Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sygnał DVB-C z kablówki - przez USB - na komputerze

gwanako 27 Mar 2013 22:32 11376 14
  • #1 27 Mar 2013 22:32
    gwanako
    Poziom 8  

Telewizja kablowa (Toya, jeśli to komuś coś podpowie), której jestem abonentem, w "Instrukcji obsługi" do odbiornika kablowej telewizji cyfrowej podaje 2 warianty podłączenia 2 telewizorów. Jeden z telewizorów podłączony jest z odbiornikiem poprzez złącze EURO, drugi telewizor - poprzez przewód antenowy (wyjście "TV OUT" w odbiorniku - wejście "ANT" w telewizorze).

Teraz moje pytania:

1. Czy zamiast tego drugiego telewizora mogę poprowadzić przewód antenowy do wejścia antenowego w tunerze do odbioru sygnału w standardzie DVB-T i DVB-C, który to tuner jest podłączony do wejścia USB w komputerze, tak aby móc odbierać sygnał DVB-C z kablówki na komputerze? Wtedy po prostu zamiast drugiego telewizora odbiornikiem sygnału byłby komputer.

2. Znaleźć taki tuner - do odbioru DVB-C - nie jest łatwo, ale są. Czy taki tuner, chwalący się "obsługą DVB-T i DVB-C", rzeczywiście odbierze ten drugi typ sygnału idący z odbiornika od kablówki? Czy może jest to jakaś "ściema" (bo sygnał jest kodowany)? Ale jeśli nie można by było odebrać tego na komputerze, to dlaczego na drugim telewizorze można by było (do czego zachęca "Instrukcja obsługi" odbiornika kablowej telewizji cyfrowej)?

Dwa przykłady takich tunerów:
    Delock DVB-T / DVB-C
    Hauppauge (WinTV) HVR 930C

Powiem szczerze, że wygląda mi to dość podejrzanie.

Czy kupienie takiego tunera to jest loteria - może się uda odebrać sygnał, może nie? Nie ma sensu wtedy wydawać co najmniej 250 zł na tego typu wtyczkę do USB do komputera, chyba że licząc się z wywaleniem pieniędzy w błoto. Czy może musiałbym coś jeszcze mieć od mojej kablówki, żeby sygnał DVB-C odebrać na komputerze (przez USB)?

0 14
  • #2 28 Mar 2013 09:23
    voitek1
    Poziom 39  

1. Po pierwsze, żeby mieć DVB-C i DVB-T z jednego gniazdka, to w tym gniazdku musi być sygnał oraz podwójne wyjścia zarówno z kablówki jak i naziemnej. To raczej pytanie o samo okablowanie i "co na nim jest?". Generalnie powinno być, ale jeśli kablówka była zakładana oddzielnie od DVB-T to obstawiam 50/50, że masz obydwa.

2. Po drugie jeśli masz możliwość podłączenia przez Euro to masz już jakiś dekoder. Pytanie jakie tenże ma wyjścia (?)

3. Co do tunera, to również polecam anySee.

Podrawiam

0
  • #3 28 Mar 2013 09:39
    VooVoo
    Poziom 33  

Nie koniecznie musisz się upierać przy tunerze dvb-c wszystko zależy ile kanałów i na jakich częstotliwościach jest nadawanych. Oczywiście mówimy tu o kanałach analogowych. Jeśli zwykły otv potrafi odebrać te kanały, to i zwykły tuner na usb (zwykły rozumiem hybrydowy czyli analogowo/cyfrowy np: freecom pozwalający wybrać czy oglądamy analog czy naziemną cyfrę) da radę.

0
  • #4 28 Mar 2013 09:44
    voitek1
    Poziom 39  

VooVoo napisał:
    Nie koniecznie musisz się upierać przy tunerze dvb-c...
    Przecież, chyba nie po to autor wątku wziął kablówkę, żeby mieć tylko DVB-T :?:

VooVoo napisał:
    ...Oczywiście mówimy tu o kanałach analogowych...
    Analogowe kanały, to nie DVB-T. Poza tym do końca roku znikną W Polsce :idea: jeżeli w rejonie autora wątku już nie zniknęły(?)

0
  • #5 28 Mar 2013 13:55
    gwanako
    Poziom 8  

Może nakieruję, o co mi chodzi.

Do tej pory odbierałem dzięki hybrydowemu tunerowi podłączanemu do USB w komputerze telewizję analogową. Przeszedłem na telewizję cyfrową, otrzymałem odbiornik do odbioru kablowej telewizji cyfrowej z kartą (zakładam, że to jest sygnał DVB-C, tak? Chyba tak, bo próbowałem na tuner DVB-T do USB ściągnąć jakieś kanały z tego odbiornika i niczego nie znalazło). Sygnał DVB-T mnie na razie nie interesuje. Tam wyżej wspomiałem o DVB-T tylko dlatego, że jak już jest tuner mieniący się odbiorem DVB-C, to odbiera także DVB-T (najczęściej albo zawsze te 2 fukcje są razem, nie spotkałem innej opcji - żeby tuner odiberał tylkoDVB-C).

W instrukcji obsługi do odbiornika, który otrzymałem od kablówki, jest opisywana opcja podłączenia - do tego samego odbiornika! - drugiego telewizora. Skoro mogę podłączyć drugi telewizor poprzez kabel antentowy (wyjście "TV OUT" w odbiorniku, wejście "ANT" telewizorze), to czemu nie mógłbym zamiast do telewizora podłączyć ten sam kabel antenowy do tunera TV na USB umieszczonego w komputerze - oczywiście w celu odebrania sygnału z odbiornika, sygnału typu DVB-C? Wydaje mi się, że mogę, ale może się mylę.

I teraz moje pytanie: czy kupno tunera TV na USB do komputera (z wejściem antenowym), który w opisie lub nazwie ma możliwość odbioru sygnału DVB-C, gwarantuje mi odbiór takiego sygnału na komputerze? Czy czegoś może mi brakuje - jakiejś przystawki od mojej kablówki? Bo tych tunerów - z funkcją odbioru DVB-C - podejrzanie nie jest za wiele i są dość drogie - 250 zł -300zł i pewnie wyżej (w przeciwieństwie do tunerów na USB do odbioru sygnału DVB-T - naziemnej, darmowej telewizji cyfrowej, których jest wiele i zaczynają się gdzieś od 50 zł) i to wzbudza moją niejaką podejrzliwość. Czy ktoś ma taki tuner do odbioru DVB-C na USB i czy rzerzywiście odbiera on sygnał z odbiornika, który dostał od kablówki?

0
  • #6 28 Mar 2013 14:19
    voitek1
    Poziom 39  

gwanako napisał:
    ...do odbiornika, który otrzymałem od kablówki, jest opisywana opcja podłączenia - do tego samego odbiornika! - drugiego telewizora. Skoro mogę podłączyć drugi telewizor poprzez kabel antentowy (wyjście "TV OUT" w odbiorniku, wejście "ANT" telewizorze), to czemu nie mógłbym zamiast do telewizora podłączyć ten sam kabel antenowy do tunera TV na USB umieszczonego w komputerze...
    bo potrzebujesz dekoder.

1. Jeśli podłączasz się kablem Euro to jest to kabel łączący dekoder i na nim zmieniasz kanały. A w telewizorze (poza głosem i regulacją obrazu) nic nie jesteś w stanie z tym sygnałem zrobić.

2. Jeśli podłączasz się kablem antenowym, to urządzenie (na którym będziesz tę transmisję z kabla antenowego oglądał) musi posiadać dekoder. Więć pytanie, w TWOIM URZĄDZENIU od KABLÓWKI jest wyjście DVB-C czy DVB-T? W obydwu przypadkach potrzebny jest dekoder (DVB-T/DVB-C), który może być podłączony do kompa poprzez USB.

3. Jeśli Twój TV jest przystosowany do DVB-C i DVB-T to podłączając się TYLKO kablem antenowym łatwo to sprawdzisz. Ale najlepiej zadzwonić do operatora i zapytać się, co jest na kablu antenowym naziemna, czy kablowa.

Więc odpowiadając na Twoje pytanie: zależy co jest na kablu. To co na nim masz - taki dekoder na USB do kompa musisz kupić.

0
  • #7 28 Mar 2013 20:21
    VooVoo
    Poziom 33  

1. dvb-t w kablu nie ma i chyba nie będzie - inna modulacja dvb-t i dvb-c
    2. jak sam napisałeś, masz wyjście z modulatora z dekodera na inny otv - więc masz tam zwykły analog
    3. jak to podłączysz do tunera hybrydowego na usb wyciągniesz analogi
    4. jak długo utrzymają się analogi w kablu?? może do lipca??

0
  • #8 28 Mar 2013 20:43
    gwanako
    Poziom 8  

Dzięki voitek1, ale będę dalej dociekał - przepraszam, taka natura, chciałbym bardzo wszystko ogarnąć. Proszę o cierpliwość.

1. Wciąż nie rozumiem, czym miałoby się różnić podłączenie 2. telewizora do odbiornika kablówkowego (oprócz podłączonego do niego 1. telewizora) od podłączenia komputera z tunerem do odbioru DVB-C do odbiornika kablówkowego (oprócz podłączonego do niego 1. telewizora). W obu przypadkach podłączenie tego drugiego urządzenia (2. telewizor albo komputer) odbywa się za pomocą kabla antenowego. Tylko 1. telewizor jest podłączony poprzez łącze EURO.

Zanim zaczniesz(-cie) załamywać ręce nad moją ciemnotą, proszę spojrzeć poniżej na załączony link do ww. instrukcji odbiornika kablowej telewizji cyfrowej. Tu słowo do Moderatora - jeśli łamię jakiś przepis zamieszczając ten link, to proszę link wyrzucić, a mnie oszczędzić.

[url=http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0CCwQFjAA&url=http%3A%2F%2Fmoya.toya.net.pl%2Foferta_pdf.php%3Fid%3D159%26s%3Dc60e263119a6a54f86cd4b377a55c7ae&ei=x49UUdCOIIuy7AaQ9ICYCA&usg=AFQjCNFlCdSbIpCTTznTp7ALVYQ56x3X9Q&bvm=bv.44442042,d.ZWU&cad=rja

Strona 12 - schemat, strona 13 - opis.

Ten drugi telewizor nie jest podłączony złączem EURO ani nie ma przy nim żadnego drugiego dekodera! Jest tylko podłączenie kablem antenowym. A na stronie 13. czytam, że: 1. telewizor: "Programy cyfrowe oglądamy na kanale AV"; 2. telewizor: "Odbieramy programy pakietu cyfrowego na kanale K 36". Nie rozumiem, jakim cudem możemy odbierać "programy pakietu cyfrowego" na drugim telewizorze podłączonym przez przewód antenowy, skoro ten 2. telewizor nie ma osobnego dekodera z kartą.

Kurczę, a już kompletnie się gubię, jak mam dać tu analogię z komputerem. No bo do komputera jednak muszę wpiąć tuner z odbiorem danego typu sygnału (tu - prawdopodobnie - DVB-C) i do tego tunera kabel antenowy. A do tego telewizora nie podłączam DRUGIEGO odbiornika-dekodera-tunera, tylko od razu kabel antenowy. Najprościej jak potrafię: co ma 2. telewizor, a czego nie ma komputer? Uff, nie rozumiem.

2. OK, zakładam, że po kablu antenowym leci sygnał DVB-C (tak jak pisałem - próbowałem na podobno dobry tuner DVB-T - MT4168 - złapać sygnał z tego odbiornika na komputer i nic nie znalazłem; wynika z tego raczej, że sygnał jest DVB-C). Aby oglądać kablową telewizję cyfrową na komputerze muszę zatem mieć tuner do USB do odbioru sygnału DVB-C.

Tu pytanie: czy jest jeden rodzaj sygnału DVB-C? Czy przez tuner do odbioru DVB-C odbiorę sygnał z każdej realnej kablówki - Canal+, Polsat, N, moja Toya, itp, itd (zakładając, że wszędzie jest sygnał DVB-C idący po kablu antenowym)? Czy może to są różne rodzaje sygnału DVB-C i dany tuner do odbioru takiego sygnału jeden sygnał odbierze (np. z Canal+) a drugiego już nie (np. z N-ki - albo odwrotnie)?

3. Wziąłem pod uwagę polecane przez Ciebie urządzenie Anysee. OK, jest możliwość podłączenia do komputera przez USB. Ale z tego widzę, tam jest miejsce na kartę - czy to oznacza, że musiałbym dostać drugą (odpowiednią) kartę do tego urządzenia od swojego operatora-kablówki? Czy to się praktykuje? Bo pierwsza karta jest w odbiorniku pod telewizorem w innym pokoju.

0
  • Pomocny post
    #9 28 Mar 2013 21:59
    voitek1
    Poziom 39  

gwanako napisał:
    1. telewizor: "Programy cyfrowe oglądamy na kanale AV"...
    A jak, czym i na czym te kanały zmieniasz?

gwanako napisał:
    2. telewizor: "Odbieramy programy pakietu cyfrowego na kanale K 36"...
    Więc włącz swój TV na ten kanał będąc podłączonym tylko kablem antenowym i zobaczysz...

gwanako napisał:
    Nie rozumiem, jakim cudem możemy odbierać "programy pakietu cyfrowego" na drugim telewizorze podłączonym przez przewód antenowy, skoro ten 2. telewizor nie ma osobnego dekodera z kartą.
    Ja też nie - stąd moje pytanie. A w zasadzie powinno być skierowane do operatora...
    Ale operator może nadawać sygnał w osiedlówce również bez i niektóre kanały na DVB-C możesz odbierać bez karty, ale pewnie nie wszystkie (tylko np. TVP1, 2, 3, i TV Polonia).

gwanako napisał:
    Kurczę, a już kompletnie się gubię, jak mam dać tu analogię z komputerem...
    Bo komputer (przeważnie) nie ma dekodera TV. A telewizor ma. W starych TV, w których nie ma dekodera DVB-T trzeba dokupić dekoder i podłączyć go do starego TV, który jest wtedy traktowany jak monitor do wyświetlania. I to jest ta analogia: komputer to monitor bez dekodera...

gwanako napisał:
    próbowałem na podobno dobry tuner DVB-T - MT4168 - złapać sygnał z tego odbiornika na komputer i nic nie znalazłem; wynika z tego raczej, że sygnał jest DVB-C)
    Najprawdopodobniej

gwanako napisał:
    Aby oglądać kablową telewizję cyfrową na komputerze muszę zatem mieć tuner do USB do odbioru sygnału DVB-C.
    Dekoder. Ale (jak napisałem wyżej) operator może nadawać sygnał w osiedlówce również bez i niektóre kanały na DVB-C możesz odbierać bez karty, ale pewnie nie wszystkie (tylko np. TVP1, 2, 3, i TV Polonia).

gwanako napisał:
    Tu pytanie: czy jest jeden rodzaj sygnału DVB-C?
    Generalnie, z punktu widzenia użytkownika - tak. Ale nie do wszystkich zawsze jest potrzebny dekoder. Wystarczy tuner... I tu znowu pytanie do opertora...

gwanako napisał:
    Czy może to są różne rodzaje sygnału DVB-C i dany tuner do odbioru takiego sygnału jeden sygnał odbierze (np. z Canal+) a drugiego już nie (np. z N-ki - albo odwrotnie)?
    Na Cyfra+ wystarczył własny dekoder z odpowiednim systemem kodowania (plus oczywiście karta), a n-ka parowała karty z dekoderem. Teraz już nie ma ani n-ki, ani Cyfra+. Jest od tygodnia tylko nC+

gwanako napisał:
    3. Wziąłem pod uwagę polecane przez Ciebie urządzenie Anysee. OK, jest możliwość podłączenia do komputera przez USB. Ale z tego widzę, tam jest miejsce na kartę - czy to oznacza, że musiałbym dostać drugą (odpowiednią) kartę do tego urządzenia od swojego operatora-kablówki? Czy to się praktykuje? Bo pierwsza karta jest w odbiorniku pod telewizorem w innym pokoju.
    Tak - potrzebujesz drugą kartę. Czy się praktykuje - w niektórych kablówkach tak..., a w niektórych w ogóle nie trzeba karty. To zależy od osiedlowej kablówki... Ale o tym już pisałem w tej odpowiedzi dwa razy.

0
  • #10 28 Mar 2013 23:45
    gwanako
    Poziom 8  

O rany, dzięki za cierpliwość i za pomoc.

Cytat:

A jak, czym i na czym te kanały zmieniasz?

Pilotem do odbiornika od operatora kablówki; na kanale AV, ale po przełączeniu na inny kanał pilotem od TV kanały cyfrówki też się zmieniają - nie musi być AV. Ale to chyba norma (?)

Cytat:
    gwanako napisał:
    2. telewizor: "Odbieramy programy pakietu cyfrowego na kanale K 36"...
    Więc włącz swój TV na ten kanał będąc podłączonym tylko kablem antenowym i zobaczysz...

Rzeczywiście, muszę to przećwiczyć z kanałem 36 wyłącznie na przewodzie antenowym.

Cytat:
    gwanako napisał:
    Nie rozumiem, jakim cudem możemy odbierać "programy pakietu cyfrowego" na drugim telewizorze podłączonym przez przewód antenowy, skoro ten 2. telewizor nie ma osobnego dekodera z kartą.
    Ja też nie - stąd moje pytanie. A w zasadzie powinno być skierowane do operatora...
    Ale operator może nadawać sygnał w osiedlówce również bez i niektóre kanały na DVB-C możesz odbierać bez karty, ale pewnie nie wszystkie (tylko np. TVP1, 2, 3, i TV Polonia).

Tu dopowiem - ten tuner DVB-T (MT4168) odbiera mi z puszki ze ściany (czyli bez pośrednika w postaci odbiornika z kartą) 15 albo 16 kanałów. Rozumiem, że to tak w prezencie kilkanaście kanałów naziemnej tv cyfrowej, choć za bardzo nie wiem, dlaczego - przecież te kanały są normalnie w pakiecie odbieranym przez dekoder. Nieważne. Akurat te 16 kanałów niestety mnie nie urządza na komputerze...

Cytat:
    gwanako napisał:
    Aby oglądać kablową telewizję cyfrową na komputerze muszę zatem mieć tuner do USB do odbioru sygnału DVB-C.
    Dekoder. Ale (jak napisałem wyżej) operator może nadawać sygnał w osiedlówce również bez i niektóre kanały na DVB-C możesz odbierać bez karty, ale pewnie nie wszystkie (tylko np. TVP1, 2, 3, i TV Polonia).

To o tym chyba pisałem powyżej - o odbiorze kilkunastu kanałów bez karty. Masz rację.

Cytat:
    gwanako napisał:
    Tu pytanie: czy jest jeden rodzaj sygnału DVB-C?
    Generalnie, z punktu widzenia użytkownika - tak. Ale nie do wszystkich zawsze jest potrzebny dekoder. Wystarczy tuner... I tu znowu pytanie do opertora...

Rzeczywiście, kilka pytań do operatora już się uzbierało.

Przede wszystkim uświadomiłem sobie (dzięki) pewien błąd myślowy: utożsamiałem "tuner" z "dekoderem".

W tym kontekście rodzi mi się pytanie, po co są właściwie te tunery do odbioru DVB-C(+ DVB-T)? Czy to chodzi o te przypadki, kiedy - jak piszesz - dekoder do odbioru sygnału z kablówki nie jest potrzebny i wystarczy tuner DVB-C do USB, by obierać cyfrową telewizję na komputerze?

Fakt, muszę się o to zapytać, czy wystarczy tuner do odbioru po kablu antenowym na komputerze, czy musi być dekoder. O ile to nie będzie jakieś niefrasobliwe "odsłonięcie się" z majstrowaniem z sygnałem w domu; chyba nie jest to żadna wiedza zakazana ani tajemna.

Tym bardziej powinienem się zapytać, bo kupić tuner do DVB-C za 250-300 zł i zorientować się, że nie działa i jednak był potrzebny dekoder - to mi się nie uśmiecha. Ważne jest też to pytanie z kartą - czy jest potrzebna do dekodera czy nie, a także czy w ogóle mogą taką kartę (drugą w jednym mieszkaniu) przydzielić.

Jeszcze raz wielkie dzięki.

0
  • #11 29 Mar 2013 00:01
    voitek1
    Poziom 39  

1. Tuner w zasadzie może odbierać tylko niekodowaną transmisję. Ale nazwy tuner się nie używa.
    2. W Twoim TV możesz (nie musisz - to zależy od TV) mieć info skąd masz sygnał (naziemna czy kablówka). Sprawdź to nie będąc na AV, a na jakimś innym kanale. Jeśli naziemna - to powinieneś mieć podany MUX np. EmiTel. Zrób wyszukiwanie kanałów w TV. Zobaczysz co Ci pokaże.
    3. Dekodery naziemnej (bo tak się nazywa Tuner DVB-T) daje możliwość odbioru po kablu euro (antena podłączona do dekodera) kanałów cyfrowych telewizji naziemnej niekodowanej w starych telewizorach, które nie mają tej możliwości (bo są przystosowane do odbioru tylko analogowej, a nie cyfrowej TV).
    4. Ale np. dekodery DVB-T Polsatu (nie dekodery satelitarne DVB-S) mają więcej, bo poza bezpłatną TV naziemną dodają swoje kodowane kanały (płatne) po DVB-T (naziemnej). Czyli dekoder, nie tuner.

0
  • #13 30 Mar 2013 13:31
    gwanako
    Poziom 8  

OK, niedługo zamknę.

Miałem jeszcze napisać - zacytować - jedną rzecz ze strony z pytaniami abonentów mojej sieci:

" Czy można odbierać [... - nazwa operatora] cyfrowa na swoim komputerze?
    Aby Odbierać [...] cyfrowa na komputerze możemy użyć komputerowej karty telewizyjnej, łącząc Odbiornik z komputerem za pomocą przewodów CHINCH, antenowego lub S-VIDEO."
    Koniec odpowiedzi.

1. Co do terminologii: wcześniej używałem nazwy "(komputerowa) karta telewizyjna", potem jakoś przeszło w "tuner", zresztą jest to nazywane raz tak, raz tak. Ale to chyba szczegół w tym kontekście.

2. Coś albo to za łatwo wygląda, albo o czymś zapomnieli. Po pierwsze: nie wspominają, jaki sygnał idzie przez np. przewód antenowy (skoro już piszą o tv cyfrowej) - aby móc kupić odpowiednią komputerową kartę telewizyjną. Po drugie: nic nie piszą o oddzielnym dekoderze z kartą, aby móc odebrać sygnał w komputerze. Zapomnieli czy nie są potrzebne (!?). Dosyć fundamentalne pytanie, które muszę tak czy siak zadać operatorowi; tutaj pytam się od strony technicznej, czy jest to możliwe (żeby nie było dekodera z kartą pod komputerem, tylko sama komputerowa karta telewizyjna do odbioru DVB-C - wewnętrzna albo zewnętrzna, do USB). Najmocniej przepraszam, jeśli odwołuję się do wcześniejszych odpowiedzi.

3. Pytanie o konkretny model: jak rozumiem, do tego będzie potrzebna karta od kablówki, tak?: CableStar HD2 + CI Slot. Jest to karta wewnętrzna. Niby pisałem o USB, ale nie muszę się upierać, chodzi o komputer stacjonarny, może być i w środku. Jest też wersja zewnętrzna, na USB, tej firmy: CableStar Combo HD Cl. Czyli też na kartę. Czy ktoś zna te modele?

0
  • #14 30 Mar 2013 13:45
    voitek1
    Poziom 39  

A czy to inny, nie Toya, że ukrywasz nazwę operatora?
    Jeśli chcesz kartę do kompa to proponuję dual: DVB-T/DVB-C, ale to zależy od Twojej kieszeni...

0
  • #15 30 Mar 2013 15:21
    gwanako
    Poziom 8  

Tak, Toya - rzeczywiście, bezsensowny brak konsekwencji, skoro wcześniej wspominałem...

OK, dopytam się ich i na coś się zdecyduję.

0