Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bezprzewodowy głośnik wykonany na drukarce 3D

Hetzer 26 Mar 2013 22:47 15690 23
Helukabel
 • Bezprzewodowy głośnik wykonany na drukarce 3D
  Wydrukuj swój własny przenośny bezprzewodowy głośnik!

  Czy kiedykolwiek chciałeś mieć taki głośnik, jak na przykład Jambox lub Jabra, jednak za cenę mniejszą niż 200 dolarów? W tym projekcie dowiesz się jak zaprojektować przenośny głośnik, którego możesz używać gdziekolwiek chcesz, bezprzewodowo, tylko przy użyciu połączenia Bluetooth. Urządzenie to może również w razie potrzeby posłużyć, jako ładowarka do telefonu.

  Autor zdecydował się na wykonanie własnego przenośnego głośnika na wzór Jambox-a, jednak wprowadzając do konstrukcji kilka własnych, dodatkowych pomysłów.

  Do wykonania tej konstrukcji, będziesz potrzebował następujących rzeczy:

  -Mały, zasilany z USB głośnik z wbudowanym wzmacniaczem.
  Cena: Około 15 dolarów.
  -Przenośna ładowarka USB do telefonów komórkowych
  Cena: Od 10 dolarów wzwyż.
  -Moduł Bluetooth Stereo A2DP
  Cena: 25 dolarów.
  -Tag NFC
  Cena: Poniżej 2 dolarów za tag.

  Inne materiały i narzędzia:
  Lutownica i akcesoria
  Małe kwadratowe magnesy
  Drukarka 3D
  Śrubokręt (płaski i Philips)
  Urządzenie do ściągania izolacji z kabli
  Pistolet na gorący klej
  Mata gumowa
  Suwmiarka
  Kostka do otwierania obudów telefonów komórkowych
  Bezprzewodowy głośnik wykonany na drukarce 3D Bezprzewodowy głośnik wykonany na drukarce 3D Bezprzewodowy głośnik wykonany na drukarce 3D Bezprzewodowy głośnik wykonany na drukarce 3D

  Krok 1: Demontaż głośników
  Bezprzewodowy głośnik wykonany na drukarce 3D Bezprzewodowy głośnik wykonany na drukarce 3D Bezprzewodowy głośnik wykonany na drukarce 3D Bezprzewodowy głośnik wykonany na drukarce 3D Bezprzewodowy głośnik wykonany na drukarce 3D Bezprzewodowy głośnik wykonany na drukarce 3D Bezprzewodowy głośnik wykonany na drukarce 3D Bezprzewodowy głośnik wykonany na drukarce 3D Bezprzewodowy głośnik wykonany na drukarce 3D
  Głośniki:
  Najpierw znajdź głośniki, które będą nadawały się do wykorzystania w tym projekcie. Przetestuj je, aby upewnić się, czy grają one wystarczająco głośno. Być może będziesz musiał dodatkowo zakupić wzmacniacz, aby w razie potrzeby wzmocnić sygnał. Napięcie zasilania powinna być równe 5V, aby było kompatybilne z akumulatorem, opisanym w następnym kroku.

  Otwórz głośniki. Większość ma z przodu osłonę, którą da się łatwo zdemontować. Jeśli głośniki nie są zamontowane za pomocą śrubek, będziesz musiał usunąć plastik znajdujący się dookoła elementów. Autor użył do tego celu śrubokręta oraz narzędzia służącego do demontażu telefonów komórkowych. Wzmacniacz powinien znajdować się w tym samym miejscu co przewód zasilający oraz przewód AUX.

  Przylutuj przewody z powrotem do płytki, jeśli jest to konieczne. Pokryj przewody klejem na gorąco, aby nie wyrwały się lub nie spowodowały zwarcia w innej części obwodu.

  Krok 2: Otwórz przenośną ładowarkę USB
  Bezprzewodowy głośnik wykonany na drukarce 3D Bezprzewodowy głośnik wykonany na drukarce 3D Bezprzewodowy głośnik wykonany na drukarce 3D Bezprzewodowy głośnik wykonany na drukarce 3D Bezprzewodowy głośnik wykonany na drukarce 3D
  Moc wyjściowa ładowarki USB może być różna, w zależności od modelu oraz pojemności akumulatora, do którego ładowania jest ona przeznaczona. Zdecydowana większość zawiera obwody, które przekształcają napięcie na wbudowanej baterii w napięcie o wartości 5V. Nie polecam podłączania głośnika bezpośrednio do wyjścia baterii, ponieważ może to uszkodzić ją, poprzez przepływ dużego prądu. Większość urządzeń tego typu jest bardzo małych rozmiarów, więc nie posiadają żadnych śrubek na zewnątrz. Do otworzenia obudowy użyj więc tej samej metody, której używałeś podczas otwierania głośników. Wewnątrz ładowarki powinna znajdować się bateria oraz obwód drukowany (płytka PCB). Jeśli są tam śrubki mocujące płytkę drukowaną, odkręć je, tak aby wszystkie elementy dało się wyjąć na zewnątrz.

  Następnie połącz przewody zasilające głośnika z wyjściem zasilacza ładowarki. Autor zdecydował się na bezpośrednie przylutowanie przewodów głośnika do płytki, dzięki czemu zachowamy możliwość ładowania telefonu lub innego urządzenia, podczas gdy my będziemy słuchali muzyki.

  Utnij kabel zasilający głośniki. Wewnątrz znajdują się dwie żyły, czerwona, która jest odpowiedzialna za zasilanie +5V oraz czarna, czyli GND. Złącza przy żeńskim wtyku USB, znajdującym się na płytce drukowanej są na tyle duże, że bez problemu przylutujesz do nich wspomniane wcześniej przewody. Czerwony i czarny przewód podłącz do odpowiednio 1 i 4 złącza wtyczki USB.

  Krok 3: Zmierz elementy i zamontuj elektronikę
  Bezprzewodowy głośnik wykonany na drukarce 3D Bezprzewodowy głośnik wykonany na drukarce 3D Bezprzewodowy głośnik wykonany na drukarce 3D Bezprzewodowy głośnik wykonany na drukarce 3D
  Autor chciał, aby elektronikę złączyć w cienką, wąską „paczkę”, zawierającą płytkę wzmacniacza oraz płytkę zasilacza USB, mające identyczne rozmiary. Obie płytki zostały więc złączone razem, przy pomocy kleju na gorąco oraz kawałka gumy, która to ma zabezpieczyć obie płytki przed przypadkowym zetknięciem się prowadzącym do zwarcia. Do tego celu można równie dobrze użyć tulejek dystansowych lub wydrukować na drukarce 3D kawałek plastiku, który posłuży do oddzielenia płytek od siebie oraz umożliwi wywiercenie w nim otworów, a co za tym idzie świetne, pewne zamocowanie. Autor użył dwóch tulejek dystansowych, aby przymocować część elektroniczną do ścian obudowy głośnika.

  Kiedy masz już wszystkie elementy, połącz je razem, upewniając się, że nie przylutowałeś czegoś w niewłaściwy sposób. Dobrze jest sprawdzić wszystko zawczasu, ponieważ na dalszych etapach znalezienie usterki lub niewłaściwego połączenia będzie zdecydowanie trudniejsze.

  Autor zdecydował się na zamontowanie modułu Bluetooth wewnątrz głośnika w sposób umożliwiający jego bezproblemowy demontaż, w razie gdyby chciał użyć go ponownie w systemie nagłośnienia samochodowego lub jakiejkolwiek innej konstrukcji. To oznacza, że trzeba do niego doprowadzić osobne zasilanie, w razie gdyby wewnętrzna bateria rozładowała się. Jest to drobny kompromis, dzięki któremu zachowamy również modułowy sposób połączenia głośnika i modułu Bluetooth.

  Zmierz wszystkie elementy, włącznie z wielkością wtyczki USB, modułu Bluetooth oraz średnicą głośnika.

  Krok 4: Projektowanie w CAD-zie
  Bezprzewodowy głośnik wykonany na drukarce 3D
  Projekt 3D obudowy zewnętrznej można z powodzeniem wykonać w programie Solidworks, jednak równie dobrze sprawdzi się każdy inny program tego typu, jeśli chciałbyś zaprojektować swoją własną obudowę. Autor wykonał głośniki, moduł Bluetooth oraz naniósł otwory do zamocowania wtyczki USB uwzględniając wszystkie wymiary, pobrane w poprzednim kroku. Wymiary głośników oraz wzmacniacza to główny aspekt, który należy wziąć pod uwagę podczas szacowania wymiarów obudowy. Autor zdecydował się na wykonanie wszystkich ścian obudowy z materiału o grubości ¼ cala. Odtąd, można było zwymiarować obudowę oraz podzielić ją na dwa oddzielne elementy (w Solidworks-ie istnieje komenda „split”, która tworzy dwa osobne elementy z jednej całości). Jedna część będzie zawierała całą elektronikę, a druga cześć posłuży, jako mocowanie do głośników. Te dwie części są możliwe do pobrania, w razie gdyby ktoś chciał wykonać identyczną obudowę. Finalny model posiada moduł Bluetooth zamontowany w specjalnych szynach oraz zagłębienie w górnej części obudowy. Wiele głośników posiada otwór w ścianie obudowy, aby umożliwić ujście ciśnienia oraz w efekcie otrzymanie niższego basu. Tutaj problem ten został rozwiązany w nieco bardziej estetyczny sposób, za pomocą małych, pochylonych dziurek, zamiast jednego dużego, prostego otworu. Tylna oraz wierzchnia warstwa obudowy nie zawiera żadnych detali, jednak każdy według własnego uznania, może umieścić tam jakieś dodatkowe wzory lub emblematy z własnym imieniem, czy cokolwiek zechce. Zaletą drukowania 3D jest to, że zawsze istnieje możliwość poprawienia wyglądu, jednocześnie nie podnosząc kosztów. Dodatkowe detale = za darmo.
  Link
  Link
  Krok 5: Drukowanie obudowy
  Bezprzewodowy głośnik wykonany na drukarce 3D Bezprzewodowy głośnik wykonany na drukarce 3D Bezprzewodowy głośnik wykonany na drukarce 3D Bezprzewodowy głośnik wykonany na drukarce 3D Bezprzewodowy głośnik wykonany na drukarce 3D Bezprzewodowy głośnik wykonany na drukarce 3D Bezprzewodowy głośnik wykonany na drukarce 3D
  Jeśli używasz urządzenia Makerbot, możesz pobrać oprogramowanie w wersji beta.
  http://www.makerbot.com/makerware/
  Według autora projektu, z większości programów służących do drukowania 3D, ten jest najbardziej intuicyjny. Podstawy jego używania można poznać w około 20 minut. Potrzebne będzie wyeksportowanie modelu 3D do formatu .stl oraz ponowne zaimportowanie go do programu poprzez kliknięcie „add”. Możesz dowolnie obracać drukowaną część lub wyśrodkować ją. Autor wybrał taki sposób drukowania, aby strona z największą ilością detali było zwrócona w dół. Daje to lepsze efekty niż drukowanie zgodnie ze współrzędna Z, ponieważ każda warstwa może nie zostać idealnie dopasowana przy każdym kolejnym cyklu drukarki. Kiedy już wyśrodkujesz i odpowiednio ustawisz model, naciśnij przycisk „Make It!”.

  Poleca się na czas drukowania zwiększyć temperaturę dyszy o 5 stopni. Autor podczas drukowania ustawił współczynnik wypełnienia na 20% oraz planował zwiększyć gęstość mieszanki jeszcze bardziej. Główną rzeczą, która go od tego powstrzymała, było to, że większe element wykazywałyby skłonność do marszczenia się. Zmienić również czas stygnięcia plastiku, podczas, gdy dysza będzie przemieszczała się w inny obszar na platformie. Reszta ustawień powinna pozostać standardowa. Autor użył czułego na promienie UV tworzywa PLA.

  Plik wyjściowy można zapisać na karcie SD lub przesłać bezpośrednio do drukarki poprzez port USB.

  Krok 6: Montaż i uruchomienie
  Bezprzewodowy głośnik wykonany na drukarce 3D Bezprzewodowy głośnik wykonany na drukarce 3D Bezprzewodowy głośnik wykonany na drukarce 3D Bezprzewodowy głośnik wykonany na drukarce 3D Bezprzewodowy głośnik wykonany na drukarce 3D Bezprzewodowy głośnik wykonany na drukarce 3D Bezprzewodowy głośnik wykonany na drukarce 3D
  Kiedy już elementy twojego głośnika zostaną wydrukowane, możesz rozpocząć ostateczne składanie i montowanie głośnika. Niektórzy mogą być nieco zawiedzeni jakością powierzchni drukowanych elementów, jednak nie należy próbować szlifować ich za pomocą papieru ściernego. To do reszty popsułoby wygląd powierzchni.

  Sprawdź, czy wszystkie elementy pasują do siebie, upewnij się, że wszystko pasuje tak jak powinno. Ewentualnie, w razie potrzeby można nieco zmodyfikować elementy przy pomocy pilnika.

  Osłony głośników powinny zostać przyklejone na swoim miejscu za pomocą mocnego kleju. Następnie, głośniki powinny zostać umiejscowione w obudowie i przyklejone za pomocą kleju na gorąco do powierzchni osłon.

  Zamocuj płytki z elektroniką wewnątrz wierzchniej obudowy oraz zabezpiecz je przy pomocy śrubek i kleju na gorąco. Mały kawałek gąbki zamocowany przy otworach wyrównujących ciśnienie służy do ochrony urządzenia przed dostaniem się do środka kurzu lub innych niepożądanych rzeczy. Trochę kleju na gorąco nałożonego na port USB zabezpieczy go przed niechcianym poruszaniem się.
  Autor zdecydował się na zamontowanie modułu Bluetooth do obudowy za pomocą małych, kwadratowych magnesów, które znalazł w swoim warsztacie. Kiedy umieścimy moduł w odpowiednim miejscu, magnesy przytrzymają go na miejscu, zapewniając pewne mocowanie.

  Ostatecznie został dodany chip NFC, który pozwala na bezpośrednie połączenie z Bluetoothem. Został on zamontowany na wierzchu, na wspominanym wcześniej pustym obszarze. Dla nieobznajmionych, NFC, czyli z ang. Near Field Communication (obszar bliskiej komunikacji) jest to moduł stosowany ostatnio w nowoczesnych smartfonach (z wyjątkiem produktów Apple), aby umożliwić szybkie parowanie. NFC wykorzystuje do transmisji krótkie fale krótkie i jest zasilany tak długo, jak długo jest w stanie rozpoznać go telefon. Użytkownicy mogą chip taki zaprogramować do wykonywania różnych akcji.

  Autor stwierdził, że jest to dobry sposób na wykorzystanie modułu NFC wbudowanego w jego telefon, zdecydował się więc na wyposażenie swojego projektu w tę technologię. Kiedy już zakupisz taki tag (można go zdobyć z wielu różnych źródeł), pobierz aplikację „NFC Task Launcher”. Dodaj przycisk, aby ustalić zadanie, jakie ma wykonać telefon po napotkaniu na chip NFC. Możesz mu nadać dowolne zadanie i dowolną nazwę. Na przykład, autor ustalił, że w momencie dotknięcia chipu, telefon ma rozpocząć transmisję Bluetooth, zwiększyć maksymalnie głośność oraz otworzyć aplikację odpowiedzialną za odtwarzanie muzyki. Kiedy skończysz, zapisz trzymając telefon przy chipie NFC. Informacja została zapisana, teraz za każdym razem, gdy dotkniesz telefonem chipu, automatycznie dostosuje on swoje ustawienia, bez konieczności przedzierania się przez wiele różnych opcji, aby wybrać ustawić wybraną konfigurację.

  Ostateczna wersja urządzenia jest pokazana na zdjęciach powyżej, w świetle ultrafioletowym.
  Całkowity koszt wykonania urządzenia wynosi około 50 dolarów, jednak satysfakcja z wykonania urządzenia mającego praktyczne zastosowanie własnoręcznie jest bezcenna. Projekt ten może stanowić również inspirację do następnych konstrukcji bezprzewodowych, „drukowanych” głośników.

  Źródło:Link

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  Hetzer
  Level 13  
  Offline 
  Hetzer wrote 123 posts with rating 49, helped 0 times. Live in city Września. Been with us since 2012 year.
 • Helukabel
 • #3
  Hetzer
  Level 13  
  Autor projektu drukował na drukarce 3d będącej własnością uczelni, z tego co pamiętam.
 • Helukabel
 • #4
  Eufor
  Level 17  
  W zasadzie to w projekcie nie ma niczego ciekawego, gość wziął stare głośniki i baterię dodając do nich gotowy moduł bluetooth :) jedynym bajerem jest to że użył drukarki 3d :)
 • #5
  Hetzer
  Level 13  
  Celem projektu było wykonanie przenośnego, bezprzewodowego głośnika jak najtańszym kosztem, więc nie ma co liczyć na profesjonalny sprzęt i wykonanie z najlepszych podzespołów.
 • #6
  djarecki
  Level 14  
  Wybaczcie ale jakość tego głośnika jest fatalna. Korzystając z drukarki 3D otrzymujemy zwykle towar wyglądający w sposób fabryczny. A to co jest przedstawione przypomina bardziej wystrugane nasmarkane kwadratowe pudełko.

  Jeśli miałbym dostęp do drukarki 3D zrobiłbym coś bardziej finezyjnego wykorzystujące potencjał drukarki 3D
 • #7
  Eufor
  Level 17  
  W zasadzie to racja taką obudowę można choćby ze sklejki zrobić :) I to pewnie kilka razy taniej :) Mówiąc 3D wyobrażamy sobie dużo więcej niż sześcian o podstawie prostokątnej :)
 • #8
  hubertfab
  Level 21  
  Chyba,Hetzer włożył więcej pracy w obrobienie tego artykułu niż autor w zbudowanie tego głośnika.
  Wszystkie moduły gotowe, trudność jaką autor pokonał to podłączenie ich razem i wykonanie projektu prostopadłościanu w programie typu CAD...

  Wykorzystanie drukarki 3D mija się tutaj ze zdrowym rozsądkiem.
 • #9
  pixel7
  Level 22  
  djarecki wrote:
  Wybaczcie ale jakość tego głośnika jest fatalna. Korzystając z drukarki 3D otrzymujemy zwykle towar wyglądający w sposób fabryczny. A to co jest przedstawione przypomina bardziej wystrugane nasmarkane kwadratowe pudełko.

  Jeśli miałbym dostęp do drukarki 3D zrobiłbym coś bardziej finezyjnego wykorzystujące potencjał drukarki 3D


  Większość drukarek 3d (np reprap itp) smarkają a nie drukują. Te naprawdę fabryczne wydruki można wykonać na sprzęcie kosztującym dziesiątki tysięcy. Taką jak używał autor projektu może zbudować w domu za koszt nie przekraczający 2k zł.
 • #11
  c4r0
  Level 36  
  Wydrukowana to jest obudowa do tego, a nie głośnik... Myślałem, że zobaczę w tym temacie prawdziwy działający głośnik którego części są zrobione drukarką 3D...
 • #12
  pitrala1
  Level 33  
  Ja również czytając temat miałem nadzieję na coś więcej niż tylko 'wydrukowaną' obudowę. Bez obrazy, ale takie coś to ja sobie z sklejki robiłem i było wytrzymalsze, prostsze i tańsze. No ale dla przeciętnego amerykanina będzie to hipersuperpro głośniczek, bo do zrobienia obudowy wykorzystano druk 3D..
 • #13
  c4r0
  Level 36  
  pitrala1 wrote:
  dla przeciętnego amerykanina
  A co to ma do rzeczy czy Amerykanin czy nie?
 • #14
  elektryku5
  Level 39  
  Przecież takie coś da się zrobić na starym jak świat CNC. Pleksa, chlorek metylenu i jest idealnie zrobione, jeśli ktoś potrafi.
 • #15
  ed_net
  Level 12  
  Witam !
  Wybaczcie młodzi Koledzy zachwycający sie drukarką 3d, ale to co wykonano na niej i pokazano w tym poście jest dla mnie przejawem totalnej głupoty. Wykonano nieudolnie przedmiot który z założenia nie spełnia swojej podstawowej roli - t.j. zapewnienia odpowiedniej jakości dżwięku.
  Nie piszę już o oczywistym przekłamaniu świadomym lub nieświadomym - nie wykonano głośnika a jakieś tam pudełko.
  Niestety nie tędy droga do jakosci dżwięku. Ci Którzy mają solidne kolumny wykonane z litej sklejki lub podobnego materiału doskonale wiedzą o czym mówię.
  Wystarczy zresztą posłuchać dobrego starego radia lampowego ( mam w tej chwili włączony Tanhauser Stereo w drewnianej skrzyni z kompaktem Stefana Witasa ) z jakością dżwięku najnowszego telewizora i to mówi samo za siebie.
  Jak Kogoś bawią takie nowinki to fajnie ,ale nie o takie zastosowania drukarki 3D chodzi
  Pozdrawiam ed_net
  P.s. Dobrej muzyki słucham od ponad 60 lat ; najchętniej w Filharmonii - 60 to nie jest błąd drukarski.
 • #16
  prisonhunter
  Level 11  
  Nie wiem czy w temacie, ale te drukarki na prawdę tak fatalnie drukują? Czy autor coś sknocił?
 • #17
  Hetzer
  Level 13  
  Nawet tańsze drukarki nie drukują aż tak źle, chociaż profesjonalnych, niemalże idealnych wydruków możemy oczekiwać od drukarek kosztujących dziesiąt tysięcy złotych. Autor projektu prawdopodobnie nie do końca umiał się posługiwać taką drukarką.
 • #18
  joy_pl
  VIP Meritorious for electroda.pl
  W pracy mamy drukarkę za ponad 120 tyś. zł i wydruki z niej dalece odbiegają od ideału, czyt. od odlewanego na wtryskarkach detalu.
 • #19
  karol17
  Level 15  
  "Szału ni ma" Napisane to tak jak gdyby ktoś nic nie potrafił i nie wiedział. Wg. mnie coś jak dla przeciętnego Amerykanina. A poza tym jedyna ciekawa rzecz użycie drukarki 3D a poza tym to wszystko jest po prostu poskładane z innych urządzeń, na myśl przychodzi mi tu anglojęzyczny film na YT, coś w stylu "jak zrobić baterie słoneczne?" "potrzebujemy: ogniwa słoneczne...." :D
 • #20
  elektryku5
  Level 39  
  Poskładane z gotowych urządzeń i jeszcze brzydko wygląda...

  Może miał być przykład, że na drukarce 3d się da, oczywiście, ale lepiej i taniej można to zrobić na CNC, albo poprosić stolarza i już mieć w ogóle najlepiej zrobione.
 • #21
  reveliere
  Level 10  
  Nie bardzo rozumiem, po co w ogóle używać w takim przypadku drukarki 3D. Inna sprawa, że prostą drukarkę 3D można sobie samemu zbudować.

  @elektryku5

  Pytanie jeszcze za ile można poprosić stolarza ;)
 • #22
  elektryku5
  Level 39  
  Podejrzewam, że wyszłoby taniej niż materiał do drukarki 3d, ale to zależy jaki stolarz i jaki materiał do drukarki...
  Swoją drogą mając piłę, meble do wyrzucenia i kilka drobiazgów można to zrobić za darmo.
 • #23
  reveliere
  Level 10  
  To fakt, własnym sumptem wyjdzie o wiele taniej. Co do materiału, jeżeli zażyczysz sobie hebanową obudowę, to myślę, że jednak materiał do drukarki będzie mniej kosztowny...