Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Powietrzna pompa ciepła - z klimatyzatora LG S30AW

Mlynekg 17 Feb 2021 14:12 285924 2145
Texa Poland
    mirekcich
    Level 9  
    a ja znowu cos cuduje w myslach ;) chodzi mi po głowie pompa gruntowa oparta na studni, mieszkam w sumie na bardzo zanizonym terenie,wody gruntowe w tej chwili na poł metra(zimą zawsze tak jest) i mogł bym tą wode jak najbardziej zagospodarowac ,czyli dwie pieczenie przy jednym ogniu ;) pytanie jaki typ spręzarki i na jaki typ czynnika będzie najlepszy na tą chwile i czy mozna by myslec o "on-off" przy podłogówce? bo nie ma w tym przypadku przeciwskazan do drugiej taryfy ;)) dodam ,ze lubie proste rozwiązania ;p
  • Texa Poland
    jarczydło
    Level 15  
    To są normalne defrosty , z moim zapotrzebowaniem na ciepło i odpowiedniej temperaturze i wilgotności na zewnątrz przestały lecieć już od 9-ej.
    jack63
    Level 43  
    nusku wrote:
    Natomiast ja jak popsułem swoją poprzednią sprężarkę "nabijając" za dużo czynnika miałem taki objaw, że sprężarka tłoczyła niby normalnie, temperatura na gazowej była bardzo wysoka a moc oddawana znikoma. EEV otwarty na max. Nie robiłem sekcji zwłok, ale mniemam że zalana cieczą i pogięły się zaworki...

W sprężarkach rotacyjnych i scroll występuje tylko jeden(!) zawór i zdarzało się, że ulegał uszkodzeniu.
    Jak ci się chce eksperymentować, to możesz sprawdzić sprężarkę, najlepiej na obiegu przez belkę manometryczną z azotem, dokładając zewnętrzny check valve na...???
    Tak przy okazji. Miałeś jakiś element dławiący w obwodzie wymiennika płytowego Twojego mini VRV?
    Chodzi o ten uszkodzony przez prawdopodobne zamrożenie.
    nusku wrote:
    Jednak przelicz ilość. Czyli ile mniej więcej mieści się w rurkach wymiennika JW - bo 0.7l to jakieś 0.6kg czynnika a to połowa tego co jest fabrycznie. W układach o mniejszej mocy które nie mają dużego zbiornika na czynnik taka ilość może być krytyczna

Jestem za. Zbyt duża ilość czynnika może powodować zalanie skraplacza i utrudnienie oddawania ciepła przy równocześnie występującym wysokim HP. To ostatnie łatwo zmierzyć. Jak się ma czym...
    mgruba75 wrote:
    Jednostka wewnetrzna składa się z 32 rurek o dl 0.72m każda. Średnica rur to 7mm. Wychodzi ze pojemność to ok 0.6-0.7l.

Rurki mają ścianki i niezerowej grubości. Do tego kolanka i jakiś kolektorek rozdziału na sekcje.
    Trzeba przeliczyć dokładnie i napełnić max 80% objętości cieczy * gęstość.
    Próby ruchu od ok 50% napełnienia. Mierzyć obserwować i dodawać czynnik małymi porcjami, co jest możliwe tylko w trybie chłodzenia!
    mgruba75 wrote:
    Chodziarz mówi że może być za dużo gazu i zawór rozprężny może nie trzymać zbyt wysokiego ciśnienia.

Zmień lekarza(chłodniarza), bo ten cie chyba oszukuje.
    Ciekawe czy otwierał EZR przy robieniu próżni i skąd ten wyciek?
    Do tego kumaty chłodniarz wie ile, jak i czym napełniać układ w zimie.
    Coś to mi śmierdzi ściemnianiem i niekompetencją.
    mgruba75
    Level 9  
    Quote:
    Ciekawe czy otwierał EZR przy robieniu próżni i skąd ten wyciek?

EZR nie ruszany. Jak go otworzyć? Ręcznie podając na niego napięcie? 1200g jak jest na tabliczce to wydaje się być ok. Wymiennik jest podobnej objętości jak jednostka wewnetrzna. Może troszkę mniejszy. Jak przyjedzie to zaczniemy od 900g i będziemy sprawdzać. Dzięki za pomoc i super rady. Będę pisał jak coś nowego się pokaże. Pozdrawiam
    nusku
    Level 14  
    jack63 wrote:
    W sprężarkach rotacyjnych i scroll występuje tylko jeden(!) zawór i zdarzało się, że ulegał uszkodzeniu.
    Jeszcze żadnej nie rozebrałem a to najlepszy sposób dla mnie aby poznać i zrozumieć jakąś konstrukcję...
    jack63 wrote:
    Jak ci się chce eksperymentować, to możesz sprawdzić sprężarkę, najlepiej na obiegu przez belkę manometryczną z azotem, dokładając zewnętrzny check valve na...???

Sprężarka leży sobie i czeka aż będę miał trochę czasu, może kiedyś... Tak właśnie myślałem, polutować układ w pętli z zaworem dławiącym i portami serwisowymi.

Na razie siedzę i od kilku dni rozkminiam jak zrobić mały serwer na linuxie aby w formie strony www mieć podgląd i kontrolę na kilka strumieni danych z RS232 (485) czyli to co tak ładnie odczytuję z agregatu, ciepłomierza itp. Chcę mieć do tego dostęp w sieci domowej. Ale jestem zielony w nowoczesnym programowaniu, zatrzymałem się na visual basic.

jack63 wrote:
    ak przy okazji. Miałeś jakiś element dławiący w obwodzie wymiennika płytowego Twojego mini VRV?
    Chodzi o ten uszkodzony przez prawdopodobne zamrożenie.

Tak, zawór rozprężny jednostki wewnętrznej. I wiem, że to on zamroził mi wymiennik bo podczas cyklu chłodzenia zawór główny w agregacie jest otwarty na max a funkcję elementu rozprężnego pełni zawór w JW.
    Ale... wcześniej miałem podłączony przez 2 tygodnie agregat Althermy 8kW do tego wymiennika, czyli standardowo, jak większość ludzi tutaj. Też szronił narożnik...

Dodano po 8 [minuty]:

mgruba75 wrote:
    EZR nie ruszany. Jak go otworzyć? Ręcznie podając na niego napięcie?

EZR czy EEV ro silnik krokowy. Otwiera się go w trybie serwisowym. Nie mam pojęcia jak w małych klimatyzatorach, ale np. w Daikinie jest komenda, która otwiera wszystkie zawory w systemie. A to w celu takim aby układ był otwarty. Jak zawór jest zamknięty to część układu może być odcięta i tam może być czynnik.
    Jeżeli nie ma dostępu do funkcji serwisowych to podczas pracy można odłączyć zasilanie - wtedy jest duża szansa że zawór nie zdąży się zamknąć.
    jack63
    Level 43  
    nusku wrote:
    razie siedzę i od kilku dni rozkminiam jak zrobić mały serwer na linuxie aby w formie strony www mieć podgląd i kontrolę na kilka strumieni danych z RS232 (485) czyli to co tak ładnie odczytuję z agregatu, ciepłomierza itp. Chcę mieć do tego dostęp w sieci domowej. Ale jestem zielony w nowoczesnym programowaniu, zatrzymałem się na visual basic.

Trzymam kciuki aby Ci się to udało. Oczywiście pod warunkiem, że udostępnisz wyniki i przede wszystkim metody swoich działań. :D
    Proponuję zainteresować się czymś takim jak domoticz. Można to postawić nawet na routerze i mieć do danych dostęp przez internet.
    Na stronie eko.one.pl jest sporo inf na ten temat.
    Powodzenia.
    nusku wrote:
    EZR czy EEV ro silnik krokowy. Otwiera się go w trybie serwisowym. Nie mam pojęcia jak w małych klimatyzatorach, ale np. w Daikinie jest komenda, która otwiera zawory w systemie. A to w celu takim aby układ był otwarty. Jak zawór jest zamknięty to część układu może być odcięta i tam może być czynnik.

Niestety takie cuda tylko w VRV. Splity, nawet Daikina takiej możliwości nie dają. Podobnie jest z innymi producentami. Jest to wręcz wk....jące, bo trzeba machać magnesem aby zrobić porządnie robotę!
    Niektórzy producenci sprzedają takie magnesy jako akcesoria serwisowe.
    Niestety o takich ficzetach, a w zasadzie utrudnieniach, bo powinien być "guzik" i odpowiednie oprogramowanie, producenci informują tylko na szkoleniach. W serwisówkach, czasami wyglądających jak kopiuj wklej, nic
    na ten temat nie ma, W konsekwencji cwoki mające się za fachowcòw, przy odzysku lub upuszczeniu czynnika w kosmos zostawiają sporo czynnika między zaworem wylotowym a EZR( to po polsku, EEV jest po angielsku).
    Przy próżniowaniu jest jeszcze gorzej, bo w tym odcinku układu mogą zalegać azot lub ....powietrze.
    SAWEK101
    Level 31  
    Miałem też taki przypadek że nabijam klimę i czynnik nie chce przelatywać przez sprężarkę, ale skumałem uruchomiłem na sekundę zatrzymała się w innym punkcie i już przepuszczała, więc też trzeba wziąć poprawkę na sprężarkę rotacyjną.
  • Texa Poland
    Janusz_kk
    Level 35  
    SAWEK101 wrote:
    Miałem też taki przypadek że nabijam klimę i czynnik nie chce przelatywać przez sprężarkę, ale skumałem uruchomiłem na sekundę zatrzymała się w innym punkcie i już przepuszczała, więc też trzeba wziąć poprawkę na sprężarkę rotacyjną.

A nie powinna ona być szczelna wej-wyjście? zawsze mi się wydawało że te spirale sie jednak stykają i zamykają komorę sprężania.
    nusku
    Level 14  
    Janusz_kk wrote:
    A nie powinna ona być szczelna wej-wyjście? zawsze mi się wydawało że te spirale sie jednak stykają i zamykają komorę sprężania.

Bardziej chodzi o zaworek który jest na wyjściu ze sprężarki. Jeżeli sprężarka jest OK to powinien być szczelny. I wtedy jest przestrzeń z jednej strony zamknięta zaworem sprężarki a z drugiej zamkniętym zaworem EZR. Kiedyś zrobiłem próżnię i niby było ok, ale po kilku godzinach ciągle mi lekko wzrastało ciśnienie. Po otwarciu serwisowym zaworu nagle ciśnienie mocno wzrosło i wypompowałem duuużo azotu. Tak więc podczas "wypróżniania" układu powinno się otwierać wszystkie zawory (jeżeli jest ich więcej w układzie)
    jack63
    Level 43  
    SAWEK101 wrote:

W skrócie, są to opowieści "mchu i paproci".
    Po pierwsze nic konkretnego, poza "nabijaniem klimy" nie wiadomo, a szczegóły są tu kluczowe.
    Po drugie szanse na to że rotor sprężarki zasłoni całkiem kanał wylotowy, czyli silnik zatrzyma się w takim położeniu, są jak szóstka w totolotku. Dość, że ciśnienie sprężania cofa rotor do pozycji, w której komora sprężania ma największą objętość, to jeszcze w silniku PMM magnesy "trzymają" wirnik w niektórych położeniach.
    Wg. mnie przyczyna, z resztą nie wiadomo czego, była inna.
    Od kiedy to napełnia się układ, czy nawet samą JZ, pchając czynnik przez sprężarkę??? To kompletny bezsens, gdyż czynnik w zmontowanym układzie popłynie do JW, bo ma "łatwiej w tę stronę".
    Przy przepychaniu czynnika przez sprężarkę można pozbawić ją oleju.
    Ogólnie jest to bardzo trudne do realizacji, bo ciśnienia w układzie i butli się wyrównują i czynnik w formie gazowej przestaje płynąć. W formie cieczy wymaga wysokości hydraulicznej, która z reguły może być niewielka, oraz małych oporów przepływu.
    Można to zrobić jeszcze inaczej, ale napełnianie cieczą przez sprężarkę wypłukuje z niej olej już na 100%.
    Także baju, baju opowieści "nabijaczy klim".
    SAWEK101
    Level 31  
    Ładny doktorat hihi, ja tylko chciałem sprawdzić czy dobrze zespawałem kapilarę i przedmuchać lekko układ po zmontowaniu i miałem zdziwko, a było to w kontekście dla kolegi by uważał jak mu chłodniarz ściąga i nabija klimo/pc, ze sprężarką rotacyjną.
    jack63
    Level 43  
    SAWEK101 wrote:

SAWEK101 wrote:
    ja tylko chciałem sprawdzić czy dobrze zespawałem kapilarę i przedmuchać lekko układ po zmontowaniu i miałem zdziwko,

Takie niedyskretne pytanie: Króre z powyższych zeznań jest prawdziwe? Pytam, bo " trochę" się... różnią.
    Do tego niedopuszczalne prawnie "przedmuchwanie" czynnikiem, bo to wynika z kompilacji dwóch zeznań.
    Podczas lutowania w układzie powinien być azot a nie czynnik czy powietrze, bo tak stanowią zasady porządnego chłodnictwa. Jednak nabijaczom klim to lotto i kwitują swoją ignorację krótkim hihi.
    SAWEK101
    Level 31  
    Z daleka widać ze coś cię uwiera, zrób coś z tym.
    Tak się zastanawiam czy robiłeś coś kiedyś czy piszesz tylko fakultety.
    Jak byłem na szkoleniu sam instruktor objaśniał jak delikatnie płukać układ po uprzednim próżniowaniu więc ?
    Jak nabijasz i od razu dajesz ciecz i masz zaspawaną kapilarę lub uszkodzony EZR to się właśnie pożegnasz z tym co wpuściłeś nadal nie kumasz profesorze?
    jack63
    Level 43  
    nusku wrote:
    Kiedyś zrobiłem próżnię i niby było ok, ale po kilku godzinach ciągle mi lekko wzrastało ciśnienie. Po otwarciu serwisowym zaworu nagle ciśnienie mocno wzrosło i wypompowałem duuużo azotu. Tak więc podczas "wypróżniania" układu powinno się otwierać wszystkie zawory (jeżeli jest ich więcej w układzie)

I to jest postawa godna pochwały. Popełniony błąd. Jego logiczna analiza, wyciągnięcie jak najbardziej prawidłowych wniosków a na koniec tych wniosków praktyczne stosowanie. Tylko przyklasnąć.
    Natomiast pójście w politykę, czyli kłamstwa i unikanie odpowiedzialności za błędy, prowadzi tylko do zasklepienia się w błędzie.
    No cóż. Niektórzy zostaną "nabijaczami klim" na zawsze.
    Wnioski dla potomnych. Należy wykonać trochę pracy umysłowej PRZED wykonaniem czynności. Poznanie układu zawsze pomaga. Jak schemat jest w serwisówce, to super. Jak nie, to trzeba sobie taki schemat stworzyć "z natury".
    Mając schemat można przeanalizować co się MOŻE dziać w różnych sytuacjach (próżniowanie, napełnianie, odzysk itd).
    Ogólnie chodzi o to aby Polak nie był jak w przysłowiu: Przed szkodą i po szkodzie ....głupi.
    jarczydło
    Level 15  
    manitou wrote:
    Kolega Michcior z wątku licznik COP wiele lat temu jeszcze do mojej pierwszej Toshiby mi to ogarnął i działa do dzisiaj wtedy jako projekt chyba a dzisiaj dostępne komercyjnie jako https://copem.pl/sollogin
    Ogólnie to bardzo polecam bo można osobno sprawdzać COP Co i cwu oraz latem kiedy u mnie chłodzą klimakonwektory można liczyć sobie EER.

No i jest. Teraz czeka na zamontowanie, ale to po sezonie grzewczym przy okazji
    przeróbek :) Montaż na szynę, też :) fajnie.
    jarczydło
    Level 15  
    Moim zdaniem niedrogo, informacja o cenie najlepiej u źródła. :)
    derekk grzebałeś coś przy pompie obiegowej, jak efekty?
    derekk
    Level 12  
    Tak . Wczoraj odpalone . Pompa : https://www.ferro.pl/produkt-pompa-cyrkulacyjna-gpa-ii-256180-4519-0602W.html
    jest bardzo łatwa do przerobienia .Dlaczego ta pompa ?Bo miałem u siebie w sklepie na półce i oczywiście cena inna :-) Wystarczy przerwać ścieżkę w jednym miejscu i zastosowałem mikro przekaźnik z TME . Sterowany jest z termostatu na 12 V . Ustawiłem na skraplaniu 20 st i wtedy pompa dostaje sygnał w czasie defrostu i rusza na 100% obrotów . Normalnie pracuje na 20 % .
    Dodatkowe zabezpieczenie .
    tom.pk
    Level 16  
    Będę przerabiał nowy klimatyzator KAISAI FLY KWX-18HRDI-KWX-18HRDO 5,3kW, moc grzania 5,6kW, czynnik R32.
    Grzanie tylko CO, 70% grzejniki przewymiarowane 30% podłogówka. Do ogrzania domu wystarczy temperatura zasilania 38-42 stopnie C.
    Zastanawiam się jaki wymiennik wybrać, czy tańszy Promag, czy SECESPOL chłodniczy RHA34-20. powierzchnia wymiany
    0,68 m2. będzie wystarczający?
    nusku
    Level 14  
    tom.pk wrote:
    Zastanawiam się jaki wymiennik wybrać, czy tańszy Promag, czy SECESPOL chłodniczy RHA34-20. powierzchnia wymiany
    0,68 m2. będzie wystarczający?

Ja bym wybrał jednak Secespola, bo jakoś tym Promagom nie ufam. Nawet mimo tego, że mi właśnie RHA się rozszczelnił.
    Wymiennik lepiej przewymiarować z 2 powodów. Lepsza sprawność (przy dobrych warunkach agregat może oddać większą moc) i na przyszłość możliwość zwiększenia wydajności. Może się okazać że agregat jest za słaby i przy wymianie na większy nie trzeba będzie zmieniać wymiennika.
    No i jeszcze jedna sprawa. Teraz mam RHB60-30 i mam wrażenie że ma lepszą sprawność od RHA34-50. Niestety wtedy nie miałem ciepłomierza i nie mam dowodów.

Gdybym miał robić pompę jak piszesz, uwzględniając własne doświadczenia to chyba bym wybrał RHB47-20
    tom.pk
    Level 16  
    nusku wrote:
    Gdybym miał robić pompę jak piszesz, uwzględniając własne doświadczenia to chyba bym wybrał RHB47-20

Podstawowym źródłem ciepła jest kocioł kondensacyjny, a ponieważ mam nadwyżki prądu z instalacji fotowoltaicznej obecną zimę dogrzewałem klimatyzatorem powietrze powietrze, chcę to udoskonalić, aby było bardziej komfortowe grzanie. Raczej nie planuję zwiększania mocy. Wymiennik RHB47-20 jest 300zł droższy od RHA34-20, sprawa do zastanowienia.
    nusku
    Level 14  
    Apetyt rośnie w miarę jedzenia. Ja też mam gaz i też mam fotovoltaikę. Jak jest wybór: grzać za pieniądze czy grzać za darmo to nie chce się włączać gazu. Ja gazuję tylko gdy jest zimno, jak są dobre warunki na pompę to pompuję. Co oznacza że większość czasu jednak pompa. Latem też grzanie wody pompą.

RHB ma złącza wody 1 calowe i wydaje mi się, że ma lepszy przepływ wody. Tamten RHA zamarzł na skutek słabego przepływu bo miał 50 płyt i przepływ pomiędzy poszczególnymi płytami był mniejszy.
    tom.pk
    Level 16  
    manitou wrote:
    A ja bym jednak kupił Danfossa.

Zacząłem od Promaga za 500zł, a Danfos to już ponad dwa razy tyle.
    Wiem, wiem, że wymiennik to bardzo ważny element.... Mam jeszcze trochę czasu na zastanowienie i zakup.
    nusku
    Level 14  
    Wydaje mi się, że te Secespole nie są złe, no może konstrukcja tego 50-płytowego z małymi króćcami sprzyjała zamrożeniu ale jeżeli jest większa powierzchnia płyty i mniej płyt to będzie OK.
    Secespol jest konstrukcyjnie przystosowany jako parownik/skraplacz na czynniki ponad 40 bar. Promag tylko na gębę, nikt nic nie gwarantuje.
    Danfoss dobry, ale drogi.
    Secespol da się kupić jeszcze taniej niż w tanich hurtowniach, trzeba podzwonić i popytać. Polecam dopytać w hurtowni Wilga.
    tom.pk
    Level 16  
    RHB47-20 najtaniej znalazłem za 1016zł. Myślisz, że można taniej?
    nusku
    Level 14  
    tom.pk wrote:
    RHB47-20 najtaniej znalazłem za 1016zł. Myślisz, że można taniej?

Myślę że można. Wprawdzie ja miałem trochę nietypową sytuację bo producent w jakiś sposób chciał mi zrekompensować stratę na uszkodzonym wymienniku. Dlatego polecili mi hurtownię gdzie kupiłem taniej i to dużo taniej. Na pewno nikt nie zrobił tego charytatywnie więc mniemam, że duże hurtownie mają olbrzymie upusty. Tak więc słuchawka w dłoń i trzeba dzwonić, pytać.
    tomleszno
    Level 22  
    I pozazdrościłem kolegom fajnych apek więc zrobiłem swoją BLYNK + esp8266 + trochę czasu😁 jeszcze w testach ale coś już widać😎