Janusz_kk wrote:, Tak saiglas montuje się omiędzy dehydratorem a zaworem rozprężnym lecz tu jest problem , na grzaniu nie będzie wypełnienia pełnego oczka .Wziernik się montuje przed zaworem rozprężnym
Do you prefer the English version of the page elektroda?
No, thank you Send me over thereALIBABA I wrote:tam ma być gaz
Janusz_kk wrote:, wiesz nie do końca rozumiemt te słowa ,trzeba by instalować dwa szkła przed i po ZR, co wg mnie jest bez sensu.
Janusz_kk wrote:dam ci pdf-kę pomp bardziej skomplikowanych . I teaz pytanie czy to ogarniesz.No i własnie mnie oświeciło że za mało czujników mam, bo kupiłem na wysokie i niskie ciśnienie ale przy rewersie będzie odwrotnie, czyli muszę je dać miedzy kompresor a zawór 4D a nie jak planowałem przed i za anierzaworem ZR.
ALIBABA I wrote:wiesz nie do końca rozumiemt te słowa ,
ALIBABA I wrote:zerknij na to i znajdż mi tu tzw szkiełko {saiglas},
Janusz_kk wrote:W pracy dwukierunkowej zawór rozprężny pracuje w obu kierunkach dlatego wtedy wzierniki potrzebne są dwa, jak chcesz naocznie sprawdzać punkt pracy czynnika. Można to samo zrobić bez 'oczek' tylko pomiarami ciśnienia i temp ale trzeba te czujniki mieć założone w układzie. Wtedy patrzy sie na wykres danego czynnika i odczytuje w jakim stanie on powinien być.
ALIBABA I wrote:zerknij na to i znajdż mi tu tzw szkiełko {saiglas},
ALIBABA I wrote:A i jeszcze w tym układzie nie ma czegoś takiego jak zaszronienie skraplacza
Janusz_kk wrote:To jest punkt w którym gaz opuszcza skraplacz i oddając ciepło skrapla się,
jack63 wrote:Producenci wyrobów "masowych", czyli produkowanych w bardzo dużych ilościach, wzierników nie montują. Podobnie starają się unikać montażu przetworników ciśnienia. Przyczyna jest prosta: kasa misiu, kasa. Jestem jednak na 100% przekonany, że podczas opracowywania konstrukcji danego urządzenia w laboratorium, wzierniki, przetworniki i całe stadko innych elementów pomiarowych jest używane. Choćby po to aby mieć dane do algorytmu sterowania, który wykorzystuje dużo mniejszą ilość czujników.
jack63 wrote:Przerabiając klimatyzator na PC nie znamy algorytmu sterowania, bo on jest tajny.
jack63 wrote:Natomiast stosowanie TZRa w dzisiejszych konstrukcjach jest co najmniej lekką kpiną... Jak producenta "nie stać" na EEV to tym bardziej "oszczędzi" na wzierniku. Ze schematów wynika, iż są to stare konstrukcje z mechanicznymi zaworami i prawdopodobnie sprężarką on/off. Także marny przykład.
jack63 wrote:Tak dla uzupełnienia. Nie gaz tylko czynnik chłodniczy i opuszczając skraplacz jest już sporej dawki ciepła pozbawiony oraz występuje, w każdym razie powinien, w formie cieczy.
jack63 wrote:Uważam, że same pomiary ciśnienia i temp nie wystarczają aby być pewnym iż do zaworu rozprężnego dociera tylko ciecz czynnika. Do tego oba pomiary muszą być robione w tym samym punkcie! Ten ostatni warunek jest trudno zrealizować w praktyce.
jack63 wrote:Natomiast wziernik daje natychmiastową i 100% pewną informację o stanie czynnika przed elementem rozprężnym.
Ciekaw też jestem jak bez wziernika określisz prawidłową ilość czynnika?
Janusz_kk wrote:Na razie obliczyłem na podstawie poprzedniego i wg raportu Bitzera że to powinno być dla R290 zamiast R22 około 55-60% co daje 2400-2600 gram.
Janusz_kk wrote:To teraz pytanie a jak wg oczka się określa?
Janusz_kk wrote:W mojej nie mam tego problemu bo nie ma sterownika, muszę go zrobić i napisać sam.
jack63 wrote:Swoją droga Wlodek22, gdy się "sprofesjonalizował" to zaprzestał eksperymentów i ...kupił gotową PC.
jack63 wrote:No to masz inny, choć chyba jeszcze większy problem... Szczególnie gdybyś chciał mieć EEV i sprężarkę inverter.
jack63 wrote:Stworzenie dobrego algorytmu i dobranie parametrów bez badań, to wg mnie zadanie praktycznie niewykonalne.
jack63 wrote:Jak przechodzisz na HC (R290) to masz dodatkowy problem z określeniem ilości czynnika. Te 55-60 % to tylko ilość "wyjściowa" do dalszych prób przy założeniu, że będziesz miał dalej DOKŁADNIE taki sam układ ja dla ori czynnika.
Znając życie układ się zmieni..., więc baza do procentów też pójdzie w krzaki.
jack63 wrote:No i obciążenie cieplne musi być bliskie max. Czyli nie może brakować cieczy czynnika gdy zawór rozprężny jest otwarty na 100%.
Janusz_kk wrote:No taki układ chcę mieć, sprężarkę mam zwykłą bo to stara klima ale kupiłem falownik aby ja lekko sterować, za dużo nie poszaleję bo będzie kłopot ze smarowaniem.
Janusz_kk wrote:Kolejna rzecz która mnie trochę niepokoi to olej i możliwość zalegania go w parowniku no i ogólne 'szkody' jakie przynosi wymiennikom pogarszając wymianę ciepła. Dlatego zastanawiam się nad odolejaczem, tyle że nie mogę znaleźć małych co mnie akurat nie dziwi bo do takich małych producenci ich nie dają są same duże, ale się zastanawiam nad dwoma opcjami jedna filtr odwadniający na tłoczeniu pionowo ustawiony, ale to chyba nie jest dobra opcja, dwa przeróbka filtru, czyli rozcięcie, wywalenie środka, danie drobnej siatki stalowej z wełną stalową w środku, dolutowanie rurki kapilarnej 2-3mm i podłączenie do ssania na sprężarce.
Janusz_kk wrote:No i kolejne dwa problemy, skoro daję zawór 4D to nie mogę dać tradycyjnie filtru przed zaworem rozprężnym, tym bardziej że kupiłem go wcześniej i mam jednokierunkowy i teraz musiałbym go dać na ssaniu do sprężarki.
Janusz_kk wrote:pomiar temp będę robił dallas-ami które maja znikomą pojemność cieplną i jest szansa w miarę sensownie to ogarnąć.
Janusz_kk wrote:jack63 wrote:Stworzenie dobrego algorytmu i dobranie parametrów bez badań, to wg mnie zadanie praktycznie niewykonalne.
Dlatego dam mu tylko zgrubne ramy, a za dalszą regulację zrobię coś a la PID.
Janusz_kk wrote:czy nie istnieje szansa na przelanie butelki i w konsekwencji sprężarki przy zbyt dużej ilości czynnika? czy bardziej przy zbyt dużym otwarciu EEV gdzie czynnik nie zdąży odparować w parowniku?
jack63 wrote:Sprężarka ma silnik 3f czy 1f?
jack63 wrote:W Daikinach stosowano specjalne zawory magnetyczne do wyrównania ciśnień przed startem sprężarki.
jack63 wrote:Dlatego silnik tzv inverter to wręcz obowiązek. "Przy okazji" mamy zmienne RPM i ... całe mnóstwo pytań jak to zmienne RPM wykorzystać.
jack63 wrote:Smarowanie to osobny problem. Pierwsze "invertery", co jakiś czas, goniły sprężarkę na maxa aby zebrać olej z instalacji.
jack63 wrote:Teraz raczej się to nie dzieje. Pewnie poprawili konstrukcję sprężarek. A może te przelewania parownika służą właśnie powrotowi oleju???
jack63 wrote:Nie nadaje się, podobnie jak większość typowych termistorów, do pomiarów Tks.
jack63 wrote:Stosuje się je tylko na cieczy, bo tylko wtedy mają sens.
Przed i za EEV stosuje się tylko filtry siatkowe.
jack63 wrote:Tym sposobem zawór EEV i filtr odwadniacz jest może być jednokierunkowy.
jack63 wrote:Wystarczy wtedy jeden czujnik temp na ssaniu sprężarki do sterowania EEV.
jack63 wrote:Nie nadaje się, podobnie jak większość typowych termistorów, do pomiarów Tks.
jack63 wrote:Wielkość przegrzania przenosi się prawie w całości na Tks.
jack63 wrote:Chodzi o stany graniczne i ew. parametry do PID
jack63 wrote:Nawet przy próbach napełniania sprawnie działający układ sterowania EEV zapewni wystarczające przegrzanie.
jack63 wrote:Poza tym układ musi się zatrzymać gdy przy prawie zamkniętym zaworze nie można uzyskać wystarczającego przegrzania.
Janusz_kk wrote:jack63 wrote:W Daikinach stosowano specjalne zawory magnetyczne do wyrównania ciśnień przed startem sprężarki.
O widzisz a otwarcie całkiem EEV nie wystarczy?
Janusz_kk wrote:Mam falownik którym mogę prawie dowolnie sterować, więc nie problem, co wykorzystania to pokazuje mi to coolpack, dla wielu sytuacji nie jest potrzebna pełna moc, tym bardziej że zmniejszając moc o połowę wydajność sprężarki spada do około 80% czy niewiele mniej,
Janusz_kk wrote:wyszło że to sprężarka tłokowa firmy Bristol H23A54QDBEA,
Janusz_kk wrote:A na czym polega przelewanie parownika? czyli co na chwilę zalewamy czynnikiem i zamykamy prawie EEV aż odparuje razem z olejem?
Janusz_kk wrote:I wtedy mogę dać w jedną stronę zawór EEv a do klimy która nie jest krytyczna dam kapilarę.
Janusz_kk wrote:Dallas ds18S20 mierzy do 125st, R290 ma krytyczną 96st więc trochę zapasu mam.
Janusz_kk wrote:ytam go o program a on mi odpowiada że prościutki, utrzymuje jakieś tam, ciśnienie tym EEV, trochę reguluje ręcznie obroty sprężarki i pompa mu śmiga, wyciąga COP-y rzędu 5 do 10.
Więc mam nadzieję że to ogarnę z pomocą grupy
jack63 wrote:Z resztą proponuję pościągać sobie serwisówki Daikina dostępne w sieci. Szczególnie dla trochę większych klimatyzatorów (tak od ok 7 kW). Opisy algorytmów są dość dokładne. Można się wiele nauczyć.
jack63 wrote:Nie wiem o jakiej mocy piszesz?
jack63 wrote:Spróbuj poszukać karty katalogowej i zamieść ją jak znajdziesz.
jack63 wrote:Ciekawe czy "w zestawie" jest akumulator? Powinien być i to spory.
jack63 wrote:Aby olej wrócił stosuje się zasyfonowania rurociągów. Dlatego w porządnych konstrukcjach jest pełno rur idących raz w górę a raz w dół, co na pierwszy rzut oka wydaje się bez sensu.
jack63 wrote:Nie wiem o co ci chodzi. Pasowało by narysować schemat hydrauliczny z rozmieszczeniem czujników i innych elementów automatyki.
jack63 wrote:A co ma temp krytyczna do Tks??? Przecież praktycznie cały czas Tks przekracza krytyczną.
jack63 wrote:Dallas się usmaży, a na pewno nie zmierzy tych 135 oC. W to miejsce stosowane są specjalne termistory odporne na temp do 180oC.
jack63 wrote:Zapomnij o tym geniuszu automatyki chłodnictwa.
jack63 wrote:Swoją drogą jeżeli chcemy regulować moc chłodniczą pilnujemy LP
jack63 wrote:a gdy grzewczą to pilnujemy HP. To się łatwo mówi, a o wiele trudniej zrobić. Spróbujesz to zobaczysz.
Janusz_kk wrote:Chyba nie rozumiem, co to jest w takim razie Tks?
Janusz_kk wrote:skąd mają się tam wziąć takie temperatury?
Janusz_kk wrote:Tak w ogóle to chcę wyciąć te kapilary i połączyć do pionowej rurki 5/8" idącej w dół.
Janusz_kk wrote:jack63 wrote:Zapomnij o tym geniuszu automatyki chłodnictwa.
Spokojnie, to mój dobry kolega i wiem skąd się to wzięło, jak zobaczysz zdjęcia na prv to też zrozumiesz
jack63 wrote:Temperatura końca sprężania. Znajdź sobie rysunek rzeczywistego a nie teoretycznego obiegu.
jack63 wrote:Zmiana na parownik nie będzie taka prosta. Ciekawe jak zapewnisz równomierny przepływ czynnika przez sekcje wymiennika???
rsv6 wrote:Myślałem że to są zwykle elektrozawory.
rsv6 wrote:Czy on dziala w obu kierunkach tak samo ?
rsv6 wrote:Ktoś się orientuje co to za model i jaka moc może obsłużyć jeden?
rsv6 wrote:Pytanie czy istnieje do tego jakiś programator?
rsv6 wrote:Powiem tak. Jeżeli włączę wszystkie 4 jednostki w tym że 3 powietrzne też działają to nagrzewa wodę w godzinę do 60stp