Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Line follower i LM339 - line follower i LM339

27 Mar 2013 18:40 2898 8
 • Poziom 7  
  Witam wszystkich.
  Temat jest następujący :
  -zbudowałem sobie line follower i mam problem z komparatorem LM 339N, jestem początkujący także prosze o zrozumienie...płytke też pierwszy raz wytrawiałem i projektowałem. Schemat i reszta wygląda następująco:
  Line follower i LM339 - line follower i LM339 Line follower i LM339 - line follower i LM339 Line follower i LM339 - line follower i LM339 Line follower i LM339 - line follower i LM339


  4,6 - sygnały przychodzące z czujników (+-2,4V) reagują na światło
  R5 - potencjometr -ustawia próg przełanczania ( 1 lub 0) przechodzi 2.2V


  Przy projektowaniu wzorowalem sie na : http://www.youtube.com/watch?v=XF7LLyOs9Go

  Problem jest taki że zasilając 3.6V nie dostaje sygnału wyjsciowego na koparatorze i obawiam sie że problem jest w zaprojektowanej płytce.Prosze więc o wskazówki lub jakieś informacje pomocnicze.
  Czy ten LM339N jest dobrze podłączony ?
 • Poziom 16  
  Witam!
  Płytka wygląda dobrze,ja bym się skupił na scalaku.. Scalak kupczy czy z demontażu?
 • Poziom 7  
  scalak właśnie jest nowy ( sprawdzałem na zapasowym tego samego typu i też nic)
 • Pomocny post
  Poziom 39  
  Po pierwsze pokaż schemat a nie płytkę , po drugie podstawowy błąd początkujących to nie uwzględnienie że LM339 na wyjście typu OC , po trzecie dla tak małego napięcia zasilania należy dobrać punkty pracy układu . Proponuje zerknąć do dokumentacji i zobaczyć jakie są wymagania dla 5V zasilania , do tego dochodzi sposób obciążenia komparatora ( prąd wyjściowy ) układem sterowania silnika na tranzystorach bipolarnych . Aby cokolwiek powiedzieć pokaż schemat to podstawa dalszej dyskusji .
 • Poziom 7  
  Dołączam schemat ideowy :
  Line follower i LM339 - line follower i LM339
 • Pomocny post
  Poziom 39  
  Dołącz rezystory do wyjść LM339 bo przy obecnym połączeniu nie masz żadnego napięcia na wyjściu komparatorów , wszystko masz opisane w dokumentacji LM339 .
 • Poziom 7  
  na wyjściach (1 i 2) jest dany R6 i R7. Chodzi o to żeby przed te dwa rezystory wpakować np R 100 kΩ na każde wyjscie pojedynczo .Tak jak tutaj :

  Line follower i LM339 - line follower i LM339
  czy dobrze zrozumiałem ?
 • Pomocny post
  Poziom 39  
  Widzę że nie zaglądałeś do dokumentacji LM339 ....... 100kΩ to dla wejść typu CMOS ! Typowa wartość to 3kΩ , oczywiście rezystor osobny dla każdego z wyjść komparatora . Proponuje zerknąć do dokumentacji i poczytać co to jest wyjście typu OC ( otwarty kolektor ) bo wydaje mi się że przeszukujesz sieć aby znaleźć odpowiedni schemat a nie rozumiesz zasady pracy układu . Nie wiem jakie masz silniki ale przy napędzie bezpośrednim silnik > koła możesz mieć problemy , ponadto bateria z telefonu zupełnie nie nadaje do takiego zastosowania .
 • Poziom 7  
  Masz racje , musze sie doinformować i poczytać troche. Baterie z telefonu również zamienie i w razie czego jeszcze sie odezwę jak będą problemy. Dzięki wielkie za wskazówki.