Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Atmega8 - Programator na AVR ale do programowania PICów

27 Mar 2013 22:42 2502 8
 • Poziom 20  
  Witam.
  Mam takie pytanie : czy istnieje programator na mikrokontrolerze Atmela który by programował PICe?
  No ja wiem że jest JDM (ale potrzeba realnego COM/LPT) czy programatory na PIC18F2550 (ale i ten procek jakoś trzeba zaprogramować) tyle że posiadam tylko i wyłącznie programator USBtiny na 2313 i nie mam czym zaprogramować 18F2550. Chciałem się nauczyć nieco programowania w C++ na PIC , bo do tej pory tylko "tańczę" z AVR-ami. Jednak brak programatora do tych popularnych układów nieco wyhamowuje mój zapał.
  Proszę o odpowiedzi konkretne. Dziękuję.

  Temat wyczerpany sam zamknę.
 • Pomocny post
  Poziom 22  
  Można zamiast portu com zastosować cp2102 i dobrać odpowiednie wartości oporników bazując na schemacie JDM.
 • Poziom 20  
  Korrus666 - dzięki , rozejrzę się po okolicy czy nie mam czasem w pobliżu jakiegoś programisty tych układów a dysponującego programatorem. Jak nie znajdę to się do Ciebie uśmiechnę. Szkoda że 10 lat temu przeprowadziłem się z Łodzi :( lub że nie wziąłem się wtedy za programowanie PICów.
  Chodzi mi o ten programator na 18F2550 .
  CP2102 to sam układ bez 12V potrzebnych do programowania PICów. Musiałbym jakoś oddzielnie puścić to napięcie lub zrobić konwenter 5V/12V.
  Znalazłem w swoich szpargałach kabelek USB-COM (AQF RS232 , VID_058F PID_9720 , drivery na chomikuj) , wiem że on jest 5V jak i USB ale już mam coś na kształt CP2102 teraz tylko muszę wykombinować te 12V, no i jak je tam podłączyć.

  Z tego AQF to chyba nic się nie da zrobić :( on ma tylko rx i tx a potrzebuje jeszcze innych pinów. Co za tandeta !
 • Pomocny post
  Poziom 22  
  Potrzebujesz CTS, DTR, RTS, TXD, GND, dwa oporniki, ew dwie zenerki, ew jakiegoś LED-a z opornikiem. Przetwornica do zasilania - koledzy pewnie podpowiedzą coś lepszego, ja korzystam z EUP2624.
 • Pomocny post
  Poziom 18  
  Nie znam algorytmu programowania PICa, ale JDM + konwerter USB-RS232 może nie zadziałać. Tego typu programatory nie korzystają z portu RS232 w sposób jaki dla niego przewidziany (sprzętowa transmisja szeregowa), tylko "machają" bezpośrednio poszczególnymi liniami jak GPIO. Nawet jeżeli to ruszy, to i tak będzie strasznie wolne, bo wymiana danych przez USB jest maks 1000 razy na sekundę.
 • Pomocny post
  Poziom 26  
  Tu masz przykład jak użyć przejściówki USB-UART do programowania mikrokontrolera Kliknij

  Nie trzeba tego montować. Jako konwertera można użyć dowolnego modułu USB-UART (nie musi być na FT232, byle miał wyprowadzone na zawnątrz coś więcej niż RX/TX). Vpp można doprowadzić z dodatkowego zasilacza 12V (12V dla 18F2550 wystarczy), układ przełączania Vpp i zasilania układu (trzy tranzystory na krzyż) złożysz nawet na stykówce.

  Jak będzie wolne to i tak wystarczy do zaprogramowania programatora.
 • Poziom 20  
  Właśnie ! Czemu nie pomyślałem o tym FT232 , Dzięki!


  Przeczytałem jeszcze raz :
  rekinisko napisał:
  Można zamiast portu com zastosować cp2102 i dobrać odpowiednie wartości oporników bazując na schemacie JDM.

  i szukając na ebay trafiłem na taki adapter na tym układzie.
  Atmega8 - Programator na AVR ale do programowania PICów
  Z przesyłką z Chin wyszło mi koło 9zł. Zmontowane ,tylko wpiąć się w tylne piny (nawet ciekawy kolorowy kabelek gratis) w komplecie.
  Przyjdzie, to będę się zastanawiał jak podłączyć 12V. Pewnie za pomocą tranzystora (albo dwóch) , pewnie coś znajdę na necie . Pozdrawiam.

  Temat zamykam bo w sumie dotyczył programatora na Atmelu by programować PICe a i tak wszystko doszło do JDMa z adapterem USB-COM. Dziękuję wszystkim za rady! Podzięki poszły. Ciepłych rodzinnych świąt życzę .