Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Powietrzna pompa ciepła - z klimatyzatora LG s30aw

Mlynekg 25 Mar 2020 12:23 108123 970
    jack63
    Poziom 42  
    zbignieww napisał:
    Najprościej sprawdzić praktycznie, rozebrać obudowę jednostki zewnętrznej On/Offi zobaczyć .

Niewierny Tomasz i do tego zwolennik striptizu... Dość że nie wierzy informacjom producenta i logice argumentacji, to jeszcze by ...rozbierał.
    Gościu dajesz ciała któryś raz z kolei. Nie umiesz się przyznać do błędu i wyciągnąć wniosków. Dlatego twoje rady są SZKODLIWE dla użytkowników.
    Do tego promujesz twoją chorą konstrukcję, (jak ma działać PC bez defrostów ?) dając ją jako przykład. Chyba tylko jak nie należy takiej przeróbki, jak w temacie, robić.
    zbignieww napisał:
    Mam tez klimatyzacje co zimą dogrzewam pokój , tez On/Off na propanie technicznym. Przy -12 na zewnątrz nadal gorące powietrze z niej dmucha, a dużo nowsza klimatyzacja na R1410 , już symbolicznie w tej temp. działa

I o czym to "doświadczenie" ma świadczyć? Może o wyższości LPG nad R410a??? Kompletna bzdura. Masz niesprawny klimatyzator z R410a lub po prostu dałeś najwyższy bieg wentylatora JW, a w pomieszczeniu jest bardzo chłodno.
    zbignieww napisał:
    Przy temp. zewnętrznej 30 st. C i większej TRZ powoduje wzrost ciśnienia sprężania

Po raz kolejny wyciągasz zupełnie nieuprawnione wnioski, a w zasadzie tkwisz w niewiedzy i bronisz swojego chorego pomysłu.
    To nie TZR powoduje cokolwiek tylko ty nie umiesz sobie poradzić z problemem. Pisałem jak się taki problem rozwiązuje, a ty dalej swoje. Myślisz, że pisząc po raz kolejny bzdurę stanie się ona prawdą? Tak postępował Goebels i poplecznicy jego propagandowych metod. Niestety ta metoda działa tylko na ludzi i to nie wszystkich. Na zjawiska fizyczne wpływu to nie ma.
    zbignieww napisał:
    Układ z kapilara w dodatnich / od 3 czy 5 st C/ działa jak lodówka , włączy się do sieci i tyle, nie ma potrzeby odszraniania .

Kolejna bzdura. Po pierwsze KAŻDA lodówka, nawet ta z nazwy nofrost, wymaga odszraniania. A to że jest ono niewidoczne dla użytkownika wcale nie świadczy, że układu odszraniania ma nie być.
    Po drugie jakbyś napisał 8 - 10 oC to mogła by to być prawda, bo wtedy przy prawidłowym przegrzaniu i typowym spadku temperatury na przegrodzie wymiennika (5- 10 K, kolega wlodek22 osiągał lepsze wyniki ale...) można zapewnić temperaturę elementów wymiennika powyżej zera.
    Wniosek z tego jest taki, że przegrzanie jest za duże, czyli wydajność parownika jest poniżej jego teoretycznych możliwości. Układ mógłby oddać więcej mocy cieplnej. Tyle nawojowałeś wstawieniem kapilary zamiast TZRa.
  • IGE-XAOIGE-XAO
    tomleszno
    Poziom 20  
    Witam wlutowałem dziś drugi zawór ciśnienie na ssaniu 4 bary temperatura za parownikiem 1,5C więc przegrzanie około 7K. Za jakiś czas zobaczymy co będzie dalej :)
    zbignieww
    Poziom 18  
    Dobra, masz do obserwacji PC powietrzną na propanie i to co autorytatywnie piszesz opiera się na tym co obserwujesz , czy teorii co w jakimś zakresie znasz ? Na dachu mam tak jak opisałem, jak to niezgodne z teoria co znasz , to po prostu poszukaj tego wytłumaczenia, zamiast negować . Powietrzna PC pracuje w innych warunkach dolnego źródła, niż glikolowe, czy woda, co mają w miarę stałą temperaturę DZ. Nie można tego co sprawdzone w układach chłodniczych żywcem przenieść do powietrznej PC , co ma dużą różnice temperatury pracy odnośnie DZ. Przypomniałeś mi, kiedyś poprawiałem układ komory chłodniczej , ze względów na brak zgody konserwatora chłodnica mogła być w wnęce okienka piwnicznego , na zewnątrz , ale obudowana, bo poniżej poziomu ziemi . Wszystko ładnie chodziło zimą , wiosna , jesienią , ale jak ciepło na dworze było to fabryczny układ nie wydalał, nazwę zrzucić ciepła . Wystarczyło dołożyć małą chłodnicę, i wszystko zadziałało . Taki wpływ na pracę komory chłodniczej miała taka mała chłodnica . Stabilizowała pracę układu , podobnie stabilnie działa PC z DZ glikol . Powietrzna PC w/g mnie wymaga odstąpienia od nawyków , by w szerszym zakresie zewnętrznych temperatur dobrze działała. Producenci jakoś tym się nie przejmują i mało który klimatyzator poniżej -15 skutecznie grzeje . Mam bardzo dobrej firmy i przy -12 nie nagrzewa , a przy -8 wyrabia . Klimatyzatory są optymalizowane na chłodzenie , nie grzanie .

Dodano po 3 [minuty]:

tomleszno napisał:
    Witam wlutowałem dziś drugi zawór ciśnienie na ssaniu 4 bary temperatura za parownikiem 1,5C więc przegrzanie około 7K. Za jakiś czas zobaczymy co będzie dalej :)

W tym co CWU grzeje mam ciśnienie na ssaniu ok 1 bara , gdy zimniej to mniej , ale zawsze powyżej 0,2 bara. Głupotę napisałem z tymi połówkowymi kapilarami, 2 kapilary równolegle zwiększają przepływ , dlatego takie ciśnienie na ssaniu , najlepiej połącz trójnikiem te 2 części parownika i daj jedną kapilarę, albo każda musi być 2 x dłuższa- teraz to mi pasuje
    tomleszno
    Poziom 20  
    zbignieww napisał:

W tym co CWU grzeje mam ciśnienie na ssaniu ok 1 bara , gdy zimniej to mniej , ale zawsze powyżej 0,2 bara

To jaką Ty masz temperaturę na powrocie z parownika?

zbignieww masz propan czy butan w PC?
    zbignieww
    Poziom 18  
    Mam propan techniczny, więc nie można porównać z czystym propanem. Temperatura jest dodatnia, mam też "regenerator" w formie 2 rurek obok siebie, jedna z powrotu wymiennika, co do kapilary idzie, druga z powrotu parownika. Między parownikiem, a sprężarka mam 9 m rurek, są w wentylacyjnym kominie, to też ogrzewało powrót, regenerator dołożyłem bo sprężarka biała się robiła. Z wysokiego "wymiennika" wychodzi ciecz o temp. 20-40 stopni C, to z powodu grawitacyjnego ogrzewania płaszcza bojlera. Nie mam zegarów na propan, ilość czynnika ustaliłem na podstawie temperatury na wyjściu z wymiennika.
    tomleszno
    Poziom 20  
    zbignieww pytałem o to czy butan bo on ma przy 0,2 bara -7C a propan -36C stąd moja ciekawość

zbignieww napisał:
    Nie mam zegarów na propan

też niemam zegarów na propan - używam Refrigerant slider DANFOSSa.
    zbignieww
    Poziom 18  
    Widać mam bliżej butanu, jak teraz porównuję to daleko do propanu w tej butli z technicznym propanem było. Pracę też zmienia przewymiarowany parownik, chciałem to powtórzyć w większej jednostce, by kaloryfery ogrzewała, teraz może okazać się, ze to losowe.
    Spróbuj z jedną kapilarą, to powinno zadziałać. Kapilary dopasowuje się długością, nie jest możliwe aby dwa kapilary edna sprężarka obsługiwała, przynajmniej nie widziałem takiego układu, a starocie dobrze znałem.
  • IGE-XAOIGE-XAO
    Wlodek22
    Poziom 29  
    zbignieww napisał:
    Widać mam bliżej butanu , jak teraz porównuję to daleko do propanu w tej butli z technicznym propanem było.

Nie uważasz, że cię raz oszukano sprzedając ci butan zamiast propanu, a dwa oszukałeś się sam napełniając PC zamiast r-290 czymś "widocznie bliżej butanu"?
    Choć być może ty tylko oszukałeś się sam, i masz mieszankę propanu technicznego z wodą pospolitą?
    Jest do kapilar program DanCap, ułagwia dobór średnicy i długości w zal od warunków. Bawiłeś się, liczyłeś dla swojej PC?
    jack63
    Poziom 42  
    Wlodek22 napisał:
    Jest do kapilar program DanCap, ułagwia dobór średnicy i długości w zal od warunków. Bawiłeś się, liczyłeś dla swojej PC?

Jest też strona Capilarus. Ma tą zaletę, że jest po polsku. Korzystałem z tego. Capilarusa, ale długości obliczonych kapilar zawsze były trochę większe niż rzeczywiście w urządzeniu.
    Jednak lepszy jest zawór rozprężny. Z braku TZRa dwukierunkowego można defrost robić kapilarą.
    Zawór 4D obowiązkowy! Można wyjąć ze zezłomowanego klimatyzatora, ale lepiej wziąć JZ klimatyzatora z 4D i dopasować sprężarkę.
    Na lato koniecznie zabezpieczenie ograniczające/wyłączające RPM wentylatora JZ w przypadku dużego HP/temp. skraplania.
    Pasuje też pilnować aby Tks nie "uciekała".
    Można klecić cuda tylko po co, jak to wszystko zapewnia w miarę skutecznie niezbyt stary klimatyzator. Dla markowych tak od ok 2006 roku.
    Przed zakupem trzeba sprawdzić "bebechy" jz i dostępność service manuala.
    zbignieww
    Poziom 18  
    Używałem podzespołów z odzysku stowarzyszonych z sobą, jak kapilara była krótsza to i tak wlutowana, bo innej nie miałem, nie używałem tego programu, jak miałem za długa kapilarę to skracałem , trudno rozpoznać , taka zabawa- dla mnie rehabilitacja . Z PC miałem myśl przewodnią , ze czynnik musi się przelewać , lepiej więcej, niż mniej . Teraz zauważyłem, że długi ciąg rurek i mocno przewymiarowany parownik zupełnie inną prace powietrznej PC dają, pójdę w tym kierunku , choć pewnie samo przewymiarowanie parownika jest najważniejsze .
    Z przypadku wyszło, wodę w bojlerze z góry mam ponad 60 st C. Zupełnie inny komfort mycia, także naczyń , muszę zimnej wody dodawać . Działa to kilka lat tylko dzięki kapilarze, ten sam układ , ale z TRZ i sprężarką 800 W czyli zgodnie z sztuką , spalił sprężarkę , bo zabezpieczenie nie miało mechanicznego resetu , a to najważniejsze jak już wiem .
    Z tą regulacją prędkości obrotowej wentylatora w JZ to faktycznie potrzebne, dzięki
    jack63
    Poziom 42  
    zbignieww napisał:
    z TRZ i sprężarką 800 W czyli zgodnie z sztuką , spalił sprężarkę , bo zabezpieczenie nie miało mechanicznego resetu , a to najważniejsze jak już wiem .

Jak to mówi przysłowie: Polak przed szkodą i po szkodzie ...głupi.
    Ps Przeczytaj w necie co to jest rehabilitacja?
    PS2. Zatrzask do presostatu można zrobić na styczniku/przekaźniku, ale to pewnie za wysokie loty...
    zbignieww
    Poziom 18  
    W testach nie był przewidziany.
    Właśnie masz taki problem, wiedza ogranicza, nie pozwala twórczym być.
    tomleszno
    Poziom 20  
    Wiedza na szczęście pozwala także na nie wyważanie otwartych drzwi :)
    jack63
    Poziom 42  
    tomleszno napisał:
    Wiedza na szczęście pozwala tak że na nie wyważanie otwartych drzwi

Co Ty piszesz? To fstrętna teoria jest. :D. Ona się z praktyką nie zgadza...
    tomleszno napisał:
    Witam wlutowałem dziś drugi zawór ciśnienie na ssaniu 4 bary temperatura za parownikiem 1,5C więc przegrzanie około 7K

Podawaj zawsze max informacji. Tu do oceny sytuacji brakuje temp zewnętrznej.
    Czy masz belkę manometryczną z dwoma manometrami?
    Jeżeli tak, to czy byłbyś łaskaw przy następnych pomiarach przegrzania zmierzyć też ciśnienie na króćcu pomiarowym portu grubszej rury klimatyzatora. Przy pracy na grzaniu, na tym porcie jest HP.
    Jakby Ci się udało zmierzyć tempersturę na króćcu tłocznym sprężarki, to byłby komplet wyników do przettestowania metody pomiaru przegrzania kolegi Wlodek22.
    Taka uwaga praktyczna. Podłączanie się do portu HP podczas pracy urządzenia jest trochę niebezpieczne. Niby nie powinno być cieczy, ale bardzo gorący gaz. Można się poparzyć.
    Dlatego proponuję zakup i używanie zaworków pomiarowych z uruchamianym pokrętłem naciskaczem wentyla portu lub szredera. Jak znajdę zdjęcie to wkleję. Bardzo poręczny gadzet. Używam na codzień. Dość, że pozwala bezpiecznie podłączyć i od/ączyć się do nawet wysokiego ciśnienia, to umożliwia inne "manewry".
    Np. Zawrócenie resztki cieczy pozostałej w wężu i belce na stronę LP i uniknięcie groźby poparzenia lub odmrożenia palców oraz.... utraty czynnika.
    Powietrzna pompa ciepła - z klimatyzatora LG s30aw
    Takie coś. Są z gwintem 1/4 i 5/16 (R410a).
    Wlodek22
    Poziom 29  
    tomleszno napisał:

4 Bary, to manometryczne, czy absolutne?
    jack63
    Poziom 42  
    Wlodek22 napisał:
    4 Bary, to manometryczne, czy absolutne?

Jak mierzył manometrem to pewnie manometryczne. :D
    Pytanie jest takie: co wpisał do programu?
    Wychodzi, że wpisał absolutne, bo mu wyszło przegrzanie 7K, a nie -0.2 K jak być powinno.
    Wlodek22. Gratuluję spostrzegawczości.
    Widać jak się łatwo pomylić i zamiast prawiłowego przegrzania mamy ryzyko cieczy w sprężarce...
    tomleszno
    Poziom 20  
    Koledzy macie rację z tym przegrzaniem ale dopiero około 23 się wczoraj zorientowałem że zalewam sprężarkę. Błąd powstał właśnie z błędnej interpretacji w coolselektorze i dopiero jak suwak chłodniczy odpaliłem to się zorientowałem.
    tomleszno
    Poziom 20  
    Dzisiaj rano zrobiłem sobie troszkę pomiarów
    ciśnienie na ssaniu 3,8 bara
    ciśnienie na sprężaniu 10,5 bara
    temperatura na wylocie z parownika 6,5C
    temperatura na wyjściu sprężarki 52C
    temperatura zewnętrzna 10C
    temperatura powrotu CO 21C
    temperatura zasilania CO 27,5C
    zbignieww
    Poziom 18  
    tak najprościej to za mała różnica ciśnień sprężania - ssania .
    Możesz w programie co podano wyliczyć jakie 2 równoległe kapilary masz mieć , by jedna sprężarka prawidłowo z nimi pracowała . Możesz zauważyć, że jak pisałem oryginalnie w JZ były 2 sprężarki i 2 niezależne splity . Łącząc równolegle kapilary zmniejszyłeś dławienie kapilar .
    Wlodek22
    Poziom 29  
    tomleszno napisał:
    Dzisiaj rano zrobiłem sobie troszkę pomiarów
    ciśnienie na ssaniu 3,8 bara
    ciśnienie na sprężaniu 10,5 bara
    temperatura na wylocie z parownika 6,5C
    temperatura na wyjściu sprężarki 52C
    temperatura zewnętrzna 10C
    temperatura powrotu CO 21C
    temperatura zasilania CO 27,5C

Ile więc wynosiło twoje przegrzanie?
    tomleszno
    Poziom 20  
    Wlodek22
    6K
    3.8bara manometryczne to ~ 0,5C
    Wlodek22
    Poziom 29  
    tomleszno napisał:
    Wlodek22
    6K
    3.8bara manometryczne to ~ 0,5C

6K na parowniku, ale ...
    Przy takim przegrzaniu Tks powinien być 43C, a ty masz 52C.
    Jak to typowy klimatyzator, to tam raczej nie masz żadnych wymienników regeneracyjnych, ale masz separator na ssaniu przy sprężarce, który przy wspólnej izolacji cieplnej ze sprężarką, przegrzewa czynnik o kolejne 9K do bagatela 15K.
    Z punktu widzenia sprężarki, a to jej punkt widzenia tu jest najważniejszy, twoje przegrzanie wynosi ok 15K. Ot taka ciekawostka.
    tomleszno
    Poziom 20  
    Spężarka ma swoją izolację (pewnie za słabą). W zasugerowanym coolpacku faktycznie dla idealnego układu jest tak jak piszesz. Ale jest tam taki parametr "Isentropic efficiency" – sprawność izentropowa sprężarki, w instrukcji znalazłem że ten parametr powinien wynosić 0,6-0,7 i tak ustawiłem. I wyszło takie przegrzanie jak pisałem. Ale ciągle się uczę i może coś źle zrozumiałem :)
    Napisałeś o regeneracyjnym - czy można by było połączyć rurką heatpipe powrót ze skraplacza z powrotem parownika? :)

zbignieww

Dlaczego twierdzisz że różnica ciśnień jest za mała?
    Wlodek22
    Poziom 29  
    tomleszno napisał:
    Ale ciągle się uczę i może coś źle zrozumiałem :)

Dobrze zrozumiałeś, tego parametru ja niestety nie brałem pod uwagę. Dzięki
    Teraz tak, może ktoś na chłopski rozum wytłumaczyć czym jest ta sprawność izentropowa? Czy chodzi właśnie o to ciepło pracy sprężarki, o które jest powiększona czysto teoretyczna temperatura sprężonego czynnika na wyjściu? I jest owa sprawność mocno zależna od sprawności elektrycznej silnika i mechanicznej całej sprężarki, a te z kolei od t skraplania i obrotów?
    zbignieww
    Poziom 18  
    W/g mnie sens w działaniu popularnych urządzeń chłodniczych polega na użyteczności przy małym poborze energii , dlatego wykorzystujemy optymalną pracę czynnika, co ciśnienie sprężania i powrotu ma określone . Dla R 410 optymalne ciśnienie sprężania jest wyższe niż dla R 407 C . Ważna też jest różnica ciśnień sprężania i na ssaniu . Dla propanu trudno coś wyczytać, samemu poeksperymentować można , ale każdy pod innym kątem będzie badał .
    Nawet na propanie technicznym możesz sprawdzić wpływ ciśnienia na efektywność schładzania, jaka przy 1 barze, 3, 5 , 7, 10 , 15 do 20 barów, przez reduktor, czy zegary i kapilarę w powietrze puścić wystarczy . Sprężarkę masz, co spokojnie 20 bar może tłoczyć , w układzie co masz , nie uzyskasz takiego ciśnienia, choć sprężarka dobra, bo opór co kapilara daje jest za mały i nie uzyskasz takiego ciśnienia. Ustawił bym długość kapilary tak, by ok 12-15 bar ciśnienie pracy , bo gdy będzie cieplej to podskoczy . Najprościej jak już pisałem te 2 parowniki co jako jeden wyglądają, połączył bym równolegle i jedna co masz kapilarę zastosował, do sprężarki co fabryczna , 1 kapilara fabryczna da akceptowane różnice ciśnień .
    tomleszno
    Poziom 20  
    zbignieww

długo zastanawiałem się co tobie odpisać, ponieważ wydaje mi się że ja próbuje wystartować w wyścigu w którym trzeba jak najwięcej przejechać na 1 litrze paliwa. Ty też startujesz w tym wyścigu ale zaciągnąłeś ręczny i twierdzisz że większe obciążenie silnika da tobie zwycięstwo. Kiedyś też wydawało mi się że jak rurka za kapilarą jest zamarznięta to znaczy że dobrze chłodzi. Teraz wiem że gazu jest za mało :!:
    p.obelix
    Specjalista urządzeń chłodniczych
    tomleszno napisał:
    Kiedyś też wydawało mi się że jak rurka za kapilarą jest zamarznięta to znaczy że dobrze chłodzi. Teraz wiem że gazu jest za mało

Co oznacza rurka za kapilarą ? można się wyrażać chyba jaśniej. „Początek parownika, koniec parownika, początek skraplacza, koniec skraplacza, rura ssąca, rura tłoczna, rura cieczowa”
    tomleszno
    Poziom 20  
    Kiedyś była rurka za kapilarą, teraz początek parownika :)
    jack63
    Poziom 42  
    tomleszno napisał:
    Kiedyś też wydawało mi się że jak rurka za kapilarą jest zamarznięta to znaczy że dobrze chłodzi. Teraz wiem że gazu jest za mało

Nie gazu, tylko czynnika chłodniczego.
    Jak prosi kolega @p.obelix , bądźmy precyzyjni w wypowiedziach, bo robi się zabawa w tzw. głuchy telefon.
    Piszesz coś o czym wiesz, lub ci się wydaje, że wiesz, w sposób taki, że ktoś czytający interpretuje to zupełnie inaczej. Wychodzi z tego tylko.... nieporozumienie. Tak jakby każdy mówił innym językiem.
    Unikaj też prostych rozwiązań. Uwierz. One nie są proste. Są prostackie.
    Przykładowa rurka może szronić z wielu powodów. Najbardziej prostackim i najczęściej wymienianym jest "mało gazu". Typowy tekst ludzi bez kompetencji.
    Prośba do kolegi @zbignieww . Czy mógłbyś swoje przemyślenia umieścić w swoim temacie?
    Dla ludzi mających pojęcie o chłodnictwie są te przemyślenia co najmniej szokujące... Jeżeli starasz się zrozumieć zjawiska to ten temat i inne bardzo konkretne nie są dobrym miejscem, bo robisz offtopic.
    Załóż temat. Pospieramy się. Każdy się czegoś nowego nauczy, ale nie będziemy robić, ludziom potrzebującym porady, sieczki z mózgu.
    zbignieww napisał:
    Ustawił bym długość kapilary tak, by ok 12-15 bar ciśnienie pracy ,

Taka rada jest szkodliwa i świadczy o kompletnym niezrozumieniu zjawisk zachodzących w układzie chłodniczym.
    W zasadzie wszystkie twoje posty powinny być zgłoszone do moderatora jako szkodliwe i zaniżające poziom.
    Niestety Elektroda nie dysponuje kompetentnym w zakresie chłodnictwa moderatorem, więc nie ma komu ocenić sytuacji.
    Mało tego, jest jakaś dziwna tolerancja dla robienia dziadostwa przez napełnianie układów LPG.
    zbignieww
    Poziom 18  
    Propan techniczny to nie LPG, ważne aby max połowę z góry użyć , nigdze nie pisałem , ze LPG używam, propan techniczny , a to zupełnie coś innego , jak nie oszukane. Nie masz w tym doświadczenia i w/g teorii co znasz Propan techniczny to LPG . Mylisz się . Można to pominąć, w ostatnich postach chodzi o pomoc w prawidłowym działaniu powietrznej PC zbudowanej na jednostce zewnętrznej co 2 oddzielne sprężarki miała, dwa niezależne splity i 2 parowniki co w jednej obudowie są . W oryginale każda sprężarka miała swoją kapilarę . Kolega podłączył te kapilary do siebie, wyjście z parowników musiał z sobą złączyć . Poprzez zawór 4D połączył to z 1 sprężarką co w oryginale tam była
    Uważasz, że 2 kapilary z oryginału, razem złączone zapewnią poprawną pracę tej powietrznej PC ? Z tego co pisałeś , to nie był to problem , podłączono 2 kapilary i ok. . Nie doczytałeś o tym ? Przecież to istotny błąd , podobnie pomyłka była w określeniu temperatur z suwaka . Masz w ogóle jakieś doświadczenia w samoróbkach ? Przypuszczam, ze nie , bo od razu zauważyłbyś, że 2 równoległe kapilary co z jednej sprężarki zasilają 2 o wspólnym wyjściu parowniki to ...
    Ciekawe jakbyś żył w czasach co zauważono efekt tunelowy, barierę potencjałów co blokuje przepływ prądu w jedną stronę i miałbyś wpływ na to co ma być uznane, w/g wiedzy co wtedy obowiązywała, to pewnie do dzisiaj nie było by wymyślonej diody , tranzystorów , bo sprzeczne z wiedzą co wtedy się miało. Jakby Edison miał większy wpływ to dzisiaj by prądu przemiennego nie było , transformatorów....