Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
CControls
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przystawka do multimetru do pomiaru małych napięć

Kubald 26 Mar 2013 20:48 7239 2
 • Przystawka do multimetru do pomiaru małych napięć

  Typowe multimetry 3 i ½ bądź 4 i ½ cyfry są przeznaczone do pomiaru napięć w zakresie miliwoltów. Pomiar napięć rzędu mikrowoltów jest możliwy w przypadku droższych, laboratoryjnych multimetrów. Lecz używając układu pokazanego poniżej, można z łatwością mierzyć bardzo niskie napięcia z wykorzystaniem typowego multimetru 3 i ½ cyfry.

  Układ zbudowany jest w oparciu o wzmacniacz pomiarowy o programowanym wzmocnieniu typu LMP8358 produkowany przez TI. Schemat jest bardzo prosty, przedstawiono go poniżej:

  Przystawka do multimetru do pomiaru małych napięć

  Wzmocnienie wzmacniacza instrumentacyjnego wybierane jest za pomocą dip-switch’a, a układ LM358 pracuje w obwodzie generowania wirtualnej masy, co umożliwia pomiar napięć zarówno dodatnich, jak i ujemnych. Zastosowanie zasilania symetrycznego z wirtualną masą ma również jeszcze jedną zaletę, umożliwia pomiar napięć zmiennych o częstotliwości do 80 kHz przy wzmocnieniu wynoszącym 1000 lub do 8 MHz przy wzmocnieniu równym 10.

  Przystawka do multimetru do pomiaru małych napięć

  Układ został zbudowany przez autora na płytce uniwersalnej i zasilany jest dwiema bateriami typu AA, co zapewnia zakres napięć wyjściowych od -2 do +2 V i – dzięki temu – odpowiednią rozdzielczość wyniku dla multimetrów 3 i ½ cyfry (zdolnych wyświetlić maksymalną wartość wynoszącą 1999).

  Różnicowa impedancja wejściowa w przypadku układu LMP8358 wynosi 50 MΩ, co jest zadowalającą wartością w przypadku większości pomiarów. Osiągnięcie większej impedancji jest możliwe poprzez dodanie na wejściu stopnia ze wzmacniaczem różnicowym. Układ LMP8358 cechuje się wejściowym napięciem niezrównoważenia rzędu 1 mikrowolta, co jest wartością zadowalającą dla opisywanego rozwiązania. Wejściowe napięcie niezrównoważenia może zostać zaniechane, stosując np. funkcję „REL” dostępną w większości multimetrów. Ponieważ wzmacniacz LMP8358 jest wzmacniaczem o zerowym dryfcie, wystarczy taki zabieg wykonać tylko raz.

  W miejsce przełączników dip-switch można wykorzystać woltomierz do kontrolowania wzmocnienia. Dokładność wzmocnienia wynosi w najgorszym przypadku 0,25%, a typowa wartość waha się w zakresie 0,03%. Oczywiście układ można zbudować w oparciu o inny wzmacniacz pomiarowy o niskim wejściowym napięciu niezrównoważenia i dryfcie, ale układ LMP8358 gwarantuje dokładny wybór wzmocnienia i niweluje konieczność wykorzystania precyzyjnych rezystorów.

  Źródło


  Fajne! Ranking DIY
 • CControls
 • #2 28 Sty 2014 09:02
  seki20
  Poziom 1  

  Dzień dobry,
  Chciałbym zbudować taka przystawke pomiarową opartą o Pana rozwiązanie. Po wnikliwym zapoznaniu się ze schematem ideowym oraz zdjęciem zauważam pewne różnice pomiędzy jednym a drugim. Pierwsza różnica: na płytce montażowej jest potencjometr wieloobrotowy którego nie ma na schemacie, druga różnica: kondensator elektrolityczne którego równiez brak na schemacie i różnica trzecia: ilość rezystorów na płytce jest wieksza niz na schemacie.
  Proszę o pomoc w wyjasnienu tych różnic.
  Pozdrawiam

 • CControls
 • #3 12 Lut 2014 12:45
  _jta_
  Specjalista elektronik

  Zastosowany wzmacniacz pomiarowy: LMP8358. Z opornikami rzeczywiście coś się nie zgadza, ale wyjaśnić to mógłby autor przystawki, a nie ten, kto ją tu opisał. Z tego, co widzę, są 3 oporniki 10k ze schematu; obok LM358 zamiast 2 oporników 267k są 100k, trzeci jest 1k jak na schemacie; poniżej LMP8358 są ze 4 oporniki (2x 330R, 100R, 100k) i dioda, a na środku potencjometr - według schematu miał być już tylko opornik 1M. Prawdopodobnie autor układu chciał poeksperymentować - może przewidział regulację wzmocnienia? Można nastawiać ustalonych 7 wartości (10,20,50,100,200,500,1000) + regulację zewnętrzną.

  Tłumaczenie jest nienajlepsze, zwłaszcza W miejsce przełączników dip-switch można wykorzystać woltomierz do kontrolowania wzmocnienia - a w oryginale chodziło o to, że jak ktoś nie lubi przełączników, to może zastosować mikrokontroler (MCU = microcontroller unit) do sterowania wzmocnieniem.