Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenovo, Win7 - Podział na partycje, przywracanie systemu/format

29 Mar 2013 04:32 6129 6
  • Poziom 2  
    Witam,
    na wstępie chcę przeprosić, bo wiem, że były podobne tematy, sama wiele przeczytałam, ale jestem dość zielona w temacie i nie wszystko potrafię odnieść do swojej sytuacji.

Do rzeczy. Chciałam sformatować partycję z danymi. Zawsze miałam podzielone tak, że na jednej (D:, ok. 30 GB) był system, reszta (C:, 250 GB) była na dane. Około pół roku temu miałam problem z laptopem, skończyło się tak, że postawili mi od nowa system. Automatycznie instalowałam wszystko na tej "większej" partycji. Teraz miałam problem z programem, chciałam sformatować tę z danymi, a systemową zostawić w spokoju (nie wiem, czy słusznie). Wcześniej tego nie sprawdzałam, teraz weszłam na D: i okazało się, że jest praktycznie pusta, a wszystkie dane mam na C: razem z systemem. Więc pytanie nr 1: czy tak powinno być, czy system powinien być jednak osobno na mniejszej partycji?

Dwa: czytając wątki, chciałam zrobić obraz systemu programem One Key Recovery, z tym że zajmowałby on 124 GB, w związku z czym nie mam jak zapisać go na D:. Czy mimo tego mogę użyć przywracania systemu do ustawień fabrycznych czy muszę posiadać "coś" na płycie? Naprawdę jestem zielona w temacie i moje jedyne "osiągnięcia" związane z tym, to format PC i instalacja systemu, ale z płyty.

Trzy: jeżeli użyję przywracania systemu, to będę musiała samodzielnie podzielić dysk na partycje? Powinnam zainstalować tak, jak mam teraz, czy wydzielić mniejszą część na partycję systemową? Te 30 GB wystarczy?

Starałam się pisać jak najmniej chaotycznie, jeżeli coś jest niejasne, to przepraszam, proszę pytać i z góry dziękuję za cierpliwość :).
  • Poziom 2  
    odp 1: http://pclive.pl/porady-komputerowe/windows-2...a-instalacji-systemu-microsoft-windows-7.html przeczytaj i sie dowiesz wszystkiego jak podzielić i zainstalować, masz screeny tylko troche niżej to jest

Odp3: Cofa zmiany wprowadzone do systemu ale nie przywraca usuniętych plików np. filmy, gry itp. itd. Przywróci Ci np. sterowniki do głośników.

Odp2: Nie rozumiem pytania ale możesz ściągnąć Lenovo Solution Center diagnozuje sprzęt, i tworzy kopie zapasową systemu przy tym możesz wybrać na jakim dysku ma stworzyć.
  • Poziom 39  
    Zanim zaczniesz grzebać w partycjach zrób kopię zapasową partycji recovery.
    Po podzieleniu dysku na partycje przycisk one key recovery nie będzie działał, możliwe jest też że system po podzieleniu nie wstanie.
    Przywracanie systemu z partycji recovery i tak kasuje wszystkie dane więc bez sensu to dzielić.

Masz wogóle partycje recovery? w zarządzaniu dyskami sprawdź.
  • Poziom 8  
    @kasiunia7777

No a jak ktoś już sobie zrobił kopię zapasową na dysk zewnętrzny, to jak skłonić ten dysk po podłączeniu przez USB i restarcie - wciąż mając na HDD działający system - żeby uruchomił procedurę instalacyjną (taką jak była w XP: http://lajfmajster.pl/images/2009/01/instalacja_windows_06.jpg - można tam było sobie wybrać partycję, łączyć, dzielić, formatować)? Ja mam co prawda Win8, ale problem autora niniejszego wątku jest chyba bliźniaczy do mojego.
  • Poziom 2  
    Sookon123, tylko tam jest opcja dla wybrańców, którzy mają płytę z systemem, a moja została w domu, gdzie wrócę dopiero na wakacje. Chociaż dzielenie na partycje zakładam, że wygląda zawsze tak samo?

Kasiunia7777, partycji recovery nie mam, jest C, D, jedna jakaś 200 MB pusta i ostatnia niecałe 15 GB.

Jeżeli zrobię obraz systemu w Recovery, to zajmie mi ona 124 GB, czyli będę musiała to zapisać na C, co mija się z celem, bo właśnie C chcę sformatować. Ewentualnie całość i podzielić od nowa, ale na jedno wychodzi. Więc powinnam później to zrzucić na kilka płyt DVD, tak? I jeżeli coś namieszam, to z tego obrazu systemu będę mogła wrócić do stanu obecnego?

Inna sprawa - co będzie, jeśli wybiorę w Recovery przywracanie ustawień fabrycznych? On to zrobi sam i będę mogła sobie już dzielić, czy dalej potrzebuję czegoś na płycie?
  • Spec od komputerów
    Ta ostatnia partycja 15 GB to jest partycja recovery.
    Zrób kopię przed dalszym grzebaniem w partycjach bo możesz zostać z niczym.
    Zapoznaj się jak to wygląda z partycjami w lenovo.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2432000-0.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2227662-60.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=11655177#11655177
    Pozdrawiam.
    Napisz konkretnie co chcesz zrobić to pomogę.
    Podaj fotkę z zarządzania dyskami.
  • Poziom 39  
    Eileen1 napisał:
    Inna sprawa - co będzie, jeśli wybiorę w Recovery przywracanie ustawień fabrycznych? On to zrobi sam i będę mogła sobie już dzielić, czy dalej potrzebuję czegoś na płycie?

Kasuje wszystko z dysku i masz laptopa w stanie fabrycznym tzn taki jak przyniosłaś go ze sklepu.
    Włącza się to przyciskiem one key recovery lub bootuje się pyty z kopią partycji recovery.
    Po zmianie partycji przycisk nie zadziała i zostają tylko płyty.
    Podczas przywracania z recovery nie ma możliwości dzielenia na partycje - to producent laptopa lenovo zadecydował jak mają wyglądać partycje.
    Ja wogóle nie widzę sensu dzielenia na partycje skoro i tak wszystko zostanie utracone w razie przywracania chyba że będziesz robić kopię zapasową partycji systemowej acronisem czy innym darmowym programem i z niej będziesz przywracać system a nie z recovery.

Najpierw kopia recovery później dopiero dziel na partycje.

Dodano po 1 [minuty]:

Eileen1 napisał:
    Jeżeli zrobię obraz systemu w Recovery, to zajmie mi ona 124 GB

Nie, recovery ma 15GB czyli musisz szykować 4płyty dvd.