Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kolumny "hand made" dzwięk "bez barwy"

kazzz_91 27 Mar 2013 15:53 4281 9
    kazzz_91
    Level 9  
    Witam. Posiadam kolumny - robione na zamówienie. Są w nich głośniki:
    - fostex 15w200
    - tweeter Celestion HF-50 taki jak tu: Głośnik tylko inna naklejka z tyłu, ale przód taki sam. 50 2
    - i jeszcze drugi wyskotonowiec niestety nie ma na nim oznaczeń ale ma 50 w
    Oczywiście wszystko jest pod zwrotnicą.
    Podłączyłem jedną sztukę (kolumnę) pod wzmacniacz eltron 100 U. Dźwięk owszem jest dość głośny mimo, że test był w niedużym pomieszczeniu, ale co do barwy dźwięku mam niedosyt. Jak by brakowało pasma. Czy to wina tego wzmacniacza? Słuchałem kolumny przy kupie pod HandBox'em 2 x 250 w i było zupełnie inaczej. Tutaj stosowałem różne korekcje dźwięku - puszczałem muzykę z iPoda i z konsoli przez mikser djm 500. I ciągle czegoś brakuje. Generalnie najbardziej wysokich tonów - chociaż bass też nie zachwycił. Dźwięk jest taki jak by stłumiony - no ciężko to opisać słowami. Nie ma detali dźwięku. Co możecie poradzić? Czy inny wzmacniacz załatwi sprawę?
    Z góry dziękuję za pomoc.
    Pozdrawiam
    Kamil
    Moderated By adambyw:

3.1.18. Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).

• Helpful post
    alojzy7719
    Level 36  
    Takie są uroki większości "samoróbek". Przede wszystkim zamiast drugiego "wysokotonowca" (nie widzę sensu jego zastosowania w tym przypadku), lepszy byłby głośnik 8" calowy. Zwrotnica też jest "hand made"? Jakie są punkty podziału? Wzmacniacz zdecydowanie do wymiany. Wrzuć zdjęcia tych kolumn i napisz jaki masz budżet na modernizację.
    P.S. Z ciekawości, ile zapłaciłeś za te "paczki"?
    kazzz_91
    Level 9  
    Zdjecia:
    Kolumny "hand made" dzwięk "bez barwy" Kolumny "hand made" dzwięk "bez barwy"
    Chodzi mi o to, że kolumny grały sensownie jak je brałem. Pytam po prostu czy to wina tego Eltrona 100U. Mówię - podczas kupna pod Hand Box'em było bardzo ładnie. Czy to moze być wina tego, że ten Eltron to monoblok? Inwestycja w normalny wzmacniacz coś da?

Kwota to 250 zł za obie sztuki. To raczej nie dużo a jak mówiłem sprawdzałem przed kupnem i mi odpowiadało wszystko.
  • Helpful post
    alojzy7719
    Level 36  
    kazzz_91 wrote:
    podczas kupna pod Hand Box'em było bardzo ładnie.

W takim razie sprzedaj tego Eltrona (z pewnością trafi się jakiś pasjonat) i kup powermikser, lub mikser + końcówka mocy.

Dodano po 3 [godziny] 56 [minuty]:

kazzz_91 wrote:
    Inwestycja w normalny wzmacniacz coś da?

Oczywiście, pytanie jakim budżetem dysponujesz?
  • Helpful post
    DjMapet
    Level 43  
    kazzz_91 wrote:
    Jak by brakowało pasma. Czy to wina tego wzmacniacza?

Głównie kolumn, bo przy takim doborze głośników, mają wielka dziurę w środkowej części pasma.
    kazzz_91 wrote:
    Słuchałem kolumny przy kupie pod HandBox'em 2 x 250 w i było zupełnie inaczej.

Po prostu sprzedający brzmienie kolumn poprawiał korekcją. Eltron w zasadzie ma kiepską korekcję a stare, wyschnięte elektrolity, na pewno nie poprawiaja brzmienia wzmacniacza, więc zakup lepszego wzmacniacza i miksera, na pewno poprawi brzmienie kolumn.

Pozdrawiam.
    kazzz_91
    Level 9  
    Ok wzmacniacz zakupiony zobaczymy co da ta zmiana. Myślę też nad jakimś małym mikserem
  • Helpful post
    alojzy7719
    Level 36  
    Jaką końcówkę mocy kupiłeś?
  • Helpful post
    Jingiel
    Level 21  
    Wszyscy użytkownicy eltrona ci powiedzą, że gra on "weselnie". Głośno, ale samym środkiem pasma.
    alojzy7719
    Level 36  
    Dlatego trzeba się go pozbyć, "dawne" czasy minęły bezpowrotnie (nie tylko z muzycznego punktu widzenia).
    P.S. We wspomnianych "dawnych czasach", kapela weselna znajomego woziła na imprezy (wtedy nie mówiło się "sztuki") 5 Eltronów. Jeden na wokale, drugi do organ (wtedy nie mówiło się "klawisze"), trzeci do pierwszej gitary solowej, czwarty do drugiej gitary solowej, piąty do basu. Fajnie musiało to wyglądać i brzmieć :) Nie wspomnę o kwestiach transportowych, ale kto się tym wtedy przejmował...
    kazzz_91
    Level 9  
    Wzmacniacz Sharp 8800.
    Generalnie impreza zagrana, sprzęt nie grał nawet na pół gwizdka (około 1/4 mocy max) a było wbrew pozorom głośno (wystarczająco głośno). Głośniki zagrały należycie. Faktycznie była to kwestia zabawy equalizerem. Zrobiłem to za pomocą korektora od karty dźwiękowej (dźwięk z konsoli szedł przez laptopa do głośników). Wzmacniacz nawet się nie zagrzał :) Była to dość mała sala ale sądzę, że większe też obsłużył by ten zestaw. Dziura w paśmie nie była praktycznie odczuwalna. Generalnie wszystko się ładnie zgrało i nawet sam byłem pozytywnie zaskoczony jak to zagrało (po tym co słyszałem pod eltronem).
    Jednym słowem temat zamykam i dziękuję za pomoc wszystkim.
    Plusy rozdane.
    Pozdrawiam