Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dell Inspirion N5010 - Wyłączający sie laptop przez szybkie obroty wiatraka

26 Mar 2013 18:51 6411 30
  • Poziom 11  
    Witam! Mam problem z laptopem Dell Inspirion n5010. Rozkręciłem go dzisiaj aby przeczyścić radiator i sprawdzic dlaczego wiatraczek zaczał klekotać. Po przeczyszczeniu wiatraczka podłączyłem go do zasilacza komputerowego i okazało sie że chodzi tak jak wcześniej ale to nic. Gdy złożyłem laptopa okazało sie że wiatraczek potrafi wejść na tak wysokie obroty jak nigdy! Zauważyłem ze przez to wyłącza sie laptop. Zauważyłem to po tym że gdy w speedfanie zmniejszyłem obroty do 30% przestał sie wyłączać. Ogolnie przed tym zawsze chodził na 100% co prawda ciut wolniej ale nie było problemów. Moje pytanie brzmi czym to może być spowodowane? Czy coś z napięciem na płycie głownej? a może to przez podłączenie do zasilacza komputerowego?
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Poziom 35  
    Spowodowane jest najprawdopodobniej tym, że po tym rozkręcaniu - został źle skręcony - teraz chłodzenie nie działa tak jak powinno, skutkiem czego wiatraczek zostaje wysterowany na wyższe obroty, aby zbić temperaturę.
    Ponieważ jednak powstała wada w chłodzeniu - nie może tego zrobić, co najpewniej doprowadza do wyłączania się laptopa po osiągnięciu krytycznej temperatury przez CPU. Być może uruchomienie speedfan blokuje wyłączanie się laptopa przy osiągnięciu krytycznej temperatury.
  • Spec od komputerów
    klosu94 napisał:
    a może to przez podłączenie do zasilacza komputerowego?

Pod jakie napięcie go podłączałeś?
    Radiator prawidłowo zamontowany, pasta wymieniona, termopady na swoich miejscach nie uszkodzone?
  • Poziom 11  
    Podłączyłem go pod oba napięcia czyli pod 12 i 5 raze, żółty z żółtym, czerwony z czerwonym. Nie wyglada mi to na żadna wade chlodzenia ponieważ na wolnych obrotach laptop chodzi sprawnie lecz ma troszke podniesiona temperature. Przykładowo na tych obrotach grafika ma 55 stopni gdzie na maksymalnych zawsze miala 35 stopni
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Spec od komputerów
    Cytat:
    Podłączyłem go pod oba napięcia czyli pod 12 i 5 raze, żółty z żółtym, czerwony z czerwonym

A teraz poczytaj do czego służy żółty przewód w wentylatorach.
  • Poziom 11  
    no żółty do zasilania 12v. Wiec sadzisz że to miało wpływ na wiatraczek? Ale w jaki sposób?
  • Spec od komputerów
    Cytat:
    no żółty do zasilania 12v.

Bzdura.
  • Poziom 11  
    Aha czyli on jest od kontroli obrotów tak? Wiec co? Że niby wiatrak nie kontroluje obrotów? Chyba kontroluje skoro można przestawić prędkość na 30%
  • Poziom 10  
    To nie kontrola tylko odczyt obrotów . Prędkość sterowana jest przez podnoszenie napięcia na czerwonym . Odpal np. everesta i w komputer>czujniki podaj temp. cpu gpu itd
  • Spec od komputerów
    Cytat:
    Wiec co?

Więc oddaj sprzęt komuś, kto ma jakieś pojęcie w tym temacie. Sam nic nie zrobisz.
  • Poziom 11  
    Temperatura jest na bank wporzadku, w speedfanie od razu spada gdy wiatraczek podnosi obroty ale pochodzi kilka min i gasnie wiec to nie to.
  • Poziom 10  
    Poskładaj jak należy ewentualnie zamów nowy wentylator ( stary i tak rzęzi ).
  • Poziom 35  
    klosu94 napisał:
    Temperatura jest na bank wporzadku, w speedfanie od razu spada gdy wiatraczek podnosi obroty ale pochodzi kilka min i gasnie wiec to nie to.

Parę postów wcześniej pisałeś, że jest o 20st więcej niż wcześniej - przed Twoimi zabiegami. Więc nie jest w porządku!
  • Poziom 11  
    no ale to logiczne że jeżeli wiatraczek chodzi o 70% wolniej to chłodzenie jest słabsze wiec to jest ok, nie w porządku jest to że przez szybkie obroty wiatraczka laptop się wyłącza... LOL ciekaw jestem czy ktoś kiedykolwiek miał jeszcze taki problem ;/ Może ktoś jeszcze wpadnie na jakąś sensowną teorię czym spowodowane jest takie zachowanie
  • Poziom 13  
    Moim zdaniem uszkodziłeś czujnik hallotronowy w wentylatorze do kontroli prędkości obrotowej. Żółty przewód to wyjście sygnałowe a nie zasilanie.
    Teraz komputer nie kontroluje prędkości - nie widzi pracy wentylatora dlatego obroty w chodzą na max.
    Wentylator do wymiany.
  • Poziom 43  
    Potwierdzę to, co mówił przedmówca. Ubiłeś układ kontroli i regulacji obrotów przez totalnie idiotyczne podłączenie.
    Do sprawdzenia podłącza się WYŁĄCZNIE zasilanie +12V, czyli czerwony i czarny. Pozostałe przewody pozostawia się wolne, bo nie służą do zasilania.
  • Poziom 11  
    No niby możliwe że taki układ mógł się uszkodzić ale jednak w speedfanie gdy obroty ręcznie zmniejszę na 30% to gdy laptop ma potrzebę to podnosi obroty z powrotem do 100% by schłodzić układ i wraca na 30%. Jednak gdy przy dużym użyciu pochłodzi pełną mocą to wyłączy się. W takim razie czy speedfan ma swój własny sposób kontroli czy może to jednak nie uszkodzony układ?
  • Poziom 13  
    SpeedFan jeśli jest odpowiednio skonfigurowany to przejmuje
    całkowicie kontrolę nad pracą wentylatora.
    Kontroler laptopa wtedy nie ma wpływu na pracę wentylatora.
    Wentylatory w laptopach (większość) są zasilane napięciem 5V (regulowane od 0v do 5v max)
    czerwony-5v
    żółty-wyjście sygnałowe
    czarny-GND
    Czy SpeedFan pokazuje obroty wentylatora ???
  • Poziom 11  
    Nie pokazuje, tzn jest 0 ale wcześniej nie zwrócilem na to uwagi a to ciekawa informacja ze jednak nie wykrywa obrotów... Kupowanie nowego wiatraczka odpada, ceny sa nieziemskie za taki element. Zostaje mi samemu wykombinować jak przywrócić jego sprawność
  • Spec od komputerów
    klosu94 napisał:
    Nie pokazuje, tzn jest 0 ale wcześniej nie zwrócilem na to uwagi a to ciekawa informacja ze jednak nie wykrywa obrotów... Kupowanie nowego wiatraczka odpada, ceny sa nieziemskie za taki element. Zostaje mi samemu wykombinować jak przywrócić jego sprawność

Jak wcześniej pisaliśmy uszkodziłeś halotron, możesz spróbować wymienić z innego wentylatora.
  • Poziom 11  
    Tak właśnie chce zrobić ale niech ktoś mi powie czy można wymontowac ten mechanizm z plastikowej obudowy aby dostać sie pod spód, tam gdzie są te wszystkie elementy. Nie chce próbować oddzielić to na siłe bo pewnie uszkodziłbym obudowe. Jeśli jest na t sposób to proszę powiedzieć no chyba że jest to połączone na stałe...
  • Spec od komputerów
    klosu94 napisał:
    Tak właśnie chce zrobić ale niech ktoś mi powie czy można wymontowac ten mechanizm z plastikowej obudowy aby dostać sie pod spód, tam gdzie są te wszystkie elementy. Nie chce próbować oddzielić to na siłe bo pewnie uszkodziłbym obudowe. Jeśli jest na t sposób to proszę powiedzieć no chyba że jest to połączone na stałe...

Wrzuć fotki wentylatora.
  • Poziom 11  
    Oto zdjęcia. Powiedzcie mi jeszcze który z zaznaczonych elementów to hallotron:

• Spec od komputerów
    klosu94 napisał:
    Więc pomoże ktoś mądry jeszcze?

Czego jeszcze nie wiesz?
    Sam zaznaczyłeś halotron na foto.
  • Poziom 11  
    Który to jest bo to dwa inne, chyba dwóch nie ma, jeden musi być czymś innym a poza tym powiedzcie mi jak to rozebrać żeby dostać się pod spód.
  • Poziom 11  
    Ponawiam pytanie... Proszę o odpowiedź.
  • Poziom 39  
    Robert B napisał:
    Do sprawdzenia podłącza się WYŁĄCZNIE zasilanie +12V, czyli czerwony i czarny.

Jakie laptopy mają wentylatory na 12V?
  • Poziom 11  
    Żadne, do zasilacza komputerowego podłączyłem, powiedz mi jak rozebrac wiatraczek a nie zmieniasz temat!!!
  • Poziom 13  
    Włóż coś płaskiego między płytkę stojana a obudowę i podważ. Niektóre wentylatory są klejone inne na zatrzaskach. Twoje ryzyko i tak złom.
    Rzęzi i uszkodzony układ pomiarowy.
  • Poziom 11  
    Wie ktos w jakich granicach powinny byc temperatury laptopa na wolnych obrotach bez wiekszego obciazenia?