepło na polu i pewnie w kotłowni i już startuje normalnie. Już nie mam siły z tą PC .
    Proszę o wskazówkę gdzie szukać problemu
    Pozdrawiam i życzę udanego weekendu.😀
  • Buderus
  • #1082
    zbignieww
    Level 19  
    Innymi słowy wszystko gra jak ciepło na dworze . Może ktoś z zegarami sprawdziłby ciśnienia ssania i sprężania . Jak za mało czynnika, PC tak może działać .
    Podaj może temperatury na skraplaczu , parowniku ? Ktoś pewnie to zinterpretuje
  • #1083
    aturbag
    Level 11  
    Powietrzna pompa ciepła - z klimatyzatora LG S30AW Powietrzna pompa ciepła - z klimatyzatora LG S30AW

    Mam takie parametry jak jest ciepło czyli na polu powyżej około 25 *C i działa super . To jest zdjęcie zrobione po 2 godzinach pracy.
  • Buderus
  • #1084
    Anonymous
    Level 1  
  • #1085
    aturbag
    Level 11  
    Tak było uzupełnione o 150g czynnika na początku mojej walki z PC i nic to nie dało więc upuściłem do stanu pierwotnego. Nawet jak ktoś mi zasugerował żeby upuścić ze 150g też tak było. Testuję (walczę) od początku czerwca i jak ciepło to jest super , dzisiaj zimno i nie ruszy.
  • #1087
    aturbag
    Level 11  
    Odsunąłem ten czujnik powietrza TA i po 5 minutach ruszyła. Na nim nie może być za zimno ? czy uszkodzony ?
    Wcześniej go ogrzałem ręką , było dobrze tylko 8 minut , teraz jak sobie wisi to dalej powiedzmy tryb awaryjny i z 55*C na rurce grubej spadło do 35*C i pobiera 1200watt.
    Ponownie ogrzałem ten czujnik ręką na pilocie pokazało 19 *C PC ruszyła i założyłem czujnik na zasilanie bojlera i śmiga.
    Nie mogę zrozumieć dlaczego jak jest zimno to nie chce grzać ( ten czujnik powietrza TA ma jakiś zakres temperatur w których musi pracować ) , no bo chyba logiczne że jak jest zimno to powinno grzać.
  • #1089
    aturbag
    Level 11  
    Raczej nie sądzę wcześniej był oryginalny czujnik 15K i też nie chciało grzać jak było zimno , teraz mam czujnik 22K i to samo. Wczoraj w południe na polu gorąco i PC startuje kolejny dzień jak jest zimno rano i wieczorem to ruszy nagrzeje gaz do około 50 *C i "coś " stwierdzi przestaje "syczeć" czynnik i temperatury gazu i cieczy spadają do 25*C
    Sprężarka pracuje , wentylator JZ i JW też pobierając około 1000-1200 watt prądu i tak może kilka godzin pracować bo sprawdzałem
  • #1090
    kudi.fm
    Level 10  
    Witam szanownych przeglądających, nasuwa mi się jedno pytanie związane z zastosowaniem wymiennika ciepła zamiast oryginalnego skraplacza, czy nie powinno dodać się czynnika i dopiero wg manometrów określić optymalnej pracy sprężarki? . Raczej pojemność wymiennika jest większa od fabrycznego skraplacza .
  • #1092
    aturbag
    Level 11  
    Jutro na spokojnie podłącze manometry i zobaczymy co wyjdzie.
  • #1093
    pawel0510
    Level 11  
    A ja mam inne pytanie otóż sterowanie pompy ciepła z klimatyzatora mam na pilocie, czyli włącz to przytrzymać start na pilocie i wyłącz też przytrzymać przycisk. Poszukuje przekaźnika który byłby podłączony do czujnika temp. I dawał impuls ok 2s do mikrostyku na pilocie. Chodzi o to że np. Niska temperatura w zasobniki jest termostat podaje sygnał na przekaznik który załączy pompę, po nagrzaniu sygnał ginie i przekaznik znowu by musiał dach impuls aby wyłączyć pompę, jakieś pomysły?
  • #1094
    ksiksiu
    Level 12  
    Cześć,
    A nie lepiej tak dobrac czujnik temperatury zeby pompa sama się wylaczala po osiagnieciu temperatury przez wodę? Uklad "klikajacy w pilot" to moim zdaniem niepotrzebna komplikacja.
  • #1095
    pawel0510
    Level 11  
    Tak tylko że wtedy powinny być dwa jeden na wodę A drogi na podlogowe. A tak to tylko przełączanie przez zawor trojdrozny i praca w godz których ustawie. I druga sprawa praca pompy 24 na dobę, niepotrzebne mi tyle
  • #1096
    Anonymous
    Level 1  
  • #1098
    ksiksiu
    Level 12  
    Hej,
    jeżeli koiecznie chcesz iśc już w ten sposób a nie koniecznie chcesz uczyć się progamowania to można np tak:
    - kupic na portalu aukcyjnym coś takiego: "termostat elektroniczny regulator temperatury" za około 25zł
    - przekaźnik z cewką na 230V
    Czujnik temperatury montujesz w miejscu gdzie chcesz, a styk przekaźnika zwiera Ci pilota. Jeśli chcesz, żeby "wciśńiecie" trwało jakiś okreśłony czas to wtedy musisz dodać coś jak czasówka, która rozłączy sygnał po danym czasie
  • #1099
    pawel0510
    Level 11  
    No właśnie, tego właśnie czegoś bym potrzebował. Znaczy się czasowka z wł.wyl sekundowym A nie jak wszystkie minutowym
  • #1100
    Anonymous
    Level 1  
  • #1101
    pawel0510
    Level 11  
    Znalazłem coś takiego
    Układ służy do zamiany krótkotrwałych impulsów na impulsy o zadanym, regulowanym czasie trwania. Impulsy takie mogą pochodzić na przykład z dowolnych włączników, których naciśnięcie spowoduje zadziałanie przekaźnika na ustalony wcześniej czas. Wyłącznik może znaleźć zastosowanie przy podtrzymaniu otwierania rygla w zamkach drzwiowych lub furtkach, może również znaleźć zastosowanie przy czasowym sterowaniu oświetleniem.

    Wybrane parametry:

    zakres czasu zadziałania przekaźnika: 1 ÷ 120 sekundelement wykonawczy: przekaźnikobciążalność styków przekaźnika: 230VAC / 8Azasilanie: 12VDC
    Tyle że tu są krótko trwałe impulsy A z termostatu będzie syģnal cały czas dopóki nie nagrzeje
  • #1102
    ksiksiu
    Level 12  
    kolega @MalyGrubyLysy
    zaproponował bardzo przyjemne i tanie rozwiązanie. Jeśli jednak chcesz isć w najbardziej toporne to jest coś takiego jak przekaźnik czasowy, który gdy dostanie napięcie, przełącza (zwiera) swój styk na określony czas. Wtedy termostat elektroniczny + przekaźnik czasowy i masz "naciśńięcie" przycisku przez określony czas za każdym razem gdy np temp spadnie poniżej zadanej wartości.
  • #1103
    pawel0510
    Level 11  
    Znalazłem taki i tryb 3
    Koszt 30zl

    Opis:

    Przekaźnik o uniwersalnym przeznaczeniu. Można go zaprogramować do wielu różnych trybów działania. Wymaga on podłączonego zasilania.

    TRYB 1

    Podanie sygnału sterującego na jedno z wejść załącza przekaźnik, po zdjęciu  sygnału  start odliczania czasu a  po odliczeniu czasu przekaźnik wyłącza się.

    TRYB 2:

    Zdjęcie  sygnału sterującego z jednego z wejść załącza przekaźnik. po podaniu  sygnału  start odliczania czasu a  po odliczeniu czasu przekaźnik wyłącza się.

    TRYB 3:

    Podanie sygnału sterującego na jedno z wejść załącza przekaźnik start odliczania czasu, a po odliczeniu czasu przekaźnik wyłącza się.  Ponowne zdjęcie i podanie sygnału sterującego w trakcie odliczenia czasu spowoduje odliczanie czasu od nowa.

    TRYB 4:

    Zdjęcie sygnału sterującego z jednego z wejść załącza przekaźnik start odliczania czasu a po odliczeniu czasu przekaźnik wyłącza się. Ponowne podanie i zdjęcie sygnału sterującego w trakcie odliczenia czasu spowoduje odliczanie czasu od  nowa.

    TRYB 5:

    Podanie sygnału sterującego na jedno z wejść załącza przekaźnik start odliczania czasu. Zdjęcie sygnału w trakcie odliczania czasu  wyłącza przekaźnik i kasuje odliczanie czasu a po odliczeniu czasu przekaźnik wyłącza się.

    TRYB 6:

    Impuls sygnału sterującego na jedno z wejść załącza przekaźnik start odliczania czasu natomiast kolejny impuls sygnału wyłącza przekaźnik i kasuje odliczanie czasu. Po odliczeniu czasu przekaźnik wyłącza się.

    TRYB 7:

    Podanie sygnału sterującego na jedno z wejść start odliczania czasu (sygnalizowany szybkim pulsowanie led) po odliczeniu czasu załączenie przekaźnik zdjęcie sygnału kasuje odliczanie czasu i wyłącza przekaźnik

    TRYB 8:

    Impuls sygnału sterującego na jedno z wejść załącza przekaźnik kolejny impuls sygnału wyłącza przekaźnik

    Specyfikacja techniczna:Zasilanie 12V DCWyjście:  Styk COM/ NO/NCMax obciążenie styków dla 12V max 10AWejścia do inicjowania pracy przekaźnika  sterowane masąWejście do inicjowania pracy przekaźnika sterowane plusProgramowany czas zwarcia styków 1sek - 30minutWymiary: 5.4/4.7/1.9 cmProgramowane tryby działania przekaźnika
  • #1104
    jarczydło
    Level 15  
    Witam serdecznie .
    Pozbierałem informacje w necie , (dziękuję mądrym głowom) i złożyłem coś takiego .Trochę to trwało ,mam czas tylko w soboty na moją rozrywkę :)
    Podstawowe info .
    Rotenso Ukura 7 kw .
    Wymiennik Promag PGM1C-30 .
    Bufor- bojler 80 L bez wężownicy WGJ-g/Z 80 , tani , emaliowany , z wejściem na grzałkę , z anodą magnezową .
    Pompy obiegowe Ibo beta 2 .
    Instalacja w domu oparta na grzejnikach blaszakach .
    Wszystko pięknie dziala , tylko ciężko było to rozpędzić , czynnik przez długi czas (okolo 30-40 min) miał
    w okolicy 80 st , a na powrocie 25 st . Zmniejszyłem przepływ na pompach obiegowych i wszystko ładnie wstało .
    Wszystkie grzejniki ciepłe 45st .Kurza noga , jak gorąco w domu :) .
    Teraz mam pytanie , czy lepiej przewód czujnika temperatury powietrza przedłużyć i z piwnicy dać go do salonu , czy lepiej podmienić go z 10kom na 20kom i dać go na ciepłą rurę wody z wymiennika ???
    Zgodnie z obietnicą parę fotek .
    Pozdrawiam .
    Powietrzna pompa ciepła - z klimatyzatora LG S30AW
    Powietrzna pompa ciepła - z klimatyzatora LG S30AW Powietrzna pompa ciepła - z klimatyzatora LG S30AW Powietrzna pompa ciepła - z klimatyzatora LG S30AW Powietrzna pompa ciepła - z klimatyzatora LG S30AW Powietrzna pompa ciepła - z klimatyzatora LG S30AW
    Powietrzna pompa ciepła - z klimatyzatora LG S30AW
  • #1105
    Janusz_kk
    Level 37  
    Masz plusa, ładnie zrobione. Pytanie jak grzejesz ciepłą wodę, bezpośrednio w wymienniku?
    Skrobnij schemat no i daj więcej info o pompie zewnętrznej i kosztach, ile Cię kosztowała jednostka, napełnienie, jak przerobiłeś sterowanie?
    pytam bo sam chcę coś podobnego zrobić i szukam odpowiedniej jednostki zewnętrznej.
  • #1106
    jarczydło
    Level 15  
    Ciepła woda dopiero w planach , zawór przełączający do wężownicy wymiennika jest nad buforem , bufor na foto wygląda jak bojler , no bo to jest bojler bez wężownicy i robi teraz za bufor .
    Dlaczego ? No bo bufory są drogie , bojler emaliowany kosztował mnie z przesyłką 350 zł i świetnie się do tego nadaje :)
    Sąsiad pytał się jak to działa , więc narysowałem mu to na kolanie , proszę się nie śmiać Powietrzna pompa ciepła - z klimatyzatora LG S30AW
    Ceny , podkreślam , trzeba negocjować , można urwać DUŻĄ kwotę .
    Sterowanie praktycznie bez przeróbek .Silniki podmuchu i otwierania żaluzji zostały , widać je na foto .
    Dodam tylko że warto czytać ,na wiele rzeczy są tu na forum gotowe odpowiedzi , nie widziałem ich dopóki nie
    zacząłem praktycznie składać pompę ciepła .
    Wszystkie rozwiązania zerżnąłem od Kolegów z neta , no oprócz bufora zrobionego z bojlera i czujnika przepływu wody jako zabezpieczenia przed zamarznięciem wymiennika , podczas rozmrażania jednostki zewnętrznej .To
    były moje pomysły :) .
    pozdr.
  • #1107
    Anonymous
    Level 1  
  • #1108
    jarczydło
    Level 15  
    Dzięki za słowa krytyki , projekt do poprawki , przed zimą chyba zdążę , pozdrawiam .
  • #1109
    Anonymous
    Level 1  
  • #1110
    Janusz_kk
    Level 37  
    jarczydło wrote:
    Ceny , podkreślam , trzeba negocjować , można urwać DUŻĄ kwotę .

    To się domyślam, ale interesowały mnie ceny usług chłodniczych czyli doprowadzenie rur do wymiennika z jednostki, polutowanie i napełnienie czynnikiem, bo resztę sam zrobię.