Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Powietrzna pompa ciepła - z klimatyzatora LG s30aw

26 Mar 2013 10:14 82116 614
  • Warunkowo odblokowany
    Witam wszystkich pompiarzy!!

Chciałbym przedstawic mój zrealizowany projekt pompy powietrze woda zrobionej z klimatyzatora inverterowego LG S30aw moc jednostki zewnętrznej na grzaniu 9,4 Kw przy 7 st.

Komplet klimatyzacji udało mi się kupic za 1200zł na allegro

Z jednostki wewnętrznej wydłubałem elektronikę sterującą z trzema czujnikami temperatury 1 temperatura wyj za skraplaczem , 2 temp.wejścia gazu na skraplacz
    3 temp.powietrza -tutaj musiałem zmienic czujnik z ntc 10kom. na 20 kom. by móc podłączy go do rury zasilania C.O .
    By oszuka procesor że silnik dmuchawy wewnę trznej pracuje potrzebny był generator na ne555 o częstotliwości 200hz.

Do tego projektu zakupiłem wymiennik płytowy SWEP B25THX30 koszt 1500zł

Na koniec załączam filmik:

I to wszystko

Za niecałe 3 tys złotych mam idealnie pracującą pompę ciepła która sama dostosowuje swoją moc do zadanych parametrów

wczoraj miała chrzest bojowy w kaliszu o 4 nad ranem było -19 st i dzielnie pracowała temp na zasilaniu 37 st co prawda moc wejściowa 2 900w
    ale dała rady w domu 21 st.
    normalnie przy 0 st na zewnątrz pobiera 1,5 do 1,8 kw temp na zasilaniu 37 -39st

Mam domek o pow 120 m2
    z czego 70 m2 w podłogówce a 50 m2 w kaloryferach.

na razie steruję to wszystko z orginalnego pilota lg ustawiam temp 18 st to na zasilaniu co mam 36-38 st
    Ale chcę zastosowac sterownik typu" lan controler" który można skonfigurowac na potrzeby tej aplikacji i wtedy mamy odzczyt wszystkich parametrów w necie

Działa suuper!!

Pozdrawiam

Młynek Grzegorz Powietrzna pompa ciepła - z klimatyzatora LG s30aw
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 42  
    Gratulacje. Podoba mi się bardzo. :D
    Jak będę się wybierał w pompę ciepła, to też pójdę tą drogą
    Podziwiam również obserwacje pompy o 4 rano :D
    Mam pytania:
    Czy regulujesz wydatek pompy obiegu wodnego?
    Jak często i na jak długo układ wchodzi w odszranianie?
    Z tego co wiem LG nie stosuje czujnika temp. w jednostce zewn. tylko jakoś sobie wylicza konieczność odszronienia z pozostałych czujników temp.
    Czy próbowałeś oszacować COP, szczególnie w niskich temp. ?
    Czy planujesz chłodzenie w lecie?
  • Warunkowo odblokowany
    jack63 napisał:
    Gratulacje. Podoba mi się bardzo. :D
    Jak będę się wybierał w pompę ciepła, to też pójdę tą drogą
    Podziwiam również obserwacje pompy o 4 rano :D
    Mam pytania:
    Czy regulujesz wydatek pompy obiegu wodnego?
    Jak często i na jak długo układ wchodzi w odszranianie?
    Z tego co wiem LG nie stosuje czujnika temp. w jednostce zewn. tylko jakoś sobie wylicza konieczność odszronienia z pozostałych czujników temp.
    Czy próbowałeś oszacować COP, szczególnie w niskich temp. ?
    Czy planujesz chłodzenie w lecie?

Witam
    wydatek pompy obiegu wodnego nie jest regulowany mam dwie pompy obiegowe pierwsza to podłogówka i jest ustawiona na 2 bieg a druga to grzejniki to jest pompa z falownikiem i sama dostosowuje swoją moc.

Odszranianie zauważyłem że w przedziałach o +3 do -3 program włącza się co 35min natomiast powyżej jak i poniżej tego progu program odszraniania jest załączany według jakiegoś algorytmu czs średnio co trzy godziny chyba brana jest temp. z rury na wejściu na sprężarkę.

Co do COP nie liczyłem ale wydaję mi się że jest ok 3 mój domek przy 0 na zewnątrz potrzebuje ok 4,5-5 kw prztemp wewn. 21-22 st
    pompa pobiera wtedy ok 1,4-1,8kw

Chodzenie myślę że tak to jest przyciśnięcie tylko jednego przycisku i zdjęcie czujnika z rury zasilającej CO no i przełączenie tegoż czujnika na ntc10kom

Pozdrawiam
  • Relpol przekaźniki
  • Warunkowo odblokowany
    Po prostu napełniam instalacje glikolem koszt ok 300zł
  • Poziom 9  
    Hej przeczytałem na forum muratora o Twoim wynalazku i powiem, że jestem żywo zainteresowany. Mam w domu piec Kospela i od dawna myślę, żeby wspomóc go pompą. PCi P-W są drogie jak cholera a takie rozwiązanie to jest to o czym myślę od dawna. Możesz przybliżyć nam szczegóły techniczne na zdjęciach? Ten koszt 1200 zł to rozumiem, że klima używana bo nowe kosztują 6 tys!
  • Warunkowo odblokowany
    bitterspy napisał:
    Hej przeczytałem na forum muratora o Twoim wynalazku i powiem, że jestem żywo zainteresowany. Mam w domu piec Kospela i od dawna myślę, żeby wspomóc go pompą. PCi P-W są drogie jak cholera a takie rozwiązanie to jest to o czym myślę od dawna. Możesz przybliżyć nam szczegóły techniczne na zdjęciach? Ten koszt 1200 zł to rozumiem, że klima używana bo nowe kosztują 6 tys!

Witam

Po co wspomóc Kospela jak to rozwiązanie go zastąpi i to z korzyścią

Co do jednostki trzeba zaryzykowac i kupic daikin,toshiba,lg ale tylko i wyłącznie inverter
    LG trzy lata temu wypuściło na rynek pompe ciepła LG Therma V o mocy 9Kw cena 18500 zł

Jednostka zewnętrzna jest identyczna jak w klimatyzatorze lg s30aw

Rachunek

18500
    - 3000
    ----------
    15500

15500 zostaje za taką cenę jeśli ktoś wie o co chodzi w urządzeniu to chyba warto pokombinowac

myślę że jak wydam jakieś 1200zł na zasobnik cuw z wężownicą 200 zł na zawór trójdrożny i 300zł na super elektronikę sterującą to i tak zostaje
    ok 14000 a działanie to samo co w oryginalnej lg thermie v

Co do pomy co steruje ją elektronika z płytki wewn. klimy to znaczy po wyłączeniu chodzi jakieś trzy minuty i się wyłącza

Wesołego Alleluja!!
  • Poziom 9  
    Ale skąd wziąłeś cenę 3 tys? Na Allegro nowe klimatyzatory są za 6 tys. Kiedyś byłem mistrzem elektroniki dziś po latach braku styczności z nią po rozebraniu prostownicy do włosów się poddałem (dwie płytki tak naszpikowane scalakami i innymi częściami jak w laptopie!!! ;-) ). Ciekawi mnie na ile Twoja ingerencja wymaga znajomości samej elektroniki w klimie.
  • Warunkowo odblokowany
    bitterspy napisał:
    Ale skąd wziąłeś cenę 3 tys? Na Allegro nowe klimatyzatory są za 6 tys. Kiedyś byłem mistrzem elektroniki dziś po latach braku styczności z nią po rozebraniu prostownicy do włosów się poddałem (dwie płytki tak naszpikowane scalakami i innymi częściami jak w laptopie!!! ;-) ). Ciekawi mnie na ile Twoja ingerencja wymaga znajomości samej elektroniki w klimie.

trzeba łapac okazje naprzykład:

http://allegro...

plus to:

http://allegro...
    daje nam fajny zestaw bez kombinacji

ja kupiłem dwa zestawy lg s30aw za 1200zł za sztukę

Jak będziesz chciał coś takiego poskładac pisz na p.w.

Pozdrawiam

Moderowany przez mirrzo:

Usunąłem linki do aukcji

• Poziom 9  
    Oj chyba nie na moją wiedzę i siły. Grzanie domu to nie naprawa radyjka. Jak się spieprzy to będzie groźnie. Ale interesujący temat i będę drążył. Kto wie. Rozumiem, że wymiennik podłączony do skraplacza i zalany jakąś cieczą?
  • Warunkowo odblokowany
    bitterspy napisał:
    Oj chyba nie na moją wiedzę i siły. Grzanie domu to nie naprawa radyjka. Jak się spieprzy to będzie groźnie. Ale interesujący temat i będę drążył. Kto wie. Rozumiem, że wymiennik podłączony do skraplacza i zalany jakąś cieczą?

Witam w te zimowe święta...

Nie wymiennik płyrowy w tym układzie pracuje jako skraplacz w pierwotnym obiegu
    a w obiegu wtórnym krąży woda zasilająca układ co
    jak by co służę pomocą

Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Ano to właśnie miałem na myśli. Skoro go podłączałeś to musiałeś napełnić czynnikiem. Widzisz to już dla mnie czarna magia ;-) ...ech jak człowiek wiedzy nie ma to więcej spierniczy niż zrobi, nawet jak dwie prawe ręce są ...
  • Poziom 2  
    Witam.
    U mnie w układzie planowany jest niewielki bufor ~650l z przepływowym cwu + kociołek na drewno i odpady drzewne (jak starczy zapału to diy) + grzałki.
    Od pewnego czasu chodzi mi po głowie idea wstawienia niewielkiej wężownicy Cu na dół baniaka i użycie jej jako skraplacza z bardzo tanią jednostką zewnętrzną klimatyzatora.
    Układ wydaje się prosty w realizacji, ale czy aby na pewno?
  • Warunkowo odblokowany
    Witam
    Jak najbardziej tak.
    Widziałem takie rozwiązanie w chłodni mleka u rolnika w ten sposób miał ciepłą wodę z bojlera za darmo .

Pozdrawiam
  • Specjalista urządzeń chłodniczych
    radek__m napisał:
    Witam.
    U mnie w układzie planowany jest niewielki bufor ~650l z przepływowym cwu + kociołek na drewno i odpady drzewne (jak starczy zapału to diy) + grzałki.
    Od pewnego czasu chodzi mi po głowie idea wstawienia niewielkiej wężownicy Cu na dół baniaka i użycie jej jako skraplacza z bardzo tanią jednostką zewnętrzną klimatyzatora.
    Układ wydaje się prosty w realizacji, ale czy aby na pewno?

Witam mam tak zrobione u siebie w domu. Wężownica z rurki fi 8 10m zamontowana w zbiorniku Biawar 120l dwu płaszcz. Klimatyzator 4kw grzewczej.
  • Poziom 2  
    Witam.
    Czy Kolega dzielił się już projektem na forum?
    Interesują mnie i ufam iż nie tylko mnie wszelkie szczegóły.
    Nic trudnego dla kogoś kto na bieżąco w tym temacie siedzi. Pierwszy wymiennik jaki zbudowałem to była rura w rurze (fi8 w fi18) 10 metrów do tego pompka obiegowa. Praca w przeciw prądzie. I też to dobrze działało. A teraz szukam rury miedzianej karbowanej takiej z blaszkami , ktoś może kiedyś z czymś takim się spotkał
  • Poziom 9  
    Witam
    czy dostaniemy więcej zdjęć ?:)

Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    wszystkiego :) jak to połączone i wogóle:)
  • Poziom 15  
    Mam pytanie tylko proszę nie krzyczeć od razu :) czy taki zestawik lub podobny można by było wykorzystać do grzania wody w bojlerze, i jakby to wyglądało kosztowo np. z 1kW zużytej energii ile można by jej oddać np do podgrzania bojlera? Z góry dziękuje za odpowiedz.
  • Poziom 9  
    po to m.i. robi się pompy ciepła.

głównie pompe do wymiennika a ten na grzejniki i podłogówkę, i oczywiście wodę użytkową
    drewniany80 napisał:
    Mam pytanie tylko proszę nie krzyczeć od razu :) czy taki zestawik lub podobny można by było wykorzystać do grzania wody w bojlerze, i jakby to wyglądało kosztowo np. z 1kW zużytej energii ile można by jej oddać np do podgrzania bojlera? Z góry dziękuje za odpowiedz.

Mam taki zrobione u siebie w domu post 15 i 17 . Teraz dla kolegi będę robić taki zestaw to porobię zdjęcia. Za 1KW energii elektrycznej uzyskujemy do 4KW energii cieplnej.
  • Poziom 15  
    Oczekujemy z niecierpliwością na zdjęcia i opis i ewentualne ceny podzespołów.
  • Poziom 11  
    Mlynekg napisał:
    Witam wszystkich pompiarzy!!

Chciałbym przedstawic mój zrealizowany projekt pompy powietrze woda zrobionej z klimatyzatora inverterowego LG S30aw moc jednostki zewnętrznej na grzaniu 9,4 Kw przy 7 st.

Komplet klimatyzacji udało mi się kupic za 1200zł na allegro

Z jednostki wewnętrznej wydłubałem elektronikę sterującą z trzema czujnikami temperatury 1 temperatura wyj za skraplaczem , 2 temp.wejścia gazu na skraplacz
    3 temp.powietrza -tutaj musiałem zmienic czujnik z ntc 10kom. na 20 kom. by móc podłączy go do rury zasilania C.O .
    By oszuka procesor że silnik dmuchawy wewnę trznej pracuje potrzebny był generator na ne555 o częstotliwości 200hz.

Do tego projektu zakupiłem wymiennik płytowy SWEP B25THX30 koszt 1500zł

Na koniec załączam filmik:

I to wszystko

Za niecałe 3 tys złotych mam idealnie pracującą pompę ciepła która sama dostosowuje swoją moc do zadanych parametrów

wczoraj miała chrzest bojowy w kaliszu o 4 nad ranem było -19 st i dzielnie pracowała temp na zasilaniu 37 st co prawda moc wejściowa 2 900w
    ale dała rady w domu 21 st.
    normalnie przy 0 st na zewnątrz pobiera 1,5 do 1,8 kw temp na zasilaniu 37 -39st

Mam domek o pow 120 m2
    z czego 70 m2 w podłogówce a 50 m2 w kaloryferach.

na razie steruję to wszystko z orginalnego pilota lg ustawiam temp 18 st to na zasilaniu co mam 36-38 st
    Ale chcę zastosowac sterownik typu" lan controler" który można skonfigurowac na potrzeby tej aplikacji i wtedy mamy odzczyt wszystkich parametrów w necie

Działa suuper!!

Pozdrawiam

Młynek Grzegorz Powietrzna pompa ciepła - z klimatyzatora LG s30aw

a możesz zrobić taką na sprzedaż ??
  • Poziom 9  
    Mlynekg, możesz przybliżyć kwestię tego kontrolera lan?
  • Poziom 17  
    Jak można uruchomić sprężarkę inwerter z uszkodzonym sterowaniem jednostki wewnętrznej ? Kupiłem z myślą o PC i nie drgnie, do tego Mitsubishi .
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Jaki typ jednostki? Z Mitshubishi będzie zagwozdka ale zobaczymy co się da zrobić.
  • Warunkowo odblokowany
    Podaj typ jednostek
    z uszkodzoną płytą jednostki wewnętrznej nie uruchomisz jednostki zewnętrznej
    chyba że jednostka zewnętrzna ma tryb serwisowy tak jak na przykład Daikin

Pozdrawiam