Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Powietrzna pompa ciepła - z klimatyzatora LG S30AW

Mlynekg 23 Nov 2022 21:17 302682 2354
Texa Poland
 • Texa Poland
 • #2252
  Wnekus
  Level 11  
  jack63 wrote:
  A następnie kończący sie defrost przechodzi w normalne grzanie generując kolejny stan nieustalony. I prawdopodobnie wtedy objawia się błąd LP.


  Możliwe ze złe opisałem ale podczas każdej wersji defrostu nie ma błędu LP, pojawia się on tylko gdy w celach testowych gdy agregat pracuje na chłodzeniu i najprawdopodobniej z pełna mocą, przy mniejszej problemu LP nie zauważyłem.

  jack63 wrote:
  Zaobserwuj jak działa automatyka, czyli trzeba "złapać defrost" i obserwować jak urządzenie działa. Tzn kiedy zatrzymuje się sprężarka. Kiedy przełączany jest 4D. Kiedy znów start sprężarki. Co słychać "w rurach". Najlepszy byłby film z komentarzami gdy na nagraniu nie słychać przełączania 4D czy startu sprężarki czy nie widać szronienia jakiś rurek itp "zjawisk" jakie są temp i najlepiej CIŚNIENIA. Brak pomiarów ciśnień uważam za gruby błąd w takich eksperymentach jak przerabianie klimatyzatora na PC powietrze-woda.  Dla wyjaśnienia agregat MDV 10,5/11kw, inverter z zaworem EEV. Powinno być 3,2kg czynnika, na potrzeby wymiennika rurowego nie dodawałem nic.
  Jeśli chodzi o ilość gazu i cienienia w tym tygodniu powinien mieć dostęp do sprzętu aby czynnik zważyć i ewentualnie uzupełnić czy dokonać pomiarów.
  Jeśli chodzi o grzanie, nie widzę problemów osiąga mniej-wiecej swoja moc, niestety nie mam na instalacji licznika ciepła aby precyzyjnie to określić.
  Na pewno mam jednak wątpliwości co do pracy przy niskiej mocy, bo przez kilka dni zrobiłem z niego ON/OFF-a pracującego aby chodził na wyższej wydajności (50%-70%) i średniodobowe zużycie energii miałem o co najmniej 1/3 niższe niż gdy sam sobie modulował. Ale to akurat temat na inna okazje.


  Wiec przedstawie trzy sytuacje z opisem ....
  1. Defrost bez obiegu wody w wymienniku
  2. Defrost z obiegiem zimnej wody dla CWU, zakończony pozytywnie.
  3. Defrost z obiegiem wody zakończony błędem F0, po czym jednostka wznawia prace


  Wszystkie defrosty maja identyczny przebieg czasowy, każdy poniżej 2 minut, brak jakichkolwiek zmian jeśli chodzi o szronienie rurek - efekt ten nie występuje. Za każdym razem chwile przed defrostem następuje słyszalna zmiana w pracy czynnika i następuje przełączenie zaworu 4D - charakterystyczne "PSSSSSS.
  JZ za każdym razem jest całkowicie rozmrożona, ale miedzy lamelami są widoczne krople wody.

  Czujniki temperatury wody są w odległości 30-40cm przed wejściem do wymiennika, wiec reaguja z dużym opóźnieniem zważywszy ze cały proces trwa poniżej 120s.

  Powietrzna pompa ciepła - z klimatyzatora LG S30AW

  #1 15:54-15:57
  Defrost bez obiegu wody, zakończony bez błędów. Temperatura wymiennika przy pomiarze pirometrem spadła do -6 stopni maksymalnie na zewnętrznej powłoce

  Powietrzna pompa ciepła - z klimatyzatora LG S30AW


  #2 17:45-17:48
  Defrost z obiegiem zimnej wody dla CWU, zakończony pozytywnie
  Powietrzna pompa ciepła - z klimatyzatora LG S30AW

  #3 16:45-16:48
  Defrost z obiegiem wody zakończony błędem F0, po czym jednostka wznawia prace. Film niżej.
  Powietrzna pompa ciepła - z klimatyzatora LG S30AW

  Analizując wszystkie dane, zachowanie agregatu oraz zdobyte aktualnie informacje to ile nie mam problemu z ilością czynnika/innym problemem to moje główne zmartwienie to wydajność wymiennika rurowego.
  Dostarcza za dużo energii bo im chłodniejszy, tym "lepsze zachowanie" agregatu.

  Najlepiej sprawdza się opcja całkowicie bez obiegu wody - teoretycznie jest taka opcja bo elektronika JW ma wyjście 230V które działa przy grzaniu/chłodzeniu ale nie działa w defroscie wiec może sterować praca pompy obiegowej, a cały układ CO mogę zalać glikolem.

  A może jakiś inny pomysł ??
 • #2253
  jack63
  Level 43  
  Janusz_kk wrote:
  da się? da się na on/off-ie zrobić PC

  Da się nawet na on/off i kapilarze. Nigdzie nie napisałem, że się nie da! Tylko jaki to ma sens???
  Wlodek22 wrote:
  Może daikin robi takie defrosty, cała rzesza różnych klim robi defrost na wyłączonej turbinie, tylko grawitacia.

  Może nie na "turbinie" ale faktycznie Daikin też wyłącza wentylator JW przy defroście. Przynajmniej dla małych splitów, bo to zdążyłem sprawdzić.
  W każdym razie możliwy do uzyskania napływ ciepła do wymiennika JW jest mały, co wymusza stosunkowo niskie temp odparowania. Sprężarka idzie prawie na max. EEV jest też mocno otwary, co mnie trochę dziwi. Prawdopodobnie chodzi maksymalne skrócenie czasu defrostu.
  Wklejam stronę z sewisówki małego splita Daikina gdzie jest opisana w skrócie procedura defrostu. Jak to jest robione u innych producentów? Nie wiem, bo dzielenie się informacjami o stosowanych rozwiązaniach wychodzi z mody... Szczególnie "brzydko" zachowuje się LG.
  Powietrzna pompa ciepła - z klimatyzatora LG S30AW
 • #2254
  Wlodek22
  Level 30  
  jack63 wrote:
  EEV jest też mocno otwary, co mnie trochę dziwi. Prawdopodobnie chodzi maksymalne skrócenie czasu defrostu.

  Zwróć uwage na HP i przestanie cie to dziwić
  Jako ciekawostka, jest na tyle źle, że nawet to otwarcie nie wiele pomaga. W fabrycznej konstrukcji RPM obniżane jest do min, do czasu, aż przestanie być tak bardzo źle.
 • Texa Poland
 • #2255
  ziguś
  Level 23  
  Witam,
  Przeczytałem temat od A do Z zrobiłem pompę z klimatyzatora Midea MOU-36HN1-R ( on/off na kapilarze, czynnik R410a ) jako wymiennik gaz-woda użyłem wymiennika Promaga 16kW. Po połączeniu wszystkiego napełniłem to nowym czynnikiem. Pompa grzeje rewelacyjnie, radzi sobie bez problemu a mam trochę tych grzejników bo w sumie do układu wchodzi 574 litry wody i tak jak nusku napisał na stronie 53 w poście #1571 problem jest przy oszranianiu. Tak jak on chciałem użyć wymiennika z jednostki wewnętrznej tylko że wsadziłem go do bojlera który jest wypełniony glikolem etylenowym.Chciałem to połączyć wszystko tak jak na poniższym rysunku tylko zamiast zaworów zwrotnych chciałem zastosować elektrozawory zawory 1 i 2 byłyby cały czas otwarte, zamykałyby się tylko w sytuacji jeżeli z jakichś powodów nastąpiłoby rozszczelnienie wymiennika wtedy zawory by się zamkły odcinając możliwość wlotu wody do sprężarki natomiast całe sterowanie odbywałoby się na zaworach 3 i 4 podczas grzania zawór nr 3 byłby zamknięty a zawór nr 4 byłby otwarty i gaz z jednostki zewnętrznej przepływając przez wymiennik gaz-woda wchodziłby dalej do wymiennika zanurzonego w glikolu i wracał do jednostki zewnętrznej natomiast przy odszranianiu gaz wchodziłby najpierw do wymiennika odszraniania i przez zawór nr 3 wędrowałby bezpośrednio do jednostki zewnętrznej, zawór 4 odciąłby przepływ przez wymiennik gaz woda. Chciałem do tego celu zastosować elektrozawory Castel'a https://coolmarket.pl/pl/p/Zawor-elektromagnetyczny-CASTEL-10986-34-lutowany/4479 i według dtr-ki wytrzymują i temperaturę i ciśnienie nawet z zapasem tylko zastanawiam się czy jeżeli są to zawory NC czy one mogą być cały czas pod napięciem, czy może są to są zawory do sterowania "chwilowego" ? Ze sterowaniem nie byłoby problemu bo sterowanie zaworami 3,4 odbywałoby się z zaworu czterodrogowego, który jest przełączany przy odszranianiu. Mogę prosić mądrzejszych ode mnie o wypowiedź w tym temacie ? A może coś zmienić ? Zrobić inaczej ?
  Powietrzna pompa ciepła - z klimatyzatora LG S30AW
 • #2256
  niuniekpcb
  Level 11  
  Witam,

  Trafiłem na ten temat trochę przypadkiem i mam pytanie. Czytam za wziernikiem jest normalnie pracujący zawór rozprężny, czy jako odcinający ?

  nusku wrote:
  Polutowane, uruchomione. Działa jak natura chciała. Podczas defrostu czynnik idzie na jednostki powietrzne czyli tak jak chciałem.

  Powietrzna pompa ciepła - z klimatyzatora LG S30AWPowietrzna pompa ciepła - z klimatyzatora LG S30AWPowietrzna pompa ciepła - z klimatyzatora LG S30AWPowietrzna pompa ciepła - z klimatyzatora LG S30AW Powietrzna pompa ciepła - z klimatyzatora LG S30AW
 • #2257
  ziguś
  Level 23  
  Z tego co ja wyczytałem w temacie to nusku tam dał mechaniczny zawór zwrotny. Przy defroście gaz idzie mu na wymienniki powietrzne a zawór zwrotny na czas defrostu blokuje przepływ gazu przez wymiennik wodny. Przynajmniej ja tak to zrozumiałem. Przejdź na stronę 53 tego tematu do postu #1571 - tam się wszystko zaczyna ( o problemach z defrostem i zamrażaniem wymiennika ) a kończy na stronie 55 post #1640, więc czytania nie ma dużo. Ja też mam w tej chwili dylemat czy dać elektrozawory czy zwykłe mechaniczne zawory zwrotne.
  Przy elektrozaworach mam nad tym większą kontrolę a przynajmniej tak mi się wydaje bo w pewnym sensie mogę go zamknąć i otworzyć kiedy chcę.
 • #2258
  rsv6
  Level 12  
  Cześć.
  Noo i czar wynalazku pryskł. Zakupiony wymiennik się rozszczelnił wewnętrznie woda gaz.

  WYMIENNIK PŁYTOWY GAZ FREON 10,2 kW POMPA CIEPŁA / KLIMATYZACJA PGM-Rx-15u/1c-52
  https://sklep.taniekilowaty.pl/produkt/wymien...y-gaz-freon-102-kw-pompa-ciepla-klimatyzacja/

  Sprężarka zasała wodę i w całym agregacie jest woda. Czy da się to jeszcze uratować? W jaki sposób pozbyć się wody z układu. Czy olej w sprężarce zmiesza się z wodą ?
 • #2259
  greenpeace
  Level 24  
  A możemy zobaczyć zdjęcia (miejsce rozszczelnienia) tego rozszczelnionego wymiennika?
 • #2261
  berthold61
  Level 26  
  Dlatego ja do mojej przeróbki z gree amber gold prestige 7 kw dałem wymiennik rurowy swojskiej roboty mimo że zakupiłem płytkowy promaga 62 płyty pow wym 1,6 gaz/ woda teraz leży tysiak ale mam pewnośc że rurowego mi żadna siła nie rozszczelni .
 • #2263
  jack63
  Level 43  
  rsv6 wrote:
  wymiennik się rozszczelnił wewnętrznie woda gaz.

  Czyli popełnił sepuku.... Po co piszesz takie bzdury, że SIĘ rozszczelnił. Po prostu zamarzł, bo prawdopodobnie nie zastosowałeś żadnego zabezpieczenia przed taką sytuacją. Także nie jest to wina wymiennika tylko ...twoja jako konstruktora urządzenia.
  wymiennik się rozszczelnił wewnętrznie woda gaz.
  berthold61 wrote:
  dałem wymiennik rurowy swojskiej roboty mimo że zakupiłem płytkowy promaga 62 płyty pow wym 1,6 gaz/ woda teraz leży tysiak ale mam pewnośc że rurowego mi żadna siła nie rozszczelni .

  Z tą pewnością to byłbym sceptyczny... Niby szanse na awarię są mniejsze niż przy płytówce, ale na pewno nie są zerowe.
  Zabezpieczenie i to szybko wykrywające zagrożenie, czyli na pewno nie pomiary temperatury, ale pomiar ciśnienia jest OBOWIĄZKOWE.

  Dodano po 12 [minuty]:

  rsv6 wrote:
  Sprężarka zasała wodę i w całym agregacie jest woda.

  A czynnik w kaloryferach lub podłodze. Sprawdź instalację czy ciśnienie od czynnika czegoś nie zniszczyło/rozszczelniło.
  rsv6 wrote:
  Czy da się to jeszcze uratować? W jaki sposób pozbyć się wody z układu.

  Szanse jakieś są. Trzeba suszyć azotem. Najlepiej ciepłym.
  rsv6 wrote:
  Czy olej w sprężarce zmiesza się z wodą ?

  Oleje poza mineralnymi (pewnie jest POE) są bardzo higroskopijne i ulegają degradacji. Także trzeba zawilgocony olej usunąć, co jest bardzo trudne. Operacja w praktyce nieopłacalna. Co najmniej sprężarka do wymiany a reszta do suszenia i wypłukiwania zdegradowanego oleju. Filtry odwadniacze do kilkukrotnej wymiany.
  Ma to sens przy dużych, a przez to bardzo drogich instalacjach.
 • #2264
  rsv6
  Level 12  
  Czyli lipa raczej. No właśnie problem w tym że temperatura na wymienniku nie spadła poniżej 20 stopni. Dlatego nie jestem pewny czy go przemrozilo. Dlatego z ciekawości go rozetne bo strasznie mnie to ciekawi.
  Jakie są te zabezpieczenia przed taką sytuacją ?

  Dodano po 10 [godziny] 34 [minuty]:

  Jaki termostat bimetaliczny polecacie do zamontowania na wymienniku aby zabezpieczył wymiennik przed temperwturą poniżej zera.??
 • #2266
  ziguś
  Level 23  
  rsv6 tego bimetalem nie rozwiążesz. Wg. mnie jedyną opcją jest przekierowanie odszraniania na jakiś inny wymiennik lamelowy, tak żeby ominąć wymiennik woda-gaz przy odszranianiu. Ja kombinuję teraz coś takiego , zerknij na post powyżej #2255. Nie wiem do końca co mi z tego wyjdzie ale zobaczymy. Nie spróbuję to się nie dowiem.
 • #2267
  niuniekpcb
  Level 11  
  rsv6 wrote:
  Jaki termostat bimetaliczny polecacie do zamontowania na wymienniku aby zabezpieczył wymiennik przed temperwturą poniżej zera.??


  Jedyne co nie dopuści do "zamarzniecia" wymiennika, to WYSOKI przepływ wody, plus przepływomierz wykrywający niski przepływ. W trakcie defrostu czynnik ma temperaturę poniżej zera. A lokalnych zamarznięć, żadnym czujnikiem temperatury nie wykryjesz. Podstawa to wysoki przepływ. A wymiennik "cienki i długi". Rx 22, a nie Rx 15
 • #2268
  ziguś
  Level 23  
  Wszystko zależy od konstrukcji wymiennika.
  Strona 53 post #1576 autorstwa nusku
  Pompa pracowała cały czas a wymiennik rozmroziło w samym rogu ...
 • #2270
  jack63
  Level 43  
  kmarkot wrote:
  Moim zdaniem to najlepszy sposób na Zabezpieczenie wymiennika przed zamarznięciem.

  Jak zwykle na YT. "Genialni konstruktorzy", na których lepiej się nie wzorować. Z resztą i tak nie ma na czym się wzorować, bo youtuber skwapliwie opowiada o pierdołach, a omija istotne szczegóły.
  Facet nie ma pojęcia jak działa klimatyzator. Nie w każdym klimatyzatorze awaria (przerwa) w obwodzie czujnika temp powoduje natychmiastowe zatrzymanie sprężarki. Poza tym nawet zatrzymanie sprężarki nie zatrzymuje natychmiastowo procesu odparowania czynnika, czyli w tej sytuacji zamarzania wymiennika.
  Do tego 1/2" przelot przepływomierza jest też zabawny, wręcz.
  Także to zabezpieczenie jest tylko atrapą dającą złudną poprawę samopoczucia.
  Najbardziej newralgiczny jest początek defrostu. Czynnik w formie cieczy musi zostać przemieszczony z wymiennika JW do wymiennika JZ. Najlepiej bez zmiany stanu skupienia. Jednak jest to niemożliwe, bo ubywanie czynnika + praca sprężarki obniżają ciśnienie prowadząc do odparowania dużo większej ilości czynnika niż była by podawana przez zawór rozprężny.
  niuniekpcb wrote:
  A lokalnych zamarznięć, żadnym czujnikiem temperatury nie wykryjesz. Podstawa to wysoki przepływ. A wymiennik "cienki i długi". Rx 22, a nie Rx 15

  Nawet wysoki przepływ średni może nie zapobiec zmarznięciu narożników wymiennika, gdzie prędkość przepływu cieczy jest dużo mniejsza, a jest to też idealna kieszonka do schowania się cieczy czynnika po drugiej stronie przegrody.
 • #2271
  niuniekpcb
  Level 11  
  jack63 wrote:
  Do tego 1/2" przelot przepływomierza jest też zabawny, wręcz.


  Całkowita racja, przepływomierze i ciepłomierze 1/2" się nie nadają. Najlepiej 1" lub 3/4", ale przepływ mocno zależy od układu hydraulicznego. Na ciepłomierzu 1/2" nie dało się uzyskać więcej niż 700l/h , a to zdecydowanie za mało na defrost.
  Poza tym nigdy nie ma gwarancji, to jest przerobiona klima, w której producent przewidział, że pomysłowy Dobromir z Polski zamiast JW podłączy wymiennik gaz/woda i wymiennik trochę potrzeszczy, a nie zamarznie
 • #2272
  berthold61
  Level 26  
  Brnięcie w kasę i wydziwianie a rozwiązanie bardzo proste , żadnego wymiennika płytkowego tylko rurowy albo gotowiec za 2 patole albo rura 15 metrów owinąć drutem 4 mm2 polutować co 30 cm punktowo i siup do rury p4 połączyć drujnikami zakończyć złączką zaciskową i żadne siła ani defrost i inne tego typu bzdety nic nie uszkodzą ba nawet obiegu wody nie będzie i nic się nie stanie https://allegro.pl/oferta/zlaczka-zaciskowa-d...jJhOWFkY2E3M2RhZThmYzExM2YzM2Q5N2VlYTgwMDc%3D
 • #2273
  jack63
  Level 43  
  berthold61 wrote:
  Brnięcie w kasę i wydziwianie

  Nie wiem o jakim wydziwianiu piszesz, ale twoje pomysły to dopiero wydziwianie:
  berthold61 wrote:
  siup do rury p4 połączyć drujnikami zakończyć złączką zaciskową i żadne siła ani defrost i inne tego typu bzdety nic nie uszkodzą ba nawet obiegu wody nie będzie i nic się nie stanie

  Nie wiem co to jest "rura p4" ani tym bardziej " drujnik", ale na 100% złączki zaciskowe nie zapewnią szczelności czynnikowi( domyślam się, że w tej 15m rurze będzie czynnik?).
  Do tego w skraplaczach płaszczowo-rurowych czynnik ma się skraplać w płaszczu a nie w rurach.
  Przydał by się dokładniejszy opis tej "genialnej" konstrukcji odpornej, wg ciebie, prawie na wybuch bomby i pewnie na trzęsienie ziemi....
  Z tym wybuchem to nie jest żart, bo niektórzy mogą do tego wspaniałego wymiennika użyć ...R290.
 • #2274
  rsv6
  Level 12  
  Lód jak zamarznie to nawet blachę rozsadzi.. musi być zabezpieczenie od zbyt niskiej temperatury, które rozłączy układ. Nie widzę innego rozwiązania. Jeden gość mu to polecił bimetal na 0 stopni i i raczej wątpię żeby do takiej temperatury spadł wymiennik jeśli będzie pompka pracować..

  Dodano po 4 [minuty]:

  Jeszcze jedno pytanie może z kosmosu. Czy woda jest w stanie odparować w zamkniętym układzie ? Tz ściągam próżnię ze skraplacza w którym była woda . Zejdzie próżnia mimo wody ? Czy raczej 5o nie możliwe? Wykręciłem cały skraplacz podciśnienie -1 bar a mam.wrazenie że nadal coś pływa na dole..
 • #2275
  berthold61
  Level 26  
  jack63 wrote:
  berthold61 wrote:
  Brnięcie w kasę i wydziwianie

  Nie wiem o jakim wydziwianiu piszesz, ale twoje pomysły to dopiero wydziwianie:
  berthold61 wrote:
  siup do rury p4 połączyć drujnikami zakończyć złączką zaciskową i żadne siła ani defrost i inne tego typu bzdety nic nie uszkodzą ba nawet obiegu wody nie będzie i nic się nie stanie

  Nie wiem co to jest "rura p4" ani tym bardziej " drujnik", ale na 100% złączki zaciskowe nie zapewnią szczelności czynnikowi( domyślam się, że w tej 15m rurze będzie czynnik?).
  Do tego w skraplaczach płaszczowo-rurowych czynnik ma się skraplać w płaszczu a nie w rurach.
  Przydał by się dokładniejszy opis tej "genialnej" konstrukcji odpornej, wg ciebie, prawie na wybuch bomby i pewnie na trzęsienie ziemi....
  Z tym wybuchem to nie jest żart, bo niektórzy mogą do tego wspaniałego wymiennika użyć ...R290.


  Oj oj widzę że jeszcze mało widziałeś a to bardzo powszechne rura pe miało być na pisowni się znasz to fakt ale o wymiennikach to mało wiesz więc uświadomię cię że na takich wymiennikach kilka tysięcy ludzi już jedzie czego sam jestem dowodem ,działa to z gree amber gold prestige 7kw czyli najgroźniejsza pompa jeśli chodzi o defrosty -są strasznie agresywne , rura miedziana 5/8 umieszczona w rurze pe 32 (obecnie) dł 12 mb na końcach rury pe założone trujniki pe potem końcówka pe 32/ gwint 3/4 wkręcony nypel 3/4 a przez środek idzie sobie rura 5/8 którą zaciskamy tym z linku wyżej więc sama rura miedziana jest tylko przelotowo w wodzie .
  Powietrzna pompa ciepła - z klimatyzatora LG S30AW Powietrzna pompa ciepła - z klimatyzatora LG S30AW Powietrzna pompa ciepła - z klimatyzatora LG S30AW Powietrzna pompa ciepła - z klimatyzatora LG S30AW Powietrzna pompa ciepła - z klimatyzatora LG S30AW

  ps , zapomniałbym że na sam koniec zwijasz to np na kole od samochodu i nie ma problemu podwiesić pod sufitem czy jak tam komuś pasuje .
 • #2276
  Janusz_kk
  Level 36  
  No fakt, tutaj zamrożenie wody rury pe nie rozsadzi. Szkoda że o tym nie wiedziałem wcześniej, nie kupowałbym wymiennika płytowego.A tak to muszę go jakoś zabezpieczyć, jednym z wielu jest poprawa przepływu przez wymiennik za pomocą dystrybutora
  Powietrzna pompa ciepła - z klimatyzatora LG S30AW
  Spotkał się ktoś z czymś takim? można to kupić albo jak samemu zrobić, z blaszki mosiężnej czy jakieś inne i jak uformować otwory? i ile ich dać?
 • #2278
  Wlodek22
  Level 30  
  Może za lat pare w końcu zrozumiecie dlaczego rozsadza wam te wymienniki, ale i to nie jest takie pewne.
 • #2280
  rsv6
  Level 12  
  Ależ wynalazki 😅 mam na adruiono zrobiony program zamiast tego silnika wentylatora.. jak mu podajesz napeicie lniowe 0-5v zwiększa częstotliwość i działa jak wirtualny wentylator.