Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
MetalWork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vaillant 2 funkcyjny - + kominek z płaszczem

26 Mar 2013 21:35 2529 18
  • Poziom 11  
    Witam. W domu o powierzchni 230 m2 (razem z garażem i piwnicą) w każdym pomieszczeniu grzejnik panelowy, zainstalowany 2 funkcyjny Vaillant oraz zasobnik 100l. Dom budowany w 95r. Czy forumowicze pomogliby w zaprojektowaniu i doborze składowych instalacji kominka z płaszczem?
    Chodzi o to, aby w przypadku rozpalenia w kominku i osiągnięcia odp. temp wszystko sterowało się automatycznie, a po wygaszeniu, aby odstawiło się i działał dalej piec gazowy.
    Jak dobrać i jaki kominek?
    czy opłaca się dodawać jeszcze jeden zasobnik do co ?
    jaką automatykę, pompy itd.
    gdzie i jakie zabezpieczenia.
    Z góry dziękuję za pomoc
  • MetalWork
  • Poziom 36  
    A czy kolega wie jakie ma zapotrzebowanie na moc? ile mocy wymagają grzejniki + straty ciepła, i jak wielkie są? (czy dom ocieplony czy nie). Czy w instalacje wchodzi też ogrzewanie podłogowe?
  • MetalWork
  • Poziom 15  
    Są dwa rozwiazania
    1.Bufor ogrzewny przez kominek z płaszczem.Zawór przełączający na powrocie z instalacji i regulator różnicowy sterujący zaworem.Jeżeli w buforze nastąpi zagrzanie wody przez kominek z płaszczem do temp. np o 20stopniC wyższej nastąpi przesterowanie zaworu i przejście wody powrotnej przez bufor do kotła gazowego.
    Ponieważ woda powrotna zostanie podgrzana przeplynie przez kocioł bez konieczności włączenia palnika kotła
    2.Sprzęgło hydrauliczne i podłączenie po stronie zasilania równolegle kocioł c.o i kominek z płaszczem.Ważne jest aby kocioł był wyposażony w czujnik zasilania w sprzęgle.Aby uniknąć wygrzewania kominka przez kocioł regulator kominka winien mieć styk sterujący blokujący kocioł .Regulator kotłowy także powinien posiadać możliwość zablokowania pracy kotła na cele grzewcze
  • Poziom 36  
    rogera podał sposób ekonomiczny i rozbudowany. A za razem kosztowny. możesz też wybrać tańszą wersję w stylu wymiennika płytowego, dwóch pomp CO, jednej pompy CWU. No i przekaźnika dla kotła by podczas grzania kominkiem vaillant wgl się nie odpalał. Programator pompy CO oraz zawór 3 drogowy jest niezbędny.
  • Poziom 38  
    Ja wykozystalem inne rozwiazanie.
    Kominek zasilajacy glowny obieg CO i CWU, grawitacyjnie, a kopciol gazowy wspomaga go poprzez wymiennik, z wtornm obiegiegiem w grawitacji.
  • Poziom 11  
    hmmm...dom ocieplony zgodnie ze sztuką budowania w 95 r. nic ponadto. Okna plastiki, podłogówki nie ma, a grzejniki to mógłbym dokładnie pomierzyć.
    Wariant z wymiennikiem płytowym brzmi dobrze. Na czym się tu wzorować?

to może na początek - jaką dobrać moc kominka?
  • Poziom 38  
    Zapytal bym raczej, jakiej wielkosci kominek, do danego ukkladu CO i CWU?
  • Poziom 36  
    Zaraz padnie pytanie w stylu "co jest najlepsze jeśli chodzi o układ CO?" a My odpowiemy słowami: "jaki masz na to przeznaczony fundusz?"
  • Poziom 38  
    Nie wykluczone ze takie pytanie padnie. ;-)
  • Poziom 15  
    kapiki napisał:
    hmmm...dom ocieplony zgodnie ze sztuką budowania w 95 r. nic ponadto. Okna plastiki, podłogówki nie ma, a grzejniki to mógłbym dokładnie pomierzyć.
    Wariant z wymiennikiem płytowym brzmi dobrze. Na czym się tu wzorować?

to może na początek - jaką dobrać moc kominka?

Jestem zwolennikiem zamkniętych układów c.o.Proponuję zakupić wkład grzewczy z wężownicą schładzającą i zaworem termostatycznym.
  • Poziom 11  
    Wojtek - nie widziałem w regulaminie, aby takie pytania były zabronione. A ci "wy" to jakaś specjalistyczna organizacja?

a wracając do tematu : 20 kw byłoby wystarczające?
  • Poziom 29  
    kapiki napisał:
    Wojtek - nie widziałem w regulaminie, aby takie pytania były zabronione. A ci "wy" to jakaś specjalistyczna organizacja?

WŁNI
    Wyspecjalizowani Łupieżcy Nieświadomych Inwestorów.

Pytania nie są zabronione, ale powodują ciężkie westchnięcie.
    To tak jakbyś zapytał, jaki samochód jest dla mnie najlepszy. :D

kapiki napisał:

Pytasz o moc kominka? 20 kW wystarczy, choć ja dawałbym 10kW. Problem w tym, że lepiej mieć słabszy i trudności z dogrzaniem niż za mocny i kłopot z nadmiarem ciepła.

i jeszcze jedno, zmień proszę Vailland na Vaillant, bo trochę w oczy kłuje
  • Poziom 15  
    piotr_boncza napisał:
    kapiki napisał:

WŁNI
    Wyspecjalizowani Łupieżcy Nieświadomych Inwestorów.

Pytania nie są zabronione, ale powodują ciężkie westchnięcie.
    To tak jakbyś zapytał, jaki samochód jest dla mnie najlepszy. :D

kapiki napisał:

Pytasz o moc kominka? 20 kW wystarczy, choć ja dawałbym 10kW. Problem w tym, że lepiej mieć słabszy i trudności z dogrzaniem niż za mocny i kłopot z nadmiarem ciepła.

i jeszcze jedno, zmień proszę Vailland na Vaillant, bo trochę w oczy kłuje

Zgadzam się 10kW będzie wystarczający lepiej mieć słabszy i trudności z dogrzaniem niż za mocny i kłopot z nadmiarem ciepła. Przy 20kW mocy wkładu nieoddzowny będzie układ z buforem ciepła
  • Poziom 36  
    Pytać nikt nie zabrania;) po to jest to forum. Jeśli moja wypowiedź wydała Ci się uszczypliwa to przepraszam;) a co do mocy to Panowie wyżej dobrze radzą;)
  • Poziom 11  
    Dzień dobry.
    No to już coś wiem. Dziękuję za konkretne rady. Zaczynam jak widac dopiero zgłębiać ten temat, a z czasem u mnie krucho, temat obszerny, ale juz wiem że lepiej mieć trudności z dogrzaniem niz kłopoty z nadmiarem ciepła. Od czegoś trzeba zacząć.
    To ja sobie spokojnie szukam kominka około 10 kw. Jesli ktoś by miał jeszcze jakies sugestie to bardzo dziękuję. Jak będę miał pytania to mam nadzieję że pomożecie :)
    pozdrowionka.

Acha. Jeśli ktoś ma jakąś wiedzę jakich producentów omijać, i na co zwrócić uwagę przy wyborze kominka to chętnie skorzystam.
  • Poziom 36  
    Ostatnimi czasu montowałem kominek firmy LECHMA 8kW. Z wężownicą schładzającą pod układ zamknięty. Kominek bardzo fajny a i cenowo nie drogi. Firma ta ma duży asortyment mocy i typów kominków więc warto odwiedzić ich stronę.;)
  • Poziom 15  
    W0jtek92 napisał:
    Ostatnimi czasu montowałem kominek firmy LECHMA 8kW. Z wężownicą schładzającą pod układ zamknięty. Kominek bardzo fajny a i cenowo nie drogi. Firma ta ma duży asortyment mocy i typów kominków więc warto odwiedzić ich stronę.;)

Ostatnio także zabawiałem się z kominkiem z płaszczem z firmy kratki.pl również przyzwoite wykonanie i ceny.Można kupować do układów otwartych i zamkniętych.