Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TOSCA 303 - Tranzystory sterujące końcówką mocy

27 Mar 2013 22:48 3552 8
  • Poziom 32  
    Witam.
    Rozpocząłem renowację Toski.
    Pierwsze oględziny brak kondensatora filtrującego.
    Pierwsze pomiary-ubite końcówki lewego kanału.

Ale nie w tym rzecz.
    Mianowicie w stopniu sterującym zamiast BD 140 widzę BDP286,w obydwu kanałach.
    BD139 na swoim miejscu.
    Od strony płyty nie widać żeby były wstawiane.(luty wyglądają na fabryczne)

Pytanie czy tak bywało fabrycznie (może jakieś chwilowe braki dostaw w czasach PRL-u) :-)

Pomiarami sprawne i zastanawiam się czy je zostawić czy wstawić 140-tki ? TOSCA 303 - Tranzystory sterujące końcówką mocy

Przy okazji jeszcze jedno pytanie.
    Poprzednia tosca którą robiłem miała końcówki wlutowane bezpośrednio w wyjścia z płyty,po co wyciągnięto je w górę na tych śmiesznych kabelkach ?
  • Poziom 27  
    Bywało tak fabrycznie, czasem na krajowy, ale częsciej na eksport zdarzały się takie podmianki .
  • Poziom 32  
    Ale jak to się ma do teorii wzmacniaczy ? (w tym nie jestem biegły)
    Ale sterujące też powinny być parowane.
    Sprawdzić jaki będzie efekt na tym co jest ? czy powymieniać ?
  • Poziom 27  
    W obu kanałach są takie same tranzystory sterujące? U mnie są BDP286 tak, jak u Ciebie, właśnie sprawdziłem. U mnie w sprzęcie nikt nigdy nie grzebał, nic nie wymieniał co oznacza, że jest to celowe.
  • Poziom 32  
    Tak do BD912 jest BDP286 a do BD 911 prawidłowy wg mnie BD139

Ale jak pisałem miałem toce gdzie były jako sterujące BD139 i BD 140 a końcowe siedziały bezpośrednio w płycie a nie na drutach.

ps A co masz jako sterujące 911-tkami? TOSCA 303 - Tranzystory sterujące końcówką mocy
  • Spec od sprzętu Unitra
    wojtekryba napisał:
    Ale jak pisałem miałem toce gdzie były jako sterujące BD139 i BD 140
    A nie słyszałeś o różnych modyfikacjach w krajowym sprzęcie z tamtego okresu?
    Wkładało się co było w danym momencie na magazynach. Nie było tak jak teraz, wszystkiego pod dostatkiem. Czy tam będzie BDP285, BD911 czy BD135 to nie ma żadnej różnicy.
  • Poziom 34  
    Zgodnie z zasadą , tranzystory stopnia sterującego powinny mieć wyższe fT , niż tranzystory pary końcowej . Najczęściej jest to różnica wielkości rzędu i tak to zresztą wyglądało w założeniach konstruktora (285/286-3MHz , 139/140 - 50MHz) . Tranzystory stopnia sterującego powinny tworzyć parę , a w skład pary nie powinny wchodzić tranzystory o różnych parametrach dynamicznych . Zatem zestawianie wymienionych tranzystorów w parę sterującą , przeczy obu tym zasadom .
    Oczywiście pozdrawiam wszystkich , którzy twierdzą , że wzmacniacz ma działać (ale jak , to już nieważne) .

DJ_Dexinter napisał:
    U mnie w sprzęcie nikt nigdy nie grzebał, nic nie wymieniał co oznacza, że jest to celowe.

Masz może pomysł , jaka miała być koncepcja takiej "celowej" zmiany ? Osobiście widzę tylko jedną : brakło BD140 i żeby nie wstrzymywać produkcji - pakowano co było pod ręką .
  • Spec od sprzętu Unitra
    jersey69 napisał:
    Oczywiście pozdrawiam wszystkich , którzy twierdzą , że wzmacniacz ma działać (ale jak , to już nieważne) .
    Dziękuję. Teoria teorią a praktyka jak zwykle pokazuje swoje.
    jersey69 napisał:
    brakło BD140 i żeby nie wstrzymywać produkcji - pakowano co było pod ręką .
    O tym pisałem wyżej.

P.S. W eltronie 100U też były stosowane sterujące jako BDP285/286.
  • Poziom 32  
    Dziś podczas zakupów części po krótkiej rozmowie okazało się iż sprzedawca pracował kiedyś na linii montażowej unitry i potwierdził iż pakowano to co było.

Wstawiam to co pokazuje schemat.

Pozdrawiam