Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Satel Integra 64 - Czujnik światła

mitny 26 Mar 2013 18:37 5769 15
Optex
 • #1
  mitny
  Level 13  
  Witam,
  Posiadam instalację alarmową satel integra 64 która jest częściowo spięta z oświetleniem - w niektórych pomieszczeniach zapala światło gdy wykryje ruch.
  Dodatkowo zapalanie się światła jest uwarunkowane timerami które załączają się o określonych godzinach wieczorem i rano wyłączają. Niestety to rozwiązanie jest uciążliwe bo muszę co jakiś czas przestawiać godziny - wiadomo pory roku itp.

  Chciałbym podłączyć pod centralę jakiś czujnik światła lub fotorezystor tak aby w centrali mieć na wejściu informację czy jest jasno czy ciemno. Musiałbym mieć możliwość ustalenia co najmniej 2 progów oświetlenia. Fajnie by było jakby dało się to zrobić na fotorezystorach - tanio itp.

  Proszę o jakieś pomysły jak to zrealizować.
 • Optex
 • #2
  Zbych034
  Level 38  
  Musisz mieć sygnał dla centralki
  0 (ciemno) styk rozwarty
  1 (widno) styk zwarty
  Lub odwrotnie
 • #3
  dariusz.bembenek
  Stationary Alarms specialist
  Tak jak kolega wyżej zasugerował.
  Możesz poszukać w tym celu na allegro odpowiedniego urządzenia ("automat zmierzchowy"). Koszt 30-50zł. i nie trzeba się bawić w dobieranie elementów typu dioda, foto coś tam, tranzystor, kondensator itp. Te automaty często mają zasilanie 230V i też takie wyjście, ale myślę, że to już nie powinno być problemem, żeby sobie odpowiednio "przerobić" takie napięcie. Ewentualnie jak dobrze poszukasz to znajdziesz gotowca na 12V.
 • Optex
 • #4
  humek
  Level 32  
  Właśnie te czujniki sa w handlu dostępne na zasilanie 230V ale możesz sobie sam zrobić taki czujnik zasilany z napięcia "pokładowego" centrali.Układ jest banalnie prosty ,dwa tranzystory ,przekaźnik,fotoopornik,potencjometr progu zadziałania i kilka jeszcze podobnych elementów ,tych handlowych nie da sie za bardzo przerobić maja zasilanie prost z sieci bez transformatora i często triak na wyjściu ,żarówce to nie przeszkadza (230V0 ale centrali w 100% zaszkodzi.Schematów tu na forum od liku no chyba ze gdzieś "dopadniesz" taki czujnik na 12v.
 • #5
  bhtom
  Level 38  
  Witam,

  Możesz zastosować gotowy zegar astrologiczny sterujący wewnętrznym przekaźnikiem zgodnie ze wschodami i zachodami słońca.
  Np. taki: http://www.etipolam.com.pl/files/userfiles/ET...%20Techniczne/Instrukcje/EVE/Astroclock-1.pdf

  Będzie to jednak dużo droższe rozwiązanie i nie będzie uwzględniało sytuacji np. nagłego zachmurzenia i tym samym zmniejszenia poziomu oświetlenia docierającego z dworu. Na plus przemawia jednak łatwość montażu - może być zamontowany wewnątrz obudowy centrali (jak się zmieści), bez konieczności wyprowadzania żadnego czujnika na zewnątrz.

  Pozdrawiam.
 • #6
  mitny
  Level 13  
  Dzięki za pomysły.

  Ten zegar astrologiczny to niezła ciekawostka :) ale niestety ja bym chciał jednak uzależnić to od poziomu oświetlenia - szczególnie, że w bardzo pochmurne dni znacznie wcześniej robi się ciemno. Poza tym w miejscach gdzie chcę umieścić te czujniki mam wolne kable z centrali i ich poszczególnymi żyłami chciałbym przesłać sygnał i jednocześnie zasilić czujnik a przesyłanie takimi kablami napięcia 230v to chyba niezbyt dobry pomysł.

  Wydaje się, że najlepszy będzie ten automat zmierzchowy - szczególnie, że udało mi się znaleźć zasilany 12V Link
  Niestety cena trochę wysoka a ja potrzebuję 2. Pewnie jak bym zrobił sam to wyszło by taniej ale pytanie czy będzie to tak samo sprawne urządzenie - w szczególności ważne by na progu przełączania nie wariował.
 • #8
  dariusz.bembenek
  Stationary Alarms specialist
  Jasne, że przy odpowiedniej wiedzy z elektroniki takie coś łatwo przerobić. Jedne będą miały triaki inne przekaźniki (i tak i tak można sobie z tego wyprowadzić kable pod zewnętrzny przekaźnik). Zależy jak producent czujki sobie wymyślił. Jeśli jednak nie mamy czasu i wiedzy, żeby coś takiego przerabiać albo robić od nowa to zostaje zakup czujki na 12V jak kolega wyżej podał linka. Moduł już w obudowie (samo zrobienie obudowy zajmuje dużo czasu.. a czas to pieniądz) i z histerezą, zaprojektowany zapewne przez elektronika praktyka, który dokonał stosownych pomiarów zanim układ wypuścili do produkcji. Myślę, że nie ma co się zastanawiać tylko kupić gotowy układ.
 • #9
  kjn
  Level 13  
  Pytanie czy tam, gdzie masz kable z centrali, masz 230V, jeśli tak, to tam zamontować moduł wyłącznika zmierzchowego zasilany z 230V i obok podstawkę z przekaźnikiem z cewką na 230V a do styków tego przekaźnika podłączyć kable z centrali. Całość w małą obudowę. Poniżej zdjęcie dla dwóch przekaźników w obudowie dla dwóch bezpieczników, ale sens będzie widoczny - tutaj akurat jest odwrotnie, centrala steruje przekaźnikami.

  Satel Integra 64 - Czujnik światła
 • #10
  humek
  Level 32  
  Lepiej dać zmierzchowy gdyż w pochmurny ciemny dzień taki wyłącznik załączy oświetlenie a zegar nie.
 • #12
  mitny
  Level 13  
  Tak jak pisze dariusz.bembenek pracy mam dużo, czasu mało i chciałem kupić ten AZH-12V F&F co go podałem w linku ale zauważyłem pewien problem. Wyprowadzenia sugerują, że czujnik gdy wykryje, że zrobiło się ciemno połączy wyjście z plusem. W przypadku mojej centrali to chyba niedopuszczalne. Musiałbym dać dodatkowy przekaźnik który załączy wejścia centrali (połączy wejście z masą). Czyli dodatkowa praca bo musiałbym jakąś obudowę zrobić.
  Co do czujnika zasilanego 230v to niestety nie mam tam takiego napięcia jak już wcześniej pisałem. Musiałbym go tam doprowadzić. Ponadto przekaźnik z cewką na 230V to znowu podnosi koszty o cenę samego przekaźnika, dodatkowo też potrzebna była by obudowa.

  Ten J-053 o którym pisze bhtom to chyba najciekawsza opcja ale tam również potrzebna była by zmiana tak by przekaźnik na wejściu nie łączył się z resztą obwodu.
 • #14
  dariusz.bembenek
  Stationary Alarms specialist
  Pozwoliłem sobie narysować (przerobić) taki schemacik zgodnie z sugestiami kolegów wyżej. Może niektórym się to przyda. Nie wiem tylko jak z dostępnością uA741 (czy to jest robione jeszcze?). Ważne, aby scalak był tutaj CMOS (nie TTL bo się napięcia nie zgodzą).
  Kłopot i tak pozostaje dalej.. obudowa i czas na jej wykonanie.

  Satel Integra 64 - Czujnik światła
 • #15
  mitny
  Level 13  
  Dzięki za schemat - przyda się.
  Przeszukałem kartony ze starymi gratami i znalazłem jakąś atmegę i fotorezystor. Mam nadzieję, że działa. Co prawda używać atmegi do takiego celu to lekka przesada :) ale skoro jest to pewnie sobie coś w wolnym czasie (którego chwilowo nie mam) zbuduję bo widzę, że i tak bez wkładu własnego się nie da. Plus jest jeszcze jeden - mogę zrobić jedno urządzenie do którego podłącze 2 fotorezystory i 2 wyjścia.

  Pytanie czy mogę fotorezystor zamontować na kablu oddalonym od atmegi o około 5-7m czy jednak będą duże zakłócenia i czy kondensatory mogę dać przy atmedze czy powinny być przy fotorezystorze?

  Co od obudowy to od kolegi dowiedziałem się o pewnym sklepie z elektroniką który posiada podobno szeroki wybór uniwersalnych pudełek na takie rzeczy.
 • #16
  dariusz.bembenek
  Stationary Alarms specialist
  Tak jak sam napisałeś.. zaprzęganie do takiej prostej funkcji jakiegoś uC to trochę na wyrost jest. Ale przynajmniej będziesz mógł zrobić sobie różne bajery, jak najdzie Cię ochota na kombinowanie.

  Jeśli chcesz fotoelement podłączyć pod atmegę, to zakładam, że rezygnujesz z wzmacniacza operacyjnego i podłączasz się bezpośrednio pod przetwornik A/C w atmedze. Nie będzie znaczenia czy to będzie 30cm czy 3m. Kwestia tego, abyś wtedy pomierzył sobie napięcia jakie masz przy kontrolerze i odpowiednio to oprogramował.

  Temat jednak schodzi za bardzo w stronę elektroniki, może o szczegóły takiej zabawy lepiej pytać na forum w dziale "Programowanie AVR" itp.

  Dodam tylko jeszcze, że w przypadku kiedy taką funkcjonalność chcesz zapewnić sobie to nie ma przeciwwskazań, żeby kombinować i bawić się z budową czujki. Jeśli jednak temat się powtarza wielokrotnie, czyli montaże u klientów, to życie pokazuje, że jako instalatorzy nie mamy czasu na kombinowanie, tylko trzeba kupić gotowe, sprawdzone urządzenie za 40zł.