Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie neonówką oraz lampami(NIXIE), kilka wątpliwości

26 Mar 2013 17:37 2145 3
 • Poziom 14  
  Witam.

  Mam nadzieję że dział wybrałem dobry. Ewentualnie proszę o przesunięcie do odpowiedniego.

  Projektuję zegar Nixie na lampach IN-17 według własnego pomysłu... Od dobrych 4 miesięcy przeglądam internet, widzę różne konstrukcje takich zegarków, część z nich pobieram - schematy - resztę robię sam. Wiem już, że podstawowe sterowanie lampami Nixie realizuje się na tranzystorach: MPSA42 + MPSA92 w anodach, MPSA42 w katodach - wyprowadzeniach cyfr. W pewnym momencie zaczynają pojawiać się zróżnicowane dane dotyczące wartości rezystorów w bazie tranzystorów MPSA42, zarówno od sterowania anodami jak i katodami - to byłoby moje pierwsze pytanie, czyli jakie - konkretnie - wartości powinny się tam znaleźć? Aktualnie dla sterowania anod, jak i katod mam wpisane 33kΩ.

  Kwestia druga. Jako separator między godzinami a minutami mam zamiar użyć neonówki INS-1. Generalnie widzę, że do sterowania neonówką projektanci wykorzystują jeden tranzystor MPSA42. Nagle zaczynam się jednak zastanawiać: rezystor ograniczający prąd neonówki - przed czy za nią? Lampami neonowymi będę się pierwszy raz "bawił"... Mógłbym pomyśleć, że nie ma to znaczenia, tak samo jak przy diodach LED, ale ze względu na zbieżności wolę zapytać.
  Również rezystor w bazie tranzystora neonówki - nagle widzę w jakimś projekcie 470kΩ. gdzie indziej - 33kΩ ... :?

  Zasilanie wszystkich lamp będzie zrealizowane na układzie TL494. Jako, że lampy Nixie i neonówki to nie diody LED, mam ostatnie pytanie, pośrednio dwa. Niestety nie rozumiem nic, jeżeli chodzi o karty katalogowe, wszędzie podawane jest maksymalne napięcie zapłonu i maksymalny prąd, a ja potrzebuję optymalną ich wartość. Pytanie więc, jakie napięcie powinienem ustawić na przetwornicy i jakie wartości rezystorów anodowych dobrać :?: Jestem już na wykończeniu, i to są ostatnie kwestie, które przeszkadzają mi w realizacji..


  Sterowanie lampami zrealizowane będzie poprzez mikrokontroler, zatrzaski 4508 na linie kodu BCD, dekodery BCD na "1 z 10", w katodach MPSA42, w anodach MPSA42+MPSA92; wyświetlanie statyczne. Zaznaczę tylko, że mam zamiar użyć wersji SMD tych tranzystorów, czyli odpowiednio MMBTA42 i MMTA92.


  Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam.
 • Pomocny post
  Poziom 34  
  Witam. Wartości oporników w bazie nie ma większego znaczenia, ponieważ prąd kolektora będzie b. mały. Według mnie lepiej zastosować 33k.
  Co do neonówki INS-1 opornik przed lub za -gdzie łatwiej przy montażu.
  Dla neonówki trudno o dokładną wartość napięcia zapłonu. Przy za małym się nie włączy.
  Jeśli już się włączy, to opornik ograniczy prąd i ten prąd nie może być większy niż maksymalny. Najlepiej tak 50% tylko czasem trzeba dobrać, aby nie migała.
 • Pomocny post
  Moderator Projektowanie
  Oporniki w bazach tranzystorów nie mniejsze niż takie aby wprowadzić tranzystor w stan nasycenia. Ponieważ prąd kolektora niewielki, rzędu 2mA to prąd bazy wystarczy 0,1mA i z tego warunku licz opornik.
  R=(U-Ube)/0,1mA
  Dla sterowania z poziomu 5V, R=(5-0,7)/0,1= 43k - czyli wartość 33k to już z zapasem.
  470k to zbyt duża wartość, ale być może napięcie sterowania było wysokie (15V), a prąd Ic jeszcze mniejszy (maleńkie neonówki pracują z ułamkiem miliampera).

  Nie znam tych lamp.
  Tu http://www.tube-tester.com/sites/nixie/data/in-17.htm
  podano dziwne dane = napięcie pracy 105V. Jak znam Nixie to za mało.
  Tu http://www.allspectrum.com/store/russian-in-17-nixie-tube-p-2749.html
  masz pełną oryginalną notę katalogową.
  Napięcie zasilania 200V, zapłonu 170V, pracy 120-170V, prąd stały 1,5-2,0mA.
  Dla zasilania 200V opornik ograniczający prąd należy niestety dobrać aby prąd wynosił 1,5-2,0mA - dobrać, gdyż i tu dane są nieprecyzyjne. Powinno być podane napięcie pracy jako jedna wartość np. 140V i wtedy liczysz R=(200-140)/(1,5-2,0)=40-30k - a podano 120-170V jako szeroki przedział.
  Tu http://tubehobby.com/show_det.php?det=23
  jest też nota - i w wersji EN podano napięcia i oporniki anodowe.

  Dlaczego nie używasz układów 74141 dedykowanych do Nixie?
 • Poziom 14  
  Dziękuję za odpowiedzi ;)

  trymer01 napisał:
  Dlaczego nie używasz układów 74141 dedykowanych do Nixie?


  Głównie ze względu na ich, dość "dziwną" dostępność, oraz, że mam już kupione wszystko co potrzebuję i nie chcę zmieniać. ;)

  Pozdrawiam.