Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalacja antenowa na multiplex polski i czeski + UKF FM

bsg041 28 Mar 2013 12:55 3147 12
 • #1
  bsg041
  Level 9  
  Mieszkam w przygranicznym z Czechami miasteczku w Głuchołazach w odległości ok. 70 km od nadajnika na Ślęży k\Wrocławia, ok. 40 km od nadajnika w Chrzelicach k/Opola oraz na rzut beretem od czeskiego nadajnika na Górze Pradziad. Wg opinii licznych internautów odbiór cyfrowej telewizji z nadajnika w Chrzelicach jest raczej mizerny ze względu na nisko położony n.p.m. maszt nadajnika i usytuowanie Głuchołaz w kotlinie górskiej, w związku z czym lepszy jest odbiór z dwukrotnie dalszej Ślęży. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłoby skierowanie anteny na Chrzelice bo przy okazji taki azymut zapewnia równoczesny odbiór czeskich stacji cyfrowych i może tak się stanie po wyłączeniu sygnału analogowego, który podobno zakłóca aktualnie telewizję cyfrową. Jak będzie, okaże się po 22 kwietnia po przejściu wyłącznie na telewizję cyfrową i zwiększeniu mocy nadajnika.
  Póki co zamierzam zmodernizować obecną instalację antenową w sposób przedstawiony na załączonym rysunku. Wzmacniacz będzie zasilany zasilaczem z separatorem podłączonym tradycyjnie do gniazda antenowego telewizora lub wolnej końcówki SAT gniazda abonenckiego. Kabel koncentryczny dł.
  Instalacja antenowa na multiplex polski i czeski + UKF FM
  ok. 25-30m, dwa rodzaje do wyboru: Kabel TRISET-113 czarny-żelowany lub Żelowany kabel antenowy RG6U CU D680PE 1,13.
  O instalacjach antenowych mam pojęcie bardzo ogólne i dlatego proszę o fachową ocenę czy przedstawiona na schemacie instalacja będzie poprawnie działać.
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • #2
  ArtMedia
  Level 26  
  Witam serdecznie.

  Jak na amatora to całkiem dobrze Ci ten projekt wyszedł. Tylko ze wzmocnieniem nie przesadzaj. Wystarczy tyle aby skompensować tłumienie kabla, rozgałęźnika i gniazd.
  Pozdrawiam.

  Sebastian
 • #3
  bsg041
  Level 9  
  Dziękuję za aprobatę, natomiast wybrałem celowo taki wzmacniacz masztowy który posiada regulację wzmocnienia na każde pasmo oddzielnie. Można więc wyregulować wzmocnienie aby uniknąć przesterowania. Nie jestem natomiast pewny gdzie konkretnie podpiąć się z zasilaczem i czy symetryzatory nie będą powodowały zwarcia. Czy wtedy należy odciąć zasilanie anten, taka możliwość istnieje, gdyż wzmacniacz posiada stosowne regulacje. Link do wzmacniacza : http://sklep.ast-anteny.com.pl/wzmacniacz-antenowy-ams-aws-1021-szt.html
 • #4
  ArtMedia
  Level 26  
  Tak, wyłączasz zasilanie dla anten pasywnych jeśli nie jest wyłączane automatycznie. Tutaj wygląda na to, że nie jest.
  Zasilacz wpiąłbym przed rozgałęźnikiem. Wtyczkę z filtrem DC zakładasz na kabel biegnący ze wzmacniacza/zwrotnicy a na wejściu rozgałęźnika montujesz gniazdo antenowe na kablu.
  Byłoby to najbardziej: "eleganckie" rozwiązanie przy stosowaniu gniazd abonenckich.
  Pozdrawiam.

  Sebastian
 • #5
  bsg041
  Level 9  
  Istotnie przy założonych w planie podzespołach proponowane miejsce podpięcia zasilacza wydaje się być najlepsze z możliwych, innym wyjściem byłoby zastąpienie obecnego rozdzielacza wersją z przejściem dla napięcia stałego lub wpięciem na linii: "zwrotnica-wejście rozgałęźnika" separatora zasilania, np. AZS-03 z gniazdem jack 3,5 mm, link: http://www.dipol.com.pl/separator_zasilania_azs-03_gniazdo_jack_3_5_mm_C0397.htm. Tak czy owak za sprawą przeprowadzonej konsultacji czuję się usatysfakcjonowany udzieloną pomocą, za którą serdecznie dziękuję.
  Nie wiem czy nie nadużyję grzeczności jeśli dopytam jeszcze o konstrukcję masztu, który w moim przypadku ze względu na ukształtowanie terenu ( pagórki ) winien wynosić co najmniej 4,5 m nad poziomem dachu, co daje od powierzchni ziemi ok. 15m. W handlu dostępne są maszty cynkowane ogniowo lub ze stali nierdzewnej o średnicy 38 mm z przewężeniami do składania, jednakże w krótkich odcinkach, tj. 1,5m. W moim przypadku musiałyby to być 4 odcinki po 1,5 m lub 3 odcinki po 2,0 m, ale te dłuższe trzeba odbierać samemu, gdyż zdaniem sprzedających, firmy kurierskie przyjmują pakunki co najwyżej do 1,5 m. Moje pytanie brzmi: czy maszt złożony z 4 części rur 38 mm będzie miał dostateczną sztywność bez odciągów, których u mnie nie da się zastosować ze względu na stromy, dwuspadowy dach. Bardzo proszę jeszcze o pinię w tym przedmiocie, może ktoś ma w tej materii własne doświadczenie z którym zechce się podzielić.
  W oczekiwaniu na odpowiedź jeszcze raz dziękuję za już uzyskane porady.
  Bogusław
 • #6
  SP5ANJ
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Witam.

  Ja bym nie ufał wzmacniaczom instalowanym na zewnątrz.

  Prościej i pewniej dla systemu będzie poprowadzenie trzech kabli koncentrycznych a samo "sumowanie" poziomów i jego wzmacnianiu - zrobiłbym wewnątrz budynku w stałej temperaturze.

  Tak będziesz miał łatwy i przyjemny dostęp do wzmacniacza lub wzmacniaczy i innych elementów systemu antenowego.
  Anteny pozostają na zewnątrz.


  Pozdrawiam.
 • #7
  aval
  Level 16  
  bsg041 wrote:
  4 odcinki po 1,5 m lub 3 odcinki po 2,0 m

  Są i 3-metrowe...
  bsg041 wrote:
  firmy kurierskie przyjmują pakunki co najwyżej do 1,5 m

  Przyjmują i dłuższe, tylko każą sobie słono płacić za przesyłki "ponadgabarytowe".
  Przy masztach 2 i 3-metrowych koszt przesyłki ppotrafi przekroczyć cenę masztu.
  Warto zatem poszukać w pobliżu sklepu specjalistycznego antenowego i tam kupić.
  bsg041 wrote:
  maszt złożony z 4 części rur 38 mm będzie miał dostateczną sztywność bez odciągów

  6 metrów bez odciągów to zdecydowanie odradzam. Będzie niezłe wahadło przy wietrze.
 • #8
  bsg041
  Level 9  
  Z pewnością łatwiej byłoby poprowadzić trzy kable ale w grę wchodzi odległość (długość) i z tym wiążąca się cena. Porządny kabel żelowany z żyłą 1,13 kosztuje co najmniej 2 zł/mb x 25 m = 50 zł x 3 długości = 150 zł + oczywiście koszt wzmacniacza i pozostałych detali. Prowadząc jeden kabel zaoszczędzam 100 zł a wzmacniacz wytrzymuje, jak podaje instrukcja, minus 30 stopni. Ponadto lepiej jest wzmacniać sygnał mniej zaszumiony, a więc bliżej anteny, niż znacznie przytłumiony i zaszumiony po przebyciu drogi 25 m. Można więc tak i tak ale ja wybrałem opcję jednego kabla, którą pozytywnie zaopiniował Sebastian i tego się trzymam. W każdym razie dziękuję za zainteresowanie i wyrażoną opinię.
  Bogusław
 • #9
  ArtMedia
  Level 26  
  Te składane maszty nie nadają się niestety do montażu bez odciągów. Nawet Televes-a. Może ze dwa przęsła mogłyby być. Cztery to zdecydowanie za dużo. W ogóle ich konstrukcja nie budzi zaufania. Cienkościenne rury jak wydech w aucie.
  Lepiej poszukać w okolicy sklepu z metalami kolorowymi i kupić dwie grubościenne rury aluminiowe. Dopasowane jedna w drugą. W ostateczności stalowe, ocynkowane.
  Pozdrawiam.

  Sebastian
 • #10
  bsg041
  Level 9  
  Nie 6 m lecz 4,5 ponieważ 1,5 m będzie na strychu jako zamocowanie masztu w dwóch punktach. Interesuje mnie, czy ktoś ma taki maszt z rur składanych tej średnicy i podobnej wysokości i ciekawy jestem jak to wygląda w praktyce. Mnie też wydaje się taki maszt podejrzanie, ale co innego teoria a co innego praktyka. Aktualnie posiadam maszt z dwóch rur wodociągowych, jedna w drugiej, tj. 1,1/4" + 1 " ale cynkowanie galwaniczne jest nietrwałe i rury szybko korodują, zwłaszcza w pobliżu czynnych kominów grzewczych. Maszt z takich rur, wystających ponad dach 4,5 m przetrwał wszelkie huragany i na tej podstawie domniemam, że i ten wytrzyma. Interesuje mnie tylko sztywność połączeń, które można jeszcze wzmocnić dodatkowo przelotowo śrubą na każdym łączeniu. Co o tym sądzicie?
 • #11
  ArtMedia
  Level 26  
  Te maszty także są cynkowane galwanicznie... Mam je właśnie przed sobą. Połączenie nie jest sztywne. Po wsunięciu w zamek da się poruszać lekko nimi względem siebie. Śruba nie załatwia sprawy bo płaszczyzna przylegania robi się wtedy tylko z jednej strony.
  To nie są dobre rozwiązania do łączenia wielu elementów.
  Pozdrawiam.
 • #12
  aval
  Level 16  
  ArtMedia wrote:
  Te maszty także są cynkowane galwanicznie...

  Nie wiem, czy mamy te same maszty na myśli, jednak szwedzkie maszty Pexymek, np.
  http://www.e-aval.pl/Maszt-antenowy-VZ-15038-PEXYMEK(3,6478,349).aspx
  są cynkowane ogniowo.
  Tak przynajmniej kiedyś zapewniał importer. Zresztą wchodziłem na stronę producenta, który pisze "varmzink", co raczej oznacza ocynk gorący (ogniowy), a nie galwaniczny.
  Co nie wyklucza oczywiście istnienia na rynku masztów cynkowanych galwanicznie.
  Pozdrowienia :-)
 • #13
  bsg041
  Level 9  
  Witam serdecznie.
  Oczywiście, że są maszty cynkowane galwanicznie i ogniowo a różnica miedzy nimi widoczna gołym okiem polega na tym, że rury ocynkowane galwanicznie mają warstwę cynku tylko na powierzchni a cynkowane ogniowo również wewnątrz. Ponadto ocynk ogniowy ma grubszą warstwę i zabezpiecza stal przed korozją nawet do 20 lat, w przeciwieństwie do powłoki galwanicznej, którą czynniki atmosferyczne potrafią strawić do roku czasu.
  Suma summarum dziękuję za wszystkie otrzymane informacje, z których najbardziej przypadły mi do gustu i mojej skromnej technicznej wyobraźni, fachowe określenia Sebastiana i do tych zaleceń się dostosuję, łącznie z wyeliminowaniem z projektu masztu składanego z segmentów oferowanych przez handel. Ponieważ wszystko jest jasne temat uważam za zakończony i wszystkim razem i każdemu z osobna jeszcze raz serdecznie dziękuję.
  Z pozdrowieniami Świątecznymi: Bogusław