Witam,
jestem na etapie robienia kotłowni w domku parterowym, od razu zaznaczam, że jestem inwestorem - nie instalatorem.
Prosiłbym bardziej zorientowane osoby ode mnie o ocenę i weryfikację schematu kotłowni.
Podzespoły instalacji:
- kocioł gazowy Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3 (wbudowany zawór 3-drogowy i pompa obiegowa),
- sterownik pogodowy FW 100,
- kominek z płaszczem wodnym Lechma PL-190 standard,
- 3 szt. pomp Grundfos ALPHA2,
- sterownik kominka Tatarek ZRT -08G - z przepustnica powietrza,
- zasobnik dwuwężownicowy Biawar Mega Solar 220l,
- ogrzewanie wyłącznie podłogowe ( 2 rozdzielacze z rotametrami).
Prosiłbym, żeby ktoś zerknął na umieszczone zawory zwrotne, pompy i filtry czy to wszystko jest w porządku rozmieszczone?
Moje założenia instalacji C.O. są takie, iż głównym kotłem jest kocioł gazowy, sterowany pogodowo, z kotła gazowego jest C.W.U i C.O., okazjonalnie paląc w kominku chciałbym mieć C.W.U. dlatego zasobnik dwuwężownicowy i kominek wpięty w dolną wężownice przed wymiennikiem ciepła żeby zwiększyć sprawność układu, dodatkowo z kominka ma być również C.O.
Praca kominka i pomp przy kominku ma sterować sterownik Tatarek ZRT 08G, dodatkowo połączony z kotłem gazowym, żeby podczas pracy kominka piec gazowy odłączyć.
Nurtuje mnie kwestia tego, żeby w dobrym miejscu umieścić zawory zwrotne, chodzi o to, że gdy działa kocioł gazowy, to żeby nie grzał obiegu w kominku tylko bezpośrednio ciepła woda szła na rozdzielacze podłogówki, kolejna kwestia prawidło usytuowanych zaworów, żeby nie powstał problem, gdy kocił gazowy podgrzewa C.W.U. w zasobniku, żeby ta sama temperatura nie poszła na C.O. - w kotle gazowym jest zawór 3 - drogowy na zasilaniu C.O. więc w obiegu grzania C.W.U. i C.o. nie wstawiam żadnych zaworów zwrotnych?
Jeśli ktoś mógłby się wypowiedzieć odnośnie schematu tej kotłowni to byłbym bardzo wdzięczny.
Pozdrawiam.
jestem na etapie robienia kotłowni w domku parterowym, od razu zaznaczam, że jestem inwestorem - nie instalatorem.
Prosiłbym bardziej zorientowane osoby ode mnie o ocenę i weryfikację schematu kotłowni.
Podzespoły instalacji:
- kocioł gazowy Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3 (wbudowany zawór 3-drogowy i pompa obiegowa),
- sterownik pogodowy FW 100,
- kominek z płaszczem wodnym Lechma PL-190 standard,
- 3 szt. pomp Grundfos ALPHA2,
- sterownik kominka Tatarek ZRT -08G - z przepustnica powietrza,
- zasobnik dwuwężownicowy Biawar Mega Solar 220l,
- ogrzewanie wyłącznie podłogowe ( 2 rozdzielacze z rotametrami).
Prosiłbym, żeby ktoś zerknął na umieszczone zawory zwrotne, pompy i filtry czy to wszystko jest w porządku rozmieszczone?
Moje założenia instalacji C.O. są takie, iż głównym kotłem jest kocioł gazowy, sterowany pogodowo, z kotła gazowego jest C.W.U i C.O., okazjonalnie paląc w kominku chciałbym mieć C.W.U. dlatego zasobnik dwuwężownicowy i kominek wpięty w dolną wężownice przed wymiennikiem ciepła żeby zwiększyć sprawność układu, dodatkowo z kominka ma być również C.O.
Praca kominka i pomp przy kominku ma sterować sterownik Tatarek ZRT 08G, dodatkowo połączony z kotłem gazowym, żeby podczas pracy kominka piec gazowy odłączyć.
Nurtuje mnie kwestia tego, żeby w dobrym miejscu umieścić zawory zwrotne, chodzi o to, że gdy działa kocioł gazowy, to żeby nie grzał obiegu w kominku tylko bezpośrednio ciepła woda szła na rozdzielacze podłogówki, kolejna kwestia prawidło usytuowanych zaworów, żeby nie powstał problem, gdy kocił gazowy podgrzewa C.W.U. w zasobniku, żeby ta sama temperatura nie poszła na C.O. - w kotle gazowym jest zawór 3 - drogowy na zasilaniu C.O. więc w obiegu grzania C.W.U. i C.o. nie wstawiam żadnych zaworów zwrotnych?
Jeśli ktoś mógłby się wypowiedzieć odnośnie schematu tej kotłowni to byłbym bardzo wdzięczny.
Pozdrawiam.