Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dopasowanie głośnika do obudowy

donkey123 29 Mar 2013 10:58 3102 23
  • #1 29 Mar 2013 10:58
    donkey123
    Poziom 7  

Witam,
    Posiadam 2 kolumny LDM P21510, tak pisze na etykiecie z tyłu ale czy to jest prawda to nie wiem, ponieważ nigdzie w internecie takich kolumn nie widziałem.
    Chce wymienić w nich głośniki na niskotonówki, ale jakieś b.dobre, oczywiscie z umiarem, chodzi o czysty niski bas.
    Wcześniej w tych obudowach były Celestiony BX15-3075 (8Ohm)

A tak one wyglądają:
    Etykieta:
    A tu bez głośnika:
    No i sam głośnik:

Wymiary obudowy:
    (patrząc na zdjecie jak stoi ta kolumna pionowo)
    Wysokość - 106 cm
    Szerokość - 60 cm
    Głębokość - 60 cm

Głośnik:
    Średnica - 38 cm
    Średnica tej obudowy tylnej(jeżeli sie nie myle to tam znajduje sie cewka) - 20 cm

Budżet to 1000 zł (na razie moge jedną kolumne naprawić a potem zrobi sie druga)

Jak myślicie, coś da sie w to wpakować dobrego, żeby ładnie grało?

Z góry dzieki za pomoc
    Pozdrawiam

0 23
  • #2 29 Mar 2013 16:49
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 29 Mar 2013 17:54
    donkey123
    Poziom 7  

te kolumny maja z 15 lat, nigdzie raczej nie dostane takiego glosnika.

Tak spaliły sie.

0
  • #4 29 Mar 2013 18:16
    2165755
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 29 Mar 2013 19:08
    donkey123
    Poziom 7  

przepraszam ale jestem zielony w takich rzeczach, probuje ogarnac ten program ale jest w nim za duzo nie znanych mi rzeczy :/

Szukalem sobie STX'a jakiegoś i znalazłem takiego:
    http://www.stx.pl/sw-stx-15-3-800-8-f-a-mc.html
    Nie za ciekawe te STX'y

Słyszałem, że firma beyma jest dobra.
    Znalazłem coś takiego:
    http://www.elmuz.com.pl/sklep/index.php?p63,15g40#.UVXRURyQUxh

http://www.elmuz.com.pl/sklep/index.php?p691,15mw-nd#.UVXVmxyQUxh

http://www.elmuz.com.pl/sklep/index.php?p692,15p80nd#.UVXXGhyQUxg

Ten 15G40 najbardziej przykuł moja uwage, pasmo przenoszenia od 25-1500Hz oraz skuteczność 97dB, to chyba dobrze co ?

0
  • #7 29 Mar 2013 19:19
    2165755
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 29 Mar 2013 19:29
    donkey123
    Poziom 7  

87Hz napisał:
    TO wszystko zależy od objętości skrzyni i od strojenia wytłumienia też jest ważne

Ja znam tylko jej wymiary, w środku, jak na zdjeciu widać, jest zrobiona z drewna, a tego programu jak juz pisalem nie potrafie ogarnac :/

87Hz napisał:
    To dobrze ale STX też jego parametry nie wyglondają zle np. FS 28HZ

To na co patrzeć, szukając głośnika? na pasmo przenoszenia czy FS? Czy to jest to samo?
    Przepraszam, jeżeli zadaje głupie pytania ale aż takiej wiedzy o tym nie mam.

3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    Co to ma być? Jakiś festiwal pisania z błędami, czy zawody kto więcej byków postawi?
    (dj-MatyAS)

0
  • #9 29 Mar 2013 19:40
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 29 Mar 2013 19:49
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

donkey123 napisał:
    nigdzie raczej nie dostane takiego glosnika.
    Znalezienie w sieci oferty zajęło mi 1 minutę.
    Czemu chcesz od razu ten głośnik wywalać i wkładać coś innego?
    Myślę że P. Janek Głowacki naprawi go bez problemu.
    http://www.dragonshead.pl/

0
  • #11 29 Mar 2013 20:31
    donkey123
    Poziom 7  

dj-MatyAS napisał:
    Czemu proponowałem drugi typ?
    Sądząc po wielkości tuby wnoszę iż niżej i tak nie zejdzie.
    Przyznam się bez bicia - nie chce mi się liczyć wszystkich parametrów, ale na moje skromne oko dawanie głośnika o zbyt niskiej częstotliwości rezonansu mija się z celem. To mniej więcej tak jak do łódki zakładać wentylator, który będzie dmuchać w żagiel...

Mówimy o tym "FS", że niżej niż 40 Hz nie zejdzie?
    Bo jak dobrze zrozumiałem to FS, to jest to jak najniżej dany głośnik zejdzie.

telecaster1951 napisał:
    Czemu chcesz od razu ten głośnik wywalać i wkładać coś innego?
    Myślę że P. Janek Głowacki naprawi go bez problemu.

Ponieważ są to jakieś stare głośniki i z tego co mi mówili koledzy, którzy obsługiwali ten sprzęt przede mną, że nie są to niskotonowe głośniki. Planuje teraz zakup właśnie niskotonówek i myślałem, że dobrym sposobem będzie wymiana tych właśnie głośników.

0
  • #12 29 Mar 2013 20:50
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Każda obudowa, a już w szczególności taka (to jest właśnie tuba), jest precyzyjnie obliczona dla konkretnego głośnika, żaden inny nie zagra tak jak oryginał.

donkey123 napisał:
    Ponieważ są to jakieś stare głośniki
    To że jest stary, to nie oznacza że zły.
    donkey123 napisał:
    z tego co mi mówili koledzy, którzy obsługiwali ten sprzęt przede mną, że nie są to niskotonowe głośniki.
    Nie słuchaj ich.
    donkey123 napisał:
    Planuje teraz zakup właśnie niskotonówek i myślałem, że dobrym sposobem będzie wymiana tych właśnie głośników.

Nie. Najlepszym wyjściem będzie albo naprawa tych które posiadasz, albo zakup takich samych po 260Euro + wysyłka z Hiszpanii.
    donkey123 napisał:
    Bo jak dobrze zrozumiałem to FS, to jest to jak najniżej dany głośnik zejdzie.
    Fs to częstotliwość przy której głośnik wpada w rezonans.

0
  • #13 29 Mar 2013 21:18
    donkey123
    Poziom 7  

telecaster1951 napisał:
    Każda obudowa, a już w szczególności taka (to jest właśnie tuba), jest precyzyjnie obliczona dla konkretnego głośnika, żaden inny nie zagra tak jak oryginał.

Rozumiem, a powiedz mi czy głośnik BL15-300X nadaje się jako głośnik basowy? mimo, że ma pasmo przenoszenia 42-3500 Hz oraz FS 48.1 Hz, bo jak dla mnie to taki głośnik powinien mieć pasmo co najmniej od 35 Hz no i załóżmy ten FS ok. 35-40 Hz, czy moja teoria jest w ogóle błędna i jest więcej czynników, które są ważne w takim głośniku?

telecaster1951 napisał:
    Fs to częstotliwość przy której głośnik wpada w rezonans.

Dalej mi to nic nie mówi :/

0
  • #14 29 Mar 2013 21:28
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

donkey123 napisał:
    Rozumiem, a powiedz mi czy głośnik BL15-300X nadaje się jako głośnik basowy? mimo, że ma pasmo przenoszenia 42-3500 Hz oraz FS 48.1 Hz, bo jak dla mnie to taki głośnik powinien mieć pasmo co najmniej od 35 Hz no i załóżmy ten FS ok. 35-40 Hz, czy moja teoria jest w ogóle błędna i jest więcej czynników, które są ważne w takim głośniku?
    Każdy głośnik ma nieco inne zastosowanie. Nie ma sztywnego podziału. Taki głośnik również będzie głośnikiem niskotonowym. Przecież 50Hz to też całkiem niski bas.
    donkey123 napisał:
    Dalej mi to nic nie mówi :/
    W Internecie jest mnóstwo informacji na ten temat. Szukaj pod "parametry TS".

Kończąc tę dyskusję. Najlepszym wyjściem będzie regeneracja obecnie posiadanych głośników, albo zakup nowych z ebaya.
    Jeśli tak koniecznie chcesz wymieniać głośniki (czego w żadnym względzie nie polecam), najlepszym wyborem będzie ten głośnik, który poleca dj-MatyAS.

0
  • #15 29 Mar 2013 22:02
    donkey123
    Poziom 7  

telecaster1951 napisał:
    Najlepszym wyjściem będzie regeneracja obecnie posiadanych głośników, albo zakup nowych z ebaya.

Znalazłem ten głośnik na e-bay'u i też przeczytałem taka notke > "Shipping cannot be calculated for your area. You can contact the seller for additional shipping costs and services.", a nigdzie indziej nie widziałem możliwości zamówienia tego głośnika.

Jak pisałem do producenta to on polecił mi głośnik BL15-300X do tej obudowy ale średnio mnie satysfakcjonuje ten głośnik. Co teraz wybrać? BL15-300X czy ten, który poleca dj-MatyAS?

Dodano po 3 [minuty]:

Sory, źle przeczytałem, myślałem, że jest napisane "shopping" xD

0
  • #16 29 Mar 2013 22:04
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

donkey123 napisał:
    też przeczytałem taka notke
    Nic z niej nie wynika. Sprzedawca nie wpisał kosztów wysyłki po prostu. W aukcji jest zaznaczona wysyłka na cały świat.
    donkey123 napisał:

Jak pisałem do producenta to on polecił mi głośnik BL15-300X do tej obudowy
    Producent polecił Ci produkt z obecnej oferty, który jest najbliższy temu co masz. Przecież nie będzie Ci mówił że głośniki innych producentów są lepsze.
    Czemu nie chcesz go naprawić a upierasz się aby wstawić coś innego?

0
  • #17 29 Mar 2013 22:13
    Greg1702
    Poziom 20  

Kolego czemu upierasz się dać inny głośnik? Koledzy tutaj dobrze Ci radzą. Obudowę robi się pod głośnik a nie na odwrót. Każdy Ci to tutaj napisze. Nic nie wymieniaj, bo tylko pogorszysz sprawę.

0
  • #18 29 Mar 2013 22:20
    donkey123
    Poziom 7  

Upieram sie bo jak te głośniki jeszcze "żyły" to grały bardziej jako średniotonowy głośnik niż niskotonowy, a chce zakupić coś co będzie grało niskim i czystym basem.
    Pisałem już taki temat ale odpowiedzi konkretnej nie dostałem > https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=12070226#12070226

Dodano po 37 [sekundy]:

Dlatego teraz kombinuje z wymianą tych głośników

0
  • #19 29 Mar 2013 22:27
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

donkey123 napisał:

Dlatego teraz kombinuje z wymianą tych głośników
    Skoro Ci nie pasuje bas z tej tuby, to kup sobie inny subwoofer. Nie baw się w wymiany głośników, bo to nic nie da, kup zupełnie inny subwoofer i ciesz się tym co lubisz.

0
  • #20 29 Mar 2013 22:32
    donkey123
    Poziom 7  

Rozumiem, myślałem, że będą różne rozwiązania ale dobrze, że są takie osoby jak Wy, żeby doradzić.

donkey123 napisał:
    Pisałem już taki temat ale odpowiedzi konkretnej nie dostałem > https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=12070226#12070226

Jakbyś mógł to przeczytaj, tam wszystko opisałem, do czego ten suboofer chce używać itd. tylko niestety nikt w tym temacie konkretnie mi nie odpisał.

0
  • #21 29 Mar 2013 22:32
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #22 29 Mar 2013 22:53
    donkey123
    Poziom 7  

dj-MatyAS napisał:
    Pisałem przecież - nic nie da wymiana głośnika na taki z mniejszą częstotliwością rezonansu- w tej obudowie - sama obudowa ogranicza "zejście" - konkretnie jej wymiary. Żeby tuba (jest to rodzaj tuby) zeszła niżej, musiałaby mieć znacznie większe gabaryty - tego nie przeskoczysz. W obecnym wykonaniu będzie grać (cały czas podkreślam, że to piszę wyłącznie w oparciu o własne doświadczenia i praktykę) mniej więcej od jakichś 50-55 Hz - taki "kopiący" bas. To, że grała również środkiem wynika właśnie z nieco innej (niż w wypadku klasycznej tuby) konstrukcji - przednia strona membrany również promieniuje, a to właśnie ona jest odpowiedzialna za częstotliwości "powyżej".
    Z jednej strony to zaleta - można uzyskać znacznie szersze pasmo i większą efektywność w tym zakresie, z drugiej - wymaga dobrania stosownej częstotliwości cięcia nadstawek (wyżej niż w przypadku typowej tuby). Przy niskim cięciu nadstawek w dość szerokim zakresie promieniują i nadstawki i ta tuba - stąd i więcej "średniego dołu", lub jak wolisz "dolnego środka".

No tak. Ok, dzieki Wam za rady, teraz już wiem co i jak :)

Dodano po 7 [minuty]:

A jeszcze pytanie, w sumie nie jest to złym pomysłem, żeby naprawić te Celestiony, polecacie jakieś firmy w okolicy trójmiasta ? chyba, że do tej firmy co polecał telecaster1951, moge je wysłać i oni mi je odeślą :)

0
  • #24 29 Mar 2013 23:06
    donkey123
    Poziom 7  

Po świętach do niego zadzownie :D

0