Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sonel MPI 540Sonel MPI 540
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Identyfikacja radzieckiego miernika na zdjęciu. Do czego służy?

28 Mar 2013 10:36 4515 17
  • Poziom 12  
    Koledzy wpadły mi w ręce 2 mierniki....
    Pierwszy zidentyfikowałem jako miernik uniwersalny C4317....

A drugi? Do czego służy?

Identyfikacja radzieckiego miernika na zdjęciu. Do czego służy? Identyfikacja radzieckiego miernika na zdjęciu. Do czego służy? Identyfikacja radzieckiego miernika na zdjęciu. Do czego służy? Identyfikacja radzieckiego miernika na zdjęciu. Do czego służy?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Sonel MPI 540Sonel MPI 540
  • Poziom 33  
    Drugi miernik to kleszcze do pomiaru prądu. Zakładasz tą obejmę przez kabel(by w środku kleszczy był kabel), ustawiasz odpowiedni zakres i mierzysz prąd( oczywiście b. duże prądy -rzędu kilku-kilkuset A). Reszta zakresów pewnie mierzy napięcie i rezystancję z jakichś wejść bananowych.
  • Poziom 12  
    tak żem czuł że ten miernik cęgowy służy do tego....

Z tego co widzę na pokrętle to działa do 600V oraz do 500 A .... Sporo ....

Fajne wynalazki mięli Ci radzieccy sąsiedzi

Dodano po 1 [godziny] 3 [minuty]:

A ten ze zdjęcia poniżej to nie jest przypadkiem miernik induktorowy?

Identyfikacja radzieckiego miernika na zdjęciu. Do czego służy? Identyfikacja radzieckiego miernika na zdjęciu. Do czego służy? Identyfikacja radzieckiego miernika na zdjęciu. Do czego służy?
  • Poziom 15  
    Witam.
    Ten drugi to induktor, tzw. "pięćsetka", pomiaru dokonuje przy napięciu 500V.
  • Sonel MPI 540Sonel MPI 540
  • Poziom 12  
    Dzięki kolego k.i.
  • Poziom 33  
    Ten "induktor" to megaomomierz do pomiaru dużych rezystancji - np. izolacji.
    Pomiaru dokonuje się rzeczywiście za pomocą wysokiego napięcia.
  • Poziom 12  
    a izolację silnika 0,75kW 3-fazowego idzie zmierzyć?
    Mam gdzieś przebicie na obudowę tylko nie wiem jak duże....
    W innym temacie opisałem problemik
  • Poziom 15  
    Do pomiaru możesz wykorzystać właśnie induktor, dzięki wykonywaniu pomiaru pod wysokim napięciem pokaże on czy występuje przebicie, zwykły multimetr nie wykryje takiego uszkodzenia.
  • Poziom 12  
    kolego k.i. a w jaki sposób mam to zmierzyć tym cudakiem?
    Jak to podłączyć i jak tym mierzyć?

Jakie wartości powinny się pokazać i w którym momencie?
    W jaki sposób je później interpretować?

Poniżej foto zestawu co posiadam:

Identyfikacja radzieckiego miernika na zdjęciu. Do czego służy? Identyfikacja radzieckiego miernika na zdjęciu. Do czego służy?
  • Poziom 15  
    Na mierniku jest schemat jak należy podłączyć sondy, wybierasz zakres megaom, kabelki jeżeli dobrze widzę na zdjęciu do dwóch zacisków z lewej strony. Ta blaszka z podwójnym wycięciem służy do pomiaru w zakresie kiloomów, wtedy zaciski z lewej się nią zwiera. Końce kabelków przy pomiarze silnika, jeden do obudowy, drugi do końcówki uzwojenia. Chwytasz za korbkę i kręcisz około 120 razy na minutę. Jeżeli silnik jest dobry wychylenie miernika jest minimalne, gdy jest uszkodzenie pod wpływem napięcia około 500V, które wytwarza induktor wskazówka "schodzi" prawie do zera.
    WAŻNE NA ZACISKACH MIERNIKA WYSTĘPUJE NAPIĘCIE OKOŁO 500V. Należy zachować ostrożność.[/b]
  • Poziom 12  
    możesz jeszcze raz napisać od momentu podłączenia?

Zaczynam kręcić korbką i jak jest dobry to jak się wskazówka powinna zachowywać?
    Jeśli uszkodzony to?
  • Poziom 15  
    Gdy jest dobry na górnej skali wskazówka może się wychylić przekraczając "nieskończoność", nie pamiętam jakie są normy, ale przy około 500 megaom silnik pewnie jest sprawny. Gdy jest uszkodzony wskazówka może pokazać nawet zero. W każdym razie im bliżej prawej strony tym gorzej.
  • Poziom 12  
    a do uzwojenia to w jakimkolwiek miejscu mogę podczepić?

Dodano po 14 [minuty]:

pomierzone....
    wynik między 500 a nieskańczonością ale bliżej nieskończoności tak 2/3 odległości...
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Przy silnikach trójfazowych często jedne końce uzwojeń są połączone razem w silniku, jeżeli masz na tabliczce 6 wyprowadzeń możesz je rozłączyć, wtedy będziesz wiedział, która cewka ma zwarcie do masy. Może też być tak, że będzie zwarcie między cewkami, wtedy sondy miernika łączysz do dwóch wyprowadzeń różnych cewek, wychylenie miernika w prawą stronę (w kierunku zera) będzie świadczyło o zwarciu między cewkami.

Dodano po 2 [minuty]:

vip-18 napisał:
    pomierzone....
    wynik między 500 a nieskańczonością ale bliżej nieskończoności tak 2/3 odległości...

To znaczy, że nie ma przebicia.
  • Poziom 12  
    OK dzięki wielkie.... punkty lecą

pomierzone na wszystkie sposoby :)
  • Moderator Elektrotechnika
    Kolego Ki ma być według starych przepisów 1000 om na Volt czyli 0.4 Mega oma .
    Nie będę się rozwodził tematycznie jak jest w nowych przepisach dla ciebie ten ostatni induktor radziecki jest OK!(te pierwsze się nie nadają)
  • Poziom 15  
    Wymagana minimalna izolacja dla silników powinna wynosić 5 Mom, jeżeli jest mniej nie powinno się dopuścić silnika do eksploatacji. Taką informację znalazłem w sieci, chociaż nie sprawdzałem jak to jest ujęte w normach.
  • Moderator Elektrotechnika
    Kolego Ki pierw sprawdź a potem pisz oto według nowych przepisów minimalne wymogi izolacji. Identyfikacja radzieckiego miernika na zdjęciu. Do czego służy?