Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

M32 wyproeadzenia - porty I\O

ASMnauka 27 Mar 2013 19:49 663 1
  • #1 27 Mar 2013 19:49
    ASMnauka
    Poziom 12  

To znowu Ja.
    Aktualnie posiadam M32(pożyczoną), ale nie to nie jest istotne dla tematu.
    Rozglądam się za ekranem w celu wyświetlenia informacji uzyskanych przez M32.
    Przeczytałem wiele stron na ten temat i nasuwa mi się kilka pytań.

Po pierwsze, jeśli np. M32 jest 8 bitowa, czy nie jest stratą dla ekranu, który posiada interfrejs 16, lub 24, a nawet 32 bitowy wysyłanie informacji na jednym porcie ?

Po drugie, jeśli M32 ma rozkazy jedynie 8 bitowe, to przekaz informacji na wyjście portu musi trwać dla interfrejsu 16 bitowego dwa razy, natomiast dla 24 bitowego już 3 razy.

Czy mam rację ?

0 1
  • #2 27 Mar 2013 20:56
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Nawet gorzej. Bo te interfejsy wymagają generowania sygnałów strobu, np. zapisu, odczytu, CS itd. To też trwa. Wyjściem jest zastosowanie interfejsu szeregowego. Wiele sterowników TFT (chyba nawet wszystkie), może pracować w trybie SPI 3 i 4-pinowym, w trybach równoległych z interfejsami 8 lub 16-bitowymi w standardzie Motorola lub 8080. Typ interfejsu wybiera się przy pomocy odpowiednich pinów konfiguracyjnych kontrolera - tylko uwaga - nie wszystkie gotowe moduły mają je wyprowadzone. Stąd też dla LCD o 24-bitowej głębi kolorów możesz wybrać tryb interfejsu 8-bitowy i transferować 3 bajty na piksel, lub możesz programowo głębię ograniczyć, zazwyczaj do 8 bitów (z wykorzystaniem LUT), trybów 16-bitowych, rzadziej większych.
    LCD z magistralami 24-bitowymi, gdzie masz osobno wyprowadzone po 8-bitów na R, G i B zazwyczaj nie posiadają kontrolera. Zwykła M32 będzie miała duży kłopot, aby je wysterować, do tego potrzebujesz też zewnętrzną pamięć video. Można przyjąć, że o ile nie jesteś LCD-guru lepiej ich unikać.

0