Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brak zera w instalacji 3-fazowej

28 Mar 2013 07:44 3864 3
 • Poziom 9  
  Dzień dobry. Napisałem ten post w innym temacie ale trafił do kosza. Jeśli znów trafi do kosza to z góry dziękuję za taką pomoc.
  Odziedziczyłem po ojcu garaż. Do tej pory używałem raczej mniej prądożernych narzędzi. jednak ostatnio kupiłem spawarkę 1-faz, rębak do gałęzi (rębak ma jakieś 3,8KW) i zaczął się problem. Jeśli urządzenie (1-faz) ma moc większą niż około 2,5KW to są problemy z jego uruchomieniem. Przypuszczałem, że winna jest stara instalacja. Pewnie jeszcze z aluminium. Rozkręciłem tablicę i się zdziwiłem- dochodzi tam przewód 3-żyłowy miedziany. 3x4mm2. Doprowadzone są nim trzy fazy. Natomiast zero jest z cienkiego przewodu prowadzonego obok tego 3-żylowego. Ten cienki przewód jest tylko przykręcony do grubego kątownika wbitego w ziemię.
  I tu moje pytanie- czy jest możliwe, ze moi przodkowie doprowadzili tylko 3 fazy do garażu, a zero wzięli z bednarki wkopanej w ziemię? Czy jeśli tak jest może to być powodem problemów z uruchomieniem cięższych narzędzi?
 • Poziom 41  
  Jaki rodzaj sieci ? policz jaki prad przy takiej mocy ? ten tez poleci do kosza :cry:
  Do pracy silnika 3f nie jest potrzebne N pomijam ochrone oczywiscie - co jest niedopuszczalne
 • Poziom 39  
  Wezwij elektryka niech przejrzy twoją instalację i zrobi pomiary.
 • Poziom 42  
  Kolego nie wolno takiego rozwiązania stosować.
  Jednak wszelkie rady tu udzielone będą kompletnie nie na miejscu ponieważ i tak ich (bez urazy) nie zrozumiesz, ponieważ zadajesz takie pytania.
  Więc jedyną sensowną radą jest byś nie użytkował tej instalacji i zaprosił kumatego elektryka, który oceni jej stan i "nowatorskie" rozwiązania w niej zastosowanie.
  Potraktuj serio radę o niekorzystanie z tej instalacji, gdyż problem jaki dostrzegasz w używaniu narzędzi jest niczym w porównaniu z całkiem realną możliwością porażenia.

  Temat zamykam.