Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Powietrzna pompa ciepła - z klimatyzatora LG S30AW

Mlynekg 11 Jul 2021 20:46 298530 2256
Texa Poland
 • #1891
  greenpeace
  Level 24  
  @gdesio:
  gdesio wrote:
  czy warto zainstalować PC z klimatyzatora

  W mojej skromnej ocenie uważam, iż jak najbardziej tak, z tym jednak zastrzeżeniem, że dawcą jest sprzęt lepszej klasy, przetestowany przez poprzedników jako PC tymi ręcami robiona. Uczmy się na cudzych błędach.

  gdesio wrote:
  Elektryk ma tyle energii do odbioru z ZE, że pozwala na ogrzewanie domu przez jakieś 30% okresu grzewczego.

  Czyli nawet jak osiągniesz COP 3:1 to pokryjesz cały sezon grzewczy tym co wpuściłeś do sieci jako prosument.

  gdesio wrote:
  Jednak zastanawiam się czy nie bardziej racjonalne do C.O. byłoby zastosować bufor ciepła, który w ciągu dnia ładowany byłby przez PC przerobioną z klimy.

  U mnie PC spięta jest z piecem na wungiel i buforem 600L w bardzo podobnej konfiguracji jaką opisujesz. Założenie jest takie by ładować bufor 3x w ciągu dnia w II taryfie. Przy COP 3:1 taniej wychodzi szuflować wungiel do pieca... ale przy COP 5:1 w/g obliczeń PC wychodzi taniej jak wungiel. No i moja praca przy dowozie wungla, zasypie, wywozie popiołu ( tomleszno :) ).
  U Ciebie odbierasz nadwyżki z sieci ZE więc w ogóle nie ma tematu.
 • Texa Poland
 • #1892
  jarczydło
  Level 15  
  Jak grzejniki były wsadzone z zapasem to śmiało atakuj :) . Właśnie wymieniłem trzy pojedyńcze blaszaki na potrójne , aby zwiększyć powierzchnię wymiany .10 kw na dachu i praktycznie zerowe koszta za energię elektryczną i ogrzewanie całego domu, a grzane było 8 miesięcy, jeżeli nie używasz taniej taryfy to zrezygnuj z bufora , no chyba że malutki na potrzeby defrostu.

  Jakiś czas temu poruszany był temat automatycznego przyśpieszenia pracy pompy obiegowej na czas defrostu. Można to zrobić pompą PWM, lub wyrzeźbić coś w normalnej pompie.
  U siebie zrobiłem to trochę inaczej, wsadziłem elektrozawór pomiędzy wyjście ciepłej wody z bufora, a powrót zimnej z grzejników, taki bajpas.
  Wysterowałem ten zawór termostatem z czujnikiem pt100 umieszczonym na rurce czynnika wychodzącej z wymiennika, temperatura tam leci mocno na dół podczas defrostu. Po otwarciu elektrozaworu przepływ wody w wymienniku wzrasta o kilkanaście procent ponieważ na bajpasie ma lżej.
  Drugi plus to że temperatura wody z bufora jest o kilka stopni wyższa niż na powrocie i może zrobić defrost krócej i bezpieczniej.Bufor na zasilaniu 80l.
  Powietrzna pompa ciepła - z klimatyzatora LG S30AW

  Tak wygląda to teraz, przy okazji poprawię jeszcze parę małych błędów, tym czasem działa to całkiem nieźle.
  Link[/youtube]
 • #1893
  mirekcich
  Level 9  
  czy rodzaj czynnika i spręzarki ma znaczenie jesli chodzi o cop,gdy dolne zródło ma 10 stopni na plusie ?
 • #1896
  Nekol
  Level 9  
  Witam wszystkich,
  Dysponuję klimą prod. Mitsubishi HI. Dane techniczne jak z obrazka.
  Powietrzna pompa ciepła - z klimatyzatora LG S30AW
  Tu schemat budowy klimy.
  Powietrzna pompa ciepła - z klimatyzatora LG S30AW

  Ostatnie zdjęcie do schemat podłączenia wentylatora jednostki wewnętrznej.
  Powietrzna pompa ciepła - z klimatyzatora LG S30AW
  Trzy pytania dla Państwa zainteresowanych pomocą:
  1. Widzę, z schematów budowy że klima wyposażona jest w elektroniczny zawór rozprężny, ale dodatkowo są również kapilary. Czy to jest rozwiązanie "budżetowe" i kiepsko będzie to działało jeśli mam zamiar zamienić to na pompę ciepła, czy to raczej rozwiązanie odpowiednie.
  2. Podłączenie wentylatora jednostki wew. Czy tu wystarczy zwyczajny generator impulsów, czy coś więcej należy zmajstrować.
  3. Klimę dostałem za przysłowiowe piwo, jest z demontażu serwerowni. Czy w ogóle jest sens kombinować z tym urządzeniem czy lepiej zainwestować pieniądze w produkt znany na forum, a nie sprawiający problemów.

  Pozdrawiam i z góry dziękuje za odpowiedzi
 • Texa Poland
 • #1897
  manitou
  Level 20  
  Jest to raczej sprzęt wyższej półki ale jeśli zdjęty z serwerowni to raczej spodziewaj się przebiegu jak passat B5 z Niemiec. Więc trudno szacować ile jeszcze pochodzi. Generator zamiast went. J. Wew nie jest taki prosty z mojego doświadczenia bo np. Toshibie jak podawał impulsy w czasie deforstu to wyrzucało błąd. Ja bym go na razie zostawił. COP dla tej jednostki 4.4 brzmi bardzo zachęcająco, zwykle widuje się 3.5-4 więc jeśli jeszcze pochodzi to ja bym w to poszedł pod warunkiem, że zdjęta przez chłodnika z czynnikiem w środku.
 • #1898
  jack63
  Level 43  
  manitou wrote:
  Generator zamiast went. J. Wew nie jest taki prosty z mojego doświadczenia bo np. Toshibie jak podawał impulsy w czasie deforstu to wyrzucało błąd. Ja bym go na razie zostawił.

  Popieram.
  manitou wrote:
  COP dla tej jednostki 4.4 brzmi bardzo zachęcająco

  Bez podania warunków pomiaru lub normy wg. której robiono pomiar, można tą wartość sobie w buty włożyć...
  Jednak sprzęt wygląda w miarę porządnie. Może to nawet Jakaś Toshiba "w przebraniu".
  Martwić może tylko ew. zużycie sprężarki i (wbrew pozorom) zaworu rozprężnego.
  Pasowało by znać powód wymiany tego sprzętu na nowy.
  Jednak, jak za czapkę gruszek, to nawet dla zabawy bym brał.
  PS
  Ciekawe jak duże są wymienniki?
  To 2 - 5.8 jest prawdopodobnie zakresem dostępnej mocy wynikającym z zakresu RPM sprężarki, EEV oraz warunków.
  Natomiast wiadomym jest, że moc grzewcza maleje ze spadkiem temp zewnętrznej. Producenci (porządni!) podają tabele lub wykresy z badań przy różnych warunkach.
  Nie podobają mi się tylko kapilara przy EEV. Świadczy to albo o małej liczbie dostępnych "pulsów" silnika zaworu lub zbyt dużym zaworze który nie zapewnia precyzyjnego dławienia przy małych otwarciach. Kapilara jakby "zmniejsza" zawór.
  Natomiast kapilary przy wlocie do wymiennika JZ służą urównomiernieniu rozpływu czynnika na sekcje wymiennka. I nie świadczy to zbyt super o producencie, ale jak ta nierównomiernośc jest to i tak lepiej ją kompensować (ze stratą oczywiście) niż olać problem i np. pozwolić na szybsze zaszronienie części wymiennika.
 • #1899
  Wlodek22
  Level 30  
  Myślę, że jakiś sens w tej kapilarze jest. Możliwe, że podczas defrostu ona przejmuje na siebie rozprężanie, a EZR jest całkowicie otwierany, lub użyli jej do szybszej stabilizacji układu w tzw stanach przejściowych, kiedy czujniki głupoty pokazują, a rurami zaiwania mieszanka gazowo-cieczowa.
 • #1900
  jack63
  Level 43  
  Wlodek22 wrote:
  Myślę, że jakiś sens w tej kapilarze jest. Możliwe, że podczas defrostu ona przejmuje na siebie rozprężanie, a EZR jest całkowicie otwierany, lub użyli jej do szybszej stabilizacji układu w tzw stanach przejściowych, kiedy czujniki głupoty pokazują, a rurami zaiwania mieszanka gazowo-cieczowa.

  Ciekawa teoria. Tylko co powiesz na to, że EEV może "robić" za kapilarę... Wystarczy nie zmieniać zadanej liczby pulsów silnika zaworu...
  Natomiast z resztą wywodu się zgadzam. Stabilizacja stanu układu, szczególnie gdy nie ma pomiaru ciśnienia, jest trudna. A odwrócenie obiegu (defrost) to już rewolucja dla wciąż stosowanych regulatorów PID.
  Czujniki temp czynnika muszą "gonić temperaturę" uciekającą o kilkadziesiąt K, co zajmuje wręcz minuty.
  Sam jestem ciekaw co robi w tym czasie automatyka?
  Podejrzewam, że "chowa się w krzakach" i liczy na to, że akumulator nie zostanie zalany pod korek, a przez to sprężarka przeżyje.
 • #1901
  Wlodek22
  Level 30  
  Tak właśnie "robi", siedzi w krzakach z pozycją z góry ustaloną przez programistę i czeka, aż to się wreszcie skończy.
  Po rewersie nie może nie robić nic, bo będzie on zdecydowanie za długi i może się skutkować rozwaleniem wymiennika.
  Może ten programista miał tyle odwagi, by się przyznać, że nie wie jak sobie poradzić z wysterowaniem EZR i zostawił ten problem chłodniażowi :D
 • #1902
  jack63
  Level 43  
  Wlodek22 wrote:
  Po rewersie nie może nie robić nic, bo będzie on zdecydowanie za długi i może się skutkować rozwaleniem wymiennika.

  Nie wiem, o którym wymienniku piszesz? Jeżeli o płytowym, to programista, a w zasadzie zespół programistów, ma go w ... głębokim poważaniu. Dlaczego? A no dlatego, że go w klimatyzatorze ... NIE MA!
  Wymiennikom powietrznym nic się nie stanie. Zagrożona jest tylko sprężarka.
  Trąbię o tym od dawna, ale co niektórzy nie widzą problemu. Jakiś tam czujnik przyczepię gdzieś tam lub zmienię termistor z 20k na 10k czy cóś i będzie git. Do czasu... Nawet mądrzy konstruktorzy PC z klimatyzatora stali się mądrzy ...po szkodzie.
  Jeden z kolegów ładnie opisał rozwalenie wymiennika i jego sposób na zapobieżenie "nawrotowi choroby".
  A wystarczy zanalizować jak robią to porządni producenci wodnych PC. Ile tam jest zabezpieczeń przed zamrożeniem wynikającym z różnych przyczyn.
  Wlodek22 wrote:
  Może ten programista miał tyle odwagi, by się przyznać, że nie wie jak sobie poradzić z wysterowaniem EZR i zostawił ten problem chłodniażowi

  Znowu nie wiem co sugerujesz? Wiem, że spora część programistów to nadęte dupki nie mające pojęcia o fizyce urządzenia do którego sterowania oprogramowanie piszą, ale powinien być na nimi ktoś, kto ogarnia całość zagadnienia.
  A co może w tej sytuacji zrobić chłodniarz? Chyba tylko siąść, płakać i rzucać mięsem.
  Taka dygresja w kwestii oprogramowania układów sterowania urządzeń chłodniczych.
  Ostatnio uruchomiałem lodówkę (chłodziarko-zamrażarkę). Nie taką zwykłą domową, ale super, hiper laboratoryjną łamane przez apteczną łamane przez tu można wpisać inne bzdurne marketingowe określenie.
  Dwa niezależne układy chłodnicze. Całkiem przyzwoicie zrobione. Sprawne. Jednak po włączeniu zasilania (osobne kable zasilające do każdego układu!!!) nie rusza sprężarka zamrażarki.
  I co z tego, że jest 7" ekran dotykowy + guziki (nie wiadomo po co???). WiFi i akumulatory podtrzymujące alarmy i transmisję danych, gdy ... nie włącza się jedna sprężarka w nowej, dopiero co wypakowanej z palety lodówce!!!
  Nie pierwszy to mój przypadek z lodówką tej firmy. Typowy marketingowy bubel. Dominacja błyskotek, światełek i innej ściemy dla naiwnych nad podstawową funkcją urządzenia.
  Aby była jasność. Lodówka, ponoć, kosztowała 15000 zł !!! A firma, która ją "firmuje" nazywa się FRIMED.
  Radzę unikać ich produktów.
  Dlaczego o tym piszę? Ano dlatego, że tendencja sprzedawania "choinek" przeszła i do klimatyzatorów czy PC. WiFi staje się standardem. Obawiam się że wysiłek programistów poszedł znów w świecidełka, a nie w optymalizację pracy urządzenia. I zamiast przetwornika ciśnienia mamy kolorowy wyświetlacz pilota czy apkę na tel. Gawiedź się cieszy...
 • #1903
  mirekcich
  Level 9  
  chłopaki mam dolne zrodło (studnie) ze stałą temperaturą 10 stopni ,chce pompe ciepła "on off" jak najprostszą ,moge kupic wieska 300g 8 kw. uzywanego za 5 tys , ale chodzi mi po głowie zrobienie prostego układu z ktorym poradził by sobie kazdy "chłodnik", ma to sens?? czy cięzko będzie w tej cenie zrobic cos z parametrami "orginalnej" pompy ?
 • #1904
  tomleszno
  Level 22  
  mirekcich wrote:
  chłopaki mam dolne zrodło (studnie) ze stałą temperaturą 10 stopni
  jak myślisz -jak szybko ją zamroźisz?
 • #1906
  tomleszno
  Level 22  
  Fakt może i cały blok grzeje -w tedy to i basen będzie za mały😉
 • #1907
  mirekcich
  Level 9  
  domek 150 m2 ,woda ze studni bedzie wykorzystywana do innych celów a nadmiar do rowu bo akurat miaszkam na podmokłym terenie i wszędzie pełno rowów ;))
 • #1908
  Chris_W

  Level 38  
  A napływ wody masz odpowiedni?
  Bo tak teoretycznie - maksymalnie masz do dyspozycji deltę T 10 stopni - więc każdy metr sześcienny wody zawiera 42MJ - czyli w godzinę moc 11kW (teoretyczna maksymalna - realnie wyjdzie mniej)
  I teraz najważniejsze - czy w godzinę tyle napłynie? Bo jak znam studnie kręgowe, to rzadko jest taki napływ wody.
 • #1909
  Janusz_kk
  Level 36  
  Chris_W wrote:
  I teraz najważniejsze - czy w godzinę tyle napłynie? Bo jak znam studnie kręgowe, to rzadko jest taki napływ wody.

  Szczególnie w zimie jak ziemia zamarznie.
 • #1910
  Chris_W

  Level 38  
  Janusz_kk wrote:
  Chris_W wrote:
  I teraz najważniejsze - czy w godzinę tyle napłynie? Bo jak znam studnie kręgowe, to rzadko jest taki napływ wody.

  Szczególnie w zimie jak ziemia zamarznie.

  Studnie kręgowe są tak robione że sięgają do wierzchołka warstwy wodonośnej - jest małe ciśnienie napływu a ten napływ powolny - w odróżnieniu od wierconych które wchodzą głęboko w warstwę wodonośną i jest wyższe ciśnienie napływu wody i zarazem jej szybkość napływu.
  O zamarzaniu to nie wspominam bo po stronie czerpnej nic nie zamarznie - ale woda zrzutowa w mrozy będzie zamarzać - bo przecież autor chce do rowu - cały rów zamieni w bryłę lodu i wylot rury w tym lodzie mu zamarznie ;)
  Wodę trzeba by zrzucać do drugiej studni gdzie nie ma warunków zamarzania - i znów problem czy taka studnia przyjmie tyle wody ;)
 • #1911
  mirekcich
  Level 9  
  studnia wiercona,ale u mnie wody gruntowe są na 0.5 metra ;) narazie robiłem przepływ pompką od c.o. i przepływ na godzine 2m3 więc potencjał jest ;) "woda w ciągłym ruchu nie chce zamarzać "
 • #1912
  Janusz_kk
  Level 36  
  Chris_W wrote:
  O zamarzaniu to nie wspominam bo po stronie czerpnej nic nie zamarznie

  O ile woda jest ze źródła a nie powierzchniowa bo autor wspominało wysokim stanie wód i do tego się odniosłem.
  Ale już wiemy że głębinowa :)
 • #1913
  Chris_W

  Level 38  
  mirekcich wrote:
  "woda w ciągłym ruchu nie chce zamarzać "

  A rzeki zamarzają, mają temperaturę zbliżoną do twojej zrzutowej. ;)
 • #1914
  mirekcich
  Level 9  
  Chris_W wrote:
  mirekcich wrote:
  "woda w ciągłym ruchu nie chce zamarzać "

  A rzeki zamarzają, mają temperaturę zbliżoną do twojej zrzutowej. ;)

  a ja w zimnym pomieszczeniu odkręcałem kran ,zeby woda troszke płynała i nie zamarzała odpływ tez ;) nie porównuj takiej studni do typowego kolektora w ziemi ,bo to pracuje na innych temperaturach(czyli wyższych od zera)

  Dodano po 6 [minuty]:

  ale wrócmy do tematu budowy agregatu, bo o to mi chodzi ;) czy układ podobny do lodówki z odpowiednio dobranymi komponentami bedzie urządzeniem z dobrą sprawnoscią? bo w sumie praca bedzie na jednym parametrze i tylko czas pracy urządzenia będzie potrzebny do utrzymania temperatury w domu
 • #1915
  jarczydło
  Level 15  
  Jak to miało by być w praktyce, wymiennik do studni i wypompowywać schłodzoną wodę, czy wodę na górę do zbiornika i tam zasadzić wymiennik ??? Ciekawe.
 • #1916
  Chris_W

  Level 38  
  jarczydło wrote:
  Jak to miało by być w praktyce, wymiennik do studni i wypompowywać schłodzoną wodę, czy wodę na górę do zbiornika i tam zasadzić wymiennik ??? Ciekawe.

  Autor chciał czerpać wodę ze studni (powiedzmy 10-12*C) - ona potem idzie na wymiennik woda-czynnik chłodniczy i wraca schłodzona do rowu, i ten rów właśnie zamarznie razem z rurą ;)
 • #1917
  p.obelix
  Refrigeration equipment specialist
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic110203.html
  Zaczynamy się dublować w podanym temacie budujemy pompę gruntową i jest tam już wszystko zawarte. W tym temacie bardziej się skupiamy na budowie pompy z klimatyzatora.
 • #1918
  mirekcich
  Level 9  
  p.obelix wrote:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic110203.html
  Zaczynamy się dublować w podanym temacie budujemy pompę gruntową i jest tam już wszystko zawarte. W tym temacie bardziej się skupiamy na budowie pompy z klimatyzatora.

  dzieki za podanie tematu
 • #1919
  tomleszno
  Level 22  
  Witam dzisiaj zrobiłem sobie mały test dochładzacza (subcooler). efekty jakie otrzymałem troszkę mnie zaskoczyły. Przy zasilaniu CO (100% podłogówka) wzrost mocy około 200W. Przy zasilaniu CWU spadek mocy o około 800W. Przy teście defrostu energia oddawana przez podłogówkę to około 900W. Subcooler zasilałem wodą z wiaderka 20L. Moce podane są mierzone za skraplaczem. Niestety na subcoolerze nie mam ciepłomierza. Pomiędzy skraplaczem a dochładzaczem mam wziernik, podczas pracy na samym skraplaczu we wzierniku był samczynnik. Niestety po włączeniu subcoolera pojawiają się pęcheżyki. Wniskuje że potrzebuję większy skraplacz lub jakiś zbiorniczek buforowy. Podczas grzania CO i CWU temperatura wody z subcoolera dosyć mocno rosła, a powietrze wyrzucane przez PCi było chłodniejsze niż bez dochładzacza więc układ napewno więcej energii pobiera z otoczenia :). A i energia pobierana nieznacznie spadła około 100W.
 • #1920
  Piotr19753101
  Level 12  
  Taki cop dziś chwilowy. Wczoraj zrobiłem eksperyment. Zmniejszyłem wydajność pompki od CWU. Bo mi pompa ciepła strasznie goniła i taktowała i a wymiennik mam mały w bojlerze. Tylko 1,1 m2. Zgodnie z logiką powinien spaść cop. Ale nie. Temperatury się lepiej rozłożyły. Delta wyszła wyższa przy mniejszym przepływie i na razie hula. Też taktuje, ale nie goni na takich mocach jak wcześniej..
  Powietrzna pompa ciepła - z klimatyzatora LG S30AW