Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regeneracja starych kolumn z głośnikami Tonsil

leonheart 29 Mar 2013 11:02 2607 4
  • #1 29 Mar 2013 11:02
    leonheart
    Poziom 13  

Witam.

Wpadły mi w ręce bardzo stare i mocno zniszczone głośniki. Nie mogę się doszukać żadnych oznaczeń jakiej produkcji. W środku są jednak głośniki Tonsil, niestety mocno zniszczone.

Takie same, tylko moje są czarne.

Regeneracja starych kolumn z głośnikami Tonsil

Głośniki są takie:

gdw 5/40/3 40W 8 Ohm

GDW 9/15/5 15W 8 Ohm

GDN 20/40 40W 8 Ohm

W głośnikach wysokotonowych cewki są w porządku, membrany do regeneracji

Niestety oba niskotonowe głośniki są spalone i podarte. Chciałbym te kolumny uratować i przysposobić do radmora 5102-te i pod nowe Onkio być może.

Wiem, że radmor jest 4-Omowy, ale 8 Ohm też chyba zasili ?

Nie jestem specem od audio, doradźcie Koledzy, co z tym zrobić.

Małe zregenerować, duże dokupić? Jakoś to przerobić pod radmora?

• #2 29 Mar 2013 12:10
    elektronik89
    Poziom 14  

Miałem ten sam model kolumn, jak z podanego linka, też je regenerowałem. A dokładniej - regenerowałem niskotonowe, bo miały posypane pianki. Wymieniłem tylko górne zawieszenie i już, do dziś grają, tyle że już nie u mnie. Długo szukałem i nie znalazłem żadnej informacji jaki to jest dokładnie model, i czyja produkcja. W sumie tylko dwie opcje - Diora albo Tonsil.

Co do regeneracji - bez problemu da się zregenerować niskotonowe, na znanym portalu aukcyjnym są od ręki cewki, membrany i zawieszenia, jak się dobrze poszuka to oryginalne się znajdzie. Można kupić też gotowe, sklejone zestawy naprawcze (membrana+cewka+oba zawieszenia+kopułka), jednak już nie produkcji Tonsila. Najlepiej wymieniać na oryginalne lub jak najbardziej zbliżone do oryginału. Przede wszystkim - górne zawieszenie piankowe, a nie guma.

Problemem może być jednak regeneracja obu wysokotonowych - nie widziałem nigdzie membran do nich. Może się okazać, że trzeba będzie wymienić całe głośniki.

A co do impedancji, to z Radmorem jak z każdym innym wzmacniaczem - większa impedancja obciążenia nie jest problemem, mniejsza może problemem być. Czyli - jak jest "4 omowy" to na 8 ohm wyprodukuje nieco mniej mocy, ale niekoniecznie oznacza to, że słabiej zagra. A do tego nieco mniej się zagrzeje :]

Podsumowując - niskotonowych nie wymieniać a regenerować; wysokotonowe - jeśli się znajdą membrany to regenerować, a jeśli nie - wymienić.

• #3 29 Mar 2013 13:04
    2165755
    Usunięty  
  • #5 29 Mar 2013 17:31
    wariato
    Poziom 43  

leonheart napisał:
    Nie mogę się doszukać żadnych oznaczeń jakiej produkcji.

Są to prawdopodobnie ZgC 40-8-530 lu ZGB 40-8-582.
    GDN 20/40 można kupić albo nowe albo spróbować zregenerować i będą nadal grać.
    GDW też czasami zdarzają sie całkowicie sprawne na aukcjach.
    To że kolumny będą miały 8Ω nic nie przeszkadza dla radmora.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME