Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung 500GB SATA2 HD501LJ - stukanie podczas rozruchu ,długie wykrywanie dysku

28 Mar 2013 14:06 4188 18
 • Poziom 9  
  Witam , posiadam dysk Samsung 500GB SATA2 HD501LJ i mam z nim następujący problem , podczas uruchamiania komputera słychać rytmiczne stukanie z dysku , oraz komputer ma problem ,ze znalezieniem dysku zajmuję mu to około 10s , po znalezieniu dysku procedura rozruchowa następuje poprawnie a stukanie ustaję . Z dysku można normalnie korzystać nie ma z nim problemów ale martwi mnie ten rozruch i stukanie . Mozę ktoś z was się uporał już z takim problemem ?
 • Poziom 42  
  Rkawka napisał:
  Z dysku można normalnie korzystać nie ma z nim problemów ale martwi mnie ten rozruch i stukanie .

  Proszę zamieścić screen ze SMART dysku, może być z CrystalDiskInfo lub HdTune zakładka health.
 • Spec od komputerów
  Kopiuj co się da jeszcze skopiować. Dysk do wymiany.
 • Poziom 9  
  niestety gwarancji nie ma , dziwi mnie tylko że odczyt i zapis jest ok , dysk po odpaleniu systemu zachowuję się jak w pełni sprawny
 • Poziom 12  
  Czy zasilacz komputera jest sprawny i ma odpowiednią moc, oraz czy wtyki zasilania i magistrali sata, są dobrze wetknięte?
  Poza tym, żeby odczytać SMART dysk musi mieć włączoną jego obsługę. Na screenie z CrystalDiskInfo widać że obsługa SMART jest wyłączona. Możliwe, że to dlatego HdTune pokazuje jakieś dziwne wartości. Sprawdź w BIOSie czy masz włączoną obsługę SMART (w Windows chyba nie ma możliwości uruchomienia, bądź zatrzymania monitora SMART w dysku), albo użyj jakiejś dystrybucji live linuxa i jako root wydaj komendę smartctl -s on <ścieżka do urządzenia> a potem smartctl -a <ścieżka do urządzenia> dostaniesz pełną listę atrybutów. (W środowisku graficznym też możesz to "wyklikać", ale jak to zrobić zależy od wybranej do pracy dystrybucji - polecam PartedMagic).
 • Poziom 9  
  włączyłem obsługę SMART w biosie ale nadal CrystalDiskInfo nie widzi informacji , mam tez dysk 80 i z nim nie ma problemów program go prawidłowo rozpoznaję . Co do hdtune pobrałem nową wersję ,( wcześniejsza działała niestabilnie pod win 7 x64 ) i w zakładce health też nic nie pokazuję

  przed chwilą dla pewności sprawdziłem programem MHDD i okazuje się ze nie mogę odczytać SMART , miał ktoś z was juz taki problem ?
 • Poziom 9  
  Samsung 500GB SATA2 HD501LJ - stukanie podczas rozruchu ,długie wykrywanie dysku

  tryb pracy dysków ustawiony na IDE na AHCI przy ładowaniu systemu restartuję mi komputer
 • Poziom 9  
  po komendzie EID dalej nic aby wyświetla się error , najdziwniejsze w tym wszystkim że z dysku normalnie korzystam , instaluję gry programy a odczyt i zapis jest jak w sprawnym dysku . Dziś jeszcze sprawdzę dysk na innym komputerze i zobaczymy jak się zachowa.


  Samsung 500GB SATA2 HD501LJ - stukanie podczas rozruchu ,długie wykrywanie dysku Samsung 500GB SATA2 HD501LJ - stukanie podczas rozruchu ,długie wykrywanie dysku Samsung 500GB SATA2 HD501LJ - stukanie podczas rozruchu ,długie wykrywanie dysku
 • Poziom 43  
  Wygląda na problem z firmware (może uszkodzenia fizyczne w SA). Jeśli dane są ważne to radzę skopiować. Zwróć się o pomoc do specjalisty od dysków.
 • Poziom 9  
  Witam , przed chwilą sprawdzałem dysk na innym komputerze , jest podobna sytuacja a podczas startu biosu wyskakuję taki komunikat Samsung 500GB SATA2 HD501LJ - stukanie podczas rozruchu ,długie wykrywanie dysku
 • Poziom 10  
  Ja mam podobny problem z tym że mam dysk od Cyfrowego Polsatu. Podczas startu głowica tyka (chodzi po całej powierzchni dysku) a dysk się wyłącza i włącza ponownie. Rozwiązanie nie znalazłem. Jeśli chodzi o prawdopodobną przyczynę takich problemów w dyskach obstawiał bym elektronikę dysku.
 • Poziom 12  
  Jak widać z odczytów w MHDD dysk ma wyłączony SMART. To czy jest to sprawa uszkodzenia obszaru serwisowego, czy odpowiednio wydanej komendy ATA 0xD9, można sprawdzić przy pomocy narzędzi z UBCD. Nie mam pewności czy shdiag poradzi sobie z tym dyskiem, czy raczej narzędzia Seagate (obecnie, fabryki dysków koncernu Samsung są własnością koncernu Seagate). Do poważniejszej diagnozy nie obejdzie się bez terminala. O włączaniu SMART w dysku (odpowiednie wysłanie komendy ATA 0xD8) przy pomocy linuxowej konsoli i narzędzi smartmontools napisałem poprzednio.
 • Poziom 43  
  grzechukol napisał:
  Ja mam podobny problem z tym że mam dysk od Cyfrowego Polsatu. Podczas startu głowica tyka (chodzi po całej powierzchni dysku) a dysk się wyłącza i włącza ponownie. Rozwiązanie nie znalazłem. Jeśli chodzi o prawdopodobną przyczynę takich problemów w dyskach obstawiał bym elektronikę dysku.

  Ja bym obstawiał problem z zasilaniem - podłączasz przez USB?
 • Poziom 11  
  Im częściej dysk będzie uruchamiany tym bardziej uszkodzenie będzie postępowało.
  Stukanie dysku to objaw usterki mechanicznej... Rozkalibrowana głowica, główki...

  Więcej można powiedzieć po wykonaniu analizy technicznej.

  Nie jest to problem zasilania.

  pozdrawiam