Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik silnika DC - projekt, a realizacja

27 Mar 2013 10:36 2109 9
  • Poziom 9  
    Na początku z okazji mojego pierwszego postu chcę się przywitać. A więc WITAM!

Na uczelni mam przedmiot na którym uczę się projektować układy sterowania np. do silników DC z regulacją prędkości i prądu. Projektowanie to odbywa się w Matlabowskim Simulinku przykładowo takie coś [IMG=http://img32.imageshack.us/img32/2049/17343304.png][/IMG]
    Wszystko ładnie pięknie rozumiem, ale jak się to ma do rzeczywistości? Jak w rzeczywistości realizuje się takie układy. Na razie mnie jeszcze tego nie uczą, ale chciałem pogłębić swoją wiedzę w tym zakresie i powoli wkręcać się w temat.

W niedalekiej przyszłości chciał bym poćwiczyć trochę sterowanie na małych 12V silniczkach od suszarki do włosów w zakresie od 0 do max obrotów liniowo.

Pozdrawiam.
  • SterControl
  • Poziom 11  
    W rzeczywistości to kupujesz gotowca - czyli np. serwonapęd, który sterujesz z PLC. Żadnymi prądami się nie przejmujesz.

Kiedyś na platformie wiertniczej spotkałem się jeszcze z dużymi silnikami DC (kilkaset kW). Były to 3 silniki napędzające jedną, główną wyciągarkę głowicy.
    Zasilanie i sterowanie były zrobione na układach siemensa. Był oddzielny układ do zasilania wirnika - stosunkowo niewielki, współpracował z enkoderem, dzięki temu silniki nie miały komutatorów. Układ był jeden na 3 silniki, ponieważ wszystkie 3 silniki były na wspólnym wale.
    Oddzielne rozdzielnice zasilały natomiast stojany - układ zasilający na tyrystorach (oddzielny na każdy silnik) sterowanych przez układy siemensa. Wszystko spięte do kupy profibusem.

Tutaj masz info na temat tych układów siemensa: http://www.automation.siemens.com/mcms/large-...nverter/Pages/sinamics-dcm-dc-converters.aspx
  • Poziom 9  
    Dzięki za odpowiedź.
    To w takim razie poco mnie tego uczą? Rozumiem, że czasem do większych silników stosuje się przekształtniki, wiadomo koszty elementów i warto dopłacić i mieć pewność, że będzie działało niż kombinować paląc kolejne kupione podzespoły.
    Ale dajmy na to zasilanie takiego silnika od skutera elektrycznego gdzie silnik jest 24V o mocy 250W, to się można pokusić, aby wykonać taki sterownik.
    Pozdrawiam.
  • SterControl

• Poziom 15  
    Zazwyczaj to czego uczą na uczelniach ma się średnio do rzeczywistości.
    Nie generalizuję, ale faktem jest że po studiach nie umiesz nic.
    Jedynie co cię może uratować, to zgłębianie wiedzy praktycznej we własnym zakresie.
    Chociażby przez zadawanie takich pytań.
    A najlepiej żebyś miał gdzieś praktyki.
  • Poziom 9  
    No tak. Na studiach uczą od teoretycznej strony, czasami na laborkach można się co nieco więcej dowiedzieć. Ale tu na forum czytałem posty ludzi po studiach, którzy zostali "zgnojeni", że czas na naukę mieli w czasie studiów, co bardzo mi się nie podoba.
    Wracając do tematu nadal nie wiem po co uczą mnie doboru regulatorów w układzie kaskadowego sterowania skoro kupuje się gotowe sterowniki, przy których doborze liczą się parametry urządzeń przez nie zasilane/sterowane.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 16  
    W takim razie po co się w ogóle uczyć teorii skoro wszystko można kupić (wzmacniacze, sterowniki,regulatory, komputery, programy, itp. itd), po to aby dla ciebie sterownik nie był tylko czarną skrzynką. Sam się uczę i bardzo lubię zarówno teorię jak i praktykę, po szkole eksperymentuję i bawię się elektryką i elektroniką i gdybym nie miał teorii to nie mógłbym nic zrobić.
    Życzę miłej nauki.
  • Poziom 9  
    Wiadomo teoria jest potrzebna, czasem można ją zrozumieć dopiero w praktyce i staje się to oczywistą oczywistością.
    Dlatego właśnie dopytuję się co ma podany przeze mnie schemat ze sterownikiem silnika niewielkiej mocy który można wykonać we własnym zakresie.
  • Poziom 16  
    Nie chodzi tylko o sterownik, ale nauczenie się projektowania różnych rzeczy, a sterownik to tylko przykład na którym ćwiczycie.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    Dzięki za odpowiedź. Temat wyczerpany.