Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Za duży prąd ładowania akumulatorów od wkrętarki.

27 Mar 2013 20:10 4446 14
 • Poziom 8  
  Witam.
  Kupiłem wkrętarkę 18V troszkę lepszą Chinkę z akumulatorami Ni Cd. Ładowałem ją 4 godziny tak jak zalecał producent bardzo ładnie się naładowała ale jak sprawdziłem napięcie i okazało się że naładowała się 22,5V sprawdziłem ładowarkę i ona daje 23V. Mam pewne obawy czy to nie jest za dużo i czy wytrzymają to akumulatory a może wszystko jest w porządku? Dzięki za podpowiedzi.
 • Poziom 29  
  Wszystko jest w najlepszym porządku. 22.5 V daje akumulator dojdzie obciążenie to powinno przysiąść do max do 18 V, więc wszystko w porządku. Ładowarka też jest OK. :D
 • Poziom 33  
  Max napięcie łądowania to 1,4V na ogniwo więc 21V, przy za dużym 23V zniszczysz pakiet.
 • Moderator Projektowanie
  To dziwne - ładowanie 4 godz. Chyba że coś nowego w dziedzinie NiCd wynaleźli - bo od zawsze takie akumulatory ładowało się prądem 0,1C przez ok. 15 godz.
  Napięcie - NiCd ładuje się do napięcia ok. 1,45V (albo nawet i 1,5V), czyli dla akumulatora 18V (pakiet 15 szt) to napięcie ok.22V - dlatego ładowarka dająca 23V jest OK, to napięcie "przysiądzie" pod obciążeniem.
  Sprawdź napięcie akumulatora godzinę - dwie po naładowaniu. Zdziwisz się, że spadło.
 • Poziom 16  
  Wygląda na to, że wszystko jest w porządku.
  18V to napięcie nominalne twojego akumulatora, a właściwie zestawu akumulatorów NiCd.
  Ponieważ napięcie nominalne jednego ogniwa NiCd to 1.2V to wynika z tego, że w Twoim zestawie jest 15 pojedynczych ogniw 1.2V połączonych szeregowo (15*1,2V = 18V).

  Napięcie końcowe ładowania pojedynczego ogniwa NiCd to w dużym przybliżeniu 1.5V, co w rezultacie daje napięcie końcowe ładowania całego "paku": 15*1,5V = 22,5V.
  Żeby akumulatory naładować do napięcia 22.5V ładowarka musi dawać trochę wyższe napięcie od nich i stąd to 23V zmierzone na wyjściu ładowarki.

  Wszystko wygląda prawidłowo.

  Pozdrawiam!
 • Moderator Projektowanie
  Wszystko wygląda prawidłowo za wyjątkiem czasu ładowania.
  Ładowarka ma wskaźnik zakończenia ładowania? - po 4 godz. wskaźnik sygnalizował?
  To są NiCd - wrażliwe ze względu na efekt pamięciowy i bardzo nie lubią doładowywania.
  Należy je rozładowywać do końca i dopiero ładować - nigdy ni doładowywać częściowo rozładowanych.
  Czasami zaleca się raz na jakiś czas celowo rozładować je i ładować do pełna.
 • Poziom 39  
  Tanie chińskie urządzenia nie maja wyszukanych ładowarek i należy się liczyć z szybkim zużyciem w nich akumulatorów.
 • Poziom 26  
  Mało tego, te akumulatory zużywają się od samego leżenia. Po roku od zakupienia wkrętarki za circa 150PLN i kilku użyciach pojemności nie trzymał mi już żaden. Także pedantyczne ustawianie ładowania to dla mnie przerost formy nad treścią w tym przypadku. I tak długo ten sprzęt nie pociągnie.
 • Poziom 30  
  trymer01 napisał:
  To dziwne - ładowanie 4 godz. Chyba że coś nowego w dziedzinie NiCd wynaleźli - bo od zawsze takie akumulatory ładowało się prądem 0,1C przez ok. 15 godz.


  To ciekawe co piszesz, moja ładowarka akumulatory 12V 2Ah ładuje w nie całą godzinę i tak już prawie dwa lata. Nie zauważyłem spadku wydajności aku pracują cały czas, jak nie we wkrętarce to w latarce i przynajmniej raz w miesiącu są kompletnie rozładowane i ładowane.
 • Moderator Projektowanie
  Rzeczywiście NiCd (?).
  Najwidoczniej opracowano nowe metody ładowania usuwające sporą wadę klasycznego ładowania trwającego 10-15godz, być może z kontrolą temperatury akumulatora?
  Być może to jakaś nowa generacja NICd?
  Bo wszystko co napisałem wyżej o NiCd to podstawowe zasady znane od wielu lat - prąd ładowania, czas ładowania, efekt pamięciowy. I tu nie wiem co myśleć o zdaniu z tej instrukcji - str. 32:
  "Jak przedłużyć żywotność akumulatora.
  (1) Ładuj akumulatory zanim zostaną całkowicie wyczerpane.
  Kiedy zorientujesz się że moc akumulatora zmniejszyła
  się, przestań używać narzędzie i naładuj akumulator.
  Jeśli będziesz dalej używał narzędzia i prąd się
  wyczerpie, akumulator może zostać uszkodzony i skróci
  się jego żywotność."
  Zasadnicza sprzeczność z podstawową zasadą użytkowania NiCd, która mówi aby nie doładowywać, starać się rozładowywać do końca.
  Nie znasz tych zasad? - bo ja ich nie wymyśliłem. Wklep w google " NiCd ładowanie", albo "NiCd efekt pamieciowy".
 • Poziom 30  
  trymer01 napisał:
  Najwidoczniej opracowano nowe metody ładowania


  A z dziesięć lat (nie wiem strzelam) pierwszy raz miałem ją w ręku z 7 lat temu cały czas są w sprzedaży.
  trymer01 napisał:
  być może z kontrolą temperatury akumulatora?

  A jakże by inaczej.

  trymer01 napisał:
  Ładuj akumulatory zanim zostaną całkowicie wyczerpane.


  Minimalne napięcie jednego ogniwa NiCd to 0,9V ( w tym przypadku razy 10 to daje jak wiemy 9V i silnik jeszcze żwawo kręci) i dlatego....
  trymer01 napisał:
  Kiedy zorientujesz się że moc akumulatora zmniejszyła
  się, przestań używać narzędzie i naładuj akumulator.
  Jeśli będziesz dalej używał narzędzia i prąd się
  wyczerpie, akumulator może zostać uszkodzony i skróci
  się jego żywotność."


  Bo jak inaczej zobrazujesz to laikowi?

  trymer01 napisał:
  Nie znasz tych zasad?

  Ależ znam, ale jak spełnisz określone warunki to czemu nie.


  Szybkie ładowanie

  Akumulatory niklowo – kadmowe mają bardzo korzystną właściwość, polegająca na możliwości przyjęcia dużego ładunku w krótkim czasie. Im krótszy jest czas ładowania, tym ściślejsza musi być kontrola ładowania. Napięcie ogniwa NiCd w czasie ładowania sukcesywnie wzrasta, aby w końcowym etapie nieco zmaleć, gdy ogniwo w pełni jest naładowane. W tym czasie temperatura ogniwa silnie wzrasta.

  Nowoczesne ładowarki do szybkiego ładowania wykorzystują metodę -DV (minus delta V) tzn., że wykrywają one zmniejszenie się napięcia i przerywają ładowanie. Należy unikać nadmiernego wzrostu temperatury ogniw, gdyż skraca on znacznie okres ich życia. Dlatego zaleca się używanie jako dodatkowego zabezpieczenia wyłączników bimetalowych. Temperatura ogniwa, po szybkom naładowaniu wynosi ok 45 stopni Celsjusza. Wyłącznik bimetalowy powinien być włączony szeregowo w obwód ładowania i umieszczony na obudowie ładowanego ogniwa. Gdy temperatura przekroczy 45 stopni Celsjusza ładowanie zostaje przerwane. Szybkie ładowanie <1C można również prowadzić przy użyciu wyłącznika czasowego, zgodnie z wcześniej podaną zależnością, lecz również wtedy należy stosować wyłącznik bimetalowy, w celu uniknięcia przegrzania ogniw.

  źródło:
  http://www.bto.net.pl/site,products,98.html?PHPSESSID=8cc7e7219f17fe97d160d22cfbfa2a48
 • Poziom 21  
  Ja korzystam z taniej wkrętarki za 60zł w leroy kupiłem, ma akumulator Ni-Cd 14,4V ładowarka 18V ma i ładuje od rana do wieczora żeby na drugi dzień dało rade dniówke całą wkręcać producent zalecił 6h ładowania ale uważam że jak cały dzień się ładuje to będzie na ful chodzi już ponad rok prawie dwa i działa bez zarzutu, w czasie pracy przy wkręcaniu jeden dzień wytrzyma do wiercenia używam wiertarki.