Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

audi 80 TDI - metaliczny stukot z silnika

27 Mar 2013 15:20 5124 25
  • Poziom 21  
    Witam.Od 2 dni w moim samochodzie pojawia się sporadycznie bardzo głośny metaliczny dźwięk równomierny z pracą silnika podobny do uderzania młotkiem o metal.Nie ma znaczenia czy silnik jest ciepły czy zimny czy jadę wolno czy szybko.Po prostu zaczyna stukać i albo przestaje po jakimś czasie albo stuka cały czas.Ok 20tys km temu wymieniałem komplet popychaczy firmy INA.Zastanawiam się czy jest możliwe żeby to któryś z popychaczy zaczął tak stukać po tak krótkim czasie.Olej też mam świeży i oczywiście jego stan jest przy max.Zastanawiam się czy jest możliwość by tak stukał któryś wtryskiwacz.Czy jest jakaś metoda by to zdiagnozować? Za każdym razem jak usłyszę stukot to jadę odrazu do mechanika ale niestety za każdym razem jak podjeżdżam do niego wszytko cichnie i silnik chodzi nienagannie.Dodam jeszcze że samochodem robię ok 200km miesięcznie.Może ktoś z was może spotkał się z podobnym dźwiękiem.Czy wtryskiwacz może wydawać takie dźwięki?? Poniżej przedstawiam film który nagrałem.Może coś usłyszycie a jak nie to nagram coś w lepszej jakości.

Link
  • Poziom 16  
    Z nagrania nic nie wywnioskowałem :D
    Ale hałasujący wtryskiwacz namierzysz luzując mu nakrętkę rurki wysokiego ciśnienia.
  • Poziom 21  
    No nagranie jest takie sobie bo miałem wtedy akurat tylko telefon.Jak będę w domu to nagram kamerą wtedy na pewno będzie lepiej słychać.Jak poluzuje nakrętkę wtrysku to oprócz tryskającej ropy co zaobserwuję?? A powiedz mi czy wtryskiwacz może mieć takie objawy czyli raz cyka raz nie oraz czy może podobnie cykać jak popychacze czy to raczej inny dźwięk?? Gdzieś czytałem że jak wtryskiwacz leje to potrafi bardzo głośno właśnie tak metalicznie hałasować.Nie wiem ile w tym prawdy.

Dodano po 16 [minuty]:

Druga sprawa to czy popychacze mogą się zepsuć po tak małym przebiegu?? Olej zawsze wymieniam po 10tys.Kiedyś jak miałem problem z popychaczami to zawsze po wymianie oleju była cisza.Zaczynały hałasować dopiero po ok 5tys przejechanych na nowym oleju.Teraz mam przejechane może 500km i już stuka...
  • Poziom 20  
    Po poluzowaniu zaobserwujesz nierówną pracę silnika , ale też ucichnie hałas jeżeli to wina wtrysku. Mnie się wydaje że to popychacz. Jeżeli zrobisz próbę z poluzowaniem nakrętek , to oprócz nierównej pracy nie zaobserwujesz nic [hałas popychacza nie ucichnie].
  • Poziom 21  
    Kurcze znów popychacz by to był.Dopiero co wymieniałem a teraz znów to samo.Byłem teraz odwieźć znajomego do domu ok 15km i w tamta stronę całkowita cisza,nic nie stukało.Postałem na chwile pod jego domem i zaczęło cykać i tak cykało całą drogę powrotną.Nie pomagało ani gaszenie silnika ani trzymanie na obrotach.Trochę to dziwne bo jak poprzednio cykał u mnie popychacz to po chwilowym trzymaniu na obrotach lub zgaszeniu silnika i odczekaniu chwilę wszytko wracało do normy a teraz nic nie pomaga.Najbardziej wkurza mnie to że jak podjadę do mechanika to nic nie cyka i nie ma zamiaru nawet zacząć cykać.Zresztą mechanik stwierdził że nie jest możliwe by nowe popychacze cykały po tak krótkim czasie.Ile w tym prawdy to nie wiem.
  • Poziom 24  
    A ten silnk nie ma czasem pompy podcisnieniowej napedzanej popychaczem od walka rozrzadu? Czy czasem ten popychacz sie nie zaciera?
  • Poziom 21  
    Powiem ci szczerze że nie mam pojęcia.Wziąłem dziś rurkę,przystawiłem do ucha i przykładałem do każdego wtryskiwacza.Jakoś tak głośniej było przy 3 czyli sterującym ale to może moje odczucie...
  • Poziom 20  
    Najczęściej popychacz cyka na ciepłym silniku , kiedy olej jest rzadszy. Spróbuj zrobić test z poluzowaniem nakrętek. Poza tym wtrysk nie będzie cykał , tylko metalicznie stukał.
  • Poziom 21  
    tomek70 napisał:
    Poza tym wtrysk nie będzie cykał , tylko metalicznie stukał.

Właśnie u mnie jest taki efekt.Źle to może nazwałem ale właśnie tak metalicznie stuka że jak wyjdę z garażu to nie słychać silnika tylko metaliczne uderzenia jak by ktoś młotkiem stukał o coś metalowego.Po świętach podjadę do mechanika i zostawię samochód u niego i niech obsłuchuje.A co do popychaczy jeśli by jednak to była wina któregoś z nich to czy mogę wymienić tylko ten jeden niesprawny jeśli całość była niedawno wymieniana??
  • Poziom 24  
    Sprawdz ten popychacz vacuum pompy o ktorym pisalem..
  • Admin grupy Samochody
    cyborg39 napisał:
    Sprawdz ten popychacz vacuum pompy o ktorym pisalem..
    Tam nie ma popychacza.
  • Poziom 24  
    A to sory.. Nie bylem pewien czy to w tym silniku
  • Poziom 20  
    Weż klucz w dłoń i sprawdż wreszcie te wtryski , luzując nakrętki.
  • Poziom 21  
    robokop napisał:
    Klepie albo hydropopychacz, albo tłok w zawory. Jak teraz zgadnąć?

Zagadka nie trudna jak by tłok w zawory klepną to by to zrobił tylko raz i było by po jeżdżone.Dziś sprawdzę wtryski ale to nie jest takie proste bo podczas jazdy nieraz klepie a jak wrócę do domu to zazwyczaj przestaje.Nie będę przecież na drodze wtrysków luzował.Ale byłem wczoraj u mechanika i powiedział że najprawdopodobniej to wtrysk się wiesza bo po pierwsze nie stuka jak popychacz tylko metalicznie a po drugie spaliny z rury się wydobywają w inny sposób gdy popychacz niedomaga (nie wiem o co chodzi ale koleś ma łeb wiec raczej wie co mówi) a u mnie równiutko są wypychane.
  • Poziom 20  
    Miałeś nagrać lepszym sprzętem. Obiecałeś!:D
  • Poziom 21  
    Obiecałem obiecałem :-) udało mi się trafić że stukało ale dość słabo.Nieraz tak wali ze tylko stukot słychać a nie silnik ;-)
    Link
  • Poziom 10  
    ściąg obudowe z silnika (osłone) i jezdzij sobie z jakimś kawałkiem drewnianego kołka

zaczniesz słyszec stukot to jedna strona kołka do silnika a druga do ucha ( bawimy sie w badanie hehe ) sprawdzasz wszystko za koleją i moze cos usłyszysz mniej wiecej z ktorego miejsca sie wydobywa dzwiek
  • Poziom 21  
    No więc chyba wszytko się wyjaśniło.Mechanik zdjął pokrywę i okazało się że wszystkie popychacze sa ok ale okazało się także jednak to one stukają i to nie tylko jeden popychacz stuka ale wszystkie a przyczyną takiego stanu rzeczy jest olej który jest tak rzadki że po rozgrzaniu robi się z niego woda.Olej jaki zalałem to mobil super s 10W40 diesel .Nigdy nie miałem z nim problemów a tym razem trafiłem na jakieś dziadostwo,podróbę nie wiem jak to nazwać.Przejechałem na nim tylko 200km i zaczęło stukać.Teraz właśnie kojarzę że stukanie zbiegło się z wymianą oleju.Mechanik mi powiedział że też się przejechał na mobilu bo też go używał ale po paru przypadkach (stukające popychacze,słabe ciśnienie oleju) już nie leje go nikomu.Teraz zamówiłem u niego castrola i jutro go wymienię.Na razie zalałem liqui moly na popychacze by sprawdzić co się stanie i faktycznie od razu cisza.Popychacze oczywiście są nowe mają ok 20tys przejechane.
  • Poziom 20  
    Kiedyś nalałem Castrol do Merca , i też zaczęły się szklanki odzywać. Nie był za gęsty.
  • Poziom 21  
    Wiesz nigdy się nie dowiesz dopóki nie spróbujesz.Ja jeżdżę od ponad 120tys na mobilu i w życiu bym nie pomyślał że takie jaja będą się działy.Ale olej faktycznie po rozgrzaniu strasznie rzadki.Nawet po wyciągnięciu bagnetu olej po nim spływał a wcześniej był dość gęsty by się na nim utrzymywać...
  • Poziom 20  
    To musiał się Mobil zepsuć , bo kiedyś przy 124 miałem szklanki na wykończeniu , to właśnie tylko na Mobilu nie ''cykały''.
  • Poziom 11  
    ja do 80b4 1z 90 nalalem 0w30 i cisza (dopiero 500km przejechalem) jest a wstawiam mu zdrowo o dziwo na zimnym silniku nie stuka :) a na mobilu na zimnym zawsze szklanki puste byly.
  • Poziom 39  
    Bo w tym kraju wszystko można. Na mobilu mój znajomy wykończył silnik, Ja jeździłem na Castrolu ale jak dostarczyli nową beczkę do pracy i się okazało że olej mocno "pojaśniał" to stwierdziłem że z tą marką też cyrki robią. Teraz kupuję olej z serwisu Cumminsa, nazywa się Valvoline premium blue i nie mogłem go znaleźć w żadnym sklepie w polsce. Mój wniosek taki że skoro go nie ma na polskim rynku w detalicznej sprzedaży to nie ma po co go mieszać albo zamieniać na superol.
    A i chyba ważne - raz na zawsze pożegnałem się z filtrami filtrona po tym jak baypas się nie zamknął.
  • Poziom 21  
    Nie wiem jak z olejami samochodowymi ale do motocykla wiem że produkty Valvoline podrabiają.Na forum motocyklowym do którego należę znajomy przesłał zdjęcia dwóch tych samych olejów Valvoline.Jeden był jasny a drugi żółty.Trochę dziwne...

Dodano po 3 [minuty]:

Dziś wymieniłem na castrola.Na razie silnik chodzi idealnie.Ten mobil który zlałem był strasznie rzadki mimo iż był dość chłodny i był w nim ten dodatek liquid moly.Dzwoniłem dziś na info mobila ale niestety nikt nie odbierał.Chciałem się zapytać czy po numerach seryjnych z opakowania dadzą rade dojść czy to ich produkt czy podróba...
  • Poziom 39  
    Ja ten olej kupuję ponieważ nie znalazłem go w żadnym sklepie nawet spośród tych ze strony Valvoline-a wiec uważam że ryzyko podróby naprawdę minimalne.