Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer do gier i pracy z aplikacją CAD za 3500zł - montaż dwóch kart grafiki

27 Mar 2013 16:15 3789 30
  • Poziom 7  
    Cześć.

Szukam pomocy przy złożeniu komputera, a konkretniej jakieś specyfikacje.
    Na komputer przeznaczone mam ok. 3500zł. Komputer ma mi służyć do grania i projektowania w programach CAD. Myślałem też o włożeniu dwóch słabszych kart graficznych (crossfire/SLI) zamiast jednej lepszej.

Z góry dziękuję. :D
  • Poziom 33  
    sama jednostka? Będziesz robić oc?

Dodano po 22 [sekundy]:

Nie ten dział!
  • Poziom 7  
    To mój pierwszy post na tym forum i dopiero przed chwilą zorientowałem się, że jest dział poświęcony komputerom. :D
    W 3.500zł muszę się zmieścić ze wszystkimi bebechami, obudową i zapewne zasilaczem.
    OC - podkręcanie?
  • Poziom 15  
    Bawienie się w SLI albo Crossfire niema sensu. Zainwestuj w jedną dobrą kartę. Rozumiem ze masz monitor? jeśli tak to jaki nazwa i model.
  • Poziom 7  
    Na obecny moment mam jakieś stare LCD Samsunga, ale monitor też zamierzam wymienić jak najszybciej. Na razie wolę skupić się na nowym komputerze.

Czemu bawienie się w crossfire/SLI nie ma sensu?
    Nie zamierzam bawić się w podkręcanie - nie za bardzo się na tym znam.

Na moment obecny na stronie Sferisa sprawdzam części i nasuwa mi się pytanie, gdy porównuję ceny np. procesorów Intela i AMD. Czy to na prawdę możliwe, żeby procki AMD o takich samych lub lepszych wartościach były o połowę tańsze?
    Przykład:
    PROCESOR CORE i5 3570 3.4 GHz 4 rdzenie koszt: 839 zł
    PROCESOR AMD X8 FX-8350 4.0GHz BOX(AM3+)(125W,16MB) koszt: 809zł
  • Poziom 15  
    Dwie słabe na karty na Crossfire/SLI nie będą tak wydajne jak jedna dobra karta. Procesorów nie ocenia się na podstawie parametrów tylko po tzw. benchmark-ów. Celuj w 2500k albo coś podobnego.
  • Poziom 20  
    Moosio napisał:
    Czemu bawienie się w crossfire/SLI nie ma sensu?

Z CF/SLI sa same problemy: problemy z kompatybilnoscia, sterownikami, wykorzystywaniem tego przez niektore oprogramowania. SLI/CF dają zawsze duze spadki wydajności w takich układach w porównaniu do sumarycznej wydajnosci obu gpu. Lepiej kupić 2x silniejsza karte , niż dwie , z ktorych kazda ma 50% wydajnosci tej silniejszej, bo polaczone razem beda miały (pomijajac na poczatku wymienione problemy , ktore wystepuja niemal zawsze) moze z 80% wydajności tej pierwszej.
    Moosio napisał:
    Nie zamierzam bawić się w podkręcanie - nie za bardzo się na tym znam.

Jesteś tego pewien ? Podkrecony 2500K daje ogromne wydajności , nieporównywale z żadnym i5 bez "K" na rynku. Podkrecanie to 3minuty pracy, a na temat podkrecania 2500k na kazdej mozliwej płycie głownej jest miliard tutoriali w internecie.
    Moosio napisał:
    Czy to na prawdę możliwe, żeby procki AMD o takich samych lub lepszych wartościach były o połowę tańsze?

Co to znaczy o "lepszych wartościach" ?
  • Poziom 7  
    O lepszych wartościach - lepsze taktowanie procesora. Generalnie chodzi o parametry. Na szczęście kolega niżej napisał, żeby wydajność sprawdzać po benchmarkach, co pewnie uchroniło mnie od kupienia krzaka.

Wracając do karty graficznej. Co myślicie o Radeonie HD5850?
  • Poziom 32  
    Niech sie kolega pierw zdecyduje na platforme i odlozy wybor grafiki na pozniej.

Wybor jak dla mnie sprowadza sie do:

1. AMD FX-8xxx i plyta pod niego (np FX8350 i jakis gigabyte/asrock 870/970) ~1100zl
    2. i5 i plyta pod niego (np. i5 2500k tak jak kolega proponowal i podkrecic go w 2min + seosnwona plyta) ~ 1200zl

Teoretycznie mozna myslec o i7, ale.. osobiscie bym kupil troche gorszego FX-a niz i7-demke bo roznica w cenie jest jednak kolosalna.

Pierwszy zestaw zje i5-tke w Cadzie. I5-tka z kolei bedzie troche lepsza w grach. W tych ktore lubia mala ilosc "dobrych" rdzeni i5-tka znacznie przegoni FX-a, w tych ktore lubia duza ilosc rdzeni roznice beda marginalne. Tak czy siak nie bedzie gry, ktorej na najwyzszych ustawieniach brakowaloby mocy CPU czy to i5 czy FX.

Tak czy siak pozostaje >2000zl na reszte wiec kupno Hd5850 to troche nieporozumienie. Po drugie jesli kolega zamierza sie bawic grafika to celowalbym w NVidie i jej CUDA, ktorych AMD/ATI nie posiada. Np jakis GTX 560/660ti.

Pozostaje 1300zl.
    8GB DDR3, zasilacz, pierdoly ~ 400zl

Pozostaje 900zl. Mozna za to kupic zwykly dysk + calkiem przyzwoity SSD, z ktorego bym nie rezygnowal przy takim budzecie.
  • Poziom 33  
    Ssd+hdd max 700zł, więc można dołożyć do lepszej grafiki.
  • Poziom 7  
    Posiedziałem i wybrałem coś takiego:
    procesor AMD FX-8350
    płyta główna GIGABYTE GA970
    grafika MSI GeForce GTX 660 wer. OC
    dysk twardy SSD 60GB i zwykły 1TB
    8 GB ramu ddr 3

Potrzebuję jeszcze zasilacza i obudowy, na co zostało mi ok. 500-600zł
  • Poziom 27  
    Jakieś mam dziwne podejrzenie, że jest to początkujący student i powiedziano mu, że będzie pracował w CAD-zie. Głównym powodem dla którego tak twierdze, jest to że nie napisał dokładnie w jakim programie zamierza on pracować i jak dużo. Bez tej informacji nie ma nawet co doradzać.

Moosio napisał:
    Posiedziałem i wybrałem coś takiego:

A model ? Podałeś chipset.

Ps. 60GB to za mało.
  • Poziom 7  
    Jestem w drugiej klasie technikum. Korzystamy dużo ze zwykłego autodeska, mechanicala i inventor fusion. W Cadzie pracuję dużo, ale i tak kładę większy nacisk na gry.

Dysk SSD chciałem przeznaczyć tylko na sysytem. 60GB to za mało na sam system?
  • Poziom 27  
    60GB to jest mało, możesz kupić ale szybko się przekonasz że nie ma to większego sensu bo i tak szybko zapełnisz taką powierzchnię. Zresztą chcesz kupować SSD tylko po to aby Ci się szybciej system otwierał ? To nie ma sensu.
    Jeżeli chodzi o sprzęt to ten FX jest kiepski jeżeli chodzi o gry, to jest procek to bardziej zaawansowanych zadań a w grach jest przeciętny. Problem tworzenia platformy gry/cad polega na tym, że trzeba jakiś kompromis wypracować. Bo wiadomo, że do pracy przydałby się monitor z porządną rozdzielczością/wielkością (fajnie mieć mały rozmiar plamki) a do tego kartę która potrafi bez problemu wyświetlać kilka okien oraz sprzętowo wygładza linie. Jednak te zalety są wadami jeżeli chce się kupować sprzęt do grania.

Ja Ci radzę kupić sobie jakiś uniwersalny procek z rodziny i5 i dobrać sobie do tego jakąś kartę graficzną. Raczej stawiaj na sprzęt, który będzie maszynką do grania z możliwością projektowania. Mniej będziesz się denerwował.
  • Poziom 43  
    Można jeszcze rozważyć opcję z Xeonem - tańszy od i7 a i płyta będzie tańsza niż pod prądożernego FX8350 no i zapomnieliście o dobrym chłodzeniu do FX bo Box niestety się nie sprawdza pod obciążeniem chyba że hałas autorowi nie przeszkadza i pracuje w słuchawkach ochronnych.

Xeon E3 1230V2 - 870zł / FX8350 - 750zł
    płyta chipset Intel B75 - 250zł / płyta chipset AMD 970 - 300-350zł
    chłodzenie Box / SilentiumPC Fortis - 130zł

suma: 1130 / suma: 1180-1230
  • Poziom 27  
    Dziwnie jakoś piszecie tutaj. Nazwa 970 niewiele powie osobie, która się nie zna i nie wie czego szukać. Patrząc np. na płyty gigabyte na tym chipsecie to wybrałbym tylko jedną z trzech dostępnych (chociaż najpierw trzeba by zobaczyć czy nie ma ona jakichś problemów ze sobą). Tylko jedna płyta ma chłodzoną sekcję 8+2 co wydaje mi się bardzo odpowiednie dla takiego FX, druga ma chłodzoną 4+1 a trzecia z rodziny niechłodzone 4+1.
  • Poziom 43  
    Jeśli pijesz do mnie to nie miałem na myśli konkretnej płyty tylko skrót 970 oznaczało dowolną mocną płytę na tym chipsecie. Chodziło mi bardziej o ukazanie sytuacji cenowej w przypadku obydwu platform.
  • Poziom 7  
    Haker wyżej napisał: Tak czy siak nie bedzie gry, ktorej na najwyzszych ustawieniach brakowaloby mocy CPU czy to i5 czy FX.

Więc czy warto robić takie zamieszanie przy wyborze samego procesora?
    Za moment przejdę się do sferisa i napiszę Wam co tam typek mi zaoferuje. :>
  • Poziom 37  
    Ja bym celował w płytę z chipsetem 990 np. 990xa-ud3 (kosztuje ok.380zł).
    Wtedy kupić np. FX8320 (który jest tańszy o ok.150-200zł) i ustawić mnożnik na 20 (czyli taktowanie modelu 8350). W CAD to FX zje na śniadanie i5. W grach to jest różnie aczkolwiek FX nie zostaje w tyle (Vishera znacznie się poprawiła w grach względem bulldozera) i zawsze trzyma wydajność pomiędzy kręconym Phenomem II x4 a core I5 3570k.
  • Poziom 32  
    sad_madman napisał:
    60GB to jest mało, możesz kupić ale szybko się przekonasz że nie ma to większego sensu bo i tak szybko zapełnisz taką powierzchnię. Zresztą chcesz kupować SSD tylko po to aby Ci się szybciej system otwierał ? To nie ma sensu. .

Tu sie zgadzam w 100%. Lepiej dolozyc do 128GB.

sad_madman napisał:
    Jeżeli chodzi o sprzęt to ten FX jest kiepski jeżeli chodzi o gry, to jest procek to bardziej zaawansowanych zadań a w grach jest przeciętny.

A tu sie absolutnie nie zgadzam. FX w grach jest wydajniejszy niz Phenom 955 wiec nie mozna mowic, ze jest w nich "przecietny". Oczywiscie i5 go w grach zje, ale na pewno nie powiedzialbym, ze jest "przecietny" - plasuje sie pomiedzy kreconymi Phenomami II x4 a i5 czyli jest co najmniej przyzwoity. W cadzie zaleznosc jest odwrotne i FX zje i5-tke. Do platformy gry/CAD jest wg mnie idealny. Watpie, zeby jakakolwiek gra na jakichkolwiek ustawieniach byla ograniczana przez FX-a.
    Zestaw tylko do gier - i5.
    Zestaw do gier i CADa - FX.

Takie moje zdanie.

sad_madman napisał:

Problem tworzenia platformy gry/cad polega na tym, że trzeba jakiś kompromis wypracować. Bo wiadomo, że do pracy przydałby się monitor z porządną rozdzielczością/wielkością (fajnie mieć mały rozmiar plamki)

Wniosek jest prosty - monitor na matrycy S-PVA czyli cos pomeidzy TN-ka i IPS-em. TN-ki sa do gier, IPS-y do grafiki. PVA stworzono po to zeby bylo cos pomiedzy z dobrym odwzorowaniem barw i stosunkowo szybkim czasem rekacji (pomiedzy TN i IPS).

sad_madman napisał:

Ja Ci radzę kupić sobie jakiś uniwersalny procek z rodziny i5 i dobrać sobie do tego jakąś kartę graficzną. Raczej stawiaj na sprzęt, który będzie maszynką do grania z możliwością projektowania. Mniej będziesz się denerwował.

Nie wiem jak moznaby sie denerwowac maja AMD FX na pokladzie. Czy to w grach czy w CADzie. Jakies mity odnosnie tego, ze poza grafika FX do niczego sie nie nadaje.
  • Poziom 7  
    Byłem w sferisie i oto co mi tam zaproponowano:
    -procesor CORE I5 3330
    -płyta GIGABYTE GA-Z77X INTEL Z77
    -grafika GIGABYTE AMD Radeon HD7870 2048MB DDR5/256bit wer.OC
    -8Gb ramu
    -dysk twardy 1TB
    -zasilacz CHIEFTEC BPS-650C (650W) 80+ BRONZE - MODULARNY
    -obudowa AEROCOOL VS-4 ADVANCE
  • Poziom 32  
    1. Jesli upierasz sie na i5 to niech bedzie ale ihmo lepiej wziac 2500k i go podkrecic, naprawde nic skomplikowanego.
    2. Jaka to dokladnie plyta? Jaka koncowka?
    3. Grafika AMD nie idzie w parze z obrobka grafiki. Lepiej kupic NVidie, ktora moze bedzie te 5% wolniejsza w tej samej cenie ale ma CUDA, ktore moga diametralnie wplynac na obroke grafiki wlasnie.
    4. Jaki ram?
    5. Jaki dysk?
    6. Po co modularny chieftec? O niebo lepiej wziac jakiegos XFX Core 550W czy OCZ-ta o tej mocy.
    7. Obudowa wedle gustu
    8. Dysku SSD brak

Albo kolega zdaje sie na propozycje sklepu albo nas - ten zestaw w 75% jest niewiadoma.
    Osobiscie bym sie w i5 nie ladowal tylko wzial FX-a, ewentualnie Xeona. Jesli musi byc i5 to niech kolega poczyta poprzednie posty bo padlo tam sporo odpowiedzi na to co dokladnie kupic i nie jest to nic z tego co zaproponowal ten sklep.
  • Poziom 7  
    płyta: Gigabyte GA-Z77X-D3H intel Z77 LGA 1155

Dajmy na to, że wejde w te i5 i postanowie kupic i5 2500k, ale czy jesli mam zamiar go podkrecac nie wiaze sie to z kupnem lepszej plyty glownej?
  • Poziom 32  
    Czyli najtansza. Nie wiem - jak dla mnie to zestaw do gier. Nijak sie ma do CAD-a. Jesli koledze pasuje to niech bierze.

Ihmo to co bylo wczesniej:

procesor AMD FX-8350
    grafika MSI GeForce GTX 660 wer. OC
    dysk twardy SSD 60GB i zwykły 1TB
    8 GB ramu ddr 3

albo

Xeon E3 1230V2 - 870zł / FX8350 - 750zł
    płyta chipset Intel B75 - 250zł / płyta chipset AMD 970 - 300-350zł
    chłodzenie Box / SilentiumPC Fortis - 130zł

duzo lepiej by sie sprawdzilo.

Nie wiem, niech kolega sie zdecyduje, czy kupuje to co mu wciskaja czy to co doradzamy, niezaleznie do tego czy to Intel czy AMD.
  • Poziom 37  
    Ja bym wziął jednak poprawkę i wziął Fx8320. Zaoszczędzone zainwestować w lepszą płytę bo 970A-ud3 to do OC tak średnio się nadaje (Fx 8320 na lepszej płycie podkręci się wyżej niz fx8350 na gorszej).Tak jak wcześniej sugerowałem płytę 990xa-ud3 która kosztuje ok.50zł więcej a na procesorze zaoszczędzi się ze 150zł.
  • Poziom 27  
    _haker_1 napisał:

A tu sie absolutnie nie zgadzam. FX w grach jest wydajniejszy niz Phenom 955 wiec nie mozna mowic, ze jest w nich "przecietny". Oczywiscie i5 go w grach zje, ale na pewno nie powiedzialbym, ze jest "przecietny" - plasuje sie pomiedzy kreconymi Phenomami II x4 a i5 czyli jest co najmniej przyzwoity. W cadzie zaleznosc jest odwrotne i FX zje i5-tke. Do platformy gry/CAD jest wg mnie idealny. Watpie, zeby jakakolwiek gra na jakichkolwiek ustawieniach byla ograniczana przez FX-a.

Twój tok rozumowania zawiera jeden bardzo kluczowy błąd. Mianowicie porównujesz FX do 955. Jeżeli robić porównanie to przynajmniej z sensem. FX jest przeciętny jeżeli chodzi o gry i tak na chwilę obecną zostanie. Procesor kosztuje 800zł a w tej cenie kupi się Phenoma X4, chłodzenie do niego i nawet płytę główną. Chwila zabawy i mamy te 4Ghz i wtedy z czym mamy do czynienia ?
  • Poziom 37  
    sad_madman napisał:

Twój tok rozumowania zawiera jeden bardzo kluczowy błąd. Mianowicie porównujesz FX do 955. Jeżeli robić porównanie to przynajmniej z sensem. FX jest przeciętny jeżeli chodzi o gry i tak na chwilę obecną zostanie. Procesor kosztuje 800zł a w tej cenie kupi się Phenoma X4, chłodzenie do niego i nawet płytę główną. Chwila zabawy i mamy te 4Ghz i wtedy z czym mamy do czynienia ?

Ja tutaj też widzę błąd. Bo fx8320 kupisz za 600-650zł i wtedy kilka opcji w biosie i mamy 8350.
    Natomiast porównywanie ma sens bo FX jest procesorem bardzo uniwersalnym
    (ma wydajność w grach na poziomie Phenoma II ale ma kopa pozwalającego na dogonienie I7 3770K w programach wielowątkowych).
  • Poziom 27  
    To i tak jest dwa razy więcej niż PII X4.
  • Poziom 32  
    sad_madman napisał:

Kolega nie rozumie chyba calego tematu i dylematu autora. Ten temat nie jest o grach tylko o polaczeniu gier i CAD-a. Gdyby byl o grach tylko nikt nie mowilby tutaj o FX tylko o Phenomie 955 oraz i5-tce.

Stwierdzam, ze FX jest bardzo uniwersalnym procesorem, ktory w grach dorownuje a nawet przegania PII 955 - oczywiscie dwukrotnie wyzsza cena FX-a ma sie nijak do wzrostu wydajnosci ale.. podkreslalem chyba ze 3 razy, ze nie polecam go do gier tylko do gier i CAD-a i to zdanie podtrzymuje.

Nie rozumiem rowniez czemu kolega co chwila pisze o przecietnosci FX-a w grach jesli procesor ten odpowiada wydajnosciowo PII 955. Nie ma tutaj znaczenia jego cena - jest ona dwa razy wyzsza z tego powodu, ze ten procesor zje Phenoma II przy obliczeniach Cad-owskich.

sad_madman napisał:
    To i tak jest dwa razy więcej niż PII X4.

I dwa razy mniej niz i7 jesli mowimy o programach specjalistycznych.

Nie wiem jaki procesor na ta chwile jest bardziej uniwersalny niz FX wlasnie. Moze moznaby sie klocic w przypadku porownania FX-a do Xeona.