Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Satel CA4V1 kontrola sygnalizatora zewnętrznego

PAWEL11610 26 Mar 2013 20:45 3696 17
Optex
 • #1
  PAWEL11610
  Level 12  
  Witam serdecznie. Chciałbym podłączyć się do tematu. Instaluję w małym sklepiku alarm oparty na centrali Satel CA4V1. Mam 2 sygnalizatory - 1 wewnetrzny akustyczny SAWA-2 oraz zewnetrzny Satel SPL-2010. Postanowiłem opóźnić sygnalizator zewnetrzny przy każdym alarmie o 10 sekund przy pomocy przekaźnika funkcji czasowo-logicznych Pulsar AWZ516. Wyniknął jednak mały problem. Obydwa sygnalizatory chcę podłączyć do wyjścia OUT1. Wyjście to kontroluje obecność podłączonych sygnalizatorów przez dołączenie do nich rezystora 2,2kΩ. Do wyjścia OUT1 podłączę sygnalizator wewnętrzny oraz równolegle moduł AWZ516. Moduł będzie zasilał jego przekaźnik poprzez równoległe podłączenie wraz z sygnalizatorem wewnętrznym, a przekaźnik będzie podawał +12V z innego zewnetrznego zasilacza i w ten sposób bedzie uruchamiał sygnalizator zewnętrzny. No, ale chciałbym bardzo, aby sygnalizator zewnętrzny również był kontrolowany pod kątem jego obecności, na wypadek, gdyby ktoś mi go buchnął. W moim przypadku centrala zasygnalizuje tylko uszkodzenie obwodu sygnalizatora wewnętrznego i/lub płytki modułu przekaźnikowego. Bardzo chciałbym podłączyć wszystko tak, że pomimo wyzwalania wszystkich sygnalizatorów z jednego wyjścia OUT1 i wystepowania modułu przekaźnikowego, móc mieć również kontrolę obecności syreny zewnętrznej. Ufam, że da się to tak zrobić, tylko zupełnie nie wiem jak. Serdecznie prosiłbym o nakierunkowanie mnie. Pozdrawiam. Paweł

  p.s. wyjście OUT 2 wykorzystam do sygnalizacji czuwania centrali.

  Moderated By sharp:

  Na forum panuje zasada - nie dopisujemy się z własnymi problemami do starych tematów.

 • Optex
 • #3
  PAWEL11610
  Level 12  
  Własnie bardzo chciałbym mieć jeszcze kontrolę obecności sygnalizatora zewnętrznego. Dałbyś radę mi pomóc?
 • #4
  User removed account
  Level 1  
 • #5
  PAWEL11610
  Level 12  
  Oczywiście, ale nie możemy powiedzieć, że je zastępują. Taka pełna ochrona sygnalizatora to styki sabotażowe + kontrola obwodu sygnalizatora. Bardzo bym chciał, żeby ta kontrola obwodu tego sygnalizatora zewnętrznego była. Jesli wystąpi sabotaż, ok., ale teraz kwestia szukania co ten sabotaż wywołało - czujki, sygnalizatory, styki obudowy, styki manipulatora? Chciałbym, aby sygnalizowana była oprócz wszelkich sabotaży (w tym sygnalizatorów), również informacja o awarii obwodu wyjścia OUT1 i aby dotyczyła również syreny zewnętrznej, pomimo istnienia tego modułu przekaźnikowego. Bardzo mi na tym zależy.
 • Optex
 • #6
  przemo_slack
  Level 12  
  Wydaje mi się ,że po to wymyślili centrale które mają więcej linii ,żeby wiedzieć co wywołało alarm lub sabotaż.W przeciwnym razie wystarczyła by jedna linia i wszystko spięte w szereg.
 • #7
  bhtom
  Level 38  
  Witam,

  Nawet gdybyś miał podłączony sygnalizator bezpośrednio, bez modułu przekaźnikowego, to przy dwóch sygnalizatorach podłączonych równolegle, centrala i tak kontrolowałaby jeden obwód sygnalizatora (ten w którym zamontowany byłby rezystor). Od CA4V1 nie wymagaj wiele. Upierasz się przy kontroli sygnalizatora, a nie przeszkadza Ci, że nie obsługuje wejść DEOL?

  Pozdrawiam.
 • #8
  PAWEL11610
  Level 12  
  Już mam centralę CA4V1, więc muszę się zadowolic to co ona posiada. Jesli nie miałbym modułu, to przecież centrala kontrolowałaby obwód sygnalizatora w przypadku, gdybym wewnętrzny i zewnętrzny podłaczył równolegle do OUT1, wtedy zerwanie któregokolwiek, spowoduje wyskoczenie awarii obwodu wyjscia OUT1. W instrukcji do CA4V1 wyraźnie jest napisane: "Sygnalizatory dołączyć do zacisków
  ±OUT1 i ±OUT2. W sygnalizatorach,
  do zacisków doprowadzających
  zasilanie, dołączyć równolegle rezys-tory (2,2 kΩ) umożliwiające centrali
  kontrolę przewodów. Jeśli stosuje się
  łączenie równoległe kilku sygnalizato-rów do jednego wyjścia, rezystor
  zamykający linię należy umieścić w
  sygnalizatorze najbardziej oddalonym
  od centrali". A ja mam jeszcze moduł i coś takiego chciałem zrobić. Wiem, że jak mam równolegle 2 sygnalizatory, to centrala zasygnalizuje awarią buchniecie zewnętrznego i/lub wewnętrznego, no ale wtedy to po prostu bym zobaczył, którego nie ma.
 • #9
  bhtom
  Level 38  
  Witam,

  Myślałeś może aby ten Twój moduł umieścić w sygnalizatorze zewnętrznym? To jest chyba jedyna metoda na rozwiązanie tego problemu. Sprawdź tylko czy rezystor włączony na wejściu modułu nie spowoduje wadliwej jego pracy. Co do kontroli obwodu wyjść - pamiętaj, że centrala brak sygnalizatora wyświetli jedynie jako awarię, bez wywoływania alarmu. Tym samym obwód sabotażowy jest niezbędny.

  Pozdrawiam.
 • #10
  PAWEL11610
  Level 12  
  Dzieki za podpowiedź. Oczywoście kontrola obwodu w żadnym wypadku nie zastępuje obwodu sabotażowego. Ale tu też jest problemik. Moduł może pracować w warunkach +5 - +40 stopni, a zatem szybko go sz..... trafi. :) Nie byłoby jeszcze jakiejś fizycznej możliwości, aby zrobić ta kontrolę pomimo obecności modułu i tylko jednego wyjścia alarmowego OUT1?
 • #11
  DntSLn
  Level 22  
  Witam,
  Mam podobny problem, więc pozwolę sobie podpiąć się pod wątek.

  Mam centralę Versa-15 wraz z sygnalizatorem zewnętrznym SP-4003 podpiętym wg. instrukcji pod wyjścia wysoko-prądowe [OUT1 i OUT2], masę oraz wejście Z, zaprogramowane jako sabotażowe.

  Chciałbym także podłączyć sygnalizator wewnętrzny, oraz zaprogramować go niezależnie od zewnętrznego. Sygnalizator ten ma zaledwie dwie żyły i potrzebuje zasilania z centrali 12-13V/0,2A. Dodatkowo wpiąłem w obwód rezystor 2,2kOhm'a.

  Bardzo proszę o wskazówkę, w jaki sposób mogę podłączyć sygnalizator wewnętrzny, jeśli mam już zajęte wyjścia wysoko-prądowe OUT1 i OUT2 zewnętrznym, jednocześnie proszę moderatorów o przychylność względem bodajże 5 punktu regulaminu.

  Może podłączyć akustykę i optykę zewnętrznego tylko pod OUT1?

  Pozdrawiam świątecznie.
 • #12
  suworow
  Admin of Property security
  1. możesz podpiąć akustykę i optykę pod out 1. ( po prostu stracisz możliwość oddzielnego sterowania optyka i akustyką)
  2. możesz pod out 3 lub 4 dać przekaźnik a przez niego wysterować syg. wew.
  Temat wielokrotnie poruszany tu na forum. Odpowiadam i pozostaje do dyspozycji tylko i wyłącznie przez wzgląd na Twoje 14 pomógł.

  Pozdrawiam


  do:.PAWEL11610. Czy możesz podać jakieś racjonalne powody dla których upierasz się przy takim rozwiązaniu?
 • #13
  DntSLn
  Level 22  
  Podłączyłem - działa świetnie.

  Upewniłem się wcześniej w instrukcji instalatora - każde wyjście wysoko-prądowe ma obciążalność do 1,1A, sygnalizator zewnętrzny ma raptem 520mA :)

  Pozdrawiam raz jeszcze i dziękuję za wyrozumiałość. "Zamykam" swój temat.
 • #14
  PAWEL11610
  Level 12  
  Jeśli chodzi o mój temat, to upieram się przy takim rozwiazaniu ze wzgledów "wiekszego bezpieczeństwa", naprawdę bardzo mi zależy na takim rozwiazaniu. Czy naprawdę nie dałoby się czegos takiego wykonać, chociażby tak na upartego? Mi osobiście nic nie przychodzi do głowy, dlatego zwracam się z tym pytaniem na tym forum, do ludzi mądrzejszych ode mnie. Nie ukrywam, że bardzo mi na tym rozwiązaniu zależy.
 • #15
  extremeee
  Level 25  
  Kolego o jakim większym bezpieczeństwie mówisz w przypadku CA4V1 ?
  Jestem równie zaciekawiony jak kolega suworow.
  W czym Ci taka kontrola pomoże ? kolega bhtom napisał Ci wyraźnie że jeżenie nie będzie nic podpięte pod OUT1(czyli ukradną Ci sygnalizator) to zostanie to zgłoszone jako usterka - a jak Ci ten sygnalizator będą zdejmować to jeśli jest wszystko dobrze podłączone to zadziała sabotaż.

  Chcesz większego bezpieczeństwa ? wymień centralę na nowszą jak już też w tym wątku Ci sugerowano.
 • #16
  User removed account
  Level 1  
 • #17
  PAWEL11610
  Level 12  
  Witam serdecznie. Ja oczywiście wszystko rozumiem. Sabotaż całości to inna sprawa i wiem o tym, że najważniejsza. Zapytam może inaczej. Czy coś takiego w jakikolwiek magiczny sposób jest wykonalne, nie zważając już na to, czy coś takiego u siebie wykonam, czy nie? Chodzi mi teraz tylko o to. Jesli jest wykonalne to w jaki sposób? Nie chodzi tu o to, że upieram się, bo musze takie coś zastosować lecz upieram się jak w ogóle coś takiego sie robi. Pozdrawiam. Paweł
 • #18
  suworow
  Admin of Property security
  PAWEL11610 wrote:
  lecz upieram się jak w ogóle coś takiego sie robi. Pozdrawiam. Paweł


  Po prostu nie robi się. Szanujący swój fach i klientów tak projektują swój system aby sygnalizatory ( szczególnie te zewnętrzne) pracowały na oddzielnych wyjściach, a zwykłym partaczom to po prostu nie przeszkadza......
  Czy jest to wykonalne? ... Pewnie tak, tylko nie wiem czy dostaniesz gotowy moduł spełniający twoje wymagania.....