Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Powietrzna pompa ciepła - z klimatyzatora LG s30aw

Mlynekg 20 Mar 2020 22:43 110124 1025
    Wlodek22
    Poziom 29  
    Z ciekawości sprawdziłem faktyczny stopień przewymiarowania w moim określeniu "przewymiarowany"
    Wymiennik to Thermia v80Hx42 powierzchnia wymiany 2,4 m2, pojemność 2,2-2,3L, a sprężarka tylko 7,3 m3/h dla r-407. Ciśnienia też były znane, bo na stałe były zamontowanie dwa manometry tablicowe.
    Z wentylatorami to też, nie tak po prostu "przesadziłeś". Miało to też swoje dobre strony, w okresach intensywnego szronienia i bardzo niskich temperatur. Delta parowanie powietrze w okolicach 0C wynosiła ok 5-6K, a przy mrozach 4-5K. Konieczność oszraniania przy zewnętrznej poniżej +2C, minimalne zaobserwowane czasy pomiędzy defrostami ok 30min, defrosty robiłem przy delcie 10K (parowanie - zewn).
  • Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
    malinabend 1
    Poziom 22  
    No teraz mam jakąś jasność . Czyli pchać się zdecydowanie w inwerter trzeba parę groszy więcej . Każdy ,,cop '' się liczy . Ale mam czas do jesieni. Co do grzałek to je mam ale one strasznie żrą prąd , więc z tąd pomysł pompy ciepła ala Katowice
    Wystarczył by mi cop 3 i jestem w niebie :D
    zbignieww
    Poziom 18  
    Nie załapałeś ironii , sam się na haczyk ...
    Po to buduje się PC, by z 1/3 energii z sieci brać , to finansowo i ekologicznie opłacalne .
  • Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
    malinabend 1
    Poziom 22  
    No po to chcę zbudować pc bo grzałki już przerabiałem a że mam trochę nadwyżki kwh więc ............Dokształcam się teoretycznie dzięki tu ,,dobrym ludziom''
    ksiksiu
    Poziom 11  
    Pytanie czy na pewno potrzebujesz grzac bufir do tylu stopni.

Jesli masz możliwość kupic po kosztach on offa i sie nauczyc tego wszystkiego to tez jakas opcja. U mnie docelowo ma byc on off + inverterek :)
    malinabend 1
    Poziom 22  
    Może jakoś kaskadowo? Mam grzałki kaskadowo to i może jakoś PC kaskadowo?
    Też się kiedyś nad tym zastanawiałem........2 mniejsze pompy kaskadowo słabsza wstępnie - on of potem inwerter Zamiast 1 np 7kW 2x po 3,5kW
    malinabend 1
    Poziom 22  
    Dlaczego nie ?Tak mam grzałki i się sprawdza
    Np w temp zew pow 15C słabiutka 3kW wyrobi w granicach poniżej 10C włącza się 2 pc i jaka tu bzdura?
    Pompy małe są wykorzystane na maxa Zobacz np teraz bufor nabity w dzień przez 1 pompe 3kW wystarczy w nocy przychodzi ochłodzenie 2 pompa się uruchamia i lecą 2 W dzień masz na+ więc cop może dochodzić do 3-3,5 ale bufor tanio nabity w nocy cop powiedzmy ze 1,5 może 2 i też dobrze
    I gdzie tu bzdury? Tak mam grzałki kaskadowo i pięknie bangla
    mam 6 grzałek po 1100W
    1 sekccja 3x1100 gdy temp pow 10C
    2 następnie zależy od potrzeb dopinam po 1 grzałce w sumie jeszcze 3 w zależności od potrzeb.
    W zeszłym roku miałem zapiętych max 5 grzałek i miałem 50C w buforze non stop na dworze ok 0C i w domku upał . Ludzie chodzą w gaciach
    Badałeś temat ? Chyba nie
    Ja tak właśnie myśle czy aby nie kupić 2 małe bo wyjdzie taniej niż 1 duża
    On of zapięty jako pierwsza a inwerter dopinany na chłodne dni :D
    Wcale to nie taki głupi pomysł
    malinabend 1
    Poziom 22  
    Niby dlaczego ?To bardzo proste Jedna drugą wzmacnia wspomaga zależnie od potrzeb To bardzo proste :D Zamiast 1 konia masz 2 u woza jak załadowany , a jak wóz pusty to 1 ciągnie
    jack63
    Poziom 42  
    malinabend 1 napisał:
    Zamiast 1 konia masz 2 u woza jak załadowany , a jak wóz pusty to 1 ciągnie

Z końmi jest prościej. Gorzej jak każdy ciągnie w inną stronę.
    Jeszcze nie uruchomiłeś jednej PC, a już chcesz łączyć, z resztą nie wiadomo co i jak, dwie?
    malinabend 1
    Poziom 22  
    Kolego Różne rzeczy trudniejsze robiłem w życiu . Dlaczego nie mam tego zrobić z PC? Tylko dlatego że nigdy czegoś takiego nie robiłem ?
    Kolego nie miałem kompletnego pojęcia o panelach zbudowałem sobie 10 m 2 wraz z zbiornikiem 300 l i wymiennikiem od zera ,,tymi rękami '' działają z 8 lat bez problemu.
    Nie miałem zielonego pojęcia o panelach solarnych ,zbudowałem ,,tymi rękami'' mam 10 kW na dachu.
    Więcej wiary!!!
    Dzięki temu i nie tylko temu forum a raczej ,,dobrym ludziom''.
    Budowałem w życiu wiele dziesiątek projektów ,,tymi rękami'' to dlaczego nie mam zrealizować tego projektu ?
    Tylko dlatego że ty podchodzisz tak pesymistycznie i sam sobie wkładasz kij w szprychy?
    Co do połączeń 2 pomp ; To najprostsze rozwiązania są najlepsze,
    po prostu jedna pompa taka zwykła za 80 zł obiegowa obsługuje 2 wymienniki ,każdy dla swojej .Warunek wymienniki o tych samych oporach przepływu , przez zwykły trójnik do magazynu .Dojście mam 1/1/4 cal potem redukcja na 3/4 piknie się rozdziela bezproblemowo do każdego wymiennika . Nic więcej żadnej elektroniki zaworów nic . Ot wsio. To bardzo proste jest .I tak pewnie zrobię jeśli nie wyrwę tanio PC 7 kW kupię 2 po ok 3 kW .Mam czas do jesieni bo taki plan a ja jak coś planuje to realizuje.
    A dla ciebie specjalne zaproszenie na mój nowy temat który powstanie nie długo , a temat będzie ,, PC powietrze woda ,,tymi rękami''lub coś w tym stylu
    A tu masz link dzisiaj miałem rekordowy pik 11,1 kW;
    https://www.solarmanpv.com/portal/Terminal/TerminalMain.aspx?come=Public&pid=84382
    przestaw datę na 21 .03 .20
    ksiksiu
    Poziom 11  
    Cześć,
    Dlaczego 2 mniejsze zamiast jednej duzej? Bo on offy juz mam. Nic nie stoi u mnie na przeszkodzie by na zewnątrz staly dwa agregaty. Jeden grzeje bufor. A inverterek będzie grzal cwu a przy większych mrozach będzie wspomagal co.
    Zdaję sobie sprawę że to wymaga wiekszej ilości pomp i rur ale daje mi pewne bezpieczeństwo. Jak padnie jedna pc to druga + grzałki obgoni system
    Jatera
    Poziom 3  
    Bez przesady z tymi kolankami itp , nie da się zrobić instalacji beż niezbędnych części składowych .Kiedyś tak się robiło ukł grzewcze , spawarką i młotkiem , tyle że opału trzeba było 5X tyle co teraz . Oczywiście trzeba dążyć do prostoty układu , można zrobić np tak

Powietrzna pompa ciepła - z klimatyzatora LG s30aw Powietrzna pompa ciepła - z klimatyzatora LG s30aw Powietrzna pompa ciepła - z klimatyzatora LG s30aw Powietrzna pompa ciepła - z klimatyzatora LG s30aw
    Natomiast te dwie PC , które kombinujesz , to jest właśnie komplikowanie systemu , więc trochę sam sobie przeczysz
    malinabend 1
    Poziom 22  
    Nie spawarką i młotkiem tylko spawarką i giętarką .I to działa A dziś na wsuwkę na kabelku czujnika zaśniedzieje i nikt tego nie naprawi , czeka wymiana kilku komponentów za kilka tysięcy a wystarczyło tylko wsuwkę poprawić .Nic nie przeczę wszystko do zrobienia
    Od opału x 5 to zależy od docieplenia budynku kalorii tak czy siak tyle samo potrzeba nie zależnie od instalacji
    Jatera
    Poziom 3  
    Jak coś zaśniedziej to nie naprawi paproch , jak tako rozgarnięty fachowiec nie będzie miał problemu . Co do ewentualnej wymiany całej elektroniki to też nie dramat , koszt 500 pln .Co do wymiany np spalonej sprężarki to jak myślisz ? Wystarczy wymienić sprężarkę ?
    <<Od opału x5 to zależy od docieplenia budynku kalori tak czy siak tyle samo potrzeba nie zależnie od instalacji>> nie prawda zapominasz od sprawności układu , właśnie te stare układy grawitacyjne miały kiepską sprawność dlatego trzeba było więcej opału wrzucić , tak w porywach 40% szło na dom reszta kominem .
    malinabend 1
    Poziom 22  
    Mam starą instalację CO na 2 domy 500 m² pow spalam 5 t ekogroszku ruskiego daje na 1 dom 250 m 2,5 t ruskiego ekogroszku nie jesteś wstanie żadną nowoczesną instalacją pobić tego wyniku w podobnej kubaturze Temp 21-23 °C
    Proszę pisać na temat i zwracać uwagę na pisownię.Zbędne skasowałem[T.M.]
    Jatera
    Poziom 3  
    Myślisz że jak by się wymieniło instalację CO w Twoich domach na nową , lepszą to nie pójdzie mniej opału? Jaką sprawność osiągasz na tym rozwiązaniu co masz teraz ? Zamontuj ciepłomierz na zasilaniu CO i zobaczysz że pewnie 50% idzie w komin .Ludzie przesiadają się z piecy węglowych na PC P-W i osiągają koszta ogrzewania w podobnych kwotach ( jedni mniejsze , jedni większe) , a jak się przesiadają na gruntówki osiągaja niższe koszta ogrzewania.
    malinabend 1
    Poziom 22  
    Wierze że zaoszczędził bym z 0,5 t to jest 350 zł na rok a wiesz ile musiał bym zainwestować kasy w przerobienie ? Nawet nie myślę o tej kwocie nawet jak bym miał kupić tylko materiały a robota po mojej stronie. Co do gruntówki to przesadzasz .Mój zięć ma i płaci za prąd że głowa boli nawet mi się nie chce myśleć a co dopiero pisać.
    .
    Dodano po 8 [minuty]:

Jatera napisał:

Myślisz że jak by się wymieniło instalację CO w Twoich domach na nową , lepszą to nie pójdzie mniej opału? Jaką sprawność osiągasz na tym rozwiązaniu co masz teraz ? Zamontuj ciepłomierz na zasilaniu CO i zobaczysz że pewnie 50% idzie w komin .Ludzie przesiadają się z piecy węglowych na p c p-w i osiągają koszta ogrzewania w podobnych kwotach ( jedni mniejsze , jedni większe) , a jak się przesiadaj na gruntówki osiągają niższe koszta ogrzewania
    Pomijam że mnie jak chłodno to moja pani idzie do termostatu i pokrętłem robi ,,pyk '' i zamiast 21 C ma 23 C A zięć musi wołać fachowca co mu krzywą podniesie a za chwilę ,jak mu gorąco znowu woła aby krzywą zmienić .Paranoja jaka
    Jatera
    Poziom 3  
    Widać zięć ma instalację zrobioną przez paprocha . Jakby przesiadł się na węgiel płaciłby jeszcze więcej .Chłopie wyluzuj , przeczytaj na spokojnie co piszę , bo widac kompletnie nie skumałeś ,była mowa że nowe instalacje są trochę bardziej skomplikowane ale idzie mniej opału . Jak naprawiasz klientom samochody , to uważasz że robisz to jak fachowiec czy jakiś paproch . Robisz za pieniądze czy za flaszkę ? Sam właśnie podążasz drogą komplikacji ( 2Xpc ) , zupełnie niepotrzebnie .
    ,Swoją drogą skoro masz takie ekstra system grzewczy , tani i tanio zrobiony , to po co bawisz się w PC ?
    Zięć to jakiś chyba gamoń( albo jakiś paproch zrobił mu instalację , cudów niewidów nawpychał , bo kasę za to brał ), wystarczy podejść do termostatu i nastawić temperaturę jaką się chce
    tomleszno
    Poziom 20  
    ksiksiu napisał:
    Cześć,
    Nic nie stoi u mnie na przeszkodzie by na zewnątrz staly dwa agregaty. Jeden grzeje bufor. A inverterek będzie grzal cwu a przy większych mrozach będzie wspomagal co.

Raczej powinno być odwrotnie inwerter do CO a on-off do CWU. Inwerter reguluje płynnie temperaturę w domu. ON-OFF będzie z histerezą doładowywał CWU. Jeżeli miało by być wspomaganie to inwerter powinien pracować cały czas a ON-OFF wspomagać.
    jack63
    Poziom 42  
    tomleszno napisał:
    Raczej powinno być odwrotnie inwerter do CO a on-off do CWU. Inwerter reguluje płynnie temperaturę w domu. ON-OFF będzie z histerezą doładowywał CWU.

Tu się zgadzam. Tylko CWU musi mieć bufor. O czym nie wpomniałeś.
    Ale nawet inverter , przy podłogówce musi mieć mądry regulator z względu na jej olbrzymią bezwładność.
    Ta bezwładność bardzo poprawia pracę on/offa.
    tomleszno napisał:
    Jeżeli miało by być wspomaganie to inwerter powinien pracować cały czas a ON-OFF wspomagać

Tu akurat odwrotnie. Przynajmniej patrząc ze względu na precyzję sterowania.
    Jednak ze względu na, z reguły lepsze COP, pasuje aby było jak piszesz. Jednak "dopalacz" przy niskich temp zewn z on/offa to zły pomysł.
    Jak widać dość, że nie jest to proste, to jeszcze diabeł tkwi w szczegółach połączenia. Łatwo się pisze połączenie dwóch PC, ale jak to zrobić aby było "dobrze" nikt nie wspomina. A łączyć można na wiele sposobów...
    Mogą być dwie niezależne PC i łączymy je po stronie wodnej, na różne sposoby, z kaskadą włącznie. Można też łączyć obiegi chłodnicze. Do wyboru do koloru.
    tomleszno
    Poziom 20  
    jack63 napisał:

Tu się zgadzam. Tylko CWU musi mieć bufor. O czym nie wpomniałeś.

Miałem na myśli dwie osobne PC na CWU i CO. Bardzo pomieszał się temat przez ostatnie kilka postów :)

jack63 napisał:

Ale nawet inverter , przy podłogówce musi mieć mądry regulator z względu na jej olbrzymią bezwładność. Ta bezwładność bardzo poprawia pracę on/offa.

potwierdzam z autopsji - mam on/offa:)

jack63 napisał:

Tu akurat odwrotnie. Przynajmniej patrząc ze względu na precyzję sterowania.
    Jednak ze względu na, z reguły lepsze COP, pasuje aby było jak piszesz. Jednak "dopalacz" przy niskich temp zewn z on/offa to zły pomysł.

Jeżeli dwie różne PC miały by pracować na jeden układ to właśnie układ z "dopalaczem" z ON-OFF poprawia sterowanie. Przykładowo mając dwie PC 3,5kW. Inwerter pracuje od ~0-3,5kW zapotrzebowania, gdy zapotrzebowanie wzrośnie załącza się on/off a inwerterek dalej pracuje ~0-3,5kW. Oczywiście to tylko uproszczenie co potwierdzają twoje słowa:

jack63 napisał:

Jak widać dość, że nie jest to proste, to jeszcze diabeł tkwi w szczegółach połączenia. Łatwo się pisze połączenie dwóch PC, ale jak to zrobić aby było "dobrze" nikt nie wspomina. A łączyć można na wiele sposobów...
    Mogą być dwie niezależne PC i łączymy je po stronie wodnej, na różne sposoby, z kaskadą włącznie. Można też łączyć obiegi chłodnicze. Do wyboru do koloru.

Szczególnie łączenie obiegów chłodniczych jak się człowiek zagłębi w temat to jest jak jazda bez trzymanki :O
    zbignieww
    Poziom 18  
    Można umownie przyjąć, że jest jak nazywam tło, co wymaga ~stałej dostawy ciepła. On-Off w tym się sprawdza, druga PC co w/g dodatkowego zapotrzebowania działa, tez może być On-Off, szczególnie jak propanem napełniona . Inwerter to konstrukcje na nowsze gazy, nie wiem jak z R32, ale na R410 użytecznie działają gdzieś do -10- 15 st C, do tego mocno spada sprawność inwertera przy mniejszych obrotach sprężarki . Lepiej w/g mnie jak układ co zasilamy ma sporą bezwładność, On off zabudować i wyłączyć jak nagrzane i tak w kółko . Inwerter jak np . parownik zaszroniony może z 1/3 więcej energii brać , nie poznamy, że coś nie tak, bo ciepło układ daje , a COP ok 1
    ksiksiu
    Poziom 11  
    Cześć,
    dzięki za odpowiedzi. W takim razie trochę jeszcze musze to wszystko przemyśleć. Na razie cieszę się, że moge te 2-3 razy taniej grzać niż do tej pory. Reszta jeszcze wyjdzie w praniu.

Właśnie ze względu na efektywność wydaje mi się, że lepiej jest jak on/off na R290 chodzi w okresach przejściowych z w miarę fajną sprawnością i dopiero gdy temperatura spada, do pracy wkracza inverterek, który przy niższych temperaturach nadrabia całościowym COPem. Moim zdaniem inverter (na R32) równiż lepiej zachowa się przy grzaniu CWU do temp 45stopni niż on/off na R290, ze wzlgędu chociażby na dosyć małą powierzchnię wymiany wężownicy CWU. Ale to muszę jeszcze wszystko poobserwować :)

Jeszcze raz dzięki za wszystkie odpowiedzi!
    tomleszno
    Poziom 20  
    Nie do końca was koledzy rozumiem twierdzicie że PC on/off na okresy przejściowe jest lepsza. Ale cała idea inwertera polega na tym żeby dostarczać tyle mocy ile w danym momencie jest potrzeba i stąd właśnie "wyższość" inwertera nad on/off. Nieprawdą jest że inwerter ma mniejszą sprawność przy niższych obrotach. Obciążenie sprężarki, skraplacza oraz parownika jest mniejsze.
    ksiksiu
    Poziom 11  
    Czesc,
    jesli o mnie chodzi to piszę na podstawie tego co mam na stanie. Tzn dla mnie lepiej pracuje on/off ktory posiadam niż inverter, który czeka w hurtowni :)
    Ale gdybym miał kupować nowy to brałbym inverter, który:
    - jest na EEV (gree amber standard)
    - R32
    - posiadajacy podgrzewaną tace ociekową
    - wyposażony w inteligentny defrost

Ale to dopiero jak się sytuacja uspokoi :)