Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fotowoltaika
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Panele fotowoltaiczne - Ile mocy Wam dają przy ładnej pogodzie ??

26 Mar 2013 12:33 36549 71
  • Poziom 9  
    Witam.

Testuje zestaw 2 x 240 W aleo + Mastervolt - inwerter i moc dochodzi do 300 W , czyli słabo . Ile Wam teraz dają przy ładnym słońcu , spodziewałem się maksymalnej mocy ( zimno - lepsza efektywność ) . Panele używane i być może to powód ,ale ponoć max 3 letnie. Może to złom użytkowy i już się kończą .
    Pozdrawiam.
  • Fotowoltaika
  • Poziom 1  
    Czy chodzi Ci o energię "oddawaną" z inwertera do gniazdka sieci elektrycznej w domu? Każdy element ma swoją sprawność. Też jestem ciekaw wyników innych użytkowników PV.
  • Fotowoltaika
  • Poziom 9  
    Tak dokładnie , chodzi o energie do gniazdka. Mastervolt nowy , podejrzewam panele .Pozdrawiam.
  • Poziom 13  
    Ja mam 2 panele 180W szeregowo połączone z 2 x 180W równoległymi do (instalacja ładowania i zasilania 24V tak by masterwolt soladin 600 nie kłócił się z regulatorem ładowani MPPT 150V /24V , jak miałem wcześniej – moc skakała i wyłączał się inwerter co chwila rano i po południu).
    Wcześniej były 3 panele połączone szeregowo.
    Czyli 3x 180W +/- ...dało mi wczoraj max 507W i 2,6KW /dobę a bywały dni w tym roku po ponad 3KW? Dobę. PV ustawione na południe i wysokość (kąt) padania promieni słońca dla (południa słonecznego).
    Bardzo wiele zależy od dokładności padania słońca na PV .
    Nie wiem czy dobrze pamiętam 1 stopień różnicy to już ok 30% spadku mocy, brud to też spadek mocy.
    Falownik dodatkowo ogranicza moc powyżej 75 stopni temperatury wewnętrznej a w miejscach montażu gdzie jest bardzo ciepło nie trudno o taka sytuację
    Mi wczoraj pracując w piwnicy która ma 5 stopni Celsjusz falownik często załączał wentylator.
    Odejmij sobie 10% na straty na falowniku + straty na kablach .
    No i głupie pytanie czy panele są połączone szeregowo czy równolegle i jakie ma napięcie bo przy około 50V ten inwerter więcej na pewno nie wyciśnie – max prąd 8A na wejściu.
  • Poziom 9  
    Witam. Panele w szereg , czyli mamy gdzieś kolo 75-85 v. Lepiej byłoby zapodać 3x180W i wtedy napięcie na pewno byłoby ponad 100 v . Będzie teraz trochę dni wolnych , mam nadzieję ,że słońce również zagości , będzie okazja do bardziej szczegółowych testów.Powinienem też mieć dostęp do 2x180 monokryształ + inny inwerter. Zobaczymy . Prąd mppt 8,12 A , Isc 8,62 A - dane z panela . Pozdrawiam i dzięki.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    Witam.
    Parę byków kolega zrobił , ale 3x180W i wynik 507W jak najbardziej. Gdy jest zimno panele mają większą sprawność .Największą moc mamy zimą , nie latem . Największy uzysk wtedy gdy słońce najdłużej świeci w miarę efektywnie ,czyli koło maja , później jest już za gorąco . To tak w skrócie .
    Pozdrawiam.
  • Poziom 13  
    jaszto napisał:
    Lukaz pisze:
    Wcześniej były 3 panele połączone szeregowo
    Czyli 3x 180W +/- ...dało mi wczoraj max 507W i 2,6KW /dobę a bywały dni w tym roku po ponad 3KW

I taka to informacja jakby psu z gardła wyjął.
    Przy panelach 2x180W uzyskuje 507W i pewnie 2,6kWh nie KW.
    Panie elektryk wracaj do szkół i nie wciskaj ludziom kitu. Z 360W wyciąga 507W, to co będzie latem?

Dodano po 4 [minuty]:

Chętnie będę śledził ten post, być może ktoś rzeczowo opisze uzyskane osiągi energetyczne.

Przeczytaj dokładnie .

Napiszę nieco inaczej byś zrozumiał :
    Są 4 panele w tym 2 zdublowane .
    Moc zainstalowana jest 4x180W=720W ale inwerter ciągnie z 3 paneli czyli 3x180W=540W
    a +/- dlatego że w jednym przypadku zdublowane panele są obciążone przez wspomniany regulator ładowania akumulatorów i nieco ujmują mocy (-) a w drugim trochę dodadzą bo panele zdublowane będą miały nieco większe napięcie bo regulator ładowania akurat nie będzie ładował dalej akumulatorów (+) .
    Połączenie 3 szeregowo daje ok. 130V w tym jeden zdublowany . Inwerter mam do 150V
    Na regulator z zdublowanych PV mam ok. 40V i wszystko gra .
    Nie łączyłem po 2+2 bo miałem również problemy z rozłączaniem się inwertera przez regulator ładowania akumulatorów ( zbyt mocno obciążał panele kiedy było za mało słońca)
    Moc jaką podałem (507W) to moc wychodząca z falownika ON-GRID na sieć energetyczną zmierzona przez licznik Volcraft Energy Logger 4000 z wykresu przebiegu mocy czynnej mierzonej co 1 minutę.
    2,6KW z dobowego sumarycznego odczytu (2,6KWh specjalnie dla kolegi)
    Pominąłem w uzyskanej mocy dodatkowe obciążenia przez regulator ładowania i odbiorniki 24V bo tego nie mierzę .
    Nie napisałem celowo KWh tylko KW/ dobę dla nowicjuszy aby lepiej zrozumieli .
  • Poziom 16  
    U mnie z 2 paneli 100W połączonych w szereg mam 29V i 4-5 A (w słoneczny dzień, a bez słońca 1-1,5A przy 26V) i 4 takie Komplety ładują mi 2 akumulatory 120Ah.
  • Poziom 30  
    Ja dostałem ostatnio informację od człowieka któemu wykonałem miernik do PV.
    Jego 155W panel wyprodukował przez 4 miesiace 4kWh mocy ( ale pogodę miał paskudną )
    Panel średnio daje 100W ciągle...

A teraz robimy czary mary :
    Wejscie MPPT :

Wyjscie MPPT :

Regulator MPPT wykonany własnoręcznie...

A teraz liczymy gdy nie mamy MPPT : 13.1 x 3.23A = 45W a tam mamy 59...
  • Poziom 10  
    Witam - ja pochwalę się swoimi osiągami. Mam 10 x 240W i przy ładnej pogodzie kwietniowej dochodzi na inwerterze do 2190W ale przeciętnie ok 1900-2000W czyli raczej dobrze. Posiadam też zestaw 30x 100W panele z krzemu amorficznego i pracują od 27 kwietnia ubiegłego roku i przy ładnej pogodzie dochodziło do 2760W ale byc może że były nowe bo teraz jakoś mniej ale w sumie liczę że do 27 tego miesiąca czyli po roku powinno się zamknąc ok 2700 kwh ale w pierwszym miesiącu użytkowania dokładnie w maju 2012 wyprodukowało mi aż 498kwh i byłem bardzo pozytywnie zaskoczony - potrafiło robić do 21 kwh na dzień ale przyszła zima i sprowadziła mnie na ziemię:) pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Sołty66 inwerter pokazuje moc z paneli czy oddawaną do gniazdka???

I pytanko do Kwazor , co pokazuje miernik ?? Panele ?? Nie moc do sieci .
    Można pomierzyć same panele bez inwertera ?? Jak działa miernik ? Chętnie bym zakupił.Jakieś info na priv odnośnie parmetrów i ceny.

Pozdrawiam.
  • Specjalista - odnawialne źródła energii
    Witam Koleżanki i Kolegów fotovoltaników.
    Ja posiadam 30 sztuk paneli amorficznych 100W, dających pod obciążeniem ok. 75-76V każdy.
    Połączone w sekcje po 3 w szeregu - 10 szeregów. Pod obciążeniem w mocno słoneczny dzień (zupełnie czyste niebo) dają często nawet ponad 3kW. Ostatnio miałem wskazania ok. 225-230V i blisko 15A. Czyli dały jakieś 3,4-3,5kW, a to 15% ponad normę. Miałem podłączoną grzałkę 1,4Kw + 1,5Kw + 600W przetwornicę ładującą aku (pod obciążeniem dawała jakieś 24,5V i 25A).
    Możliwe, że wskazania woltomierza i amperomierza były trochę przekłamane +- kilka %, ale wiem jakie grzałki podłączyłem i widziałem prąd ładowania aku (aku były mocno obciążone przetwornicą napięcia).
  • Poziom 15  
    Przy ładnej pogodzie 9kWh/kWp. Np:08.05.2013 -dla południowo-wschodniej polski.
    Jak lato nie nawali to będzie ponad 1000kWh/kWp......

http://solarlog.msf-solar.cba.pl/

Dodano po 23 [minuty]:

Mała pomyłka nie 9kWh/kWp tylko 7kWh/kWp......
  • Poziom 1  
    Witam serdecznie,
    Szukam osób do programu telewizyjnego, które zamontowały w swoim domu lub firmie panele słoneczne lub instalacje fotowoltaiczne i chcą zachęcić innych do stosowania OZE. Jeśli znacie Państwo kogoś takiego, będę wdzięczna za informację. Od razu uprzedzam, że nie trzeba będzie się ruszać z domu - przyjedziemy do Państwa. a.stanislawska(malpa)media-profit.pl
    Dziękuję za pomoc.
    Agnieszka Stanisławska
  • Poziom 14  
    Czy ktoś z was robił może pomiar i rejestrację danych z typowego, dosyć pochmurnego dnia w okresie zimowym (ale w dzień "bezśnieżny", czyli nie odbijający światła od ziemi)? Chodzi mi o konkretny zestaw pomiarów który można by sobie przełożyć na wykres i zobaczyć jak to się dzieje w gorsze dni?
  • Poziom 31  
    Odpowiedzi na pytanie autora o wydajność paneli fotovoltaicznych "Ile Wam teraz dają przy ładnym słońcu" będą miały tylko wtedy sens porównawczy, jeśli autorzy postów określą moc osiąganą przez swoje układy i powierzchnię zainstalowanych paneli, a więc podając wartość po przeliczeniu na: W/m². Jeśli autor mógłby takie odpowiedzi zebrać w jednej tabeli i porównać, obraz pożytku z w/w paneli, w naszych warunkach geograficznych, byłby bardziej przejrzysty.
  • Moderator
    Nie zapominając o kącie ustawienia w stosunku do słońca.
  • Poziom 22  
    abyss napisał:
    Czy ktoś z was robił może pomiar i rejestrację danych z typowego, dosyć pochmurnego dnia w okresie zimowym

Rejestruję pomiary na bieżąco http://www.mojazielonaenergia.pl/monitoring-on-line-instalacji-fotowoltaicznej/. Jeśli chciałbyś dostać dokładniejsze wykresy za jakiś konkretny dzień, to napisz, który Cię interesuję, a przyślę na privat. Mam 2kWp, SE, 30*, więc orientacja i kąt nie są rewelacyjne. Pomiary są też na http://pvmonitor.pl/, moje też tam wkrótce będą.
  • Poziom 24  
    Patrząc na przykładzie 40 kW u mnie widzę, że moc w pełnym słońcu rośnie cały czas.
    W grudniu w najlepsze dni nie miałem więcej jak 20 kW - też zaczynałem się martwić, ale porównałem z niemieckimi instalkami na dachu (25 stopni kąt, południe) i też nie przekraczało 20-21 kW.

Kąt nie jest najlepszy na zimę, może ktoś z trackerem zobaczył 100% STC.

Kąt teraz by musiał być około 60-65 stopni. Już przedwczoraj widziałem 28 kW więc rośnie moc. Za miesiąc-dwa powinno już się zbliżać do tych 40stu.

Takie porównywanie jest trochę bez sensu - bo dobra pogoda... to pojęcie względne. Przeźroczystość powietrza itp itd jest dużo czynników.
  • Specjalista - odnawialne źródła energii
    Można na bieżąco analizować aktualną produkcję kilku instalacji.
    W najbliższych dniach kolejnych kilka dojdzie.
    Monitoging instalacji PV
  • Poziom 9  
    Witam!
    A ja mam taki problem, mam 7 paneli w szeregu czyli 7x180W i na inwerterku w pochmurne dni pokazuje mi 40W a w pełnym słońcu 520W. to troche mało? jaka może być tego przyczyna??
    Pozdrawiam
  • Poziom 32  
    Skąd wiesz że Twoje panele mają po 180W? Kupiłeś nowe czy używane? Spadek mocy o 60% przy założeniu poprawności instalacji można tłumaczyć chyba tylko wadą ogniw. Pomierz każdy panel z osobna i poszukaj problemów.
  • Poziom 13  
    damiandb180 napisał:
    Witam!
    A ja mam taki problem, mam 7 paneli w szeregu czyli 7x180W i na inwerterku w pochmurne dni pokazuje mi 40W a w pełnym słońcu 520W. to troche mało? jaka może być tego przyczyna??
    Pozdrawiam

Witam
    Jak masz połączone te panele ??
    Jaki inwerter???
    Jak długie i jak grube przewody od paneli do inwertera?

Pozdrawiam
  • Poziom 23  
    Masz 1260 W ,a taki mały uzysk mocy , może masz zły kont nachylenia lub są zacienione .Podpięte masz w jeden string czy dwa ?
  • Poziom 9  
    no właśnie mały uzysk....panele wiszą na dachu domku, kont jest dobry, zacienione nie sa, ogolnie nie ma słońca puki co, ale mimo wszystko moc mała...inwerter startuje od 150V a kończy na 500V, rano ma problem wystartować, startuje nieco puzniej i pokazuje 30W-50W, 7szt spięte razem daje ok 240V więc idealnie pod ten inwerter....?? jutro zrobie pomiar każdego z osobna i porównam wyniki....
  • Poziom 21  
    Teraz są najgorsze dni w roku na wysokie uzyski, nieprzezroczyste powietrze, mgły.
    Mnie wydaje się, że produkcja obecnie jest teraz w normie. Poczekaj na mroźne słoneczne dni
    lub na słoneczne dni kwietnia, kiedy produkcja przekracza moc nominalną instalacji.
  • Poziom 24  
    W takie dni jest kompletna padaka z 3,5kW paneli mam uzysku w dniu 0,5 kWh :( ... Tak jak Zdzisław7 napisał trzeba to przeczekać. Dodam że moja instalacja off-grid jest wyłączona i ładuje tylko baterie może przez tydzień takiej pogody coś nazbieram..Ogólnie w takie dni lepiej się nie zwracać na uzyski...
  • Poziom 9  
    witam, no tak z 3,5KW ma pan 0,5KW.....czyli ja powinienem miec z 1260W min 200W a nie 20?? dziś zrobiłem pomiary napięć na panelach i mi wyszło w 3szt mimo pogody powyżej nominału, nominał bez obciążenia to 44V na tych panelach. łącznie uzyskałem 307V.